Stránka 1 z 1

LIFEPO sestavene baterie bez BMS

PříspěvekNapsal: čtv úno 20, 2020 10:39 am
od petrd
Pouzivate to nekdo ?
Jednak se mi libi o neco mensi cena, pak ze nakonec muzu baterii demontovat a balancery si doplnit a vyrobce navic tvrdi ze clanky jsou sestavene ze balancer ani nepotrebuji ? Treba bych je doplnil pozdeji, planuju malou baterii do 100Ah k stavajicimu olovu..


Lithiová baterie GWL LiFePO4 WB-LP12V40AH 12V / 40A- napriklad..

Re: LIFEPO sestavene baterie bez BMS

PříspěvekNapsal: čtv úno 20, 2020 11:01 am
od diablo007
Lifepo4 bez hlídání je pro jejich rychlou smrt . Po dobu záruky vydrží pak už je to tvůj problém tak se nedivím že výrobce tvrdí že není potřeba.

Re: LIFEPO sestavene baterie bez BMS

PříspěvekNapsal: čtv úno 20, 2020 11:03 am
od marko250
Uvnitř té krabice jsou čtyři 40Ah články spojené sériově.A jinak než rozřezáním toho obalu se k nim nedostanete,tak proč to kupovat,když to jde zvlášť rovnou a pak se dají nasadit BMS různého typu.Pokud to tak necháte, tak uvnitř jednoduše nějaký uletí a většinou roztaví ty okolní.

https://www.faktor.de/out/pictures/stor ... lebens.png

Re: LIFEPO sestavene baterie bez BMS

PříspěvekNapsal: čtv úno 20, 2020 9:16 pm
od MareC3k
Vzdy som kupoval iba 12V bloky, a to kvoli tomu, ze som ich nasledne rozobral a nasadil monitoring a balancovanie :)
A to vsetko len kvoli tomu, ze v takomto baleni su uz s prepojkami a pevne zoskrutkovane dokopy... a cenovo to vychadza na rovnako ako 4ks samotnych clankov ale bez prepojov a plechov s pasovinami na zviazanie ;)

Re: LIFEPO sestavene baterie bez BMS

PříspěvekNapsal: úte bře 03, 2020 9:42 pm
od petrd
Protože jsem dělal na téma "provoz bez BMS" výzkum tu i jinde, napíšu nějaké shrnutí. Zatím bohužel teoretické, praktické udělám možná časem.

Autoři se shodují často cca na tom že:
+Teoreticky možný takový provoz (bez BMS) je. Je ale naprosto nezbytné aby neulítlo napětí při nabíjení/vybíjení.
+Je potřebné omezení rozsahu provozního napětí do užších mezí což způsobí nevyužití kapacity akumulátoru ale nejedná se velkou ztrátu.
+Před použitím po zakoupení je nutné články srovnat v paralelním provozu.
+Další problém je - spojování 12V packů do série. Ten pack možná vyvážený je ale dva náhodně koupené dané do série už ne.
+Je nutná manuální kontrola napětí článků -kvalitním- volmetrem.
+Na fóru je několik špatných zkušeností s tím, že někdo pack zrušil, ale obvykle to souviselo například s přebíjením

Re: LIFEPO sestavene baterie bez BMS

PříspěvekNapsal: úte bře 03, 2020 9:59 pm
od marko250
Tohle bude fungovat když se dodrží 3.1>3.35V s 0.5C z i do baterky.A tím pádem jde takto malinký článek mimo klasickou FVE v domu,kde se vykrývá souběh 5kW třeba. A pokud se na malé kapacitě trvá,nastává sofistikovaná cesta řízení malé baterky jinými prostředky.

Re: LIFEPO sestavene baterie bez BMS

PříspěvekNapsal: úte bře 03, 2020 10:00 pm
od vla
Provozoval jsem je asi rok bez BMS, stačilo hlídat napětí a šlo to, přebíjení omezeno na regulátoru nabíjení. K některým 400 Ah jsem přidal drobné kapacity, aby se v mezních situacích moc nerozcházely. Chce to, ale každodenní dohled a předvídat oblačnost během dne, hlídat spotřebu atd. Po roce jsem doplnil spalovače, takže horní napětí se hlídá samo a na mě bylo jen hlídat vybíjení. V létě to šlapalo bez problémů, v zimě nutno hlídat vybití každý den. Poslední vylepšení chystám tento či příští týden, podle toho jak přijde materiál na propojky, doplním přelévače mandy a doufám, že se to podaří doladit tak, aby vše fungovalo s minimálním dozorem. Tolik asi moje zkušenosti.