Stránka 1 z 14

Chov slepic

PříspěvekNapsal: úte říj 04, 2011 10:32 pm
od drama
vata píše:Přijde mi, že se tam moc sena nevejde:

no jo, pak mi to došlo... Sousedi sedláci se mi taky smějou že je to maličké, nicméně na podestýlku pro slepice to stačí. Kromě toho si seno krásně lehne. Asi je evidentní, že jsem to stavěla se záměrem mít střechu na jihozápad v 45 stupňovém úhlu :)

Teorie praví, že by se senem slepicím podestýlat nemělo... Ale v praxi záleží na tom, jak jsou chytré. Nicméně už jsem se bavil s chovatelkou, která na to dojíždí...

Chov slepic

PříspěvekNapsal: stř říj 05, 2011 8:31 am
od vata
drama píše:Teorie praví, že by se senem slepicím podestýlat nemělo... Ale v praxi záleží na tom, jak jsou chytré. Nicméně už jsem se bavil s chovatelkou, která na to dojíždí...

Tak to mě zajímá - jak na to ta chovatelka dojíždí?

Chov slepic

PříspěvekNapsal: stř říj 05, 2011 9:31 am
od mypower.cz
hele tohle me taky zajima protoze sam chci chov slepic rozjet u sebe doma na chate .. Ze bych udelal specialni tema tady na mypower "chov slepic"? Chci aby se u me ty zviratka mely co nejlip, tak pomalu studuju na netu co a jak :D .

Chov slepic

PříspěvekNapsal: stř říj 05, 2011 9:49 am
od vata
Na netu je povídání o slepicích mnoho a plyne z toho, že každý to dělá jinak. Já seču trávu kosou, krátce posuším, dávám pipinám hlubokou podestýlku, každý týden měním. Trus z hřadu pouze sroloju do toho sena pod ním a hodím rovnou na bramborové pole vedle, je to mimořádně pohodlné, nemusím hovna seškrabovat. A vždycky v neděli po výměně to tam slepicím voní jak v čajovně :) Čistější použité seno jim rozhazuju ve výběhu, takže se mají v čem popelit, a krásně to kompostuje, takže užitku je ažaž.
Pokud tenhle web zobecníte pro zájemce o soběstačný životní styl, tak chov slepic sem evidentně patří, stejně jako FVE, vlastní studna, pole a kousek toho lesa :) - akorát možná ne do tohoto vlákna...

Chov slepic

PříspěvekNapsal: stř říj 05, 2011 10:03 am
od drama
Problém se senem je v tom, že se ho někdy slepice rozhodnou žrát. A jak je dlouhé, tak se jim zamotá ve voleti a nakonec se jim volata úplně zacpou a následkem toho špatně nesou. Odborná literatura tedy doporučuje dlouhostébelnatou slámu, případně piliny či hobliny. Souhlasím, že do tohoto vlákna to nepatří :). Spíše někam na http://www.sobestacnost.cz/

Chov slepic

PříspěvekNapsal: stř říj 05, 2011 10:07 am
od drama
Jinak já slepice chovám jen od jara, takže dlouhodobé zkušenosti nemám, ale načetl jsem o tom dost. Zde je krátký popis mého snažení http://marek.drapal.org/slepice

Chov slepic

PříspěvekNapsal: stř říj 05, 2011 2:04 pm
od vata
Hezké :) Já taky od jara, taky jsem o dva kusy přišla, taky se mi nepodařilo sehnat jiné než "černé nebo červené" a lenghornky. Mám teď 8 nosnic, nesnažím se je nijak chemicky stimulovat ke snášce, přebytky prodávám a mám co jíst :)
Mimochodem, slámu nežerou, a pokud žerou, nevadí jim to. Hážu jim do výběhu každý den zeleného. Jo, a kurník zavírám a otevírám denně ručně, stalo se to k denním rituálem, podobně jako umývání FV panelů týdenním:)

Chov slepic

PříspěvekNapsal: stř říj 05, 2011 3:04 pm
od drama
Co myslíte tou "chemickou stimulací"? A čím krmíte?

Re: Chov slepic

PříspěvekNapsal: stř říj 05, 2011 7:35 pm
od vata
kupuju u družstva pšenici a pšeničný šrot. Do toho šrotu občas přimíchám sušenou kopřivu. Jinak jim dávám spoustu zelené trávy (jsou jen ve výběhu kvůli liškám) a všechen odpad z kuchyně. Když mají sračku, dávám jim do vody ocet.
Tou chemickou stimulací mám na mysli ten šrot, co se dá koupit jako kompletní krmivo pro nosnice, který kromě pšenice obsahuje jakousi genetickou soju a vitamíny. To jsem jim dávala zpočátku, když byly ještě kuřata, a musím uznat, že to funguje, ale sedláci mě upozornili, že se takhle rychle vynesou. A kromě toho jim to tak chutnalo, že bojkotovaly trávu a měly bledé žloutky. No a je to podle mě předražené (10/kg oproti pšenici letos drahé sice ale pořád jenom 5/kg). Takhle mi snášejí sice méně (z 8 slepic denně v průměru 3 - 4 vajíčka), ale mám z toho lepší pocit.

Re: Chov slepic

PříspěvekNapsal: stř říj 05, 2011 9:23 pm
od JiříK
Tak se taky přidám. Sice né slepice, zato ovce. Nemusím sekat zahradu. :mrgreen:

Re: Chov slepic

PříspěvekNapsal: stř říj 05, 2011 9:32 pm
od mypower.cz
to se da i s kralikama .. sekat zahradu :idea: .. ale bludiste by se s tim blbe sekalo .. :twisted:

Re: Chov slepic

PříspěvekNapsal: stř říj 05, 2011 9:37 pm
od JiříK
Leč obé-jak ovce, tak králík má pro ostrovní systém podstatnou nevýhodu. Na konci vegetačního období zeleně na zahradě vyžaduje mrazák, elektriku požírající. ....a nebo sežrat maso hned... :lol:

Re: Chov slepic

PříspěvekNapsal: stř říj 05, 2011 9:43 pm
od mypower.cz
v zimě ? mražák ? Na co ? :) Mražák je všude kolem, jen co clovek vyleze z baraku :) ... v zimě :)

Re: Chov slepic

PříspěvekNapsal: stř říj 05, 2011 9:48 pm
od JiříK
No jo, řeč singl domácího...

Re: Chov slepic

PříspěvekNapsal: stř říj 05, 2011 9:54 pm
od mypower.cz
a nebo ten mrazak dat ven - na balkon - to musi zapnout tak jednou za 100 let ne ? pres zimu .. ? A kdyz tak tak maximalne kdyz bude prazit slunko, timpadem se zvysi teplota veknu treba na 0 st.c. Nebo ne ? No ne vazne... ze jo .. proc mit mrazak trebas ve vyhrate kuchyni a nevyuzit venkovni teploty .. :)

Re: Chov slepic

PříspěvekNapsal: čtv říj 06, 2011 7:07 am
od Toul
Mám stejné myšlenky:-) Proč nikdo nevymyslel lednici k zabudování třeba na balkon. Tedy přístup z bytu, ale lednice stojí na balkoně. Ušetřil by se ranec za elekktriku.

Re: Chov slepic

PříspěvekNapsal: čtv říj 06, 2011 8:16 am
od drama
mypower.cz píše:to se da i s kralikama .. sekat zahradu
S těmi králíky to není až tak úplně dobrý nápad. Jednak to implikuje očkování proti myxomatóze a za druhé se králík dokáže podhrabat až 1,5 metru, také výborně skáče. Chování úplně na volno v norách, je taky těžko představitelné ať už z důvodů nemocí či kontroly chovu.

Re: Chov slepic

PříspěvekNapsal: čtv říj 06, 2011 8:23 am
od drama
Toul píše:Mám stejné myšlenky:-) Proč nikdo nevymyslel lednici k zabudování třeba na balkon. Tedy přístup z bytu, ale lednice stojí na balkoně. Ušetřil by se ranec za elekktriku.
Tak ono to tak trochu vymyšleno je, jde vlastně o to jakou člověk zvolí klimatickou třídu lednice. Je logické, že lednice nemůže být stavěna do záporných teplot, to by musela umět fungovat jako ohřívač. Provozoval jsem minulou zimu lednici s mrazáčkem v teplotách kolem nuly a nelze hovořit o úsporách, protože nachlazení mrazáku je paradoxně více energeticky náročné a lednice díky tomu pořád zamrzala :). Na zimu bych viděl jako ideální lednici s peltierovými články, ta by se asi ani nezapla. Ale mrazák do záporných teplot asi neexistuje, ačkoliv by to technicky neměl být problém...

Re: Chov slepic

PříspěvekNapsal: čtv říj 06, 2011 8:27 am
od drama
mypower.cz píše:v zimě ? mražák ? Na co ? :) Mražák je všude kolem, jen co clovek vyleze z baraku :) ... v zimě :)
Nastudujte si degradaci potravin při různých teplotách a bude Vám to jasné. Pokud je Váš potravní řetězec supermarket -> skladování max. několik dní -> konzumace, pak stačí opravdu "venkovní" mrazák. Pokud ale chcete úrodu či porážku udržet delší dobu bez zkažení, chce to těch -18 stupňů a to venku nebývá.

Re: Chov slepic

PříspěvekNapsal: čtv říj 06, 2011 8:30 am
od drama
JiříK píše:Tak se taky přidám. Sice né slepice, zato ovce. Nemusím sekat zahradu. :mrgreen:

A co máte za plemeno? Já jsem se zamiloval do Quessantských ovcí, ale zatím není v našem domě politická vůle je vpustit na zahradu (je tu plno malých dětí).