Stránka 1 z 1

Jak dlouhá absorpce pro zalité Pb?

PříspěvekNapsal: sob čer 12, 2021 9:38 am
od chatař
Zdravím všechny. Mám takový problém. K bateriím mám připojeny dva nabíječe, Axpert + Victron 100/20. Dokud byl připojen jen Axpert, délku absorpce jsem neřešil - nechal jsem to na nabíječi. Teď ale zjištuji, že Victron mi žene baterie pořád do absorpce i když Axpert už je dávno ve floatu. Třeba čtyři hodiny, což mi přijde moc. Řeším to tak, že Victrona po nějaké době vypnu. Teď by mě ale zajímalo: kterému regulátoru mám věřit? Axpert nedobíjí, anebo Victron přebíjí? Teď babo raď. :D Ještě bych dodal, že baterie nijak moc nevybíjím. Večer plně nabité mi v noci napájí jen ledničku a další drobnosti přes Carspu 600W, ráno nemám na baterkách nižší napětí než 24,6V. Takže několikahodinová absorpce mi připadá ujetá.

Re: Jak dlouhá absorpce pro zalité Pb?

PříspěvekNapsal: sob čer 12, 2021 10:42 am
od vlkazajac
1/ Máš pri batériach teplotné čidlo od Victrona ? Neviem, či Smart má vyvedený konektor.
2/ Skontroluj straty na vedení od panelov k regulátoru. Konfrontuj absorpčné napätie na regulátore a na svorkách batérie.
3/ Skús nastaviť na Victrone nižšie absorpčné napätie, kým je doba absorpcie neprimerane vysoká.
4/ Vieš odčítať prúd do batérie pred koncom absorpcie ?
5/ Neviem, či Tvoj Victron má nastavenie napätia pre návrat do absorpcie. Ak má, v nastavení ho zníž, lebo je možné, že chladnička svojimi "štósmi" pri štarte ho podlieza.

Re: Jak dlouhá absorpce pro zalité Pb?

PříspěvekNapsal: sob čer 12, 2021 10:58 am
od FRSO
chatař píše:Zdravím všechny. Mám takový problém. K bateriím mám připojeny dva nabíječe, Axpert + Victron 100/20. Dokud byl připojen jen Axpert, délku absorpce jsem neřešil - nechal jsem to na nabíječi. Teď ale zjištuji, že Victron mi žene baterie pořád do absorpce i když Axpert už je dávno ve floatu. Třeba čtyři hodiny, což mi přijde moc. Řeším to tak, že Victrona po nějaké době vypnu. Teď by mě ale zajímalo: kterému regulátoru mám věřit? Axpert nedobíjí, anebo Victron přebíjí? Teď babo raď. :D Ještě bych dodal, že baterie nijak moc nevybíjím. Večer plně nabité mi v noci napájí jen ledničku a další drobnosti přes Carspu 600W, ráno nemám na baterkách nižší napětí než 24,6V. Takže několikahodinová absorpce mi připadá ujetá.

Tak si změn abs čas na fix a čas nastavený bude jako maximální, ale stejně si Victron měří ráno napětí a pak to ještě může snížit dle jeho velikosti, nebo máš nastavený malý proud pro ukončení nabíjení pro přechod do float.

Re: Jak dlouhá absorpce pro zalité Pb?

PříspěvekNapsal: sob čer 12, 2021 11:09 am
od chatař
Děkuji oběma za cenné rady. Nějak to budu muset pořešit. Victron tam má nějaké nastavení, teplotní čidlo nemám. Pokud to nepůjde jinak, budu řídit délku absorpce podle Axperta, a pokud bude Victron přebíjet, tak ho prostě vypnu. Ztrátu na kabelech mezi baterií a Victronem mít nemůžu, Victrona mám u baterek.

Re: Jak dlouhá absorpce pro zalité Pb?

PříspěvekNapsal: sob čer 12, 2021 11:47 am
od FRSO
chatař píše:Děkuji oběma za cenné rady. Nějak to budu muset pořešit. Victron tam má nějaké nastavení, teplotní čidlo nemám. Pokud to nepůjde jinak, budu řídit délku absorpce podle Axperta, a pokud bude Victron přebíjet, tak ho prostě vypnu. Ztrátu na kabelech mezi baterií a Victronem mít nemůžu, Victrona mám u baterek.

Tak při 20A z MPPT je ztráta na vodičích délky 1m: 4mm2 0,18V, 6mm2 0,12V, není potřeba nic ručně vypínat, vše se dá u Victron MPPT nastavit.

Re: Jak dlouhá absorpce pro zalité Pb?

PříspěvekNapsal: sob čer 12, 2021 12:29 pm
od chatař
Já to asi udělám tak, že absorpci nechám na Axpertovi (zdá se, že to dělá dobře) a u Victrona nastavím absorpční napětí třeba o desetinu vyšší, než float.

Re: Jak dlouhá absorpce pro zalité Pb?

PříspěvekNapsal: sob čer 12, 2021 12:38 pm
od FRSO
chatař píše:Já to asi udělám tak, že absorpci nechám na Axpertovi (zdá se, že to dělá dobře) a u Victrona nastavím absorpční napětí třeba o desetinu vyšší, než float.

To se bude málo nabíjet, float máš mít 26,8-27V, takže je blbost ABS u Victronu jen o 0,1V více, dej o pár desetin méně než má ten expert a vypínací proud na cca 3A, chce to vyzkoušet.

Re: Jak dlouhá absorpce pro zalité Pb?

PříspěvekNapsal: sob čer 12, 2021 1:37 pm
od chatař
Float mám na 27V. Zkusím si s tím ještě pohrát. A když na nic nepřijdu, Victron má v nastavení možnost "charger disabled", tak toho využiju. :D Jsem důchodce, takže mám čas si s tou svou instalací hrát a hlídat jí.

Re: Jak dlouhá absorpce pro zalité Pb?

PříspěvekNapsal: sob čer 12, 2021 9:26 pm
od FRSO
chatař píše:Float mám na 27V. Zkusím si s tím ještě pohrát. A když na nic nepřijdu, Victron má v nastavení možnost "charger disabled", tak toho využiju. :D Jsem důchodce, takže mám čas si s tou svou instalací hrát a hlídat jí.

Vždyť je to jednoduché ve Victron connect, v nastavení si otevři akumulátor a expert mode, tam se dá vše nastavit, šak máš Smart MPPT, pokud nebudeš vědět, tak mi napiš SZ.

Re: Jak dlouhá absorpce pro zalité Pb?

PříspěvekNapsal: sob čer 12, 2021 9:40 pm
od FRSO
Já to dělám většinou na chatách s lednicí tak, že používám na 12V systémy MPPT 100/20 verze Smart, panely 2S1P 285Wp, Aku Agm Hopecke 200-250Ah, takže přepanelováno, po ranním nabytí Aku a pokud je v provozu jen lednice a menší spotřebiče do 200W, tak to je většinou už po celý den ve floatu dokud svítí na panel. Takže to jede z Aku jen od večera do rána. Testoval jsem to s aku gel 100Ah po dobu 3 měsíců 5-7 a napětí nekleslo nikdy pod 12,4V za tu dobu.

Re: Jak dlouhá absorpce pro zalité Pb?

PříspěvekNapsal: sob čer 12, 2021 10:05 pm
od Dagus
chatař píše:Já to asi udělám tak, že absorpci nechám na Axpertovi (zdá se, že to dělá dobře) a u Victrona nastavím absorpční napětí třeba o desetinu vyšší, než float.

Nechápu, koupíš si Victrona a necháš to na axpertovi. To je jako si koupit Mercedes a jezdit oktávkou, protože Mercedes má automatickou převodovku.

Re: Jak dlouhá absorpce pro zalité Pb?

PříspěvekNapsal: ned čer 13, 2021 6:30 am
od chatař
To bude asi tím, Dagusi, že ten Victron bude chytřejší než já. Prostě se pořád učím. V Mercedesu bych se taky cítil víc nejistě než v Oktávce.

Re: Jak dlouhá absorpce pro zalité Pb?

PříspěvekNapsal: ned čer 13, 2021 6:42 am
od chatař
FRSO píše:Já to dělám většinou na chatách s lednicí tak, že používám na 12V systémy MPPT 100/20 verze Smart, panely 2S1P 285Wp, Aku Agm Hopecke 200-250Ah, takže přepanelováno, po ranním nabytí Aku a pokud je v provozu jen lednice a menší spotřebiče do 200W, tak to je většinou už po celý den ve floatu dokud svítí na panel. Takže to jede z Aku jen od večera do rána. Testoval jsem to s aku gel 100Ah po dobu 3 měsíců 5-7 a napětí nekleslo nikdy pod 12,4V za tu dobu.


Dík za cennou zprávu. Já jsem v nastavení na ten "expert mode" narazil, ale objevilo se mi tam nějaké varování, tak jsem do toho nehrabal, protože přece jen nejsem expert. :D Teď už jsem to risknul, absorpci nastavil na 1h a koncový proud na 1A.