Stránka 1 z 1

Rozšíření úložiště 5kWh -> 15kWh

PříspěvekNapsal: pon črc 19, 2021 8:07 am
od OstrovVOstrove
Ahoj,

Nejpozději na podzim mě čeká rošíření baterky *batt* a tak přemýšlím co bude technicky a ekonomicky nejvhodnější varianta.

Momentálně mám 16x100Ah Winstony, takže nějakých 51V a zhruba 5kWh. Potřeboval bych to rozšířit na cca 15kWh.
Mám to osazene BMS Smart123 a i když je balancovací proud jen 1A tak celý pack po 2 letech provozu funguje dobře a je ve skvělé kondici. Nabíjím MPPT Victron. Plnotučný ostrov.

Napadají mě varinaty:

1) Celý pack prodat a nakoupit 15kWh Pylontechy. Zde myslím že bych tratil na ceně Winstonů a taky mě moc netěší že Pylontechy mají jen 15 článku, tedy o 3,2V menší napětí. Výhodou je hotové řešení a snadná instalace. Nevýhodou složitejší komunikace (řízení nabíjení/vybíjení/monitoring).

2) Celý stávající pack rozebrat, nakoupit dalších 32ks 100Ah Winstonů a zapojit vždy 3 články do série. A to pak do jednoho packu 51V/300Ah. Do toho se mi vubec nechce kvůli pracnosti přepojení / výroby vlastních propojek a monstrozních rozměrů packu. Taky dnes už bych asi volil levnější LiFePo než Winstony.

3) Vyrobit nový pack s levnějších LiFePo článků. např od Mivvy energy. 16 x 202Ah => cca 10kWh. Osadit vlastní BMS (Smart123). a celý pack připojit paralelně ke stávajícímu packu. Toto řešení se mi líbí nejvíc a asi by bylo nejlevnější. Otazka je jak spolu budou packy s různou kapacitou a různými články fungovat. Dle teorie na nich bude stejné napětí a pokud BMSky udrží články srovnané, mohlo by to fungovat. Čekal bych že ideálně by se pack s dvojnasobnou kapacitou měl nabíjet dvojnásobným proudem při stejném napětí. Otázka je jak se projeví vnitřní odpory atp...

4) Stejné jako 3. varianta, ale s použitím nového Winston packu. Cena víc jak dvojnásobná, rozdíl v životnosti / kvalitě neznámý.

Máte někdo zkušenosti s provozem 3tí varianty? Mohlo by to fungovat, nebo byste to řešili jinak?

Díky za každou radu.

Martin.

Re: Rozšíření úložiště 5kWh -> 15kWh

PříspěvekNapsal: pon črc 19, 2021 8:59 am
od kybos
Mám několik let v provozu dvě sady Winstonů 300 Ah (řádově tisíce cyklů v těžkých podmínkách) a k nim jsem nedávno připojil dvě nové sady 120Ah od Mivvy energy. Vzhledem k rozdílnému stáří a pravděpodobně i trochu jiné technologii převzaly dvě nové sady roli "hlavního stringu", který obhospodařuje většinu energetických toků. Winstonům trvá delší dobu než jsou schopny přijmout nebo vydat příslušný náboj. To je zejména díky výrazně vyššímu vnitřnímu odporu starých článků. Podle svých zkušeností bych řekl, že je výrazně lepší kombinace 2*120Ah než 1*202Ah, zejména z pohledu vnitřního odporu. K novým článkům doporučuji pořídit dvojnásobný počet standardních propojek a nejlépe v niklovaném provední, protože jinak se excelentní vlastnosti nových článků pohřbí na odporech propojek.
Zatím (cca půl roku) nebyl na nových článcích důvod k zásahu BMS. U starších a zejména nejstarších Winstonů je problémem rozdílná hodnota zvýšeného samovybíjení některých článků, což vyžaduje každodenní zásah BMS. Každá série článků má vlastní BMS.
Relevantní odpověď na anketní otázku bude možné dát až po několika (doufám, že mnoha) letech, kdy se ukáže jaká bude životnost jednotlivých variant. Varianta č.1 je spíš pro zakázkové montéry bez vlastní invence, kteří potřebují sekat instalace jak Baťa cvičky a nehodlají se zbývat řešením akumulačního systému do hloubky.

Re: Rozšíření úložiště 5kWh -> 15kWh

PříspěvekNapsal: pon črc 19, 2021 9:11 am
od jahodovák
Pokud píšeš,že současná baterka nijak netrpí a je v pořádku,tak pokud připojíš vedle ní další baterku stejné technologie,tak jistě dojde k odlehčení a tím i k menšímu namáhání a prodloužení její životnosti,pokud nová bude mírně více namáhaná vzhledem k vyšší kapacitě a menšímu odporu,jistě ji to nebude nijak škodit,když to nevadilo ani o mnoho menší kapacitě...prodej a koupě stejných většinou vede jen k finanční ztrátě.

Re: Rozšíření úložiště 5kWh -> 15kWh

PříspěvekNapsal: pon črc 19, 2021 1:45 pm
od OstrovVOstrove
kybos píše:Mám několik let v provozu dvě sady Winstonů 300 Ah (řádově tisíce cyklů v těžkých podmínkách) a k nim jsem nedávno připojil dvě nové sady 120Ah od Mivvy energy. Vzhledem k rozdílnému stáří a pravděpodobně i trochu jiné technologii převzaly dvě nové sady roli "hlavního stringu", který obhospodařuje většinu energetických toků.

Podle svých zkušeností bych řekl, že je výrazně lepší kombinace 2*120Ah než 1*202Ah, zejména z pohledu vnitřního odporu. K novým článkům doporučuji pořídit dvojnásobný počet standardních propojek a nejlépe v niklovaném provední, protože jinak se excelentní vlastnosti nových článků pohřbí na odporech propojek.


Ahoj, Díky moc za sdílení zkušeností. Tím 2x120Ah namísto 1x202Ah myslíš dva nové nezávisle packy, nebo jeden pack složený s 32 člaánků 2P16S ? Potřeboval bych zase 2 BMS. Takže raději bych dal jen 1 pack z 202Ah nebo 271Ah článků. A propojky dávat dvě na sebe? :o

Chápu správně že nový pack "pracuje" výrazně více, ale v případě dobití do plna se dobijou oba packy do plna ? Pouze při plytkých cyklech bude pracovat jen jeden pack a druhý se bude flákat. V případě hlobokých cyklů by pak mělo jít vybít oba packy až blízko k vypínacímu napětí článku. Chápu správně? Momentálně provozuju od 3,00V do 3,50V a myslím že těch 80% nominální kapacity z too určitě dostanu. Je tento rozsah vhodný i pro CALB? Díval jsem se že se chodí až pod 3V..

Re: Rozšíření úložiště 5kWh -> 15kWh

PříspěvekNapsal: pon črc 19, 2021 8:47 pm
od kybos
Provozuji 2*120 Ah jako dva nezávidlé stringy se dvěma samostatnými BMS. Propojky mám dvě až tři na sobě pro zvýšení průřezu a snížení odporu. Počet propojek jsem volil podle skutečně změřeného úbytku napětí při daném zatěžovacím proudu. Ve stavu, kdy je nový string již plně nabitý na konečném napětí a neteče do něj téměř nic, se stringy se starými akumulátory stále ještě nabíjejí a nějakou dobu (cca půl hodiny ) ještě trvá, než jejich proud výrazně poklesne (pod 10% počáteční hodnoty). Za poslední kvartál mám rozsah napětí úložiště od 51,28V do 54,56V. Snažím se udržovat napětí článků v rozsahu, ve kterém se ještě neprojevují individuální odchylky. Zvýšení kapacity úložiště tomu výrazně pomohlo.

Re: Rozšíření úložiště 5kWh -> 15kWh

PříspěvekNapsal: úte črc 27, 2021 3:49 pm
od mgx
asi pred rokom som riesil podobny problem, 16x WInston 100A (4.8kWh), planovane rozsirenie na 15kWh. Dokupil som 4x Pylontech US3000 a prevadzkujem to ako dve baterie zapojene paralelne s riadenim podla BMS Pylontechu (ale podla napatia - riadena je len Pylontechova cast). Studer BSP500 z Winstonov som demontoval a zostavaju neriadene, je na nich len monitoring.Dalsie baterky budem prikupovat uz len Pylontech-y do rackovej 42U skrine. Vyhoda nasl. zapojenia je, ze ak dojde k battery stopu (pylontech s tym mal dost casto problem pri balancovani), stale tam je nejaka baterka pripojena.

Re: Rozšíření úložiště 5kWh -> 15kWh

PříspěvekNapsal: úte srp 03, 2021 8:35 am
od OstrovVOstrove
A to ti nevadi, ze pylontechy maji 15 clanku a winstonu mas 16 ? Winstony se urcite nedobiji do plna pokud se nabijeni ridi podle pylontechu. Zato se muzou pomerne dost vybit.

Re: Rozšíření úložiště 5kWh -> 15kWh

PříspěvekNapsal: úte srp 03, 2021 8:46 am
od marko250
Sestavoval bych jednu velkou baterku z jednoho druhu článků.Současnou buď rozšířit,nebo prodat,né každý chce investovat do dostatečných úložišť a použije těch 5kWh.