Stránka 1 z 1

Ostrovní FVE 4.5 kw

PříspěvekNapsal: pon úno 11, 2013 5:44 pm
od Alim
Použité komponenty :
10x schuco 225 w
10 x solarfun 230w

Střídač SMA Suny boy 5000 TL
Ostrovní střídač SMA Sunny Island 5048
Baterie klasicke olovo 48v 690 Ah

Tato sestava funguje už 1 rok a nejaky ten měsíc. Střídač do dnešního dne vyrobil 5140 kw jak je vidět na přiloženém obrázku.

Re: Ostrovní FVE 4.5 kw

PříspěvekNapsal: pon úno 11, 2013 6:21 pm
od 007ToMMaS
Super nech slúži...:) tie panely si netienia?

Re: Ostrovní FVE 4.5 kw

PříspěvekNapsal: pon úno 11, 2013 6:44 pm
od Alim
Trocha si stíní , ale jen přes ty nejhorší zimní dny. odhadem cca 1 měsíc a to né celí den. :/

Re: Ostrovní FVE 4.5 kw

PříspěvekNapsal: pon úno 11, 2013 7:17 pm
od 007ToMMaS
Nepomohlo by posunutie panelov trochu dole a druhých hore na konštrukcí? ;)

Re: Ostrovní FVE 4.5 kw

PříspěvekNapsal: pon úno 11, 2013 7:23 pm
od Pan Taum
Zdá si mi to, nebo jsou to obyčejné autobaterie 16x cca 50Ah tj. 48V 100Ah? Ono totiž akumulátor 48V 690Ah by zabíral trošku víc místa.

Re: Ostrovní FVE 4.5 kw

PříspěvekNapsal: pon úno 11, 2013 8:09 pm
od Alim
Jsou to obyč. autobaterie. Fotka je stara nyní je ješte na zemi 8x 230 Ah, a těch malích je 24 ks. Budu rád když jestě poslouží rok či dva a pak nějaká výměna nejspíš Hoppecke. Je to takový pokus stěma autobateriema uvidím co vydrží.

Re: Ostrovní FVE 4.5 kw

PříspěvekNapsal: pon úno 11, 2013 8:14 pm
od Alim
007ToMMaS píše:Nepomohlo by posunutie panelov trochu dole a druhých hore na konštrukcí? ;)


Pomohlo ;) ale i tak si kapanek stíňí. Vyzkoušeno ;)

Re: Ostrovní FVE 4.5 kw

PříspěvekNapsal: pon úno 11, 2013 9:05 pm
od LIX
Pekný systém až na tie batérie, odporúčal by som ich vymeniť za luhové, za pár korún sa dajú kúpiť staré použité batérie ktoré po výmene luhu slúžia tak ako slúžili kedysi. Totiž to tie auto batérie sú stavané na chvílkovú záťaž s velkým prúdom a cyklické používanie im nerobí vôbec dobre. Zaujímalo by ma či ste sebestačný, alebo máte pripojený dom aj na DS a čo všetko s FV napájate.

Re: Ostrovní FVE 4.5 kw

PříspěvekNapsal: pon úno 11, 2013 10:08 pm
od Havlas
Prosím o informaci kde se dají koupit louhové baterie za pár korun - rád bych jich koupil další tunu. Prosím

Re: Ostrovní FVE 4.5 kw

PříspěvekNapsal: pon úno 11, 2013 10:43 pm
od JiříK
Také se přidávám k k prosbě páně Havlase... :-)

Re: Ostrovní FVE 4.5 kw

PříspěvekNapsal: úte úno 12, 2013 11:46 am
od LIX
Ved napr. adminovi co sa robi zbierka na baterie tak od toho pana.

Re: Ostrovní FVE 4.5 kw

PříspěvekNapsal: úte úno 12, 2013 4:58 pm
od Alim
LIX píše:Pekný systém až na tie batérie, odporúčal by som ich vymeniť za luhové, za pár korún sa dajú kúpiť staré použité batérie ktoré po výmene luhu slúžia tak ako slúžili kedysi. Totiž to tie auto batérie sú stavané na chvílkovú záťaž s velkým prúdom a cyklické používanie im nerobí vôbec dobre. Zaujímalo by ma či ste sebestačný, alebo máte pripojený dom aj na DS a čo všetko s FV napájate.


Jsem připojený na DS, ale tak od března do listopadu jsem soběstačný. Jinak FVE napájí celý RD pro využití přebytků koupena klimatizace + el. bojler. Bouhužel zatím ruční zapínaní :( Chtělo by to český manuál na sunny island. Má spoustu funkcí, které bohužel nevím jak správně nastavit. Různé spínaní relé a podobně tak kdyby měl nekdo zájem hůra dotoho :) ;) Jinak SMA pro malí prodej Sunny island český návod zatím neudělá :cry:

Re: Ostrovní FVE 4.5 kw

PříspěvekNapsal: úte úno 12, 2013 6:32 pm
od RRR
"Jinak SMA pro malí prodej Sunny island český návod zatím neudělá"
ale udělá jinak ho nesmí v ČR prodávat! Zkuste jim připomenout že existuje něco jako ČOI.

Jinak to, že český návod prozatím není, mě psal jejich Sales Manager již v roce 2010 :?

Re: Ostrovní FVE 4.5 kw

PříspěvekNapsal: úte úno 12, 2013 6:42 pm
od atom
To platí jen pro koncové uživatele. Firmy si to můžou prodávat mezi sebou a instalovat třeba s čínským návodem.
Stejně tak to můžou posílat bez návodu z nečeského eshopu. Možností je spousta.

Nejsem příznivcem českého návodu na všechno, anglickej bohatě stačí. Je to stejné jako s dabingem filmů v českých televizích, jen to dělá z lidí ovce. Titulky by byly 1000x levnější a ještě by češi přiučili něco z jazyků.

Re: Ostrovní FVE 4.5 kw

PříspěvekNapsal: úte úno 12, 2013 7:24 pm
od serfar30
posílám vyjádření COI co se českých návodů týká.

Vážený pane,

k Vašemu podání doručenému ústřednímu inspektorátu České obchodní inspekce prostřednictvím e-podatelny dne 08.02.2013 a zaevidovaného pod čj. ČOI 0135/2013/0100, uvádíme:

Předně je nutné rozlišit, zda jde o společnost, která má sídlo na území ČR a je zapsaná v obchodním rejstříku ČR či nikoli.

Pokud půjde o společnost zapsanou v obchodním rejstříku ČR a mající sídlo na území ČR, pak je prodávající povinen dle ust. § 9 a ust. § 11 zákona č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele, v platném znění, cit.:

ust. § 9
(1) Prodávající je povinen řádně informovat spotřebitele o vlastnostech prodávaných výrobků nebo charakteru poskytovaných služeb, o způsobu použití a údržby výrobku a o nebezpečí, které vyplývá z jeho nesprávného použití nebo údržby, jakož i o riziku souvisejícím s poskytovanou službou. Jestliže je to potřebné s ohledem na povahu výrobku, způsob a dobu jeho užívání, je prodávající povinen zajistit, aby tyto informace byly obsaženy v přiloženém písemném návodu a aby byly srozumitelné.
(2) Povinností uvedených v odstavci 1 se nemůže prodávající zprostit poukazem na skutečnost, že mu potřebné nebo správné informace neposkytl výrobce, dovozce nebo dodavatel. Tyto povinnosti se však nevztahují na případy, kdy se jedná o zřejmé nebo obecně známé skutečnosti.

ust. §11
(1) Pokud jsou informace uvedené v § 9, 10, 13 a 19 poskytovány písemně, uvádějí se v českém jazyce.
(2) Jednotlivé informace uvedené v § 9 a 10 mohou být poskytnuty v podobě symbolů (piktogramů), které musí být srozumitelné, čitelné a úplné. V případě prodeje výrobků, při jejichž označení byly použity symboly (piktogramy), je prodávající povinen na požádání vysvětlit nebo vhodně zpřístupnit spotřebiteli jejich význam.
(3) Fyzikální veličiny musí být vyjádřeny v měřicích jednotkách stanovených zvláštním právním předpisem.
Citovaný zákon se vztahuje na prodej výrobků a poskytování služeb v případech, kdy k plnění dochází na území České republiky. Na ostatní případy se vztahuje jen tehdy, souvisí-li plnění s podnikatelskou činností provozovanou na území ČR. Dodržování těchto informačních povinností kontroluje Česká obchodní inspekce a pokud by prodávající tyto informace neposkytl, porušil by svoji zákonnou povinnost, za což by mu mohla být uložena sankce v případě relevantního prokázání.

Dále pak:
Poskytnutí českého návodu se můžete na prodávajícím domáhat i dle ust. § 617 zákona č. 40/1964 Sb., občanský zákoník, v platném znění. Tuto povinnost nemá prodávající jen tehdy, jde-li o pravidla obecně známá.

Dle občanského zákoníku odpovídá prodávající za škodu, která Vám v příčinné souvislosti vznikne – v daném případě tedy za poškození výrobku. Pak je povinen z tohoto důvodu vadu odstranit.

Co se týká reklamace, tou zákon rozumí uplatnění odpovědnosti za vady výrobků a služeb a samotný nedostatek návodu v českém jazyce není vadou, která by byla příčinou reklamace.


Pokud půjde o společnost, která má sídlo v zahraničí a není registrována v obchodním rejstříku ČR, pak uplatnění zákonné odpovědnosti je těžko vymahatelné, neboť zde platí legislativa státu, na jehož území se nachází sídlo společnosti. České obchodní inspekci nepřísluší kontrolovat činnost a ověřovat věrohodnost společností majících sídlo v zahraničí.


Zasíláme Vám tyto informace a jsme s pozdravemRNDr. Jana Příhodová
ústřední ředitelka
České obchodní inspekce


v z. Bc. Marie Paděrová v. r.
ředitelka organizační sekce

Re: Ostrovní FVE 4.5 kw

PříspěvekNapsal: úte úno 12, 2013 7:52 pm
od SJM
atom píše: Je to stejné jako s dabingem filmů v českých televizích, jen to dělá z lidí ovce. Titulky by byly 1000x levnější a ještě by češi přiučili něco z jazyků.


Jistě máte v mnohém pravdu, ale dovolte mi částečně oponovat - možná znáte některé filmy v originále a s českým dabigem, mnohdy je dabing vlídnější i vtipnější. Byla by škoda přijít o tento druh umění. Navíc u filmů bývá možnost volit i titulky nebo originál.

Re: Ostrovní FVE 4.5 kw

PříspěvekNapsal: stř úno 13, 2013 11:41 am
od Mike
Ono to je myslím poměrně jednoduchý - návod musí být přiložen ke všemu co je samostaným funkčním celkem (televize, mobilní telefon, mikrovlnka) Ne ke šroubu, kabelu, solárnímu panelu, střídači. Pokud to někdo montoval, měl dodat návod, protože dodal samostatně funkční celek. Pokud to bylo svépomocí, tak smolík. Ten zákon je takhle napsanej kvůli krevulantům, který třeba chtěli návod na klávesnici nebo podložku pod myš (vlastní zkušenost). Měla by existovat nějaký rozumná dohoda mezi kupujícím a prodávájícím a tím pádem fungovat volný trh. Nakoupim u toho, kdo se mi bude ochoten věnovat nad rámec povinností daných zákonem a ne u toho, kdo je o tři padesát lenější.

Re: Ostrovní FVE 4.5 kw

PříspěvekNapsal: čtv úno 21, 2013 5:43 pm
od matej
Měl bych dotaz k systému s měničem Sunny Boy + Sunny Island. Jak to vlastně funguje?
Sunny Boy vyrábí z DC napětí panelů AC 230V, které pak Sunny Island používá k nabíjení baterii a ten samý Sunny Island pak tvoří 230V pro spotřebiče? Nebo jak to je?

Re: Ostrovní FVE 4.5 kw

PříspěvekNapsal: stř úno 27, 2013 5:48 pm
od Alim
matej píše:Měl bych dotaz k systému s měničem Sunny Boy + Sunny Island. Jak to vlastně funguje?
Sunny Boy vyrábí z DC napětí panelů AC 230V, které pak Sunny Island používá k nabíjení baterii a ten samý Sunny Island pak tvoří 230V pro spotřebiče? Nebo jak to je?


Ano je to přesně tak jak píšete: Sunny Boy vyrábí z DC napětí 230V, a Sunny Island pak řídí vše ostatní. Přesněji prvně jde vše do vaší domací sítě a pak až co nespotřebujete nabíjí baterie, když jsou baterie nabité tak Sunny Island zvíší frekfenci max na 52 Hz a tím da pokyn střídači Sunny Boy aby utlumil výrobu z panelů.