Stránka 1 z 1

Napajení čerpadla přes solar.panel.

PříspěvekNapsal: ned dub 22, 2018 12:59 pm
od BigSandy
Zdravím.
Mam na zahradě čističku, kde se furt točí 230V - 70 watt motor.
Jak na to, kdybych jej chtěl napájet solar.panelem?
Když to zatím zprovozním bez baterek, co potřebují aby mi to dokrmovalo ze sitě, třeba když je po mrakem nebo nesvití slunko?

Re: Napajení čerpadla přes solar.panel.

PříspěvekNapsal: ned dub 22, 2018 2:20 pm
od gupa
Jak nato? Jako nějaká kouzelná skříňka? Provoz při 70W, což by mělo být někde okolo 1.5kWh/den, což je někde okolo 550kWh/rok což je při ceně 4-5Kč někde do 3tKč, bych neřešil. Když si někdo tu kořenovku naplánoval, ať si ji i živí.

Jinak bych nato nic jiného než malého Victron hybrida (12tKč) lepší regulátor (5tKč), olovo nebo nicd, bednu jističe, držáky a panely 2x 36čl poly nebo 1x 72čl. A v případě naddimenzované nicd se jen dolívá dvakrát ročně voda a na zimu by se to asi celé mohlo přepojit čistě na DS.

Ještě mne napadá fr. měnič napájený na DC obvodu s nějakou úpravou jako speciální regulátory a přepínače FVE-DS, ale to by muselo něco takového existovat.

Re: Napajení čerpadla přes solar.panel.

PříspěvekNapsal: ned dub 22, 2018 4:19 pm
od rva
Třeba pomocí nějakého gridfree s limiterem https://www.i4wifi.cz/Mikroinvertory-GridFree/GridFree-2kW-menic-230V-s-limiterem-SUN-2000G-vstup-45-90V.html. Obrázky u měniče jsou snad dostatečně názorné. Na dané fázi pak měnič dává maximum, co dají v dané chvíli panely a hlídá, aby nedodával do sítě.
Je potřeba se zamyslet, jestli třeba později nepřejdu na baterie, protože v tom případě je vhodné vybrat měnič takový, aby vstupní rozsah napětí odpovídal jak FV panelům, které by na to byly připojeny teď, tak i napětí baterie, která bude zapojena místo panelů třeba později.
Nebo se tady před nákupem raději zeptat.

Re: Napajení čerpadla přes solar.panel.

PříspěvekNapsal: ned dub 22, 2018 5:58 pm
od střídač_N
rva píše:Třeba pomocí nějakého gridfree s limiterem.......


Výborná volba. Když si onen gridfree s limiterem vezme ze sítě tak 80W určitě to bude velice přínosné.

Re: Napajení čerpadla přes solar.panel.

PříspěvekNapsal: ned dub 22, 2018 7:38 pm
od rva
střídač_N píše:
rva píše:Třeba pomocí nějakého gridfree s limiterem.......


Výborná volba. Když si onen gridfree s limiterem vezme ze sítě tak 80W určitě to bude velice přínosné.

Předpokládám, že na dané fázi není umístěno pouze čerpadlo, ale i další spotřebiče, kterých u domu bývá celkem dost. U nás je třeba průměrná spotřeba 1 kW. A je na uživateli, jaký si nastaví minimální odběr na dané fázi ze sítě, kde samozřejmě tento odběr si nevezme gridfree, ale spotřebiče v domácnosti. Však daný měnič tady má celkem obsáhlé vlákno s řadou zkušeností http://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=4&t=3660&hilit=limiter.

Re: Napajení čerpadla přes solar.panel.

PříspěvekNapsal: pon dub 23, 2018 4:40 am
od BigSandy
Takže mi stačí jeden panel a toto.
https://www.i4wifi.cz/_d4670.html

Re: Napajení čerpadla přes solar.panel.

PříspěvekNapsal: pon dub 23, 2018 6:54 am
od vla
Stačí, za předpokladu stálého odběru většího, než výkon uvažovaného panelu. Pokud bys odebíral méně,dojde k přetoku do sítě, což nemusí skončit bez problémů s dodavatelem energie. Ostatně mají to tam napsané v popisu.

Re: Napajení čerpadla přes solar.panel.

PříspěvekNapsal: pon dub 23, 2018 7:30 am
od rva
BigSandy píše:Takže mi stačí jeden panel a toto.
https://www.i4wifi.cz/_d4670.html

To je pořád dokola. Panel vyrábí dle osvětlení. Bez kontroly, jaký je odběr na dané fázi by teda měl být vybrán panel, kterého maximální dodávka nepřekročí minimální odběr spotřebičů. Pokud je minimální odběr spotřebičů třeba 40 W, neměl by mít panel vyšší výkon než 40 W. Tady odhaduji úsporu u stále běžícího spotřebiče tak 10%.
Pokud bude kontrola, kolik se odebírá ze sítě, je možné použít panel(y) o vyšším výkonu, které budou dávat dostatek energie i při neoptimálním oslunění. Tady bych očekával úsporu 25%.
Dalším stupněm je už použití baterií, s úsporou 80%.

Re: Napajení čerpadla přes solar.panel.

PříspěvekNapsal: pon dub 23, 2018 8:12 am
od pezizka
Naprosto jednoduché, panel 36čl., nejlevnější PWM, nejlevnější měnič 300 China W, dosluhující Pb z auta a fertyk 8-) Nejlépe z frcu. Mohu nabídnout Pb 100 Ah auto, tady by nadělalo spoustu parády je ještě jakš takš za cenu šrotu ;)

Re: Napajení čerpadla přes solar.panel.

PříspěvekNapsal: pon dub 23, 2018 8:38 am
od vata
Přesně jak píše peziska - nekomplikovat to - bez baterie si to zkomplikujete.
Pokud to má být 100% UPS, pak bych na baterii připojila malý spínaný zdroj s napětím těsně pod udržovacím napětím, při slunečnu se bude nudit, v noci a při oblačnu bude pohánět čerpadlo, při výpadku sítě to i v noci pojede pár hodin z baterky. 18V panel na baterii klidně napřímo ale přes diodu. Místo 300 malého čínského měniče bych spíš doporučila malý Viktronek, spolehlivější AC zdroj. Baterku nějakou vyjetou z auta nebo lépe z traktoru :)

Re: Napajení čerpadla přes solar.panel.

PříspěvekNapsal: pon dub 23, 2018 10:23 am
od vlkazajac
Paci sa mi toto vlakno! Tak vagne zadanie dava vela priestoru pre realizaciu kazdemu, kto ma aku-taku skusenost.s FV. Po upresneni zadania by to bol krasny priklad pre skusku projektanta. Ale aj tak plni dobru ulohu - kto chce, tak sa zamysli, ako by to urobil on sam. Nezavazne.

Re: Napajení čerpadla přes solar.panel.

PříspěvekNapsal: pon dub 30, 2018 10:15 am
od střídač_N
Téma zapadlo, tak je třeba vyhodnocení a návrh "konečného" řešení.

Nejblíže mému pohledu na výsledek je Vata.

Osobně bych to řešil jako naprosto blbuvzdorné, tudíž maximálně jednoduché a "bezobslužné".

Ač se to nezdá i těch 70W nafurt, dá vcelku velký výsledek v celku, tudíž jako panely bych volil 3x šedesátičlánek s jakýmkoli výkonem přes diody přímo napojené na baterky, tudíž i napětí 24V. Baterky bych určitě volil louhové. Jsou ve své podstatě nejschopnější zastat onu blbuvzdornost. Jelikož mají vcelku malou účinnost, proto ty 3 panely. 1x za dva měsíce dolít vodu!
Tuto sestavu bych doplnil AC DC asi spínaných zdrojem nastaveným na, kolen skoro vybitých baterek. Zapojení, asi pro jistotu přes diodu. Tím bych docílil naprosté bezúdržbovitosti a bezobslužnosti.
Diody bych dnes již použil jen a jen MBR60100.
Pokud bude svítit, motor bude napájen panely, pokud to nebude stačit, pomůže baterka, pokud nebude ani jedno, motor bude napájen spínaným zdrojem, s tím, že se baterka nebude poškozovat poklesem napětí. Pokud zasvítí, a bude přebytek zdrojů z panelů, baterky se doplní, přičemž zdroj bude zvýšeným napětím "odpojen", tudíž bude jen spotřeba naprázdno jež by moha být maximálně 5W.

No a zbývá poslední část, měnič. Pokud bych chtě vskutku blbuvzdornost, volil bych nějaký 600W Viiktron, jinak jakoukoli 1kW Čínu.
Dovolím si trefit i cenu: 10 000.-, tudíž návratnost 3 roky.

Re: Napajení čerpadla přes solar.panel.

PříspěvekNapsal: pon dub 30, 2018 10:58 am
od BigSandy
Už mam domluvené batérie z nakladače volvo.