DRUŽSTEVNÍ BLESK.

Obecná diskuze na téma "soběstačnost" s využitím alternativních zdrojů energie, jejich využití v běžném životě, potravinová soběstačnost atd.
střídač
Příspěvky: 544
Registrován: stř led 02, 2013 4:28 pm

DRUŽSTEVNÍ BLESK.

Příspěvek od střídač »

Co obecně sleduji. Přesvědčit kolektiv k následujícímu:

Spojit síly k obraně našich fotovoltaických zájmů.
Spojit síly k vytvoření ekonomických fotovoltaických aktivit.
V neposlední řadě – jak a pomocí čeho tohoto dosáhnout


První téma je zájmové, až politické, tak jen ve zkratce.

Již od nepaměti platí, že malá, ale dobře organizované skupina lehce ovládne početnou neorganizovanou skupinu.

Demokratická politika je vystavěna na zájmech a dobré organizovanosti. Skupina lidí s dobrou organizační strukturou – stranou, sestaví volební program – svůj zájem, a nabídne jej ve volbách. Program musím mít jednu vlastnost. Neurčitost až gumovost – a musí být takový všeobjímající. Takto lze uskutečnit naprosto vše, včetně svých osobních zájmů. O to jde především. Přesně toto je demokracie. Slíbit, podvést, vylhat se, slíbit, podvést jiné, vylhat se, …..

Pokud si dobře všimnete kroků vládnoucích zájmových skupin, pak vždy směřují k závislosti. Zákazy, příkazy, povinnosti, donucení, podrobení se, zákony, poplatky, povinné příspěvky.........
Vždy je přítomen úřad se svou agendou a vymáhacím aparátem – správním řízením, zakončeným v případě neposlušnosti nejlépe ekonomickou sankcí. Vládnoucí garnitura již přišla na to, že zavírat lidi je silně neekonomické. Výhodnější je ekonomická likvidace. Sebrat majetek a peníze. Je podpořen rozpočet, jejich zájem a nevznikají doprovodné náklady.

Je také třeba pro podporu demokracie vytvořit vhodné lidové dobrovolné podmínky. To aby lid neremcal a stal se ještě poslušnějším a vděčnějším.
Ideální pro stát – zájmovou skupinu je například člověk s uzavřenou hypotékou. Je tak dosranej, že přijde o zdroj obživy a tím i schopnosti onu hypotéku splácet, že dobrovolně a rád uposlechne všeho, co mu umožní neztratit střechu na hlavou. Zobecněno, zadlužený člověk je ideální a k tomu dobrovolný ekonomický otrok.

Jedna z posledních relativně nezávislých oblastí na zájmových skupinách byl průběžný důchodový systém. Můžeme být různého politického smýšlení, ale průběžný systém financování důchodů je ze všech možných ten nejméně podléhající systému zájmů. No a to je třeba změnit. Změnu je třeba provést tak nějak demokraticky. K tomu slouží vcelku pohodlná cesta. Vytvořením pocitu velké reálné a naléhavé katastrofy a následném spásném řešení. V roce 2050 bude na jednoho důchodce jeden pracující a to nepřipustíme. To je onen katastrofický trumf jenž má ospravedlnit spásné řešení. To že se prodloužil věk k odchodu do důchodu na 70 roků se tiše mlčí. Při průměrném dožití 76 roků, toho asi moc nenadůchodujeme To by onu neodvratitelnou katastrofu nevytvořilo. No a spásné řešení jsou penzijní fondy. To, že neexistuje ani náznak možnosti, že by ony penzijní fondy byly schopny ony důchody vyplácet, se jaksi nepředpokládá.

Zde trochu odbočím do reality uvedením jednoho přímo odstrašujícího příkladu. Shodou okolností sestřenicí mé manželky, tudíž nezkresleně. Když přinesla onu radostnou zprávu-rozhodnutí, že se stala účastníkem druhého pilíře a že ji budeme odvádět prebendy fondům prostřednictvím FU, nešlo rozhodnutí zvrátit. Tak ji bylo v prvním měsíci strženo 441,- Kč. K tomu stát přidá ony 3 procenta, tedy 662,- kačky.
První úložka do fondů je tedy 1103,-Kč. Vezmeme-li v úvahu že půjde do důchodu za asi 30 roků, směle onu částku vynásobíme 1003*12*20 = 361 080,-Kč. Pokud si myslíte, že je ten člověk naprosto, ale naprosto pitomý, nepřeháníte. Navíc, jako bonus si představme, že za správu těchto peněz bude někdo pobírat vcelku obstojný plat a provádět zhodnocení alespoň 5% ročně.
střídač
Příspěvky: 544
Registrován: stř led 02, 2013 4:28 pm

Re: DRUŽSTEVNÍ BLESK.

Příspěvek od střídač »

Nepřítelem číslo jedna politických zájmů vládnoucích skupin je nezávislost, vlastní selský rozum, případně kritické myšlení.
Přitom vrchol je kombinace politické a ekonomické nezávislosti.

Ona i ta demokracie má své trhliny. Občas je potřeba udělat něco co je primárně určeno vrchnosti, leč trochu se to vymkne z rukou a lizu se dostane i lůza.

Ano. Fotovoltaici jsou potenciálním nebezpečím. Stali se nezávislými.

Představme si, co se stane pokud budou obsazeny všechny střechy. Náklady na „dráty“ bude třeba rozpočítávat na stále se zmenšující počet připojených. Samotná zmenšující ze spotřeba elektřiny taky nepřinese onen očekávaný zisk. Ne, takovou pohromu vládnoucí skupiny nedovolí. Budou hledány veškeré cesty jak onu fotovoltaickou nezávislost dostat pod kontrolu. Zatím je to pokradmu oklikami přes ERU. Není nic jednoduššího než vytvořit novou další pobočku ERU pro nepodnikající, uložit par povinností se sankcemi a jsme tam kde nás vrchnost chce mít. Udělat závislé.

Tento mechanizmus platí pro všechny oblasti. Nechme však každému co jeho jest a zkusme pro sebe udělat jedno: spojme se. Vytvoříme-li pevnou zájmovou strukturu, vrchnost bude muset naše názory brát v úvahu.
střídač
Příspěvky: 544
Registrován: stř led 02, 2013 4:28 pm

Re: DRUŽSTEVNÍ BLESK.

Příspěvek od střídač »

Značný okruh lidí vidí spásu v nějakém občanském sdružení, či jiném zájmovém společném občanském postupu.

Pokud se dobře podíváte na ona nezisková společenství, tak jde vždy o pračky peněz, hrábnutí do státního rozpočtu, v lepším případě o zajištění laciné a královské obživy pro jednotlivce. To jsou ony nadace, UNICEFy, různé „kruhy naděje“ a jiné obchodníky se soucitem či nadějí.

Klasická občanská sdružení žijí jen po dobu vyřešení účelu pro který jsou zřízeny s následným umřením pro nečinnost a nezájem. Motiv jejich existence se brzy vyčerpá.

Z těchto důvodů nevěřím v takovou tu občanskou ochotu k činnosti. Tam kde není ekonomický zájem, je vždy pusto.

Zdálo by se, že politická strana je právě oním společenstvím jenž pohání ona touha dělat věci společně a lépe bez onoho ekonomického zájmu. Je to rozšířený, veřejnosti vtloukaný do hlav bohapustý omyl. Politika je především o ekonomických zájmech, vydávaná za službu vlasti a lidu.

Zatím jsem neviděl politika jenž by po osmičce u soustruhu šel agitovat za lepší společné zítřky. Vždy agitace směřovala k opuštění osmičky a soustruhu. Proto máme rozsáhlou byrokracii, neb je přece správné soudruhy právě za tu agitaci odměnit odtržením od těch odporných denních manuálních povinností. Je to navíc laciný, pohodlný a královsky placený. Jelikož politici jsou sobě současně poskytovatelé i příjemci s rozsáhlým donucovacím aparátem je téměř nemožné je od tohoto ekonomického mechanismu odstavit. Dobrovolně se nabitých ekonomických pozic nevzdají. Jsou ve své podstatě jen dvě možnosti jak je odstavit. Současné politické podnikatele odstaví od penězovodů jiná zájmová politická podnikatelská skupina, což je jen změny tváří, nebo vyhladovění. Díky bohu za současnou krizi. A dej Bůh, ať je hoooodně dlouhá. Sice utrpíme ztráty i ve vlastních řadách, ale onu politickou pakáž to složí bezpečně. Jelikož odvykli od soustruhů, budou s nimi velké problémy. Vyřešit by se to mohly tábory pro získání pracovních návyků. Délka návyku by byla stejná jak délka politické činnosti.
drama
Příspěvky: 988
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm

Re: DRUŽSTEVNÍ BLESK.

Příspěvek od drama »

střídač píše: Zde trochu odbočím do reality uvedením jednoho přímo odstrašujícího příkladu. Shodou okolností sestřenicí mé manželky, tudíž nezkresleně. Když přinesla onu radostnou zprávu-rozhodnutí, že se stala účastníkem druhého pilíře a že ji budeme odvádět prebendy fondům prostřednictvím FU, nešlo rozhodnutí zvrátit. Tak ji bylo v prvním měsíci strženo 441,- Kč. K tomu stát přidá ony 3 procenta, tedy 662,- kačky.
První úložka do fondů je tedy 1103,-Kč. Vezmeme-li v úvahu že půjde do důchodu za asi 30 roků, směle onu částku vynásobíme 1003*12*20 = 361 080,-Kč. Pokud si myslíte, že je ten člověk naprosto, ale naprosto pitomý, nepřeháníte. Navíc, jako bonus si představme, že za správu těchto peněz bude někdo pobírat vcelku obstojný plat a provádět zhodnocení alespoň 5% ročně.
Proč myslíte, že je ten člověk naprosto pitomý? Slyšel jste někdy pojem "kvocient geometrické posloupnosti"? Pokud ano, zkuste si to spočítat, budete se s těmi 5% ročně možná dost divit...
Uživatelský avatar
jose
Příspěvky: 277
Registrován: pon zář 12, 2011 2:25 pm
Bydliště: Kvasice

Re: DRUŽSTEVNÍ BLESK.

Příspěvek od jose »

Záleží na tom, jestli těmi 5 % bude zhodnocovat svůj vcelku obstojný plat, nebo spravované peníze.
Měnič Xantrex XW6048; 0,5 baterie Tesla Model 3 (40 kWh)
střídač
Příspěvky: 544
Registrován: stř led 02, 2013 4:28 pm

Re: DRUŽSTEVNÍ BLESK.

Příspěvek od střídač »

drama píše:
střídač píše:Slyšel jste někdy pojem "kvocient geometrické posloupnosti"? Pokud ano, zkuste si to spočítat, budete se s těmi 5% ročně možná dost divit...
Nu, slyšel, dokonce i studoval. Asi bych to dal i v excelu. Moc pěkně by se to spočítalo a krásně vypadalo.

Zpět do reality. Ještě jsem neviděl penzijní fond jenž by byl schopen oněch 5% dát. Natož dlouhodobě. Ono to totiž je pořád a jenom dopočítávání do jedničky. Tedy, pokud neexistuje nějaké ekonomické množení. A co takhle inflace, ona jaksi nebude. Správa fondu, pojištění a .......

Doporučuji onu matematickou konstrukci provést za posledních vcelku obstojně růstových dvacet roků. Pokud bude výsledkem kladná nula, bude to ohromný úspěch. A to jsme jen v teoretické rovině. Moc se těším na první vlnu krachu fondů. Asi tak jak s kampeličkami.

Nené, tudy cesta ku spokojenému stáří nevede a už nikdy nepovede.

Doporučuji nějaké to pole a vychovat děti. Tomu na důchod věřím. I když ta výchova, že.

Jen tak na okraj, víc jak 15 roků jsem obchodoval na Jůesej komoditních burzách. Což není kvalifikace, či záruka pravdy.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4924
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: DRUŽSTEVNÍ BLESK.

Příspěvek od mypower.cz »

drama píše:Proč myslíte, že je ten člověk naprosto pitomý? Slyšel jste někdy pojem "kvocient geometrické posloupnosti"? Pokud ano, zkuste si to spočítat, budete se s těmi 5% ročně možná dost divit...
Snad nemyslite ze je vse zalozeno jen na vypoctu. Pridejte do vypoctu politicka rozhodnuti, mamon politickych zastupcu, zmeny kdysi prej garantovanych veci, zmeny ruznych dani a srazek a vypocet muzete hodit za klobouk. Na tohle skutecne spolehat je vysoce naivni, ale jako nikomu nebranim se vhrnout po hlave do jakehokoliv pilire. Treba ja se radeji spolehnu sam na sebe a na sve nejblizsi na ktere spoleh je. Na stat tedy zcela jiste ne ...
drama
Příspěvky: 988
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm

Re: DRUŽSTEVNÍ BLESK.

Příspěvek od drama »

Inu já neříkám, že je to nějaký skvělý investiční nástroj. Jen jsem se ohrazoval proti tomu, že je ten člověk "naprosto pitomý". V teoretické rovině ví mnoho lidí jak správně investovat, ale skutek utek. Ukládat málo a špatně mi přijde pořád lepší, než neukládat nic.
střídač
Příspěvky: 544
Registrován: stř led 02, 2013 4:28 pm

Re: DRUŽSTEVNÍ BLESK.

Příspěvek od střídač »

drama píše:Inu já neříkám, že je to nějaký skvělý investiční nástroj.
Není to nástroj, je to přímo ekonomická hloupost. Zatím bez důkazů.
drama píše:ten člověk "naprosto pitomý"
Opět bez důkazů - ano, je.
drama píše:Ukládat málo a špatně mi přijde pořád lepší, než neukládat nic.
Připadá mi to obdobu: lepší dělat velké voloviny než malé. Alespoň je to vidět.

Nebráním nikomu volit to, co uzná za vhodné, jen to občas odporuje žité skutečnosti.
drama
Příspěvky: 988
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm

Re: DRUŽSTEVNÍ BLESK.

Příspěvek od drama »

Inu ramena dokáže dělat každý. Napište tedy jak konkrétně zhodnotit 441 korun měsíčně, abych za 30 let měl více než půl milionu (což odpovídá 2% úročení z Vašeho konkrétního případu výše).
střídač
Příspěvky: 544
Registrován: stř led 02, 2013 4:28 pm

Re: DRUŽSTEVNÍ BLESK.

Příspěvek od střídač »

drama píše:Inu ramena dokáže dělat každý.
No neví zdali dělám ramena, ale posloužím vlastním, ne až tak ramenatým, příkladem.

Jednoho, a zcela určitě i krásného dne našli majitele jednoho z největších světových obchodníků jak šlukuje vzduch přes motor automobilu. No šlukuje, došlukoval, byl totiž v pánu. No a tak se policie začala zajímat, co přimělo člověka mající nekonečný účet k takovému kroku.
Malá odbočka, klienti mají u obchodníka segregovaný účet. Oddělený od vlastních peněz obchodníka s nimiž nemůže jakkoli nakládat. Na toto, krom jiného, dohlíží několik státních agentur.
No, zjistilo se, že se stalo přesně to, co se stát nesmí. Milý pán hrál i s penězi klientů a to tak že neúspěšně.

No asi je to velice ojedinělý příklad, který se již nikdy nestane. Určitě ne u Českých penzijních fondů.

Abych odpověděl. Vskutku nevím. Ona totiž stále vládne jakási představa, že jde peníze zhodnotit. Dopočítávání do jedničky v případě zhodnocování peněz v mysli lidí jaksi Bůhví proč, neplatí.
Uživatelský avatar
Marek_Kuřim
Příspěvky: 271
Registrován: čtv led 10, 2013 1:24 pm
Chci prodávat energii a využít dotace: ANO
Souhlasím s podmínkami fóra: NE
Bydliště: Blansko

Re: DRUŽSTEVNÍ BLESK.

Příspěvek od Marek_Kuřim »

střídač píše:
drama píše:Inu ramena dokáže dělat každý.
No neví zdali dělám ramena, ale posloužím vlastním, ne až tak ramenatým, příkladem.

Jednoho, a zcela určitě i krásného dne našli majitele jednoho z největších světových obchodníků jak šlukuje vzduch přes motor automobilu. No šlukuje, došlukoval, byl totiž v pánu. No a tak se policie začala zajímat, co přimělo člověka mající nekonečný účet k takovému kroku.
Malá odbočka, klienti mají u obchodníka segregovaný účet. Oddělený od vlastních peněz obchodníka s nimiž nemůže jakkoli nakládat. Na toto, krom jiného, dohlíží několik státních agentur.
No, zjistilo se, že se stalo přesně to, co se stát nesmí. Milý pán hrál i s penězi klientů a to tak že neúspěšně.

No asi je to velice ojedinělý příklad, který se již nikdy nestane. Určitě ne u Českých penzijních fondů.

Abych odpověděl. Vskutku nevím. Ona totiž stále vládne jakási představa, že jde peníze zhodnotit. Dopočítávání do jedničky v případě zhodnocování peněz v mysli lidí jaksi Bůhví proč, neplatí.
:yes: :yes: :yes:
Marek Svoboda
___________________________
Fyzikální zákony jdou velmi těžko obechcat, zvláště třeba ten Ohmův. Myslete na to, když se hrabete v elektrice.
oblíbená muzika: metal, folk, country
střídač
Příspěvky: 544
Registrován: stř led 02, 2013 4:28 pm

Re: DRUŽSTEVNÍ BLESK.

Příspěvek od střídač »

Proč má význam věnovat se fotovoltaice. Jsou k tomu zásadně tři stěžejní důvody.

Cena energie v budoucnu,
Dostupnost energie v budoucnu.
Neobsazený, fotovoltaický trh.

Dá se vcelku dobře a s vysokou pravděpodobností odhadnout vývoj ceny energie v ne moc vzdáleném budoucnu. V údobí třech až pěti let souběžně s recesí budou energie stagnovat, nebo mírně klesat. Po tomto údobí energie všeho druhu prudce zdraží. Můžeme pochybovat, zaklínat se různými ekonomickými a politickými teoriemi, tuto realitu nic a nikdo nezastaví. Budeme se muset smířit s tím, že lacinou energii jsme spotřebovali.

Tak jak rozvoj lidstva zapříčilo pěstování obilí, ona akumulace energie, tak další rozvoj umožnila dostupnost energií, nahrazením lidské, případně zvířecí práce stroji. No a stroj bez energie jak známo je k ničemu. Pokud se nebudeme chtít vrátit ke koním, bude zdroj energie stěžejní k udržení životního standardu.

Málo komu, se podařil opravdu jedinečný kousek jak obsazený a vysoce konkurenční trh získat ve svůj prospěch. Ano, jde o Apple se svými šmrdlátkami. Naprosto neužitečný, leč vysoce šmrdlající telefon se stal takovým kasovním trhákem, že se stal etalonem šmrdlání pro zájemce i následovatele. Nevím o obdobné skutečnosti jenž by byla na obzoru. Tedy krom fotovoltaiky. Onen trh je ve stejném údobí jak před Fordem T. No a na nás je ono fotovoltaická téčko sestavit. Máme na to právě ony tři až pět roků.
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 1963
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Chci prodávat energii a využít dotace: NE
Systémové napětí: 24V
Souhlasím s podmínkami fóra: ANO

Re: DRUŽSTEVNÍ BLESK.

Příspěvek od gupa »

V tuto chvíli je bezpochyb fotovoltaika nejdražší z nejdostupnějších energií v krátkodobém plánu. Jde o množiny nákladů. Jenou množinou je spotřeba bez nějaké výroby pouze z DS, druhou množinou je vyrábět a částečně odebírat z DS, třetí, nejnákladnější je být pouze závislý na ostrovním systému, protože i čas, místo kterého mohu dělat něco jiného něco stojí.

Kdo si elektřinu nevyrábí, má možnost ještě šetřit. Šetření a přemýšlení o spotřebě potká každého ostrovního nebo poloostrovního fotovoltaika. V tuto chvíly mě stojí 1kW v plánu 5ti let, asi jednou tolik oproti ceně stávající, plus spotřeba na dobalancování kapacity nad limit co mají měniče, což dělá přičíst si ještě 25% ze spotřebované energie v ceně z DS. Takže když mám cenu okolo 5Kč, stojí mne každá spotřebovaná kWh asi 12,50 Kč po dobu prvních 5ti let. Upozorňuji, že má průměrná roční spotřeba je cca 5MWh.

Takže zaplacená investice do ostrovního zařízení bude asi za 14 let provozu u menší a průměrné domácnosti. Otázkou dlouhodobější investice je nepochybně životnost u měničů a panelů. Ukazuje to ale, že za těch cca 15 let musím znovu investovat nemalé částky do zařízení a instalací, což snižuje mít vlastní ostrovní nebo poloostrovní FVE zajímavost na nulu.

Naco to ukazuje? Fotovoltaika, aby byla masově investiční věc, by musela v nákladech jít s cenou asi na 60% cen nynějších, což při rozežranosti obchodního sektoru s panely, regulátory a kvalitními měniči, a nakonec i EU a jejím protiopatření, je věc nemyslitelná.

Investičně to dokonce vypadá, že by celá věc byla o něco zajímavější v případě dotace státu místo do jádra do ostrovních systémů ve výšce plánovaných investic do jádra, jenže jak jsem v minulém odstavci napsal - pokud by stát začal s dotací, Bohužel, cena komponentů opět kvůli rozežranosti obchodníků zase stoupne úměrně poskytnuté dotaci. Takže natom při vybírání daně s přidané hodnoty vydělá jen obchodník a stát, ostrovář od nuly k nule pojde i v případě dotací do ostrovních malých FVE místo do jádra a stát bude za nějakou dobu, před velkým problémem když FVE systémy zestárnou a hospodářství nebude mít k dispozici elektřinu.

Zatu dobu to bude doba alternativních, hybridních a plně elektrifikovaných vozů. Velmi šetřivých technologií. Bude to situace velké poptávky po elektrické energii, už jen při pohledu růstu populace na světě, protože globální trh je přímý a nedělá vyjímky jestli tu máme v ČR 10 mil obyvatel a přírůstek pár stovek tisíc, oproti světu kde stoupne obyvatelsvo o několik stovek milionů a tak proto stoupne na globálním trhu cena silové elektřiny úměrně s touto hodnotou.

Proto jsem za, aby se investovalo do jádra, protože když se mi posere v budoucnu moje FVE a nebudu mít prostředky do její obnovy, mohu coby starší člověk už s menšími nároky na dodanou elektřinu, začít myslet jak vyjít do určitého limitu zase jen s elektřinou od obchodníka co mi ji dodá přes DS.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
střídač
Příspěvky: 544
Registrován: stř led 02, 2013 4:28 pm

Re: DRUŽSTEVNÍ BLESK.

Příspěvek od střídač »

gupa píše:V tuto chvíli je bezpochyb fotovoltaika nejdražší z nejdostupnějších energií v krátkodobém plánu.
Ano, jen v tuto chvíli. Odhaduji, a již po několikáté opakuji, "tato chvíle" čítá 3-5 roků.
gupa píše:Kdo si elektřinu nevyrábí, má možnost ještě šetřit.
Není to možnost, je to nutnost. Za sebe: za poslední tři roky jsem bez snížení komfortu snížil spotřebu úspornými spotřebiči na polovinu. Přirozeně tu snazší polovinu.
gupa píše: Fotovoltaika, aby byla masově investiční věc, by musela v nákladech jít s cenou asi na 60% cen nynějších
Ano, to je nosná myšlenka DRUŽSTEVNÍho BLESKu.
gupa píše:Investičně to dokonce vypadá, že by celá věc byla o něco zajímavější v případě dotace státu
Zkusme tyto myšlenky nadobro opustit. Pan Stát žádné peníze nemá, aby MOHL DOTOVAT. Vždy jde o přerozdělení. Jedněm a to většině ukrást, vyvoleným předat.
gupa píše:Bohužel, cena komponentů opět kvůli rozežranosti obchodníků zase stoupne
Kdo nám brání být sami sobě obchodníky.
gupa píše:Bude to situace velké poptávky po elektrické energii, už jen při pohledu růstu populace na světě, protože globální trh je přímý a nedělá vyjímky jestli tu máme v ČR 10 mil obyvatel a přírůstek pár stovek tisíc, oproti světu kde stoupne obyvatelsvo o několik stovek milionů a tak proto stoupne na globálním trhu cena silové elektřiny úměrně s touto hodnotou.
No nevím, pokud v neelktrifikované Africe stoupne populace o 10 milionů, krom útoku soucitu na naše peněženky to bude mít na cenu elektřiny vliv asi jak na předloňský sníh v téže zemi. Stejně tak nevím jaký to bude mít vliv na moji výrobnu. Snad jen takový, že budu všemocně uvažovat o vnějškový energetický půst.
gupa píše:Proto jsem za, aby se investovalo do jádra, protože když se mi posere v budoucnu moje FVE a nebudu mít prostředky do její obnovy, mohu coby starší člověk už s menšími nároky na dodanou elektřinu,
Je mi převelice líto oné poraženecké nálady. Ve své podstatě říkáte, pokud mi chcete dát přes držku, mám ji kdykoli připravenou.
Chlap takhle nesmí uvažovat v žádném věku!
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4924
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: DRUŽSTEVNÍ BLESK.

Příspěvek od mypower.cz »

gupa píše:Proto jsem za, aby se investovalo do jádra, protože když se mi posere v budoucnu moje FVE a nebudu mít prostředky do její obnovy, mohu coby starší člověk už s menšími nároky na dodanou elektřinu, začít myslet jak vyjít do určitého limitu zase jen s elektřinou od obchodníka co mi ji dodá přes DS.
Tuto uvahu nesdilim.

Paklize by znela:
gupa píše:Proto ze svého zainvestuji do jádra, protože když se mi posere v budoucnu moje FVE a nebudu mít prostředky do její obnovy, mohu coby starší člověk už s menšími nároky na dodanou elektřinu, začít myslet jak vyjít do určitého limitu zase jen s elektřinou od obchodníka co mi ji dodá přes DS.
pak proc ne. Neco jako duchodovy energeticky pilir. Proc ne. Doufam jen, ze ucast na tomto zajiste skvelem piliri nemusi byt povinna i pro ty, kteri se budou schopni zajistit jinak.
střídač
Příspěvky: 544
Registrován: stř led 02, 2013 4:28 pm

Re: DRUŽSTEVNÍ BLESK.

Příspěvek od střídač »

Co je smyslem DRUŠTEVNÍho BLESKu.

Vytvořit bezobslužný fotovoltaický systém za přiměřených nákladů. Úkol je to veliký a nepodaří jej vytvořit jednotlivci, ale zdejším nadšeným kolektivem.

Konečná fáze je stav, kdy měnič je nafázován na síť která vykrývá jen špičky v odběru. Při jistých okolnostech přepne na síť plně a také zpět.

Tyto systémy jsou vyvinuty a fungují, mají jednu nepříjemnost. Nesplňují podmínku přiměřených nákladů. Jsou to systémy drahé a tudíž i nenávratné.
Stejně tak plný ostrovní systém je natolik nákladný, že jeho aplikace ve větší míře je neschůdná. Ostrovní systém dneška má opodstatnění jen v extrémních situacích. Není široko daleko přípojka.

Bezobslužnost znamená řídit, řídit a zase jen řídit a to tak, že na dálku. Tomuto požadavku bude třeba podřídit veškerou snahu.

Abychom vykročili tím nejsprávnějším směrem a nějak začali, je třeba zvolit co, čím a jakou metodou.

Je zde obsáhlá komunita Adruina, tudíž volba čím je jednoznačná. MEGA je asi to správné řešení.
Napětí, proud a teplota je tím základním, patrně se neobejdeme i bez vyhodnocování času.
Nejobtížnější je jak uvedené měřit.
Ardiuno má analogové vstupy (voltmetry) s rozsahem 0-5V tedy v 1-1023 krocích. Tato jemnost je pro naše účely snad dostačující.

Napětí větší pěti voltů umíme změřit efektivně jen odporovými děliči. Drama užívá pro posunutí (zjemnění) napětí Zenerovu diodu, já používám k témuž účelu TL431. Zenerova dioda má pro větší napětí jednu nectnost, relativně velkou teplotní závislost. Téměř kompenzovaná je asi při 5V. Sestavit posunutí o 20V znamená použit 4ks což vede ke spojům a víc prvků násobí i poruchy. Proto mi přijde jako rozumnější onen TL431.
Jelikož bude třeba měřit i jednotlivé články akumulátorových baterií, nastávají další komplikace, jak měřit napětí jednotlivých článků.

Přiznám se že nevím jaký má vnitřní odpor „voltový“ vstup Arduina.

Má tento „voltový“ problém někdo vyřešen a podělí se?
Uživatelský avatar
jose
Příspěvky: 277
Registrován: pon zář 12, 2011 2:25 pm
Bydliště: Kvasice

Re: DRUŽSTEVNÍ BLESK.

Příspěvek od jose »

Pokud se nepletu, vede vstup analogového napětí na Arduinu přímo na vstup mikrokontroléru. Ten má velký vstupní odpor, ale kvůli vstupní kapacitě je doporučena impedance zdroje signálu 10 kOhm. Tedy pokud chceme měřit napětí větší než 5 V, použije se odporový dělič, který má na "výstupní" straně odpor 10 kOhm (hodnota R2).
Měnič Xantrex XW6048; 0,5 baterie Tesla Model 3 (40 kWh)
rob.brno
Příspěvky: 954
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am

Re: DRUŽSTEVNÍ BLESK.

Příspěvek od rob.brno »

střídač píše: Konečná fáze je stav, kdy měnič je nafázován na síť která vykrývá jen špičky v odběru. Při jistých okolnostech přepne na síť plně a také zpět.

Jelikož bude třeba měřit i jednotlivé články akumulátorových baterií, nastávají další komplikace, jak měřit napětí jednotlivých článků.

Přiznám se že nevím jaký má vnitřní odpor „voltový“ vstup Arduina.

Má tento „voltový“ problém někdo vyřešen a podělí se?

Myslím, že řešením bude počkat pár let než ceny sofistikovaných a komplexních řešení klesnou na ceně. NEdovedu si moc dobře představit, připojovat nějaký amaterský bastl řešící fázování na sít, v případě poruchy to může mít fatální následky.

Z dokumentace např k ATMEGA8 je odpor pinu v ADC modu(v Mohm):
RAIN Analog Input Resistance 55(min) 100(typicky)

Voltový posun z absolutních hodnot na článcích na "nulu" akumulátoru má asi vyřešen Ctirad(asi to okoukal z CellLogu). Řešil to pomocí OZ(co článek to OZ). Osobně se mi toto řešení zamlouvá více než jak to má řešeno p. Kolařík pouze pomocí obyčejných odporových děličů.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4924
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: DRUŽSTEVNÍ BLESK.

Příspěvek od mypower.cz »

střídač píše:Konečná fáze je stav, kdy měnič je nafázován na síť která vykrývá jen špičky v odběru. Při jistých okolnostech přepne na síť plně a také zpět.
Já svůj cíl ještě posunul o něco dál a tím cílem je fungovat tak, aby jakákoliv síť (kromě té informační) nebyla potřeba vůbec, tudíž odpadají mi problémy s přepínáním na síť, s fázováním, s kontrolou přetoků, měnič nemusí být až tak inteligentní, což jeho cenu poněkud snížuje, systém zjednodušuje, měnič je nahraditelný i zcela hloupým měničem, nebo lze fungovat v pohodě i úplně bez měniče. Přiznám se, že po těch létech (a zimách) zkušeností na čistém ostrově už bych nemovitost s přípojkou el.en skutečně nekupoval (mohla by být o značný kus peněz levnější, protože by ji nikdo jiný nechtěl), nebo bych přípojku po nákupu nemovitosti okamžitě vypověděl. Počítám s tím, že chata kde teď jsem není má konečná stanice a že je to taková studijní záležitost na další život. Příští barák bude větší, bez přípojky a na ještě větší samotě s ještě větším výhledem :) Mým cílem je tedy najít stav, kdy budu totálně nezávislý na jakýchkoliv sítích, což se mi v podstatě podařilo nejen fotovoltaikou, ale už i vodou, a také přehodnocením svých nároků na dostupné zdroje a samozrějmě i svých energetických nároků a hospodárným a racionálním užíváním aktuálně dostupných zdrojů (jak vody, tak elektriny). Chápu ale, že tímto postojem jsem v menšině, nicméně co se energetické sítě týče, zde bohužel už ztrácím zkušenosti - nevím co to síť je, a k čemu to je dobré, tedy vlastně už nemám tu potřebu za to někomu trvale platit a to ani kvůli vykrytí špiček. Což samozřejmě neznamená, že nemám doma běžné zásuvky, ve kterých mám 230VAC tehdy, když je tam mít chci, od kterých přesně vím co od nich očekávat.

Zpět na