drama píše:Tepelná čerpadla mají perfektní návratnost leda tak na papíře, v praxi s nimi bývají často problémy a jen výjimečně dosahují deklarované účinnosti.
Centrální zásobování teplem je ve městech dle mého soudu bezvadná věc. Problém je ten, že systémy jsou zastaralé a tudíž málo účinné z důvodu ztrát. Města by měla investovat do oprav a pak není šance tomu konkurovat i z pohledu účinnosti.
Skutečný problém však leží jinde. Města často prodají teplárenské společnosti a ty pak samozřejmě vydělávají takřka bez omezení.
Jsem zvědav jak bude tento konkrétní systém fungovat. FV panely jim budou v zimě na nic, takže stejně budou topit v podstatě hnědým uhlím...
Záleží, jaká TČ tam používají. Stavím si RD, taky tam budu topit tepelným čerpadlem a vím do čeho jdu. Když na fotce u toho článku vidím že topí radiátorama + nějaké ztráty v rozvodech, dosahovaný topný faktor nic moc. I když ty radiátory byly i původně trochu předimenzované a po zateplení a výměně oken (což předpokládám) by měla stačit teplota vody do 50 st.C. Takže celkem v pohodě.
U tepelných čerpadel vzduch-voda, které jsou nejrozšířenější a taky nejdražší, topný faktor a dosažitelný výkon strašně klesá při mrazu, kdy je toho tepla potřeba nejvíc. Jasně že pak je lepší topit tím uhlím. Pokud vzduch -15 st. ve výměníku vychladíte na -30 a máte z toho udělat +55 aby v radiátorech na konci bylo 50 st, nečekejte od toho zázraky. K tomu nějaké ztráty na odmražování výměníku.
Já stavím v oblasti, kde je dostatek podzemní vody. Jsem na písku, voda v 1,5m. Proto tam dávám TČ systému voda-voda. Je to levné, při teplotě podzemní vody 7 st. a 35 st. v podlahovce vychází topný faktor okolo 5. Dům mám nízkoenergetický s vypočtenou tepelnou ztrátou cca 4 KW.
http://vaelektronik.cz/dum/topeni.html U těch paneláků by byl možná problém získat tolik vody, ale pro rodinné domy v příhodných podmínkách to považuju za ideální volbu.