Stránka 1 z 1

50Wp zahrádka Krnov

PříspěvekNapsal: pát zář 30, 2011 7:09 am
od Martin
Tak se konečně taky přidávám se svým miniaturním ostrovním systémem:

Panel monokrystalický Rich Solar 50Wp, sklon 30°, orientace 15° na západ
Vodiče 2,5 mm², délka 5m
Regulátor JUTA CMP-12
Baterie VARTA PROFESSIONAL DEEP CYCLE 90Ah
Měnič HQ 12V/230V 1500W
Rozvod 230V - 3x1,5 CYKY, 3 zásuvky, světlo (úsporné žárovky 11W)
Lednička LG 50l, 0,3 kWh/den

V celé zahrádkářské kolonii není zavedena elektrika, takže pokud někdo chce něco dělat, většinou používá elektrocentrálu. Jelikož jsme ale chodili na zahrádku na celé víkendy, chyběla nám tam hlavně lednice. Vykopal jsem sice zemní lednici, hlubokou 110 cm, ve které je okolo 12-14°C, což je celkem dostačující na chlazení nápojů, ale nestačí to na několikadenní uchování potravin. (navíc tam lozí brouci a slimáci :eek2: )

Takže systém je navrže tak, aby uživil provoz malé ledničky a osvětlení od pátku do neděle, přes týden je měnič a všechny spotřebiče vypnuté a nabíjí se. Jednou za dva týdny posekám trávu na nepřístupných místech elektrickou strunovou sekačkou. Na sekání velkých ploch používám benzínovou sekačku. Občas používám běžné elektrické nářadí - vrtačku, úhlovou brusku atd. Mám tam taky zásuvku 12V na nabíjení mobilu, nebo pro další spotřebiče pasující do zásuvky autozapalovače.

V nabité baterii je teoreticky zásoba 0,73kWh (počítám-li 80% kapacity baterie a 85% účinnost měniče) Panel dodá odhadem a podle celoročního sledování a si 0,2kWh za den - samozřejmě v letních měsících v případě pěkného počasí. Ale pokud je škaredě, tak tam zase nikdo není, takže to nevadí. Nejdelší letošní pobyt vypadal tak, že jsme přijeli v pátek, zapnuli lednici a bydleli tam do pondělka, nebylo ideálně jasno, přesto ještě v pondělí ukazovala baterka 11,9V.

No a na zimu panel odmontuju a všechno i s měničem a samozřejmě baterkou odvezu domů do sklepa. Na zahrádkách celou zimu nikdo není - kromě sběračů kovů.

Celkově jsem se systémem spokojen, je to úžasný pocit, popíjet sangrii s ledem, mít jídlo v čisté lednici, po létech temnoty a svíček si večer rozsvítit, zapnout do zásuvky odpuzovač komárů, nabít si vybitý mobil, nebo si přes den něco uřezat, vyvrtat a posekat trávu. Jediný problém byl s hlučným ventilátorem měniče, který přes zimu nahradím nějakým jiným supertichým. Zkoušel jsem ho i odpojit, ale to večer po zapnutí světel a ledničky současně hlásil měnič "overtemp".

Samozřejmě rád uvítám Vaše komentáře, názory a připomínky.

Nakonec pár fotografií:
Celkový pohled na chatku:
Obrázek

Uvnitř chatky:
Obrázek

Rozvodná krabice s regulátorem: Pravý jistič je jen pro zásuvku lednice (slouží jako její vypínač, levý je na zbytek el. instalace.
Obrázek

Uvnitř krabice: levá pojistka 8A je zapjena do okruhu baterie, pravá jistí zásuvku 12V
Obrázek

Měnič s baterií:
Obrázek

Pohled od sousedů:
Obrázek

Re: 50Wp zahrádka Krnov

PříspěvekNapsal: pát zář 30, 2011 8:12 am
od mypower.cz
krasna zahradni chaticka :yes:

Ta elektricka strunovka je napajena z menice? Nechcete ji dat tady na forum do spotrebicu vcetne infa co je to za model strunovky nejlepe k tomu pridat i stejne info o menici, ktere mate tady s tim ze tahle kombinace funguje a je odzkousena? jinak velmi pekne :geek:

Jeste se divam na fotky, nemate strach ze budete mit neco ve 12V zasuvce a nekdo otevre zprudka dvere? To by ta chudinka zasuvka dostala asi dost zabrat. Ale pravda kam jinam ji dat. Na dno te skrinky rozvadecove bych ji nedaval. S tim mam spatnou zkusenost, mam tu jednu takovou 12V pozicovanou na dne skrinky a nektere zastrcky z tama vlastni vahou vypadavaji a nedrzi kontakt :( Leda zepredu. na ten kryt predni... Tam by nejspis zadna kolize s dverma nehrozila.

po létech temnoty a svíček si večer rozsvítit, zapnout do zásuvky odpuzovač komárů,

Aby vam tam jednou nedoletelo komando z cezu jmenem NTZ a rekli si HA, tady se sviti .. a neobvinili vas ze kradete elektriku z nejblizsiho trafa :lol:

Re: 50Wp zahrádka Krnov

PříspěvekNapsal: pát zář 30, 2011 8:26 am
od Toul
Mám stejný měnič a hluk ventilátoru jsem řešil tímto:
http://www.mironet.cz/airen-fan-redwing ... m+dp83950/
a ještě jsme sundal ochranou mřížku ventilátoru. Hluk se snížil pouze o 1/4 až 1/3. Uvažuji o s nížení otáček ventilátoru. Ale je otázka jestli to pak uchladí.

Prosím nebylo by možné zaslat schéma zapojení v dálkovém ovladači pro měnič? chtěl bych si ho nabastlit.

Díky

Re: 50Wp zahrádka Krnov

PříspěvekNapsal: pát zář 30, 2011 8:37 am
od mypower.cz
jeste me napada pri pohledu na detail toho menice s baterii.. Ve predu vidim mrizku, to je ok, ale je vzadu za menicem taky nejaky otvor? Pokud je to tam zavrene, tak se ten vzduch tam bude pravdepodobne tocit dokola a menic bude casteji spinat ventilator.

Re: 50Wp zahrádka Krnov

PříspěvekNapsal: pát zář 30, 2011 8:41 am
od Martin
Děkuji za postřehy, spotřebiče tam všechny rád vložím, asi i tu ledničku a v pohodě fungovala i úhlová bruska.

Ty panty vedle zásuvky 12V jsou od okna (se zavřenou venkovní okenicí), které se neotvírá, protože by překáželo na pracovní desce.

Měnič: Vpředu u měniče je mřížka, skříň je hluboká 60 cm ale lednice i její podstavec jen 50 cm, takže vzadu za lednicí je 10 cm prostor a nad tímto prostorem je v pracovní desce zase mřížka, takže by tam měl být celkem průvan zezdola nahoru.

No a s toho ČEZu strach nemám, je to daleko od všech komunikací a elektřiny, takže pokud tam nebudu pořádat laser show, tak to nikdo neuvidí.Leda by mě práskli sousedi, ale ti jsou v pohodě.

Taky je zajímavé, že se kdysi skupinka zahrádkářů na výroční zchůzi snažila prosadit zavedení elektriky do zahrádek, s tím, že každého účastníka to vyjde na 15-20 tisíc korun (podle počtu zájemců). Pořizovací náklady tohoto OS byly zhruba 14 tisíc korun, takže okamžitá návratnost *sun* :yes: *sun*

Re: 50Wp zahrádka Krnov

PříspěvekNapsal: pát zář 30, 2011 8:42 am
od mypower.cz
>kolize s dverma
aha to nejsou dvere, to je cele nad tou lednici i s tou skrinkou a pod ni lednice a stridac a baterie ... aha aha .. takze okynko .. nebo neco takoveho .. ty dvere jsem usoudil podle te 3. fotky kde neni videt spodek, jsem myslel ze tam je jeste jedna skrinka nekde u vstupnich dveri :) az pak mi to doslo :D

Re: 50Wp zahrádka Krnov

PříspěvekNapsal: pát zář 30, 2011 9:07 am
od Martin
Toul píše:Prosím nebylo by možné zaslat schéma zapojení v dálkovém ovladači pro měnič? chtěl bych si ho nabastlit.

Díky


Nevím, jestli to půjde rozlousknout, mrknu se, jinak ovládač je tady:
http://www.deramax.cz/dalkove-ovladani- ... 494-c-922/

Re: 50Wp zahrádka Krnov

PříspěvekNapsal: pát zář 30, 2011 9:19 am
od Toul
Já vím, ale obladač jsem zabudoval do panelu a tak se mi nechce kupovat ten jejich. Pokud by to bylo na šroubky tak je to super pokud ne tak budu laborovat:-)

Re: 50Wp zahrádka Krnov

PříspěvekNapsal: pát zář 30, 2011 10:35 am
od matej
Toul píše:Prosím nebylo by možné zaslat schéma zapojení v dálkovém ovladači pro měnič? chtěl bych si ho nabastlit.
Díky


Jednou jsem to rozebíral (měnič) když jsem chtěl udělat dálkové ovládání měniče z regulátoru CX10. Ten vstup s telefonním konektorem obsahuje hlavně 2 drátky které když se spojí, tak se měnič zapne, při dalším spojení se vypne. Patrně je v měniči logika s klopným obvodem D. Někde na papírku jsem měl popis pinů v tom konektoru, pohledám to.
Nakonec jsem z toho ale nic nevyužil a udělal to tak, že jsem přerušil jeden drátek od vypínače toho červeného, a tam vrazil relé které řídím výstupem toho CX10.

edit: Mám to :-) Ale mám to dle barev na telefonním kabelu .. který jsem tam připojil:

Žlutý - vstup zap/vyp
Zelený - GND
Hnědý - +12V
Bílý - indikace: Vyp +12V, zap 0V

už nevím s čím ten žlutý spojit aby se to zaplo/vyplo .. musíte vyzkoušet.
Ale pozor je to měnič HQ 1000W .. ale to snad je stejné na všech HQ

Re: 50Wp zahrádka Krnov

PříspěvekNapsal: pát zář 30, 2011 10:51 am
od matej
Apropo - opravdu krásná perníková chaloupka ♥ :-D

Re: 50Wp zahrádka Krnov

PříspěvekNapsal: pát zář 30, 2011 4:21 pm
od JiříK
Hezké, hezké. To olovo ale nevybíjet víc, než z poloviny. Jinak dopadnete jako Filip...

Re: 50Wp zahrádka Krnov

PříspěvekNapsal: pát říj 07, 2011 11:59 am
od vata
Nakonec jsem z toho ale nic nevyužil a udělal to tak, že jsem přerušil jeden drátek od vypínače toho červeného, a tam vrazil relé které řídím výstupem toho CX10.


Zdravím, přesně takhle to mám s jiným měničem (Volcraft sinus) i já - řídím vypínání měniče skrze relé ze zátěže CX.
Plánuju teď další měnič kvůli ledničce a čerpadlu, zvažuju i ten HQ, a popravdě, jsem trochu zvyklaná - nechce se mi bastlit drátky nějakého jejich propietárního ovládání... Vyhrabal by jste někde prosím schéma finálního zapojení, které máte funkční? A je to stabilně funkční?

Díky moc, vata

Re: 50Wp zahrádka Krnov

PříspěvekNapsal: pát říj 07, 2011 2:33 pm
od matej
Ano je to funkční odkdy jsem to tam dal, spolehlivě. Je to velmi jednoduché zapojení. Schéma jsem hledal ale nenašel .. popravdě si nejsem jist jestli jsem si schéma tehdy vůbec dělal.
Nevím ale jak požadujete aby to fungovalo. Jelikož jsem chtěl aby v noci kdy se spí, se měnič vypnul, tak jsem nastavil na regulátoru režim Nightlight - Evening/Morning. Pokud je však den (napětí panelů vyšší než zvolená hodnota) tak měnič tento výstup vypne. Proto aby měnič šel přes den, jsem využil i napětí ze samotných FV panelů. Nevýhodu to má tu, že přes den i když regulátor vyhodnotí že baterie je slabá a "odpojí zátěž" tak zátěž přes den stejně jede. Ale u mne to nebyl takový problém, tento stav možná vůbec nenastal.

Já jsem použil 12V relé ale systém mám 24V, takže jsem to měl trošku složitější, měl jsem tam ještě navíc 78L12.
Ale pokud správně rozumím Vy máte 12V systém a máte regulátor CXN - se společným mínusem, takže pro vás by to bylo zapojeno takto:

Obrázek

Pokud nepotřebujete noční vypínání a jde Vám jenom o to aby to regulátor odpojil při vybité bat. tak můžete vypustit obě diody a připojit relé jenom přímo na výstup regulátoru pro zátěž.

Re: 50Wp zahrádka Krnov

PříspěvekNapsal: stř srp 26, 2015 9:37 am
od vata
Díky :) takhle podobně to mám s tím měničem Volcraft - tam je to easy, protože vypnout měnič se dá skrze jednoduchý vypínač nebo relátko, to dálkové ovládání je prostě kus drátu který přerušíte nebo spojíte. Ale u toho HQ jste psal, že mají nějaký svůj vynález, takže jste musel bastlit. A to mě zajímalo, jak přesně jste to vymyslel s tím HQ ovládátkem. Který drát je který :)
Jo, a zajímavý máte nápad s tím logickým součtem signálů FV a zátěže CXN... Já to mám jen na zátěžovém výstupu CXN: http://vata.cz/fv/img/schema.png.
A když tak na to svoje schema koukám, tak vidím, že zrovna to vypínání měniče tam mám špatně namalované... To vzdálené vypínaní měniče samozřejmě není ani uzemněno ani spojeno s +12V... Budu to muset opravit, časem, proboha, snad dřív, než to podle té špatné malůvky skutečně špatně i zapojím v rámci nějaké té debordelizace (plánuju rozvodnici) :shock:

Díky za inspiraci