Stránka 1 z 1

Výroba elektrolytu

PříspěvekNapsal: pon čer 30, 2014 10:06 pm
od olozx6r
Tak zkusíme dát dohromady postup výroby elektrolytu - hydroxidu draselného v domácích podmínkách :ugeek: Jak asi většina víme, je v elytu ještě malé množství hydroxidu lithného a navrchu tzv. článkový olej. Protože se mi ani neráčili z Feraku odepsat, budu si muset elyt vyrobit sám. Hydroxid lithný bych i oželel (vzhledem k ceně) a místo článkového oleje by snad mohl být použit kokosový olej. Může někdo zkušenější nahodit svoje poznatky a postřehy včetně poměrů k namíchání elytu do našich podmínek (cca -25 až +35°C)??? Myslím, že by to pomohlo více lidem :twisted:

Re: Výroba elektrolytu

PříspěvekNapsal: pon čer 30, 2014 10:27 pm
od Mikel
Elektrolyt jsem pripravoval zrovna minuly patek.
Nekolik zasadnich informaci je:
Dodrzet cistotu hydroxidu draselneho. Na trhu je v ruznych kvalitach a cenach. Vyvarovat se KHO s oznacenim GAL. Ten je sice v koncentraci 90% ale je znacne znecisteny, je urcen pro galvanovny.
Dale vzdy pridavat KHO do vody. Nikdy ne opacne.
Je dobre nadobu ve ktere rozdelavate KHO mit umistenou ve studene vode. Pri michani dochazi k silnemu zahrivani.
Hydroxid lithny bych pridaval do elektrolytu. Vzhledem k malemu mnozstvi, ktere se pridava bych cenu moc neresil. Je to slozka, ktera vyrazne prodlouzi zivitnost elektrolytu.

Clankovy olej je opet dobre pouzit k prodlouzeni zivotnoti elektrolytu ale neni nutny.

Re: Výroba elektrolytu

PříspěvekNapsal: pon čer 30, 2014 10:31 pm
od olozx6r
Našel by se odkaz na výhodnou koupi hydroxidu?? Olej chci použít určitě, půjde ten kokos? Chtěl bych, aby se to tu dalo použít jako návod, tudíž by se hodily i ty míchací poměry. Vím, že tu někde jsou, ale nemůžu to zaboha najít...

Re: Výroba elektrolytu

PříspěvekNapsal: pon čer 30, 2014 10:46 pm
od Mikel
Hydroxid draselny kupuji zde tento www.eurosarm.cz/web/umkatalogdoc/1455.pdf
Baleni je po 25kg za cenu 1025,- kc vc DPH
Kokosovy olej nevim, ja kupuji org clankovy olej od Feraku.
Pomer michani by mel byt tento:
2l destilky, 1kg hydroxidu draselneho a po rozmichani pridat na 1l elektrolytu 10g hydroxidu lithneho.
Pote upravit hustotu elektrołytu na cca 1.21
Osobne kdyz jsem elyt michal, tak jsem to nejak moc neresil a daval jsem cca 7kg hydroxidu na 20l destilky a pak uz stacilo po vychladnuti lehce naredit a opravit hustotu.
Jinak hustota by se mela merit pri teplote elektrolytu cca 20C.

Re: Výroba elektrolytu

PříspěvekNapsal: pon črc 07, 2014 2:42 pm
od olozx6r
Tak dorazila cenová nabídka z Feraku na náplně našich aku. Docela mě zaujal rozdíl v ceně 10l a 25l, kdy se jednoznačně vyplatí koupit 10l balení (rozdíl cca 15kč na litru). Zkusím něco objednat, protože cenově to vychází dobře, skoro nemá cenu to míchat doma. Snad to nezkazí cena za dopravu. Přikládám ceny z mailu:

Dobrý den,
zasílám Vám balení a ceny elektrolytů:

118500126 5 l 191,- CZK
118500127 10 l 334,- CZK
118500128 25 l 1238,- CZK

Po obdržení objednávky na množství a místa dodání Vám zdělíme cenu za přepravu. Platba může být provedená předem nebo dobírkou.
Temín expedice je přibližně 10 dnů.

Ještě doplnění článkového oleje:
117100102 1 l 246,- CZK
117100103 5 l 803,- CZK

S pozdravem
Ludmila Bohačíková

Re: Výroba elektrolytu

PříspěvekNapsal: stř črc 09, 2014 3:46 pm
od Havlas
Dodám ještě že KOH silně pohlcuje vzdušnou vlhkost, takže nenechávat otevřené balení a pracovat rychle.
Jo a poměr přesněji: na 5L vody 3,508 Kg KOH.

Re: Výroba elektrolytu

PříspěvekNapsal: stř črc 09, 2014 4:05 pm
od olozx6r
Nakonec budu objednávat z toho feraku. Dnes napsali, že mi nebudou účtovat poštovné. Tudíž mě vyjde litr na cca 33,40,- Kč. Za tu cenu nemá smysl se tím párat doma. Je to v přesným poměru, včetně hydr. lythnýho. Jen propláchnu články, naleju a bude to! Jen musím spočítat, kolik toho budu potřebovat :-D

Re: Výroba elektrolytu

PříspěvekNapsal: pon črc 14, 2014 9:37 am
od RCZf
Doporučil bych pročíst si ještě jednou toto viewtopic.php?f=38&t=274 téma. Nevýhodou hotového elektrolytu je to, že po posledním proplachu článku destilovanou vodou se špatně dohuštuje elektrolyt na požadovanou hodnotu a dlouhodobější vykapávání destilované vody mi nepřipadá článkům prospěšné.

Re: Výroba elektrolytu

PříspěvekNapsal: pon črc 14, 2014 11:02 am
od olozx6r
Už mám objednáno, takže s tím nic nenadělám. Až dorazí, bude proplach a uvidí se. Rozhodně to bude lepší, než nic.

Re: Výroba elektrolytu

PříspěvekNapsal: pon črc 14, 2014 9:26 pm
od RCZf
O ten elektrolyt až tak nejde. Tam stačí při prvním dolití dolít opět elektrolytem misto destilky. Spíš se jedná o to jestli nedokoupit ještě NaOH a peroxid a udělat to pořádně.

Re: Výroba elektrolytu

PříspěvekNapsal: pon črc 14, 2014 10:23 pm
od olozx6r
Upřímně se mi s tím nechce moc párat. Články jsem nalil tím, co jsem měl z jiných, všechny nádherně drží napětí i při zátěži. Tu výměnu elytu chci jen kvůli klidu, abych měl jistotu, že je všude stejně kvalitní náplň (teď je určitě menší hustota). Články byly za pár korun a jsou jako doplnění systému, když se osvědčí, přeskládám baterie ostatních článků paralelně, aby se kryly kapacity a pojedou pořádně. Sháním ještě ty gumičky na ferakový články/uzávěry. Spodní a hlavně ty odfukový horní. Protože jsem tady na foru od uživatele romana koupil 20x článků kpm100 a ani na jednom uzávěru nebyla horní gumička. Proto se rychle ztrácí voda a elyt je v nich špatnej. Byly to moje první feraky a nevěděl jsem, že tam ty gumičky maj být. Ví někdo rozměr, případně čím levně nahradit?

Re: Výroba elektrolytu

PříspěvekNapsal: úte črc 15, 2014 6:25 am
od Botas
Vrchni gumicka se da nahradit dusou do silnicniho kola nekde jsem tu vycet i tak mnel a fungovalo to ok navic toho potrbuje clovek asi 1cm na zatku tak jednu dusi ma na veky presny rozmer uz nevim proste aby se pene natahla a obepnula zatku.tu spodni sem daval poptavku v Brne kde vyrabjej tesneni a neni problem nechat vyrobit.

Re: Výroba elektrolytu

PříspěvekNapsal: úte črc 15, 2014 8:09 am
od RCZf
Vrchni gumicka u těch bílých zátek z duše pologalusky a u těch modrých zátek jsem si nechal udělatna zakázku jak vrchní tak všechny spodní a vychazely zhruba na 5Kč/ks. Za ty prachy se mi s tím opravdu nechtělo patlat, ať je to přesné.

Re: Výroba elektrolytu

PříspěvekNapsal: stř črc 12, 2017 7:27 pm
od jiri59
Prosím zkušenější majitele NiCd o radu jak správně vyrobit elektrolyt pro výměnu ve článcích. Mám 20 článků NKO 118. ObrázekObrázekBaterie má již jen kapacitu cca 40% jmenovité kapacity. Články ale mají vyrovnané napětí, rozdíl cca 0,05 V. Do jednoho článku se podle dokumentace vejde 1,6 l. Psal jsem do Feraku a dostal jsem tuto odpověď:
U takto starých článků výměnu elektrolytu nedoporučujeme. Nevede to ke zlepšení kapacity ani životnosti, naopak rozvíření kalů usazených na dně článku může způsobit jeho zkrat. Stačí články dolít destilovanou vodou. Pokud byste přesto chtělo výměnu elektrolytu provést, je možno jej objednat u našeho distributora - firmy Alkal
.
Odpověď z firmy Alkal
Na základě Vaší poptávky Vám bohužel musím sdělit, že elektrolyt samostatně neprodáváme. Jeho výměnu provádíme při servisu článků, který provádíme v našem středisku.

Tak se budu muset do toho pustit sám. Potřeboval bych zjistit kolik potřebuji kg hydroxidu draselného k výrobě 32 l elektrolytu. Na tomto fóru jsem našel poměr ředění ve dvou verzích na 5 l destilované vody 3,508 kg hydroxidu, a jinde se radí na 1 litr 0,265 kg hydroxidu. to je dost velký rozdíl.

Re: Výroba elektrolytu

PříspěvekNapsal: stř črc 12, 2017 7:33 pm
od goodbie
a co takhle použít hustoměr a namíchat na hustotu 1,21? jinak je na 0,75L vody dáva cca 260g hydroxidu draselného a cca 6g hydroxidu lithného tak,že žádná věda ale hlavně nic nevyplachovat destilovanou vodou ale starým čistým elektrolitem,ale po výměně bych nečekal,že se kapacita nějak rapidně změní.

Re: Výroba elektrolytu

PříspěvekNapsal: stř črc 12, 2017 8:08 pm
od jiri59
Hustoměr pro kontrolu samozřejmě použiji. Spíše mi šlo o zkušenost kolik toho po smíchání 0,75 l vody a 260 g bude. Je možné předpokládat, že z toho bude 1 l elektrolytu?

Re: Výroba elektrolytu

PříspěvekNapsal: stř črc 12, 2017 8:12 pm
od goodbie
jiri59 píše:Hustoměr pro kontrolu samozřejmě použiji. Spíše mi šlo o zkušenost kolik toho po smíchání 0,75 l vody a 260 g bude. Je možné předpokládat, že z toho bude 1 l elektrolytu?
to zhruba bude jeden litr,vždy je lepší se ale řídit tou hustotou jak nějakou váhou,jinak se to také dá najít v chemických tabulkách ;)

Re: Výroba elektrolytu

PříspěvekNapsal: stř črc 19, 2017 8:24 am
od lzahradil
Mam dotaz ke gumickam. Dovezl jsem si dalsi KPM160. Puvodni provozovatel tam mel gumicky menene. Me ovsem prijdou u nekterych clanku dost tesne. Pri nabijeni nedochazi uvnitr vubec k probublavani. Kdyz jsem skusil spunt otevrit, doslo k silnemu provareni.
Dotaz tedy zni. Ma byt tesnost tak moc velka? Je to spatne nebo dobre?

Re: Výroba elektrolytu

PříspěvekNapsal: pon lis 09, 2020 8:01 am
od Deziderius
Plechové články mají tu výhodu, že se při proplachování dají dole provrtat a pak zacínovat. Poradil mi to kolega co pracuje v ŽOS, proplachují je normálně hadicí z vodovodu, pak suší, zacínují a znovu aktivují s novou náplní.

Re: Výroba elektrolytu

PříspěvekNapsal: pon lis 09, 2020 3:11 pm
od zajo
Deziderius píše:Plechové články mají tu výhodu, že se při proplachování dají dole provrtat a pak zacínovat. Poradil mi to kolega co pracuje v ŽOS, proplachují je normálně hadicí z vodovodu, pak suší, zacínují a znovu aktivují s novou náplní.


A co dělají s tím "proplachem", vylijí do kanálů...