Stránka 1 z 2

Výběr klimatizace pro lepší využití přebytků na jaře/podzim

PříspěvekNapsal: čtv zář 15, 2016 11:16 pm
od joseff
Chtěl bych pořídit malou/levnou klimatizaci pro lepší využití přebytků v přechodných obdobích jaro/podzim převážně na přitápění jedné místnosti, ve které se převážně zdržujeme (kuchyně+jídelna), případně přebytečné teplo pouštět otevřením dveří do dalšího pokoje nebo na chodbu. O chlazení v létě neuvažuju, není to potřeba, užíváme si tepla:).

Narazil jsem na tyto dvě, "zdá se", výhodné nabídky:

Klimatizace Guzzanti GZ 1203 za 10999,- (cena je za vnitřní i venkovní jednotku)
https://www.eva.cz/zbozi/77561/klimatiz ... MHKQ#popis

Klimatizace Gree Lomo inverter 2,5kW A++ za 16900,- (cena je za vnitřní i venkovní jednotku, materiál, montáž i dopravu)
http://www.81klima.cz/gree-lomo-2-5kw-s ... a-hlucnost

Jsou dobré pro využití s FVE a řízení např. wattrouterem nebo jsou to šunty? Poraďte případně lepší klimatizaci pro použití s FVE.

Re: Výběr klimatizace pro lepší využití přebytků na jaře/pod

PříspěvekNapsal: pát zář 16, 2016 12:08 am
od kodl69
tyhle ani jiný podobný klimatizace nejde jednoduše řídit, venkovní s vnitřní jednotkou komunikuje nějakým neznámým protokolem. navíc příkon v čase kolísá, jak si kompresor a větráky přidávají a ubírají. Dají se koupit "krabičky" pro ovládání výkonu hitachi z převodníku 1-10V, ale to je cenově jinde (tak 5-7x víc). Takže prostě klimu zapnout a hotovo, co dá slunko, to dá. Jinak typ klimatizace si dycky nechám doporučit od toho, kdo to montuje, protože to asi bude i servisovat, a zároveň si to u něj koupím, když si klimu koupíš sám, nikdo to nechce montovat a nástroje na rozlisování konců měděné trubky asi nemáš...
Pozor ještě na hodnoty COP a ERR (chladicí a topný faktor) pro jaké teploty jsou udávány. Jestli si někdo myslí, že když je venku 0 a z klimy jde vzduch 35°C na plný výkon, že bude EER 6, tak to jistě nebude pravda. Ty výměníky jsou tak malý, že buď musí ubrat kompresor na výkonu, nebo to venku zamrzne a rozmrazováním to ztatí další výkon. Solidní výrobci udávají COP/EER pro různý rozdíly teplot.
Na přebytky je potřeba nějaká odporová zátěž, které je jedno, jak ji spínáš a vypínáš. A už jsme u pokřivenosti cen, dotací a dalších prasáren. Když budeš mít ostrov, nebudeš tohle řešit, a klimu si zapneš tehdy, když máš nabitý baterky. Já zase ke stáru těžko nesu horko, takže chladím. A klimou přitápím až tehdy, když slunko moc nesvítí, v říjnu, v listopadu, takže z DS. Pokud svítí slunko, tak se netopí a naopak, to je snad logický.

Re: Výběr klimatizace pro lepší využití přebytků na jaře/pod

PříspěvekNapsal: pát zář 16, 2016 8:17 am
od ota
Chtěl jsem po známém chladarovi to samé a prohlásil ze se něco s požadovanými vlastnostmi nedá koupit a ze mi to musí ubastlit.
Musí byt predmenzovany výměník aby to mělo solidní COP faktor resp. Topný faktor.
A proficky sady který se dělají aby byly co nejlevnější podobně zadaní zvládají s malou efektivitou.

Re: Výběr klimatizace pro lepší využití přebytků na jaře/pod

PříspěvekNapsal: pát zář 16, 2016 9:49 am
od rottenkiwi
Mňa by zaujímalo, ako urobiť presný prepočet, čo sa ako oplatí.
Zoberme halogén 1500 W, ktorý stojí 5 € a porovnajme to s týmito dvoma klímami,
počas doby životnosti klímy, že čo mi dá koľko GJ / kWh energie za toto obdobie.
Ide mi hlavne o spracovanie prebytkov a aby som ušetril ruky, lebo mám psoriázu
na dlaniach a nemožem držať dlho v rukách mot. pílu ani sekeru.

1. klíma A+ : http://www.topklima.sk/eshop/?371,en_da ... 35c-rxb35c
2. klíma A+++ : http://www.topklima.sk/eshop/?295,en_kl ... muz-fh25ve
3. halogén 1500 W

Re: Výběr klimatizace pro lepší využití přebytků na jaře/pod

PříspěvekNapsal: pát zář 16, 2016 10:28 am
od tomas
Z infothermy 2016:
fan_coil.JPG

TC_enbra.JPG

Re: Výběr klimatizace pro lepší využití přebytků na jaře/pod

PříspěvekNapsal: pát zář 16, 2016 11:02 am
od rva
Klimatizaci provozuji normálně, ale kdybych chtěl regulovanou, tak vezmu tu nejhloupější a její kompresor budu napájet přes řízený frekvenční měnič. Nebo je tam nějaký problém?

Re: Výběr klimatizace pro lepší využití přebytků na jaře/pod

PříspěvekNapsal: pát zář 16, 2016 11:21 am
od ota
Zeptal bych se, bo problematice moc nerozumím.
Na takové dohřívání: je lepší výměník vzduch vzduch a nebo vzduch voda a pouštět teplo do radiátorů ? ? ?
Podotýkám že vytápím 200let starý kamenný "hrad" bez izolací.

Re: Výběr klimatizace pro lepší využití přebytků na jaře/pod

PříspěvekNapsal: pát zář 16, 2016 11:57 am
od kodl69
to tomas: enbra: ceny již od 100kKč... takže Hitachi s krabičkou je asi levnější, ale pořád úplně jinde.
to rva: škoda kupovat ten frekvenční měnič dvakrát, když už tam je a navíc je v klimatizaci nějaká automatizace - rozmrazování, řízení ventilátoru výměníku podle teplot, u některejch dražších je říženej expanzní ventil...
to ota: pokud máš radiátory, tak do radiátorů, pokud nemáš, tak ohřívat vzduch. Běžně se dělá "tunning" domácí klimatizace tak, že se vykuchá vnitřní jednotka, místo ní se do okruhu dá výměník chladivo/voda a elektronikou z té jednotky se to ovládá, akorát se nespíná ventilátor ale oběhový čerpadlo. A pokud je k tomu akumulační nádrž, tak to může i k něčemu být. Ale tohle má cenu jenom u těch větších jednotek, 18 nebo 24 kbtu/h

Re: Výběr klimatizace pro lepší využití přebytků na jaře/pod

PříspěvekNapsal: pát zář 16, 2016 12:00 pm
od tomas
rva píše:Klimatizaci provozuji normálně, ale kdybych chtěl regulovanou, tak vezmu tu nejhloupější a její kompresor budu napájet přes řízený frekvenční měnič. Nebo je tam nějaký problém?

Ano v mazání kompresoru. A také olej by se při nižší rychlosti proudění chladiva nemusel dostat přes celý okruh až do sání kompresoru. Mohl by se někde hromadit a to by nebylo dobré. A potom taky v špatné účinnosti kompresoru při nižších otáčkách. Ten kompresor i celý chladivový okruh musí být na změnu otáček stavěný, více zde:
http://vytapeni.tzb-info.cz/tepelna-cer ... a-cerpadla

Například u Digital Scroll kompresoru se výkon nereguluje otáčkami (frekvencí) ale osovou vzdáleností rotorů. Takže tam frekvenční měnič není vůbec nutný.

Re: Výběr klimatizace pro lepší využití přebytků na jaře/pod

PříspěvekNapsal: pát zář 16, 2016 3:43 pm
od Nicholas
ota píše:Na takové dohřívání: je lepší výměník vzduch vzduch a nebo vzduch voda a pouštět teplo do radiátorů ? ? ?
Podotýkám že vytápím 200let starý kamenný "hrad" bez izolací.

Určitě cokoliv-voda. Vytápění vzduchem je značně neefektivní a je potřeba proudění (zbytečně) velkého množství vzduchu (vzduch je izolant), následek je např. vysušování očí. Správně udělané rozvody taky něco stojí (u novostavby, u existujícího domu ještě víc). U staršího domu už také rozvod topné vody obvykle je, tak je to mnohem jednodušší.

Pořizovat klimatizaci pouze pro topení a používat k tomu vzduch mi přijde trochu divné. Když už, obzvlášť u starého domu s velkými tepelnými ztrátami, plnohodnotné tepelné čerpadlo. Čím větší ztráty, tím lepší investice a rychlejší návratnost.
Jako rozumější využití přebytků vidím spíš uložení do teplé vody, než do vzduchu (pro topení...).

Re: Výběr klimatizace pro lepší využití přebytků na jaře/pod

PříspěvekNapsal: pát zář 16, 2016 6:58 pm
od tomas
kodl69 píše:Dají se koupit "krabičky" pro ovládání výkonu hitachi z převodníku 1-10V, ale to je cenově jinde (tak 5-7x víc).

O hitachi nevím, které typy? tyto: http://www.klimatizace.eu/nastenne-klim ... izone.html
a jaké krabičky? Jsou k tomu někde podrobnosti?

Já vím ještě o venkovních jednotkách FUJITSU:
http://www.solar-elektro.cz/?sidx=0&br=&catg=2448&sort=

Re: Výběr klimatizace pro lepší využití přebytků na jaře/pod

PříspěvekNapsal: sob zář 17, 2016 2:35 pm
od PapoS
Kurenie vzduchom nie je neefektivne, len ho treba rozumne pouzivat. Ja kurim aj chladim iba vzduchom cely barak a funguje to viac nez dobre.(a invertor co je na streche stoji 7 stoviek)
Ale tak treba ist na to polopate, cena a vhodnost zalezi od vela veci:
- Ake su tepelne straty domu a kolko tych prebytkov je za rok vo vhodnom obdobi, cim normalne kuris, ... ci sa to vobec oplati
- TC v rozmedzi 5°C az 0°C casto zamrzaju pri vysokej vlhkosti, cim maju mensiu vzdialenost medzi rebrami vo vyparniku, tym castejsie, takze pod 5°C zase prudko klesa COP. Ked zacne mrznut COP jemne stupne.
- Aky mas invertor ci ma nejake vystupy ktore sa spinaju podla prebytkov (Napriklad ja mam vo Foniuse 10 vstupno vystupnych pinov ktore sa daju nastavit a spinat podla velkosti prebytkov a dalsich veci..) Ak sa to neda pouzit tak potom bud ten powerrouter, alebo spravit arduino/raspbery + senzory + PWM prevodnik
- Ake mas kurenie ( idealna je podlahovka) ci sa neoplati predhrievat tam vodu, Ale iba do nejakych 35-40 stupnov, potom pada dolu COP.
- Alebo ci je jednoduche namontovat vnutornu jednotku vratane odvodu kondenzatu, aby si tam nemusel mat zavesnu 5 litrovu plastovy flasu :)
- TC aj invertory sa standardne ovladaju cez PWM 0-10V + je tam vzdy nejaky interface na komunikaciu ked invertor oznamuje chybu, odmrazovanie atd. Nie som si uplne isty ci to pojde ovladat bezpecne iba cez to PWM. To si treba zistit, napriklad na forum.tzb-info.cz

Re: Výběr klimatizace pro lepší využití přebytků na jaře/pod

PříspěvekNapsal: čtv zář 22, 2016 11:08 am
od dracekvo
Mám klimu předělanou na výměnik do vody. Používal sem jí na chlazení nádrže se pstruhama asi 2 roky. Příkon měla cca 700W a chladící výkon kolem 2kw (jestli se nepletu, je možný že s tím chladícím výkonem trošku kecám). Nicméně na systému 2800Wp jsem neměl potřebu nějaké regulace přes wattrouret a měnič. Prostě buď jela, nebo nejela. A měl sem mezi zapnutím nucenou pauzu 5 min. Poblém dnešních klimatizací je, že už se musí prodávat jen invertorové. A to je další věc co se může (časem je to téměř stoprocentní) porouchat.
Ale teď už jí nepotřebuju. Tak přemejšlím co s ní. Napadlo mě si udělat izolovanou nádobu o objemu cca 100-200 litrů a tu v létě chladit a na jaře nebo na podzim nahřejvat. A teprve z té nádoby využívat naakumulovanou zimu/teplo až v době kdy budu doma, což je věšinou k večeru.
Ale pokud klimu nemáte a chcete jí jen na dotápění, tak mi příde zbytečné do ní investovat. Za 500kč koupit topnou patronu a za dalších 9500,- koupit další panely. Efektivita bude hned někde jinde.
Tepelné výměníky mají smysl jen v případech, kde elektřinu platím. Nám solárníkům se vždy vyplatí hloupé odporové topné těleso a za ušetřené peníze naházet další panely :D Navíc taky nevěřím, že nějaký kompresor vydrží vrčet 10 let a více. Když se mi spálí topné těleso, tak jeho výměna je několika násobně levnější.

Re: Výběr klimatizace pro lepší využití přebytků na jaře/pod

PříspěvekNapsal: čtv zář 22, 2016 12:56 pm
od tomas
dracekvo píše:Nám solárníkům se vždy vyplatí hloupé odporové topné těleso a za ušetřené peníze naházet další panely :D

Jen někteří nemají tolik místa na další panely aby mohli stále přidávat. A topné těleso nechladí. :-)

Teď vyšlo na TZB:
"Rodinný dům je vybaven tepelným čerpadlem Chameleon, které je zakázkově vyrobené pro vysokou teplotu až 80°C a je na stejnosměrné napětí – jede z baterií, které jsou nabíjeny z fotovoltaické elektrárny (FVE). Tepelné čerpadlo Chameleon v letním období dům chladí a odpadní teplo ukládá do akumulátoru z kamenného prachu."
http://vytapeni.tzb-info.cz/tepelna-cer ... at-na-zimu

Jinak je efektivnější topit procesorem a těžit přitom i bitcoiny, než jen topit "hloupým" topným tělesem :-)
http://archiv.ihned.cz/c1-65439400-tezb ... ne-energii
Z tohoto pohledu by se topná tělesa měla zakázat tak jako tepelné koule :lol:

Re: Výběr klimatizace pro lepší využití přebytků na jaře/pod

PříspěvekNapsal: čtv zář 22, 2016 1:12 pm
od dracekvo
No jo, ale dyť psal, že chladit nechce. Že to chce jen na topení. Proto mi přišlo zbytečné investovat do klimatizace, když nechci chladit. To by jela jen pár dní na jaře a pak na podzim.
A panely se vždy dají někam dát :D

A docela by mě zajímala cena toho řešení s chameleonem, kdy si v létě naskladním teplo na zimu.

Re: Výběr klimatizace pro lepší využití přebytků na jaře/pod

PříspěvekNapsal: čtv zář 22, 2016 3:11 pm
od Nicholas
tomas píše:Jinak je efektivnější topit procesorem a těžit přitom i bitcoiny, než jen topit "hloupým" topným tělesem :-)

Už nějakou dobu se v domácích podmínkách nevytěží bohužel vůbec nic. To už radši SETI nebo hledání prvočísel :-)

Re: Výběr klimatizace pro lepší využití přebytků na jaře/pod

PříspěvekNapsal: čtv zář 22, 2016 4:20 pm
od rottenkiwi
Niektorí akumulujú cez leto na zimu:
https://en.wikipedia.org/wiki/Seasonal_ ... gy_storage

Re: Výběr klimatizace pro lepší využití přebytků na jaře/pod

PříspěvekNapsal: čtv zář 22, 2016 9:40 pm
od joseff
Další klimatizace za nízkou cenu:
GREE GWH09QB-K3DNA5D Lomo za 12 088,- včetně DPH

http://www.klimatizacedodomu.cz/www-kli ... QB-K3DNA5D

Re: Výběr klimatizace pro lepší využití přebytků na jaře/pod

PříspěvekNapsal: pát zář 23, 2016 6:14 am
od butan
Tu Guzzanti poptávanou v prvním příspěvku jsem v létě koupil a vlastoručně nainstaloval, spokojenost, ráno jsem s ní i poprvně zatopil. Takže ptejte se, mohu odzkoušet co potřebujete. Maximální příkon 1800W, ovládá se dálkáčem, ale nouzově jde zapnout a vypnout krátkým spojením kontaktů. Ustálený příkon jde regulovat zhruba ve 3 krocích. Příkon po zapnutí plynule narůstá, jak stoupá tlak freonu za komresorem, takže odporovou zátěž to nenahradí, ideálně když přd tím bude baterie. Asi by šla napájet z DC 300V, je v ní invertor.
Lubor


pS Ale pro získávání tepla ze slunce je asi vhodnější (levnější) použít solární kolektor než fotovoltaický panel a tepelné čerpadlo.

Re: Výběr klimatizace pro lepší využití přebytků na jaře/pod

PříspěvekNapsal: pát zář 23, 2016 8:31 am
od joseff
Díky za reakci butane, budou mě určitě zajímat další tvoje zkušenosti s přitápěním. V jak velké místnosti klimatizaci máš? Nedělá moc velký průvan a hluk? Co na ni říkají ženské, které jsou tak citlivé na sebemenší pohyb vzduchu?:)

Jsi z oboru, že sis ji sám nainstaloval, nebo je to tak snadné?

Takže chápu to tak správně, že než klimatizace dosáhne požadované teploty, tak jede na max. příkon a po dosažení nastavené teploty ho snižuje? Jak moc pak lze příkon v těch 3 krocích regulovat? Dá se to nějak vyjádřit i ve wattech? Např. 1. krok 500 W, 2. krok 1000 W, 3. krok 1800 W? Dá se regulovat příkon např. i nastavením rychlosti ventilátoru?

Takže klimatizace bych asi zapínal při vhodném osvitu a na pálení zbytku přebytků by zůstal přímotop+wattrouter přesunutý do jiné místnosti.

Nebo je tento můj nápad s klimatizací od začátku nesmysl a mám se na něj vykašlat? Ta cena je celkem lákavá. Když já bych chtěl za málo peněz (přebytků) hodně muziky (tepla)! A taky pohodlí:)