Fórum | MyPower.CZ | Obnovitelné zdroje energie - energetická soběstačnost | Poslední návštěva: sob kvě 08, 2021 4:52 pm


Neobyčejný život očima obyčejného člověka

Novinky, zajímavosti, věda a technika v oblasti solární energie.
Další

Neobyčejný život očima obyčejného člověka

Příspěvekod Teya » pon lis 20, 2017 11:03 pm

OSTROVNÍ SYSTÉM V PRAXI
ANEB
NEOBYČEJNÝ ŽIVOT OČIMA OBYČEJNÉHO ČLOVĚKA


S mým mužem jsme příznivci alternativního a soběstačného bydlení, pořídili jsme si proto celoročně obyvatelnou chatu, která funguje na principu tzv. ostrovního systému – tedy zcela nezávisle na komerčních dodavatelích energií.

Chata je dispozičně řešena jako 2+kk, s možností rozšíření o pokoj v podkroví (momentálně v rekonstrukci) a s technickým zázemím v přízemí.

V následujích odstavcích bych ráda přiblížila tento náš energeticky soběstačný život trochu podrobněji, a to v několika základních bodech.

ELEKTŘINA
Elektřina je zde zajištěna díky 12 fotovoltaickým panelům, umístěným na jižní straně střechy. Což je zhruba tak všechno, co vím – na víc se mě tudíž neptejte, nejsem odborník :)
Ve slunečných obdobích, kdy je energie nadbytek, jako úložiště slouží olověné baterie. Ty zároveň fungují i jako rezervní zásoba pro případy nedostatku. Jako poslední ze záložních možností je k dispozici benzínová elektrocentrála – využívaná skutečně jen sporadicky a v nejnutnějších případech.

VODA
Pitná voda je zatím stále závislá na dovozu z civilizace, nicméně i tento problém lze vyřešit – a to zakoupením přístroje na tzv. reverzní osmózu, který vodu nevhodnou ke konzumaci filtruje na molekulární úrovni a tím vyrábí vodu destilovanou, nicméně pitnou a zdravotně nezávadnou.
Studnu na našem pozemku bohužel nebylo možno vybudovat, užitkovou vodu proto získáváme zachytáváním dešťové vody v plastových zásobnících – nádrž o objemu 1,5m3 a několik 200l sudů.
Před použitím prochází zachycená dešťová voda dvojí filtrací, aby byla zbavena nečistot a byla tedy vhodná jak ke koupání, tak mytí nádobí a podobně.
Ohřev zajišťují lázeňská kamna na dřevo a elektrický 100l bojler, který pak zároveň slouží i jako zásobník horké vody.
Množství vody je bohužel zcela závislé na aktuálním počasí i ročním období, tudíž nastávají i situace, kdy je nutno spotřebu radikálně omezit, a to do doby, než rozšíříme množství zásobníků. Takové omezení v praxi spočívá např. v úsporném mytí nádobí či ve snaze o využití naprostého minima vody pro sprchování. Splachování WC v takovém případě lze řešit záchytem a použitím tzv. “šedé vody” - rozepsáno o pár odstavců níže.

VYTÁPĚNÍ
Komerční dodávky tepla či obecní přípojka na plyn zde také neexistují, vytápění proto řešíme krbovými kamny na dřevo, v zimě při velkých mrazech si občas vypomůžeme navíc plynovými kamny připojitelnými na propanbutanovou bombu.

BĚŽNÝ PROVOZ DOMÁCNOSTI
V podstatě se nijak zásadně neliší od klasického provozu domácnosti tak, jak ho známe ve městech, či, lépe řečeno, v systému. Zahrnuje více bodů, které níže rozepíšu jednotlivě.

Elektronika
I na polosamotě si zachováváme přístup k moderním technologiím, takže připojení přes wifi je samozřejmostí. Nutností je nepřetržité napájení PC a několika zdrojů s daty a správou FV měření. V běžném režimu pak využíváme navíc dva notebooky a samozřejmě dle potřeby nabíjení mobilních telefonů.

Skladování potravin
Ač jsme vybavení naší chaty po několika letech konečně obohatili o novou kuchyňskou linku, stále nemáme k dispozici klasickou lednici – a to především z energetických důvodů. Na podzim a v zimě ovšem skvěle slouží umístění potravin v chladnějších částech chaty – především na balkoně, v zimě v mrazech pak např. v zádveří nebo ve spodní technické místnosti. Během teplejších období dočasně vypomáhá přenosná autochladnička. Mimo jiné nás tento způsob naučil více plánovat nákupy a nedělat příliš velké zásoby potravin, kterým při vyšších teplotách hrozí brzké zkažení.

Vaření
Pro přípravu jídel a vaření máme k dispozici elektrický vařič s dvěma litinovými plotnami, dvouhořákový plynový vařič s připojením na propanbutanovou bombu, klasickou poctivou remosku ještě z dob našich maminek a jako bonus i rychlovarnou konvici.
Používání obou vařičů lze kombinovat podle potřeby, obecně však platí, že elektrický využíváme především v době, kdy je díky slunci největší přísun elektřiny. V opačném případě vaříme a ohříváme na plynu. K ohřevu či předehřátí menšího množství vody občas ochotně vypomáhají i krbová kamna. Přístroje jako remoska či varná konvice jsou na spotřebu energie zdaleka nejnáročnější, využíváme je proto jen tehdy, když je elektřiny opravdu dostatek až nadbytek.

Praní
Praní prádla zde funguje naprosto stejně jako v civilizaci – pouze s tím nepatrným rozdílem, že je samozřejmě také závislé na momentálním množství zdrojů, tedy elektřiny a užitkové vody.

Hygiena
Ač je náš způsob života lehce zálesácký, tak čistota samozřejmě musí být :) Slouží k ní klasická hluboká vana se sprchou, napojenou potrubím a čerpadlem na zásobníky vody, umístěné ve spodní technické místnosti. K dispozici je samozřejmě také splachovací WC. V obdobích nedostatku vody, či prostě jen tak pro úsporu, je možno zachytávat tzv. “šedou vodu” (odpadní voda z kuchyně či koupelny), kterou pak lze účelně využít právě ke splachování toalety. Takový přístup je nejen šetrný k našim omezeným zásobám, ale také značně ekologický. Veškerá odpadní voda je pak potrubím svedena do jímky.

Odpad
Třídění odpadu se také nijak neliší od běžného třídění tak, jak ho známe ve městech – až na pár drobných výjimek. Papír je vhodný jako pomocník při rozdělání ohně v kamnech, případně ho lze zkrátka jednoduše spálit. Biologický odpad (tzn. slupky, pecky, kosti, zbytky z kuchyně) se kompostuje. Plasty, sklo a kov se třídí úplně stejně jako kdekoli jinde – tedy do jednotlivých nádob, které se po naplnění sváží do kontejnerů. Kovový odpad přichází do sběrného dvora. Zbylý smíšený odpad, který už nelze dál vytřídit, se likviduje klasickým způsobem.

A jaký je vlastně tento způsob života v praxi? Předně – zřejmě ne pro každého, ačkoli já osobně bych neměnila. Bohužel, v současné době jsme zatím většinu času stále vázáni k městu, a naši chatu využíváme jen pro volné chvíle, víkendy a prázdniny – ovšem já osobně věřím, že jednou se pro nás stane opravdovým domovem se vším všudy. Jeden z nejskvělejších pocitů, co znám, je totiž ráno vstát a vyhlédnout ven do přírody... a uvědomit si, co všechno nám dává. Nám stačí si jen vzít.
Uživatelský avatar
Teya
 
Příspěvky: 12
Registrován: pon lis 20, 2017 10:50 pm

Re: Neobyčejný život očima obyčejného člověka

Příspěvekod mobilik » úte lis 21, 2017 6:59 am

Drzim palce k vytuzenemu cielu. ;-)
Fandim Vam, bral by som taky zivot na samote. ;-)

Odoslané z Lenovo P2a42 pomocou Tapatalku
Čo bolo bolo, bude len horšie...
mobilik
 
Příspěvky: 2558
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)

Re: Neobyčejný život očima obyčejného člověka

Příspěvekod vla » úte lis 21, 2017 10:54 am

Krásně naivní pohled na ostrovní život, hlavně když se tam solárně energeticky slabších měsících nebydlí. Stačí týden bez slunečního svitu a skončíte na dováženém plynu či elektrocentrále a kde je pak ostrovní životní sen? Minimálně ohřev vody musíte mít jištěn dřevem, jinak se budete mýt ve studené vodě, nádobí taky, prát taky atd. Praní v neckách na valše taky už vyšlo z mody, žehlení ještě pamatuji dobu, kdy se žehlička ohřívala na kamnech, jak budete žehlit vy? Vaše situace je taková, že bájíte o zcela ostrovním systému ovšem s dovozem energií (plyn, benzin pro centrálu)atd. a to dokonce i v letních měsících. Počítám, že perete po výletě doma v bytečku atd. Rád bych si od vás přečetl článek jak ostrovně na chatě opravdu bydlíte, trávíte volný čas a to hlavně celoročně. Jinak je to mylná představa o tom, jak žijete v ostrovním systému.
Nemám rád tenhle stát.
vla
 
Příspěvky: 944
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm

Re: Neobyčejný život očima obyčejného člověka

Příspěvekod Teya » úte lis 21, 2017 11:09 am

vla píše:Krásně naivní pohled na ostrovní život, hlavně když se tam solárně energeticky slabších měsících nebydlí. Stačí týden bez slunečního svitu a skončíte na dováženém plynu či elektrocentrále a kde je pak ostrovní životní sen? Minimálně ohřev vody musíte mít jištěn dřevem, jinak se budete mýt ve studené vodě, nádobí taky, prát taky atd. Praní v neckách na valše taky už vyšlo z mody, žehlení ještě pamatuji dobu, kdy se žehlička ohřívala na kamnech, jak budete žehlit vy? Vaše situace je taková, že bájíte o zcela ostrovním systému ovšem s dovozem energií (plyn, benzin pro centrálu)atd. a to dokonce i v letních měsících. Počítám, že perete po výletě doma v bytečku atd. Rád bych si od vás přečetl článek jak ostrovně na chatě opravdu bydlíte, trávíte volný čas a to hlavně celoročně. Jinak je to mylná představa o tom, jak žijete v ostrovním systému.


Opravdu jste ten článek četl? Není to jen můj naivní pohled, ale především zkušenost - vše výše popsané u nás takto skutečně funguje. A mimochodem ta chata je opravdu celoročně obyvatelná - můj muž v ní bydlel nepřetržitě šest let a fungoval úplně normálně :dontknow:
Uživatelský avatar
Teya
 
Příspěvky: 12
Registrován: pon lis 20, 2017 10:50 pm

Re: Neobyčejný život očima obyčejného člověka

Příspěvekod Brčo » úte lis 21, 2017 11:20 am

Možno by sa dala radikálne znížiť spotreba vody.Predpokladam,že väčia časť ide práve na splachovacie WC. Neuvažovali ste o kompostovacom WC? Nulová spotreba vody :) :)
My už rok a pol žijeme off grid a užívame práve kompostovacie WC-a aj v novom dome bude práve kompostovacie WC. Okrem ušetrenej vody má výhodu,že odpadá aj "čierna voda" a hlavne množstvo odpadovej vody....
Brčo
 
Příspěvky: 123
Registrován: čtv říj 20, 2011 7:04 am
Bydliště: Trnava

Re: Neobyčejný život očima obyčejného člověka

Příspěvekod mypower.cz » úte lis 21, 2017 11:42 am

vla píše:Rád bych si od vás přečetl článek jak ostrovně na chatě opravdu bydlíte, trávíte volný čas a to hlavně celoročně.


Zdravím, po celém fóru tu můžete najít kupříkladu mé vlastní příspěvky jak to funguje na ostrově snad od založení tohoto fóra :)) sám mám několik článků po různých serverech, třeba ekobydlení atd. 6 let zkušeností je naprosto fantastických. Byt následně vznikl kvůli práci v Brně a dojíždění a školní docházce dětí.

K dovozu energií, to máte těžké. Dřevo z vlastního lesa během úklidu také nemám už v baráku (jakože ostrovní). Je to také dovoz energií? No je samozřejmě. Musím obětovat čas a peníze za benál do motorovky bo prodlužka do lesa nedosahne a aku je těžká. V tom případě ostrov vašim pohledem není možný a prakticky nikdy neexistuje. Ovšem tak to vidíte vy. No u nás na chatě i současnému stavu říkáme ostrov. Přípojky tam prostě nejsou leč fungovat se tam dá celoročně.

:))
Uživatelský avatar
mypower.cz
Site Admin
 
Příspěvky: 4609
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Neobyčejný život očima obyčejného člověka

Příspěvekod rva » úte lis 21, 2017 11:47 am

Jako příznivec maximální samostatnosti gratuluji k odvaze. Moje rodina by to nezvládla. Bez připojení na síťové poskytovatele člověku "hrozí", že se jeho život bude točit okolo toho, jak zajistit teplo, světlo, hygienu a potravu. Jen málokoho to bude dlouhodobě bavit, když v paneláku je toto vše automaticky a zbývá spousta času třeba na zábavu. My jsme na tom kromě elektřiny, kde jsme připojeni na DS, podobně jako vy. Ale s komfortem pro rodinu vyšším, než ve městě. Mě to baví a zbytek rodiny (6 členů) si užívá více místa, klidné prostředí, domácí zvířata, spousta zeleně. Nezávislost je nákladná - odhadem navýšení o 2 mil Kč (studna, FV, lepší tepelná izolace baráku, spousta nástrojů a přístrojů nutných k opravám a údržbě, aspoň jedno auto) a i provoz je nákladný (všude autem - do školy, kroužky, nákupy; údržba technologií). Je potřeba myslet do budoucna, jak si zajistit pohodlí, aby se člověk nestal otrokem prostředí.
_______________________________________________________________________
14kWp, 48V LiFePo4 450Ah,
EPSolar 60A/150V ET6415N + Axpert pwm 4kW PIP4048HS + Axpert mppt 4kW PIP4048MS
rva
 
Příspěvky: 1800
Registrován: úte dub 23, 2013 9:21 am

Re: Neobyčejný život očima obyčejného člověka

Příspěvekod mypower.cz » úte lis 21, 2017 12:12 pm

rva píše:Jako příznivec maximální samostatnosti gratuluji k odvaze. Moje rodina by to nezvládla. Bez připojení na síťové poskytovatele člověku "hrozí", že se jeho život bude točit okolo toho, jak zajistit teplo, světlo, hygienu a potravu. Jen málokoho to bude dlouhodobě bavit, když v paneláku je toto vše automaticky a zbývá spousta času třeba na zábavu. My jsme na tom kromě elektřiny, kde jsme připojeni na DS, podobně jako vy. Ale s komfortem pro rodinu vyšším, než ve městě. Mě to baví a zbytek rodiny (6 členů) si užívá více místa, klidné prostředí, domácí zvířata, spousta zeleně. Nezávislost je nákladná - odhadem navýšení o 2 mil Kč (studna, FV, lepší tepelná izolace baráku, spousta nástrojů a přístrojů nutných k opravám a údržbě, aspoň jedno auto) a i provoz je nákladný (všude autem - do školy, kroužky, nákupy; údržba technologií). Je potřeba myslet do budoucna, jak si zajistit pohodlí, aby se člověk nestal otrokem prostředí.


Zdravim... priznam se ze me to solichani kolem baraku taky docela i bavi ac je toho pravda nekdy prilis, v zime navic tahani dreva, reseni vody, ale na druhou stranu v panelaku zazivam to ze sedim a cumim, vsechno jede a ja jen platim. Jako muze to nekoho naplnovat obzvlaste kdo se nevyzna v takovych tech barakovych zalezitostech, ne kazdy jsme znali vseho. Zena asi nebude resit elektriku v rozvadeci a kontrolovat destilku v baterkach, programovat automatizaci a monitoring.

Na druhou stranu co me irituje na byte je ze teplarenska spolecnost na kterou je panelak napojen si rozhoduje o tom kdy bude topit. Zajednak neustalym vychladnutim a natapenim lupe cela topna soustava docela nechutne protoze tu nejaky dobrak zabetonoval pruchodky a clovek musi topit kdyz teplarna chce. Takze treba prijedem pozde vecer na byt a pokud jsme zatahli topeni, otocim kohoutkem a nic. Tos toto jako .. WTF... Takze topit po celou dobu nepritomnosti coz tedy jako neni zas taky moc z ceho bych mel radost. Teplarna prej ze je to tak efektivni a pri spanku je lepsi nepretopeno a ze lide topi naplno a maji otevrena okna a ze optimalni teplota je podle toho co prave "vedci zjistili" X stupnu a kdesi cosi. Na chate proste otevru krbovky a prihodim poleno. Tedy mnohem svobodnejsi pristup. Ze bych v panelaku rozjel vlastni vytapeni, tos to asi ne a elektrikou topit v panelaku mi prijde takove jakoby o nicem. Na co tam ten radiator pak je :)) Z toho mi vychazi takova svoboda / nesvoboda nebo diskomfort v komfortu :)) . Clovek se musi chovat jak teplarna diktuje, spat kdy teplarna prestane topit a hnout s tim az tak moc nejde. Na chate s tim hnu raz dva :) On ten kohoutek u radiatoru ktery by mel zajistit pohodli mi je pak na 2 veci nekdy :)
Uživatelský avatar
mypower.cz
Site Admin
 
Příspěvky: 4609
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Neobyčejný život očima obyčejného člověka

Příspěvekod abrams » úte lis 21, 2017 12:21 pm

Zdravím ,

rva píše:Nezávislost je nákladná - odhadem navýšení o 2 mil Kč (studna, FV, lepší tepelná izolace baráku, spousta nástrojů a přístrojů nutných k opravám a údržbě, aspoň jedno auto) a i provoz je nákladný (všude autem - do školy, kroužky, nákupy; údržba technologií). Je potřeba myslet do budoucna, jak si zajistit pohodlí, aby se člověk nestal otrokem prostředí.

... to považuješ dnešní moderní otroctví za něco lepšího oproti otročině kolem živobytí našich předků ?
Králikárny sou naprosto přesný pojmenování - hromadný nocležiště pracovních otroků ... .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
abrams
 
Příspěvky: 2755
Registrován: ned črc 17, 2011 11:19 am
Bydliště: Brno

Re: Neobyčejný život očima obyčejného člověka

Příspěvekod vla » úte lis 21, 2017 12:48 pm

Teya: Jistěže jsem váš článek četl, proto je moje reakce taková jaká je. Ostrovní systém jako takový by měl fungovat bez dovozu energií. Tak to určitě máte omezeně v létě, pokud bych tam bydlel sám, dovedu si to představit celý rok, jenže pobyt rodiny s dětmi je poněkud energeticky náročný. Hlavně by mě zajímolo to praní, žehlení mytí atd v době několika měsíců kdy solární energie není. Tím váš ostrov končí. Takže pro mě žádný zázrak. Vezmu to dle sebe, bydlím v paneláku, mám celkem 14 panelů, V létě fakticky fungujeme jako ostrov, umíme si na sluníčku uvařit, ohřívat vodu, vyžehlit atd, odpady třídíme do celkem pěti různých kontejnerů. V zimě používáme co se kdy vyrobí a centrální zdroje a nechtějte mě přesvědčit, že vy byste na tom na vaší chatičce byli jinak, vždyť i v letních měsících používáte plyn a tu a tam i zapínáte elektrocentrálu. Když jsem váš článek četl, nabýval jsem určitých pochybností asi toho typu, že realita je poněkud jiná. A poslední odstavec mi to potvrdil. Hrát si na ostrovní systém o víkendu a ve dvou nej.. letních měsících je zcela něco jiného, než žít v opravdovém ostrovním systému po celý rok. Tím nechci snižovat vaši snahu o ekologický život, to je OK, ale ostrovní systém je dle mě o skutečné minimálně energetické soběstačnosti po celý rok a od toho jste až neskutečně daleko.
Nemám rád tenhle stát.
vla
 
Příspěvky: 944
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm

Re: Neobyčejný život očima obyčejného člověka

Příspěvekod rva » úte lis 21, 2017 12:55 pm

abrams píše:... to považuješ dnešní moderní otroctví za něco lepšího oproti otročině kolem živobytí našich předků ?
Králikárny sou naprosto přesný pojmenování - hromadný nocležiště pracovních otroků ... .

Naši předkové se dřiny na vesnici rádi zbavili a i dnes obvykle mladí odcházejí bydlet tam, kde je vše zařízeno. Pro mě je jednodušší koupit za pár korun kuře v obchodě, než zabít, oškubat, vyvrhnout vlastní. Vlastní vajíčka nás stojí víc, než ta kupovaná. I ta FV elektřina je dražší. Stejně tak vlastní zelenina a ovoce. Člověk s motykou není schopen konkurovat traktoru. Takže nezávislý příjem jinde nám umožňuje luxus toho, že můžeme mít vlastní zeleninu, vejce a značnou nezávislost na síťových dodavatelích.
_______________________________________________________________________
14kWp, 48V LiFePo4 450Ah,
EPSolar 60A/150V ET6415N + Axpert pwm 4kW PIP4048HS + Axpert mppt 4kW PIP4048MS
rva
 
Příspěvky: 1800
Registrován: úte dub 23, 2013 9:21 am

Re: Neobyčejný život očima obyčejného člověka

Příspěvekod abrams » úte lis 21, 2017 1:05 pm

rva píše:
abrams píše:... to považuješ dnešní moderní otroctví za něco lepšího oproti otročině kolem živobytí našich předků ?
Králikárny sou naprosto přesný pojmenování - hromadný nocležiště pracovních otroků ... .

Naši předkové se dřiny na vesnici rádi zbavili a i dnes obvykle mladí odcházejí bydlet tam, kde je vše zařízeno. Pro mě je jednodušší koupit za pár korun kuře v obchodě, než zabít, oškubat, vyvrhnout vlastní. Vlastní vajíčka nás stojí víc, než ta kupovaná. I ta FV elektřina je dražší. Stejně tak vlastní zelenina a ovoce. Člověk s motykou není schopen konkurovat traktoru. Takže nezávislý příjem jinde nám umožňuje luxus toho, že můžeme mít vlastní zeleninu, vejce a značnou nezávislost na síťových dodavatelích.

... ještě Jsi zapoměl napsat že na dovolenou se lítá jenom do tropů a jen blázni jezdí na kole k nedalekýmu rybníku ... .

Proč poprskáváš sen a životní styl jiných lidí ? Tolerance znamená respektování druhých . To tu od Tebe zrovna necítím :( .

Edit : Vla to samý , proč poprskáváš sen a životní styl jiných lidí ? Každý se snažímě žít po svém , to že druhý má na svět jiný pohled než-li já neznamená že se zcela mílí , jen skutečnost vidění světa originálně svýma očima .
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
abrams
 
Příspěvky: 2755
Registrován: ned črc 17, 2011 11:19 am
Bydliště: Brno

Re: Neobyčejný život očima obyčejného člověka

Příspěvekod Teya » úte lis 21, 2017 2:04 pm

vla píše:Teya: Jistěže jsem váš článek četl, proto je moje reakce taková jaká je. Ostrovní systém jako takový by měl fungovat bez dovozu energií. Tak to určitě máte omezeně v létě, pokud bych tam bydlel sám, dovedu si to představit celý rok, jenže pobyt rodiny s dětmi je poněkud energeticky náročný. Hlavně by mě zajímolo to praní, žehlení mytí atd v době několika měsíců kdy solární energie není. Tím váš ostrov končí. Takže pro mě žádný zázrak. Vezmu to dle sebe, bydlím v paneláku, mám celkem 14 panelů, V létě fakticky fungujeme jako ostrov, umíme si na sluníčku uvařit, ohřívat vodu, vyžehlit atd, odpady třídíme do celkem pěti různých kontejnerů. V zimě používáme co se kdy vyrobí a centrální zdroje a nechtějte mě přesvědčit, že vy byste na tom na vaší chatičce byli jinak, vždyť i v letních měsících používáte plyn a tu a tam i zapínáte elektrocentrálu. Když jsem váš článek četl, nabýval jsem určitých pochybností asi toho typu, že realita je poněkud jiná. A poslední odstavec mi to potvrdil. Hrát si na ostrovní systém o víkendu a ve dvou nej.. letních měsících je zcela něco jiného, než žít v opravdovém ostrovním systému po celý rok. Tím nechci snižovat vaši snahu o ekologický život, to je OK, ale ostrovní systém je dle mě o skutečné minimálně energetické soběstačnosti po celý rok a od toho jste až neskutečně daleko.


Vla, já vám to neberu, naprosto váš názor respektuju. Nicméně, to, co jsem v článku popisovala, se opravdu nevztahuje jen k fungování v letních měsících - takto to u nás chodí v průběhu celého roku, včetně mytí, praní, vaření, čehokoli co je zrovna potřeba. Ano, jsou období, kdy je nutné se přechodně uskromnit, to bezesporu - ale jaksi to (zatím) nepovažujeme za újmu :dontknow: Zmiňovala jsem se také, že chata je obyvatelná trvale a celoročně - však admin se k tomu určitě rád vyjádří, strávil tam šest let v kuse... Ano, teď tam bohužel fungujeme jen ve volnu, ale holt jsme k městu vázaní kvůli práci a škole. A nejsme jen dva, je nás pět (dva dospělí + omladina ve věku 9, 6 a 1 rok).
Uživatelský avatar
Teya
 
Příspěvky: 12
Registrován: pon lis 20, 2017 10:50 pm

Re: Neobyčejný život očima obyčejného člověka

Příspěvekod rva » úte lis 21, 2017 2:34 pm

abrams píše:Proč poprskáváš sen a životní styl jiných lidí ? Tolerance znamená respektování druhých . To tu od Tebe zrovna necítím :( .

Ale já dobrovolně žiji v takřka soběstačném (a směřuji k tomu, aby úplně soběstačném) baráku. Na druhou stranu vím, že je to neobvyklé a že většina dá přednost bytu, nebo novostavbě, kde se nemusí o nic starat.
_______________________________________________________________________
14kWp, 48V LiFePo4 450Ah,
EPSolar 60A/150V ET6415N + Axpert pwm 4kW PIP4048HS + Axpert mppt 4kW PIP4048MS
rva
 
Příspěvky: 1800
Registrován: úte dub 23, 2013 9:21 am

Re: Neobyčejný život očima obyčejného člověka

Příspěvekod ota » úte lis 21, 2017 2:40 pm

Držím vám palce abyste se na chatu mohli vracet co nejčastěji nebo ještě lépe se tam opět přestěhovat.
Většina lidí žije v králíkárně jen proto že musí. Kvůli práci, dětem, financím. Svoboda to většinou ale není.
5kWp + 3kW Multiplus, 15kWh LiFe
http://www.elektrarna.estranky.cz/
Uživatelský avatar
ota
 
Příspěvky: 2218
Registrován: čtv dub 18, 2013 8:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: Neobyčejný život očima obyčejného člověka

Příspěvekod vla » úte lis 21, 2017 2:44 pm

Škoda, že zde člověk nemůže vyádřit svůj názor, aniž by byl napaden jakýmsi prskačem.
Nemám rád tenhle stát.
vla
 
Příspěvky: 944
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm

Re: Neobyčejný život očima obyčejného člověka

Příspěvekod vlkazajac » úte lis 21, 2017 2:53 pm

Bývam tiež citlivý k polopravdám a nekorektným formuláciam. Tiež som začal stavať môj systém ako ostrovný a často s dlhým nosom prepínam na DS v pohodlí závislého konzumenta.
Ale nie je dôležité, že pani Teya preceňuje resp. nepomenúva exaktne všetky fakty. Dôležité je, že po mnoho dní skúsila a zažila dobrý pocit zo skutočnej sebestačnosti hoci ešte stále nie je na úplnú sebestačnosť pripravená. Abramsov 12 ° sa jej netýka, nežije na Klondiku. Ale že dá príležitosť vlastným deťom odmala poznať, že vodu treba najprv obstarať, aby tiekla z kohútika a že človek sa musí postarať, aby mu bolo teplo, to je neoceniteľné.
Pani Teya, nie ste sebestačná, ale máte štýl. Každý si vyberie, čo je z toho dôležitejšie. :yes:
1060 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1920 Wp, 3 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
Uživatelský avatar
vlkazajac
 
Příspěvky: 3033
Registrován: úte čer 11, 2013 9:40 pm

Re: Neobyčejný život očima obyčejného člověka

Příspěvekod mypower.cz » úte lis 21, 2017 3:15 pm

Ono fakticky vzato sobestacny neni nikdy nikdo. Kde je vubec ta mez kdy se muze rict "Hej.. ses sobestacny". Vzdy se najde neco kdy sobestacny byt nelze. Treba centralu coby nouzovku v miste kde neni pripojka el.en. na kolene (bez navstevy obchodu) jen tak nevyrobim. Z tohoto pohledu sobestacny nejsem a nikdy nebudu. Rekneme tedy ze nekteri jsou sobestacnejsi, nekteri mene a nekteri jsou zcela zavisli.

Druhy faktor je komfort, ktery se sobestacnosti az tak nesouvisi. Sobestacny je domorodec nekde v odlehle casti afriky, kterymu staci ohen a zabit antilopu a je plne sobestacny. Komfort to z naseho pohledu a v teto casti civilizace ale asi uplne neni. Pro neho je. A tuhle hranici mezi diskomfortem a komfortem asi taky kazdy ma jinde, proto se bude tezko rikat "Ty zijes v diskomfortu", kdyz pro neho to muze byt jeho pohledem videno jako naprosto komfortni.

Tudiz kde je pro koho hranice od kdy je clovek sobestacny a kdy ne? A co je komfort a diskomfort. Hm. To bude tezke najit neco co by platilo obecne. Ale zajimavy tema to urcite je.

:))
Uživatelský avatar
mypower.cz
Site Admin
 
Příspěvky: 4609
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Neobyčejný život očima obyčejného člověka

Příspěvekod jahodovák » úte lis 21, 2017 6:31 pm

Pokud se to vezme,tak skutečně zatím nikdo není soběstačný,mě ale stačí,že v případě jakéhokoliv nenadálého jevu budu schopen i když s obtížema a jak tu zaznělo i néně komfortně přežít tu dobu,než se zase vše vrátí k normálu.To,že že se nic nemůže stát je méně pravděpodobné než opak,je jen otázka času než k tomu dojde.Samozřejmě si to já a i ostaní určitě nepřejí ale pokud se rozhlédneme kolem sebe zdá se mi,že ve světě vládnou psychopati,kteří sledují uplně jiné cíle než spokojenost svých občanů......
6,4kWp-2 krát aexpert MKS,cca 40kW LIFE A LION
jahodovák
 
Příspěvky: 1191
Registrován: ned dub 02, 2017 2:45 pm

Re: Neobyčejný život očima obyčejného člověka

Příspěvekod marko250 » úte lis 21, 2017 7:23 pm

Člověk dosáhne soběstačnosti jen koncem jeho života,od takové chvíle již nic nepotřebuje :-) .Jinak jsem tedy pochopil,že nám tady píše paní "Mypowerová" ?
Já se trochu peru u té soběstačnosti s povinnostma daných státem.Abychom dobře žili jsou vždy potřebné finance a stát jde směrem zdaním vše co přináší +.Na to je zase vázána identita,jelikoš máme daňové přiznání,majetky ke zdanění za vlastnění,poplatky jako odpady,poplatky TV/R a jiné.Výplata se posílá na účet,ten nejde založit bez identity a tak pořád dokola.
Když půjdu do extrému a na úřadě prohlásím,že se vzdávám českého občanství tak se sice zbavím výběrčích různého druhu,ale zároveň musím odevzdat občanku a příjdu o adresu a musím převést majetky poplatného typu na dalšího poplatníka.Nemohu nic úředně již užívat,sociální ,zdravotní taky žádné a stím spojené služby.
Už mě jen napadá jediná myšlenka a to založit vlastní stát na daném pozemku-hehe.Ale zase bych se ze všech požadovaných funkcí na mezinárodní úrovni zbláznil.
Tady bych "soběstačnost" založil na nulové paušální dodávce druhých stran v energiích ,vodě a zpracování odpadních vod.Žádné přípojky na a z pozemku.
Mám dotaz na paní TEYA ,jak řešíte černou a šedou vodu,vyváží se? Odpadky tam máte zavedené do popelnic,nebo si to vozíte zpět do "civilizace"? Jak máte konkrétně řešen krb,když musíte přitápět druhým zdrojem na LPG?Chata je přestavěná,nebo ponechána a život se uzpůsobuje?
Řeším již několik let žití v novém místě a hledám správný kompromis mezi soukromím,číslem popisným,dojezdem záchranných zborů a do práce,včetně návštěv+ostrov s komfortem a nízkými náklady.A je to tedy opravdu oříšek!
9780kWp/JZ-50°/20xChaori 230<dává 5360W> na regl Midnite Classic 150<89A>,JV-90°/12xJinkoSolar 225<davá2700W> + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310<dává 2480W> na regl MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Uživatelský avatar
marko250
 
Příspěvky: 2674
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Bydliště: Hlučín

Další

Zpět na Magazín MyPower.CZ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

Reputation System ©'