Stránka 1 z 1

Výpočet skutečného tepelného výkonu topení

PříspěvekNapsal: ned pro 20, 2015 11:30 am
od vata
Zdravím,

Chtěla jsem se zeptat, dá se nějak spočítat skutečný okamžitý tepelný výkon (ztráta) topení, znám-li vstupní teplotu vody za výměníkem a výstupní teplotu vodu (před výměníkem) a teplotu vzduchu v místnosti?
Naopak neznám průtok vody.

Díky :)

Re: Výpočet skutečného tepelného výkonu topení

PříspěvekNapsal: ned pro 20, 2015 11:43 am
od honzasl
Ne.
Dalo by se, kdybychom znali výpočtové tepelné ztráty dotyčné místnosti (respektive tloušťky a materiály zdí) a teplotu vně té místnosti. Potom bychom v ustáleném stavu věděli, jaký je výkon topidla a ani bychom se nemuseli zabývat vstupní a výstupní teplotou vody.

Re: Výpočet skutečného tepelného výkonu topení

PříspěvekNapsal: ned pro 20, 2015 12:03 pm
od vata
Aha. Třeba jsem to zkomplikovala - zajímá mě ve skutečnosti výkon převedený výměníkem, jenže neznám průtok, tak jsem si myslela, že bych na to mohla oklikou přes teploty topení a vzduchu, který otopná tělesa ochlazuje, pokud znám i ty koeficienty konkrétních radiátorů jak je uvádí výrobce....

Re: Výpočet skutečného tepelného výkonu topení

PříspěvekNapsal: ned pro 20, 2015 12:07 pm
od honzasl
No, pokud známe parametry výměníku, tak by se něco dalo. Vzoreček získám jednoduše - vezmu ty koeficienty a kouknu, jaké mají jednotky.

Re: Výpočet skutečného tepelného výkonu topení

PříspěvekNapsal: ned pro 20, 2015 12:45 pm
od abrams
Zdravím ,

... akorát že s výměníky nebyly dodány jakékoli dokumenty obsahující parametry či dokonce prohlášení o shodě :lol: .
Jsem rád , že systém stále slouží :fuuu: .
V bytech se používají kalolimetry na každém radiátoru k vypočtení plateb za teplo , ale okamžitý výkon otopné soustavy bez měření okamžitého průtoku média je nesnadné :dontknow: .
Napadá mne jedna možnost : zjistit průměrnou teplotu vody ve výměníku (vsup + výstup /2) a na přiměřený čas zastavit průtok vody :arrow: měřit teploty vody ve výměníku . Tak dostaneme určitý teplotní nárůst za určitý čas + stačí spočítat objem ohřívané vody (obsah dutiny výměníku) :arrow: vyjde nám tak okamžitý tepelný výkon :yes: .

Elektronům zdar *cloud*

Re: Výpočet skutečného tepelného výkonu topení

PříspěvekNapsal: ned pro 20, 2015 1:23 pm
od vata
Tak tak - slouží výborně, akorát že nemám ani přibližnou představu o tom, kolik výkonu vlastně využiju v radiátorech. A protože mám teď v plánu měřit teploty (SDS a valcLogger), myslela jsem si naivně, že prostě vezmu teploty na různých trubkách a něco s něčím vynásobím a mám výkon :)
Zastavit vodu ve výměníku neumím - to by se tam musel dát ventlil, aby se zabránilo i samotížnému oběhu, a toho se vyloženě obávám, protože Murphy.
Ale jak říkám, mám takový pocit, že výrobce těch radiátorů udává někde výkon (ve W) konkrétního tělesa při různých teplotníchspádech, musím na to kouknout. A z toho by se to nějak přiližně dalo dovodit.

Re: Výpočet skutečného tepelného výkonu topení

PříspěvekNapsal: ned pro 20, 2015 1:31 pm
od brumlaj
abrams píše:.......V bytech se používají kalolimetry na každém radiátoru k vypočtení plateb za teplo .......
no já jsem v životě na radiátoru kalorimetr neviděl. Možná ale že existují, nebude to však nic levného. To co se hromadně montuje jsou "indikátory" sloužící k rozpočítání topných nákladů. V podstatě měří pouze "teplotu" místa kde jsou umístěny a tu nějakým způsobem integrují. Je to pouze placebo a jediný účel mají v pocitu bydlících, že lze šetřit. Ano, lze omezit plýtvání, ale výsledkem je v drtivé míře plíseň.

2vata: no budeš ale muset vzít v úvahu i teplotu místnosti. Nebude to nic přesného. K čemu má výsledek sloužit? Tu představu bych asi s vyšší přesností měřil elektrickým přímotopem.

Re: Výpočet skutečného tepelného výkonu topení

PříspěvekNapsal: ned pro 20, 2015 1:43 pm
od vata
Ještě mě napadlo - uměla bych (snad :) ) spočítat objem vody v určité části okruhu (v trubce), a taky přibližně změřit rychlost doputování teplotní změny v té části okruhu. Při zatápění nebo při přihození paliva jsou tam ty teplotní změny docela příkré, dělá to ten komínový výměník. Tím bych mohla průběžně počítat objemový průtok výměníkem, to už by pomoct mohlo, že?

Brumlaj: účel toho výpočtu - jen představa o výkonech. Měření tam dělat budu tak jako tak, chci nahradit stávající obvod pro spínání oběhového čerpadla něčím inteligetnějším. Ten stávající občasně nahrne studenou vodu do komínového výměníku, což pak kondenzuje, taky to má neregulovatelnou hysterezi, takže to při chladnutí vody v systému dost haraší s čerpadlem.

Re: Výpočet skutečného tepelného výkonu topení

PříspěvekNapsal: ned pro 20, 2015 4:18 pm
od brumlaj
vata píše:........nahradit stávající obvod pro spínání oběhového čerpadla něčím inteligetnějším. Ten stávající občasně nahrne studenou vodu do komínového výměníku, což pak kondenzuje, ......
O Tvém systému nic nevím, ale teplotu ve výměníku řeší troj či 4 cestný ventil, dle toho co si přeješ na výstupu.

Re: Výpočet skutečného tepelného výkonu topení

PříspěvekNapsal: ned pro 20, 2015 5:05 pm
od kodl69
Tak já bych zkusil odhadnout rychlost proudění v trubce, podle výkonu čerpadla a průměrů/délek trubek a potom stačí měřit teplotu teplé a studené, a monitorovat čerpadlo, jestli běží nebo neběží. Tohle ale nebude fungovat s termostatickými ventily, nedejbože s čerpadlem co si samo mění výkon podle protitlaku. Ten třícestný/čtyřcestný ventil doporučuju, teplotu "kotlovýho" okruhu je potřeba udržovat na vyšší hodnotě než je teplota zpátečky ze studenýho radiátoru.

Re: Výpočet skutečného tepelného výkonu topení

PříspěvekNapsal: ned pro 20, 2015 7:54 pm
od honzasl

Re: Výpočet skutečného tepelného výkonu topení

PříspěvekNapsal: ned pro 20, 2015 9:28 pm
od mopadzi

Re: Výpočet skutečného tepelného výkonu topení

PříspěvekNapsal: ned pro 20, 2015 9:36 pm
od kybos
To už by bylo asi levnější a přesnější použít vodoměr na teplou vodu třeba něco takového http://www.vodo-plasttop.cz/57733-bytovy-vodomer-zenner/159691-bytovy-vodomer-zenner-etwd-m-2-5-110-1-2-quot-r80h40v-na-teplou-vodu/.
S vodoměrem na teplou vodu jsem úspěšně měřil i primární okruh soláru (dokud se nedostaly teploty mimo rozsah vodoměru). Navíc je zde možnost doplnit vodoměr dálkovým odečtem, což by se pro malou regulaci dalo s výhodou použít.

Re: Výpočet skutečného tepelného výkonu topení

PříspěvekNapsal: ned pro 20, 2015 10:37 pm
od gupa
A to malé DC oběhové čerpadlo nemá nějaké štítkové údaje?

Re: Výpočet skutečného tepelného výkonu topení

PříspěvekNapsal: pon pro 21, 2015 9:43 am
od vata
Ani ten průtokoměr, ani údaje na čerpadlu nepomůžou, protože průtok je proměnny. Jednak mám termostatický ventil na jednom z okruhů, jednak je to DC čerpadýlko regulované, a i kdyby nebylo, tak jej mám, jako celý DC okruh přímo na baterkách, takže napětí není úplně stabilní. Takže průtok se musí měřit za pochodu, až to měření nainstaluju, a začnou mi z toho lézt první data, něco vymyslím...

Re: Výpočet skutečného tepelného výkonu topení

PříspěvekNapsal: pon pro 21, 2015 10:11 am
od kybos
Tak v tom případě se hodí právě vodoměr s dálkovým měřením, jelikož ten proměnlivý průtok zvládne.

Re: Výpočet skutečného tepelného výkonu topení

PříspěvekNapsal: pon pro 21, 2015 10:14 am
od xmasin
A nestačil by výpočet ze všech radiátorů? Na http://www.tzb-info.cz je kalkulačka na přepočet výkonu radiátorů podle zadaných parametrů. Takže pokud bychom znali teplotu vstupní a výstupní vody z radiátoru, teplotu místnosti a výkon radiátoru deklarovaný výrobcem při známém teplotním spádu a známé teploty v místnosti, tak by neměl být problém přepočítat výkon konkrétního radiátoru a pak už jen sečíst všechny radiátory. Sám jsem si takhle přepočítával radiátory na nestandardní teplotní spád. Odkaz na kalkulačku je tady http://vytapeni.tzb-info.cz/tabulky-a-vypocty/42-prepocet-tepelnych-vykonu-otopnych-teles
Případně tady je excelová kalkulačka přímo od Korada https://www.korado.cz/common/downloads/vypocet-tepelnych-vykonu-radik-1432538798.xls

Re: Výpočet skutečného tepelného výkonu topení

PříspěvekNapsal: pon pro 21, 2015 10:47 am
od kybos
Část výkonu radiátoru je předána do vzduchu sdílením a část sáláním na okolní předměty. Část výkonu, která se předává sáláním, je závislá na rozdílu čtvrtých mocnin absolutních teplot a na emisních koeficientech. Může tedy být velký rozdíl, zda je za radiátorem studená zeď nebo hliníková fólie na izolačním podkladu, při čemž teplota okolního vzduchu může být v obou případech stejná.

Re: Výpočet skutečného tepelného výkonu topení

PříspěvekNapsal: pon pro 21, 2015 11:50 am
od rva
Obávám se, že bez měření průtoku a rozdílu teplot před/za radiátorem to budou nesmysly. Mají třeba http://www.aliexpress.com/item/Dalian-u ... eb201560_1 ale kdo si to pro zábavu pořídí?