Stránka 1 z 2

čerpadlo na pole

PříspěvekNapsal: pát dub 19, 2019 12:08 pm
od KubisKV
Zdravím,
potreboval bych poradit s návrhem systému pro zavlažování a přečerpáváním vody na menším poli.
Protože pole je zatím bez DS a já jsem trochu postižený solaritýdou, chtěl bych uskutečnit tento problém přes fv panely. Skrz pole vede potůček, který by jsem chtěl odčerpávat do cca 20 - 50 kubíkové nadrže při slunečném počasí a z nádrže dále zalévat rostliny kapkovou závlahou. Možná bude na poli i hlubinný vrt.
převýšení od potoka k nádrži max 5m. Od nádrže k rostlinám to bude v rovině, ale daleko. Pokud s tim má nekdo z vás zkušenost, nebo představu jak by to mohlo efektivně fungovat, budu rád za každou radu.

Re: čerpadlo na pole

PříspěvekNapsal: pát dub 19, 2019 1:55 pm
od volente
Řešil bych to jednoduše tak jak to mám u bazénu. Panel, step-down měnič, čerpadlo. Když svítí honí to vodu přes kolektor kde se ohřívá.

Re: čerpadlo na pole

PříspěvekNapsal: pát dub 19, 2019 3:53 pm
od vla
Zvážil bych nějaký šikovný název, protože jen tak čerpat z potůčku vodu se asi nesmí, ale nějaký způsob zadržení vody v krajině by jistě prošel.

Re: čerpadlo na pole

PříspěvekNapsal: pát dub 19, 2019 4:45 pm
od gupa
Toto je už asi dvě desetiletí staré větrné čerpadlo. Na jednu otočku táhlo natáhne a stáhne membránu a do té malé nádoby nad hlavou (dříve asi 2tisícové nádoby než ten strom vyrostl) to srkne trochu vody do zásoby. Na to stačí malá sonda nebo vrt, ale i na sondy je potřeba povolení. To místo je poněkud větrné.

Povrchová voda (potok) se také může odebírat a neco to asi oficiáln stojí, ale pokud se najde na pozemku stará studna z minulého století někdyz 50 let, stačí vyčistit a používat bez povolení. Někdy se to stane že se studna najde.

Oficiálně je nato vodosprávní orgán (zpravidla obec) a vodosprávní zákon.

Asi bych použil naftový čerpadlo, zalil pořádným proudem a oddáhl kvůli zlodějům pryč. Pokud kapkovou, tak je hodně případů dobromilných lidí z okolí co obohatí obsah nádrže herbicidy. Stává se to a kvůli tomu bych nádrž nikdy nechtěl.2019-04-19 17_33_10-Na Valtické – Mapy Google.jpg

Re: čerpadlo na pole

PříspěvekNapsal: pát dub 19, 2019 4:52 pm
od diablo007
A co to dělat úplně bez elektřiny starým dobrým trkacem ale pokud by měl vadit hluk tak bude větru asi možná lepší. Ten potok má nějaký spád nebo je to skoro rovina?

Re: čerpadlo na pole

PříspěvekNapsal: pát dub 19, 2019 7:48 pm
od KubisKV
volente píše:Řešil bych to jednoduše tak jak to mám u bazénu. Panel, step-down měnič, čerpadlo. Když svítí honí to vodu přes kolektor kde se ohřívá.


Jaký čerpadlo? Jsou i na DC nějaký výkonější?

Re: čerpadlo na pole

PříspěvekNapsal: pát dub 19, 2019 7:49 pm
od KubisKV
vla píše:Zvážil bych nějaký šikovný název, protože jen tak čerpat z potůčku vodu se asi nesmí, ale nějaký způsob zadržení vody v krajině by jistě prošel.


pokud zmenim nazev, bude to fungovat i bez cerpadla? :D

Re: čerpadlo na pole

PříspěvekNapsal: pát dub 19, 2019 7:54 pm
od Matess

Re: čerpadlo na pole

PříspěvekNapsal: pát dub 19, 2019 7:55 pm
od KubisKV
diablo007 píše:A co to dělat úplně bez elektřiny starým dobrým trkacem ale pokud by měl vadit hluk tak bude větru asi možná lepší. Ten potok má nějaký spád nebo je to skoro rovina?


Taky je to řešení. Hluk by nemel být slyšet až k obydlí. Potok je skoro rovina a nekdy i vysychá.

Re: čerpadlo na pole

PříspěvekNapsal: pát dub 19, 2019 8:41 pm
od diablo007
Trkač by měl mít minimálně metr spád a čím víc tím lépe. A co vedle vykopat jezírko dneska.na to dostaneš i dotace a budeš to napouštět legálně samospádem

Re: čerpadlo na pole

PříspěvekNapsal: pát dub 19, 2019 9:48 pm
od KubisKV
diablo007 píše:Trkač by měl mít minimálně metr spád a čím víc tím lépe. A co vedle vykopat jezírko dneska.na to dostaneš i dotace a budeš to napouštět legálně samospádem


Jezirko je v plànu, jen je na vedlejsim pozemku, tak s tim zatim nepocitam na 100% , majitel toho pozemku ho chce realizovat mozna pristi rok, ale taky se muze spatne vyspat a jezirko nebude. I kdyby vse dopadlo dobre a jezirko by bylo, potrebuju z nej nejak dostat vodu do nadrze a potom dalsi cerpadlo na zalivku. Predbezne podle hrubeho odhadu potrebuju na jedno zalití 120 m3 vody. 2x tydne.
Muj uplne prvni napad bylo fv pole panelů na vykrytí 3f menice pro cerpadla a nejake cerpadlo, ktere zvladne denne cca 10 - 30 m3. Druhe cerpadlo od nadrze po zalivku zatim nevim.
Trkace jsem ted v rychlosti hledal a nasel jen malé. Nevim jestli je nejaky maxi trkac a taky zatim nevim, jestli bude prutok potoku dostacujici. Pokud by byl vrt, potrebuju nejake hlubine cerpadlo a trkac je mimo hru. Chci si to postupne a hlavne predem vse srovnat v hlave, mit nejakou predstavu a dozvedet se o vice moznostech. Zatim jsem na zacatku.

Re: čerpadlo na pole

PříspěvekNapsal: pát dub 19, 2019 10:29 pm
od diablo007
Ty potřebuješ 240 kubíků týdne na zalévání? O jaké vůbec ploše to mluvíme? Když jsi zmínil kapkovou závlahu čekal sem spíš zahrádku tohle vypadá na hektarové pole

Re: čerpadlo na pole

PříspěvekNapsal: pát dub 19, 2019 10:39 pm
od KubisKV
Je to takova zahradka, letos 1,5 ha a za rok bude asi 5ha. Na tech 1,5 ha by melo byt potreba 240/tyden. A bude tam kapkovka ;)

Re: čerpadlo na pole

PříspěvekNapsal: sob dub 20, 2019 4:58 am
od diablo007
No tak na tohle ti asi ani hliníkovém vrt stačit nebude s ta zadržena nádrž bude muset být aspoň 1000 kubíků pokud potok vysicha tohle bude ještě zajímavé

Re: čerpadlo na pole

PříspěvekNapsal: sob dub 20, 2019 8:33 am
od marko250
Ta kapkovka se musí pohánět,nebo jí stačí na tak velké ploše samospád? FV vrtní čerpadla DC se prodávají celé v sadě,pokud by byly dvě ,jedno potok(prohloubené místo) a druhé vrt ,tak by se už jen zapínaly a vypínaly na základě hladin.Ten vítr by takové množství nepokryl,ono i to slunce má své dny,ale v létě je naštěstí buď slunce,kdy se zalévat musí,nebo tma a prší samo od sebe.Kdyby se ta 30m3 nádrž dala na nejvyšší bod pole a z ní ta kapkovka samospádem,tak je hodně vyřešeno,jen zavírání ventilu.

Re: čerpadlo na pole

PříspěvekNapsal: sob dub 20, 2019 9:11 am
od KubisKV
marko250 píše:Ta kapkovka se musí pohánět,nebo jí stačí na tak velké ploše samospád? FV vrtní čerpadla DC se prodávají celé v sadě,pokud by byly dvě ,jedno potok(prohloubené místo) a druhé vrt ,tak by se už jen zapínaly a vypínaly na základě hladin.Ten vítr by takové množství nepokryl,ono i to slunce má své dny,ale v létě je naštěstí buď slunce,kdy se zalévat musí,nebo tma a prší samo od sebe.Kdyby se ta 30m3 nádrž dala na nejvyšší bod pole a z ní ta kapkovka samospádem,tak je hodně vyřešeno,jen zavírání ventilu.


Závlaha bude muset jít přes čerpadlo taky. V hydraulice se nevyznám, ale kdyz bych nechal vodu jít samospádem po všech větvích na poli, myslím že by zálivka nebyla rovnoměrná a ještě musí být na hadici v každé větvi vyrovnání tlaku. Ty vrtní DC čerpadla v sadě, máš nějaký typ? Něco odzkoušeno, jak moc je to spolehlivý, náchylný načistotu vody atd?

Re: čerpadlo na pole

PříspěvekNapsal: sob dub 20, 2019 10:13 am
od gupa
DC komutátorové v žádném případě, komutátorové motory nejsou dělány na náročný provoz. Tz. aby běžely např. 1000h ročně.

Jak daleko je možné napojení na DS 400V? Asi touto cestou bych šel a nebo ten diesel čerpadlo nebo traktor s čerpadlem jen proten účel čerpání.

Ještě jedna věc je možná. V IT jdou běžně vidět traktory s čerpadly doslova zapíchlé do zavlažovacích kanálů a přečerpávají z jednoho kanálu vodu do druhého. Takže kdyby se ten potok dostal tzv kapsu pro nasávání těch 5Ha nějak nachystalo a obehnalo kanály, kapilární vzlínavost a spodní toky by udělaly své. Jde o kvalitnější systém než prolívání vody které strhne huminy a hnojiva přes matečnou vrstvu do spodních vod. Prolívání je obecně špatné. A kapková závlaha jde také z vrchu.


2019-04-20 11_03_30-Viale dei Continenti – Mapy Google.jpg

2019-04-20 11_05_23-Via Pradis – Mapy Google.jpg

Re: čerpadlo na pole

PříspěvekNapsal: sob dub 20, 2019 10:25 am
od jahodovák
Pokud bude systém správně navržený,tak i při malém tlaku bude všude stejný průtok,jde jen o správné dimenzování potrubí,je jen otázka co bude levnější,zda silnější potrubí bez dalších nákladů nebo tlakový systém který je třeba něčím pohánět a navíc další regulační prvky,je to podobné jak u topení čerpadlo nebo samotíž.Ono těch údajů podle kterých by se to dalo navrhnout je moc málo ,bude asi třeba to navrhnout i podle místních poměrů.Jelikož nic takového neprovozuji,je toto jen názor získaný zkušeností z přepouštění vody o nízkém tlaku.

Re: čerpadlo na pole

PříspěvekNapsal: sob dub 20, 2019 10:29 am
od Matess
jsem čekal nějaké malé čerpadlo které bude mít spoustu času na načerpání 1000l nádrže a ono je třeba 240000l za týden, což je 34285 litrů za den a pokud se ze soláru bude čerpat 8/h denně, tak je to lehce přes 4000l za hodinu. Opravte mě pokud se pletu....

Re: čerpadlo na pole

PříspěvekNapsal: sob dub 20, 2019 10:37 am
od rottenkiwi