Stránka 1 z 1

FVE Jizerky - ve výstavbě

PříspěvekNapsal: úte čer 11, 2019 3:57 pm
od xmasin
Tak jak se blíží zprovoznění mojí hybridní FVE, tak bych rád prodiskutoval celkové řešení.

Měnič je Axpert King 5kW/48V.
Baterie Samsung SDI 60Ah celkem 45 ks zapojené 15S3P s tím, že bych chtěl každý pack 15 baterií jistit samostatně pro případ údržby a paralelní spojení dělat až za jištěním.
Baterie budou osazeny BMS/balancery - aktuálně vybírám vhodný model.
Na měření stavu baterie bude použit BMV-700.
Baterie budou umístěny v hliníkové bedně s tepelnou a elektrickou izolací a s instalovaným automatickým hasícím systémem (https://www.samohas.cz/cz/e-shop/hasici-systemy/0/proteng-electro)
Konstrukce pro panely bude varianta pro trapézové střechy od firmy Krajiczech.
Panely 48ks Avancis Powermax 110W umístěné na střeše stodoly viz vlákno http://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=21&t=5024 s orientací 24 panelů východ, 24 panelů západ.
Panely musím kvůli napětí zapojovat pouze 2S, takže bude zapojení 2S24P s tím, že chci jistit každé dva panely samostatně a pak celé pole přivést samostatně až k měniči a tam terpve spojit obě paralelně.
Každé pole bude mít svoji přepěťovou ochranu na výstupu do měniče s napětím maximálně 150V.
Přemýšlím jestli má cenu dávat oddělovací diody na každé dva panely nebo pouze mezi východní a západní pole.
Pro měření výroby a řízení vytěžovačů bude použit systém Loxone s tím, že mám zprovozněnu komunikaci s měničem a BMV-700 a ještě přidám měření mezi DS a Axperta a Axperta a spotřebiče pomocí Modbus elektroměrů.
Využití přebytků bude do bojleru případně topení přes samostatný 3kW elektrokotel.
Monitoring FVE pomocí systému Zabbix přímo z Loxonu.

Prosím o zhodnocení řešení a případné návrhy na vylepšení.

Re: FVE Jizerky - ve výstavbě

PříspěvekNapsal: úte čer 11, 2019 9:52 pm
od diablo007
To hašení u Lionek nebude mít podle.mne žádný vliv určitě ne tou hadickou

Re: FVE Jizerky - ve výstavbě

PříspěvekNapsal: stř čer 12, 2019 9:21 am
od xmasin
To je jen sichr, snad mně neblafnou. A ta hadička je naplněná plynem, takže to kromě hašení i ochlazuje, což by mohlo pomoci zabránit znovuzapálení. Chtělo by to vyzkoušet, ale nemám Liionky na kterých by to šlo.

Re: FVE Jizerky - ve výstavbě

PříspěvekNapsal: stř čer 12, 2019 12:12 pm
od kodl69
Oddělovací diody u panelů nejsou vůbec potřeba.
Ostatně proč amorfy, někde je rozdávali zadarmo? Nejlíp vychází poly, v běžnejch výkonech 250-300Wp na 60čl. panel,
tohle má míň než poloviční výkon na jednotku plochy. Mám na ukázku v systému 4ks avancis 125Wp a je to fakt jenom na ukázku, ne na výrobu elektriky.

Re: FVE Jizerky - ve výstavbě

PříspěvekNapsal: stř čer 12, 2019 12:37 pm
od abrams
Zdravím ,

xmasin píše:To je jen sichr, snad mně neblafnou. A ta hadička je naplněná plynem, takže to kromě hašení i ochlazuje, což by mohlo pomoci zabránit znovuzapálení. Chtělo by to vyzkoušet, ale nemám Liionky na kterých by to šlo.

Zmíněná samohasící hadice není plněna plynem , plynový pšouk z kusu hadice by nic nezmohl . Hadice je naplněna halonem v kapalném stavu . Po narušení stěny hadice vzniklou trhlinou unikne přímo na zdroj poškození hadice - celkem dobrý nápad ;) .
Co se případného hašení Li-Ionek týče , dle mého názoru dokáží hořet plamenem i v prostředí bez vzdušného kyslíku . K zastavení šíření žáru na okolní nezasažené články je nejdůležitější ochlazení a chlazení velkým množstvím chladícího média . V počátku má největší smysl halonové médium :arrow: zchladí malé ohnisko , udusí plameny v okolí ohniska a díky jeho "čistotě" není zničeno více než-li požárem .
Pokud je zahoření již intenzivnější , zásah je určitě vhodnější provádět vodou :arrow: dostupná ve velkém množství , má velkou chladící schopnost a před kontaktem s produkty hoření je eko-friendly :lol: .

Elektronům zdar *sun*

Re: FVE Jizerky - ve výstavbě

PříspěvekNapsal: stř čer 12, 2019 2:04 pm
od xmasin
kodl69 píše:Oddělovací diody u panelů nejsou vůbec potřeba.
Ostatně proč amorfy, někde je rozdávali zadarmo? Nejlíp vychází poly, v běžnejch výkonech 250-300Wp na 60čl. panel,
tohle má míň než poloviční výkon na jednotku plochy. Mám na ukázku v systému 4ks avancis 125Wp a je to fakt jenom na ukázku, ne na výrobu elektriky.

Zadarmo nebyly, ale byly za dobrou cenu. Už je mám delší dobu a teď konečně dojde na jejich instalaci a nemyslím si, že by zrovna Avancisy byly špatné panely.

Re: FVE Jizerky - ve výstavbě

PříspěvekNapsal: stř čer 12, 2019 2:31 pm
od kodl69
V zásadě jde o to, že pokud nevíš, co se střechou, a máš možnost hodně levně pořídit nosnou konstrukci, tak proč ne. Já ty svoje bezrámovky kupoval za cca 1000Kč/120Wp, což je z dnešního pohledu strašně moc...
Ekonomicky vychází líp poly, třeba už proto, že stačí poloviční nosná konstrukce na danej výkon, a ta taky není zadarmo, na POLY vychází cca 2500Kč/kWp, na bezrámový amorfy cca 6000Kč/kWp...
Mám jakýsi měření jednotlivejch stringů, a z těch avancisů jsem nikdy neviděl ani 80% jmenovitýho Wp, z poly běžně, dokonce i v tomhle hicu tam pořád je cca 80% jmen. výkonu. Ale není nad osobní zkušenost, ta je nepřenositelná :)

Re: FVE Jizerky - ve výstavbě

PříspěvekNapsal: stř čer 12, 2019 7:34 pm
od xmasin
Já je vyzkouším snad o víkendu, ale jen dva opřené o dům, na konstrukci se pracuje. Navíc Avancisy nejsou amorfy, ale CIGS a když spočítám kolik mě stály tak jsem na 6 Kč/Wp a to u poly nedám. A jelikož mám rámové Avancisy, tak konstrukce je stejná jako na poly akorát potřebuju víc matiček, šroubů a středových úchytů, protože jsou o něco užší. (70 cm proti metru.)

Re: FVE Jizerky - ve výstavbě

PříspěvekNapsal: stř čer 12, 2019 9:02 pm
od kodl69
Ano, moje Avancisy jsou taky CIGS. a fungují jak fungují.
Na kWp spotřebuješ zhruba dvakrát tolik profilů, háků, úchytek, matiček. Tvůj panel je širokej 70cm a má 110Wp, 9ks na kWp bude mít na dýlku 7m, poly je širokej 99cm a dá 225-300Wp, takže 3-4.5m dýlky, ty potřebuješ na kWp cca 14m profilu a 20 úchytek, s poly potřebuješ 6-8m profilu a 8-12 úchytek. to fakt není stejně, hlavně s výkonnějšíma panelama je rozdíl až extrémní...
P.S. proč asi prakticky nikdo ty CIGS nevyrábí a prodávají se nějaký uloženky?

Re: FVE Jizerky - ve výstavbě

PříspěvekNapsal: stř čer 12, 2019 9:07 pm
od NOPARasito
:yes: Ale krytina na pristavky by z toho(amorfu apod.) mohla byt cajk. Sklo je dobre :yes:

Re: FVE Jizerky - ve výstavbě

PříspěvekNapsal: čtv čer 13, 2019 10:52 am
od Frana
Ja to taky planuju na strechu terasy u domu - amorfni panely mne vyjdou levneji, nez sklo... a navic mi jeste par Wattu prispejou pres samostatny regl do systemu. Jinak mam PERC monokrystaly.

Re: FVE Jizerky - ve výstavbě

PříspěvekNapsal: čtv čer 13, 2019 12:30 pm
od xmasin
Znova jsem se podíval na srovnání panelů z australské stránky a pořád mně CIGS panely nevycházejí špatně, mají minimálně stejný, ne-li lepší výnos nez poly nebo mono. Dneska si zprovozním monitoring výroby a uvidíme, kolik budou dávat při sobotním testu.

Re: FVE Jizerky - ve výstavbě

PříspěvekNapsal: pon čer 17, 2019 9:33 am
od xmasin
Včera jsem udělal test a na měnič připojil dva panely s celkovým výkonem 220Wp s tím, že byly jen opřeny o barák. Když bylo zataženo (podle meteostanice o cca 3 km dále byla intenzita záření kolem 300W/m2) tak dávaly 55 - 60W, což by odpovídalo tomu, že mají prakticky lineární křivku výkonu v závoslosti na osvětlení. Když svítilo a panely jsem natočil na slunce, tak držely výkon 190W a když jsem je položil na zem směrem ke slunci a jen přizvednul (cca 15°úhel), tak dávaly cca 120 - 140W podle osvitu. Takže já bych Avancisy zas tak nezatracoval.

Re: FVE Jizerky - ve výstavbě

PříspěvekNapsal: ned čer 30, 2019 11:03 am
od xmasin
Dneska dělám dlouhodobější test Avancisů. Zatím jen dva panely o celkovém výkonu 220Wp připojené na Axperta a aktuálně dávají cca 185W při slunečním záření cca 850W/m2.

vyroba.png

Večer sem zkusím dát graf výkonu za skoro celý den (panely jsem připojil asi v devět).

Re: FVE Jizerky - ve výstavbě

PříspěvekNapsal: pon črc 01, 2019 1:43 pm
od xmasin
Graf výroby za včerejšek. Maximum bylo 190W z 220Wp a to není špatné. Nevím, co budu dělat s elekřinou z 5 kWp pole :D
Teoretický výpočet s praktickým měřením kupodivu sedí.

vyroba.png

Re: FVE Jizerky - ve výstavbě

PříspěvekNapsal: pon led 04, 2021 4:28 pm
od xmasin
Připravuji montáž panelů a nakonec budu zapojovat 4S a přemýšlím, jestli mám do série zapojit vždy 4 panely v jedné řadě nebo dva a dva panely po dvojici z obou řad viz obrázky. Primárně mně jde o to, co bude lepší z hlediska zastínění, panely mám amorfní CIGS.
zapojeni A.png

zapojeni B.png

Re: FVE Jizerky - ve výstavbě

PříspěvekNapsal: pon led 04, 2021 5:09 pm
od kodl69
krom zastínění je potřeba taky udělat minimální plochu smyčky vodičů. Nejlepší cigs panely jsou polykystalický nebo mono, na polovině plochy dostaneš stejnej výkon.

Re: FVE Jizerky - ve výstavbě

PříspěvekNapsal: úte led 05, 2021 8:38 pm
od xmasin
kodl69 píše:krom zastínění je potřeba taky udělat minimální plochu smyčky vodičů.

Ta minimální smyčka je kvůli indukci při bouřce?

Re: FVE Jizerky - ve výstavbě

PříspěvekNapsal: ned led 31, 2021 10:22 pm
od kodl69
Jasně, do velké smyčky se naindukuje velký napětí, i při blesku poměrně daleko.

Re: FVE Jizerky - ve výstavbě

PříspěvekNapsal: pát úno 05, 2021 8:18 pm
od Dagus
Tak minimalizovat smyčku by mohl za cenu delších kabelů a spojení řad nalevo nebo napravo a vrácením se vodičem doleva nebo doprava. Bude to stát vodič, ale smyčku minimalizuješ na skoro nic.