Stránka 1 z 1

Zapojení rozvodné skříně

PříspěvekNapsal: ned led 24, 2016 9:16 pm
od vla
Pomaloučku buduju fotovoltaický ohřev vody, momentálně zapojuji rozvodnou skříň a rád bych aby pokud možno prošla revizí. přívod od panelů mám +červený - černý drát, jdou na svorkovnici a z ní na pojistný odpojovač zase + červený, -černý. Z odpojovče jdu do Oplockého regulátoru, zase + červený - černý. Z regukátoru střídavých cca 180-200V (8 panelů) bych dal černý na jistič 10A a druhý taky černý nebo musí být hnědý?) na svorkovnici. Odtud do zásuvky střídavých 220V. A jaké jištění proti případnému proražení izolace na bojleru? Kde vzít zem, z DS? Zřejmě by tam měl být ještě proudový chránič, nebylo by lépe jistič vynechat a dát rovnou kombinaci jistič-chránič? třeba tenhle? http://www.fselektro.cz/produkt/61-prou ... -0-03.html Díky za rady, rád bych své dílo přežil. :)

Re: Zapojení rozvodné skříně

PříspěvekNapsal: ned led 24, 2016 10:28 pm
od vla
Ještě doplním, že bych to rád měl jako ostrovní fotovoltaický ohřev vody, proto mám pochybnosti s tou zemí z DS.

Re: Zapojení rozvodné skříně

PříspěvekNapsal: pon led 25, 2016 9:14 am
od kodl69
Zem máš okolo celýho domu :-) Ne, dnes je ve všech normách ohledně elektřiny a hromosvodu a dokonce v nějaké stavební vyhlášce: Základový zemnič kolem dokola baráku, vývody v místech hromosvodu, připojení rozvaděče a hlavní přípojnice púospojování, na kterou se připojí všechny kovové hmoty v domě, tj krbová vložka, topení, plyn, boiler, anténní stožár.... Takže není co řešit. Pokud nemáš základový zemnič, kolem dokola domu cca 1m daleko do nezámrzné hloubky pásovina FeZn 30x4 a vývody FeZn 10mm kulatina a je hotovo. Spíš bych řešil ochranu před bleskem - můžeš si zavést blesk až ke kohoutku - taky dost záleží na tom, kde boiler je, v technické místnosti chránič není potřeba, a u IT soustavy stejně nefunguje. Vodiče fázové jsou v barvách hnědá, černá, šedá, DC soustava taky. Ta červená byla kdysi.

Re: Zapojení rozvodné skříně

PříspěvekNapsal: pon led 25, 2016 2:04 pm
od vla
Pospojování všeho na hromosvod už dávno neplatí, jedná se o panelák, takže kopání a vytváření vlastní země je trošku problematické. Rozvodná skříň bud umístěna na WC, bojler v jádře obojí stavebně itongem odděleno od koupelny. Zem samozřejmě mohu vzít od domovní sítě, ale obávám se, jestli tím nějak neporuším podmínky nepřipojení k domovnímu rozvodu. Hrom jako takový má zemní odpor pravděpodobně 0 ohmů. Máme 8 svodů, a ten nejbližší má 0 ohmů, všechny jsou pochopitelně příslušně pospojené. Ostatně pokud se nepletu i hrom by měl být spojen s domovní nulou. Ochrana před bleskem bude jiná záležitost, nevím jestli se mi podaří splnit podmínky pro ochranu vzdálenými jímači, hlavně z hlediska dodržení vzdáleností panelů od jiných uzeměných kovových částí střechy. Ale to bude řešit později.

Re: Zapojení rozvodné skříně

PříspěvekNapsal: pon led 25, 2016 2:50 pm
od kodl69
V paneláku by mělo být pospojování připojeno na kovové vzt potrubí, na kovové vodovodní trubky, příp. plyn, pokud už jsou trubky plast, tak by tam měl být minimálně FeZn 10mm, ke kterému jsou připojeny PEN v jednotlivých bytech. Doporučuju v suterénu prověřit propojení s uzemněním, mělo by to být provedeno viditelně, pokud to někdo už za těch 50let při výměně potrubí neutrhal, "šak je to k ničemu, žádná elektrika tím neteče". Takže uzemnění připojit k tomuto. Přepěťovky taky. Pokud v šachtě nic takovýho není, podat trestní oznámení pro obecné ohrožení. Pokud v šachtě je ještě nějaká jiná elektroinstalace, měly by být přepěťovky už nahoře u střechy, jinak hrozí naindukování napětí do souběžně vedoucích vodičů s nepředvídatelnými následky.