Stránka 1 z 7

Opakované otázky na fóru

PříspěvekNapsal: stř zář 02, 2020 7:05 am
od youda
Vážení přátelé vědy, drazí kolegové,

jak stárnu, stává se ze mne čím dál nerudnější dědek. Dříve jsem každého nováčka choval jako v bavlnce a vyšlapával mu cestičku. Také jsem trpělivě vysvětloval, proč "tudy cesta nevede", pokud dotyčný rázným krokem vyrazil směrem do slepé uličky. Jenomže s přibývajícími šedinami ubývá moje trpělivost. Nyní, když po stopadesáté čtu stejný "inovativní nápad" či "solární perpetuum mobile", tak mám chuť uchopit klávesnici a mladého vynálezce s ní majznout po hlavě.

yy.jpg

Jádro příběhu je totiž vždy stejné:

Mladý vynálezce má pocit, že objevil technologickou díru, jejímž využitím se mu podaří zkonstruovat výkonný, energeticky efektivní, a zároveň velmi levný fotovoltaický systém. Vážení mladí přátelé, vážení nosiči inovativních nápadů - toto je opravdu jen vaše iluze. Vězte, že na straně výrobců i profesionálních návrhářů hardwaru, pracují velmi chytří lidé. Pokud by váš nápad skutečně fungoval a netrpěl podstatnými nežádoucími efekty, na 99% by byl již dávno komerčně dostupný na trhu. Dále pak vězte, že na straně uživatelů fotovoltaických systémů se ve velké míře vyskytují koumáci, špekulanti a kolenovrti. Vše, co dává ekonomický smysl, již tedy vyzkoušelo mnoho kolenovrtů před vámi. A pokud se ukázalo, že to smysl dává, pak je to koumáky a kolenovrty provozováno a to v hojné míře.

Pokud tedy chcete dělat něco, co jste zatím u nikoho jiného v praxi neviděli, s velkou pravděpodobností je to již mnohokrát prošlapaná....slepá ulička.

Několik příkladů, které se ukázaly se buď jako totálně zcestné, nebo sice funkční, ale neefektivní:

  1) Místo mono/poly pokreju celou střechu amorfy, protože jsou levné a v zimě to prý bude vyrábět 2x více než mono/poly.

  2) Místo použití jednoho pořádného měniče, který moje AC spotřebiče potřebují, postupně zapojím do série vláček malých levných měničů, které se budou navzájem posilovat.

  3) Místo 48V si pořídím si 12V či 24V baterku, abych ji mohl postavit z menšího počtu článků a baterka tak byla levnější.

  4) Objevil jsem na trhu výkonný měnič pro 230V AC spotřebiče, který umí pracovat bez baterií a zároveň bez přetoků do DS.

  5) Objevil jsem na trhu hybridní měnič, který umí neomezeným výkonem přicucávat z DS a je zcela bez přetoků.

  6) Abych ušetřil za MPPT/PWM regulátory, pořídím si jen jeden regulátor a navěsím na něj 5x více panelů, než je jeho štítkový výkon. Však každý regulátor má přece ochranu proti přetížení.

Všechny výše uvedené nápady realizovat LZE. Vždy je tam však nějaké velké "ALE", které člověk nevidí, protože ho vidět nechce.

Vážení přátelé inovátoři, pokud si i po přečtení tohoto mého povzdechu stále myslíte, že jste vynalezli fotovoltaické Perpetuum Mobile, stoupněte si prosím do řady a sundejte si čepice.

Děkuji za pozornost,
Youda

Admin edit: Téma odděleno od Youdovy ostrovní laboratoře

Re: Youdova ostrovní laboratoř

PříspěvekNapsal: stř zář 02, 2020 7:30 am
od Joskob
Veľmi pekne si to napísal a úplne s tebou súhlasím.
Ale treba pozerať na to ,že sú 3 typy ľudí.
1. Robím len to čo mi ostatní povedia a nemám žiadny vlastný úsudok. Preto v živote nič nedosiahnem.
2. Beriem do úvahy rady iných, no chcem si to sám vyskúšať, lebo ma baví skúmať a objavovať.Najlepšie sa predsa učí na vlastných chybách A vždy je čo objavovať.
3. Som špekulatívny neveriaci Tomáš, ktorého chcú všetci okradnúť o jeho geniálne nápady, preto o nich tvrdia že sú zlé.

Re: Youdova ostrovní laboratoř

PříspěvekNapsal: stř zář 02, 2020 7:47 am
od ePeter
Vážený pán Youda,
úprimne ďakujem za posledný príspevok.
Radím sa medzi presne tých "nováčkov", a túžobne hľadám "technologickú dieru" s tým ale, že sa veľmi snažím vyhnúť slepým uličkám.
A tak toto fórum už niekoľko rokov so záujmom študujem. Registroval som sa ale len nedávno, zrovna v čase, keď bol admin v nemocnici, tak mu týmto ďakujem že vybavil moju registraciu veľmi promptne.
Ale až teraz píšem svoj prvý príspevok, ako reakciu na odkaz pre nováčikov. Aby som nemusel "sundat čepici" a snáď trochu pozastaviť šednutie vlasov, poslušne hlásim:
1) amorfy ma rovnako lakali - ale prekonal som to a kúpil 10ks bazárovych 235W poly
2) po krátkom testovaní a meraní starých UPS vo funckii meniča, som rýchlo pochopil, a objednal Studera zo Secondsolu - vdaka skusenostiam clenov z fora
3)12V som si vyskusal na chatke (mini panel, PWM Cina regulator, 12V olovo),tam mi to staci, ale pochopil som limity. UPS som testoval na 24V, teoreticky by mi to stacilo, ale aj kvoli Studeru a kvoli rozsirovaniu do buducna skladám 48V zatial 110Ah olovo (bolo v podstate zadarmo od kamarata).
4) a 5) - zatial chcem byt uplny ostrov, aj kvoli obavam z pretokov, takze som neriesil, len so zaujmom sledoval...
6) Tak toto nemám úplne doriešene, mam sice klon MakeSkyBlue (PowMr), ktory testujem a zatial funguje, ale uvazujem o Studerovi/VarioTrack, len si to musím ešte uležať, a čakám na výhodnú ponuku...

Takže v princípe si myslím, že by som klávesnicou po hlave snáď nedostal :)
Týmto sa chcem poďakovať aj mistrovi a ostatným, ktorí sem neúnavne vkladajú čas a energiu, ste machri! :yes:

Re: Youdova ostrovní laboratoř

PříspěvekNapsal: stř zář 02, 2020 7:48 am
od diablo007
Ono z historického hlediska každý vynález je postaven na tom že dosavadní zaběhnuté metody nedostačovaly a byla snaha to změnit . A někdy se k tomu člověk dokope vlastním prvním nezdarem který si ale hold musí pořídit. Tak pokud někdo odpálí kaskádu měničů třeba ho to navede na jiný lepší způsob který se nám třeba bude hodit. Jen je potřeba se u toho diskutování nezblaznit což někdy není jednoduché

Re: Youdova ostrovní laboratoř

PříspěvekNapsal: stř zář 02, 2020 8:04 am
od Plazivec
Dovolím si poznamenat, pane docente, že procházíte klasickým obdobím vyhoření učitele. S tím se nedá nic dělat, je to absolutně normální. Je potřeba se zaměřit na své zdraví a naučit se nepřipouštět si ty věci. To přejde, dostaví se období rezignace, pak lhostejnosti a nakonec letargie. Důležité je, nepoškodit si v tomhle období své vlastní zdraví, třebas si na monitor přilepit nějaká ta hesla ve smyslu " nerozčiluj se troubo, je to tvoje zdraví", nebo "je to blbec, nereagovat", "jsou to jeho peníze", "večír mu spolubydla nedala " atp.
K těm lidem. Je potřeba si uvědomit přímou úměru mezi počtem lidí a klesajícím IQ populace. Někde jsem narazil na výzkum, kde přůměr IQ populace vykazoval největší růst kolem 50. let min. st. a pak naproti teorii akcelerace se statistika začala obracet někdy kolem 80. let v neprospěch růstu IQ až přešla k poklesu.
Rezumé: čím víc lidí, tím jsou v průměru blbější. Pravděpodobnost, že narazíme na blbce se za posledních 20 let enormně zvýšila.
Edit: ještě bych poznamenal: nepodceňujme blbce! Někdy se z člověka, který navzdory našim nejnovějším poznatkům trvá na svém blbeckém řešení, protže neví, že to nejde, stane génius. Historie je plná objevů, které vznikly práve v rozporu s "absolutně neotřesitelnými" axiomy.

Re: Youdova ostrovní laboratoř

PříspěvekNapsal: stř zář 02, 2020 8:05 am
od Quickyprd
Zcela souhlasím s panem docentem. Já jsme zcela amatér a nováček a proto zde studuji všechny slepé i přímé uličky, abych až vnesu svůj první dotaz nedostal po hlavě klávesnicí.

Zatím mám závěr č.1: Levné, efektivní, skoro bezúdržbové a výkonné řešení neexistuje. A už vůbec ne pro někoho, kdo to zadá řemeslníkovi či firmičce.

A závěr č.2 : FVE s akumulací do kvalitních baterií je pro běžného uživatele ekonomický nesmysl (stejně jako když si někdo pořídí Superb, když mu reálně stačí Fabie...či jede na Maledivy, když mu stačí kemp u rybníka...má 75" televizi a kouká tam na Růžovku...postaví vyhřívaný krytý bazén a koupe se tam jen čokl....atd.

Zejména příspěvky pana docenta jsou velmi přínosné. Tímto mu velmi děkuji.

Re: Youdova ostrovní laboratoř

PříspěvekNapsal: stř zář 02, 2020 8:16 am
od diablo007
Quickyprd píše:Zcela souhlasím s panem docentem. Já jsme zcela amatér a nováček a proto zde studuji všechny slepé i přímé uličky, abych až vnesu svůj první dotaz nedostal po hlavě klávesnicí.

Zatím mám závěr č.1: Levné, efektivní, skoro bezúdržbové a výkonné řešení neexistuje. A už vůbec ne pro někoho, kdo to zadá řemeslníkovi či firmičce.

A závěr č.2 : FVE s akumulací do kvalitních baterií je pro běžného uživatele ekonomický nesmysl (stejně jako když si někdo pořídí Superb, když mu reálně stačí Fabie...či jede na Maledivy, když mu stačí kemp u rybníka...má 75" televizi a kouká tam na Růžovku...postaví vyhřívaný krytý bazén a koupe se tam jen čokl....atd.

Zejména příspěvky pana docenta jsou velmi přínosné. Tímto mu velmi děkuji.

K tomu Superbu. Když si vezmete kolik by šlo udělat dvě instalaci kdyby si lidé místo Superbu koupili Octavii či fabii to by se ty střechy leskly co. Nikdy sem nad tím tak nepřemýšlel ale kdyby firmy opravdu nakoupili svým zaměstnancům auta která plní účel auta ta ekonomika firem by najednou vypadala úplně jinak

Re: Youdova ostrovní laboratoř

PříspěvekNapsal: stř zář 02, 2020 8:20 am
od youda
Plazivec,

ano, podceňování blbců je potřeba opravdu nepodceňovat :)
Je-li totiž něco nemožné, vždy se najde idiot, kterému se to podaří.

Ovšem pozor:
Určitě platí to co píšeš, tedy že spousta objevů byla učiněna náhodou, nebo lidmi, kteří vůbec nebyli z daného oboru. Toto vím a nerozporuji. To, na co upozorňuji, je něco trochu jiného: když se 100x dokola prověřuje to samé, nesmyslné řešení.

To už není o náhodě, ale i ignorantství. Jde tedy o jiný případ.

Re: Youdova ostrovní laboratoř

PříspěvekNapsal: stř zář 02, 2020 8:55 am
od Joskob
youda píše:Plazivec,

ano, podceňování blbců je potřeba opravdu nepodceňovat :)
Je-li totiž něco nemožné, vždy se najde idiot, kterému se to podaří.

Ovšem pozor:
Určitě platí to co píšeš, tedy že spousta objevů byla učiněna náhodou, nebo lidmi, kteří vůbec nebyli z daného oboru. Toto vím a nerozporuji. To, na co upozorňuji, je něco trochu jiného: když se 100x dokola prověřuje to samé, nesmyslné řešení.

To už není o náhodě, ale i ignorantství. Jde tedy o jiný případ.

Keď bude sto ľudí robiť jednu a tú istú vec nikdy nebude výsledok na vlas rovnaký, vždy je šanca že jeden z omylov povedie k geniálnemu riešeniu :)
Musíš sa len naučiť ignorovať ak cítiš, že na teba ide slabá chvíľka. Držím ti palce.
Priznám sa že ja som bol zo začiatku taký , že som chcel objaviť Ameriku, no kopec vecí som zavrhol po prečítaní fóra A niektoré som si chcel sám overiť. Ale v mojom prípade sa nejedná o vidinu návratnosti,sebestačnosť, alebo iné ziskuchtive potreby. Moju Fve si staviam ako hobby za účelom sebavzdelavania,objavovania a pokusov v ramci finančných možností. Tak hádam ani ja nedostanem klávesnicou po hlave za blbé otázky :)

Re: Youdova ostrovní laboratoř

PříspěvekNapsal: stř zář 02, 2020 9:11 am
od lubomirz
Pane docente, takato frustracia a dokola opakovane chyby zakonite musia prist ked sa na forum moze zaregistrovat kazdy blb, napriklad... aj ja.

Dokial tu bola len uzka particka postihnutych s realnymi skusenostami co si uz vyskusali XY rieseni a natrepali tlamu, dovtedy zakonite bola odbornost vyssia. Ked pridu slobodomurari typu ja, ktori nemaju realne skusenosti a desiatku realnych instalacii za sebou v rozlicnych podmienkach (pretoze nejake jedno riesenie nikdy nebude vyhovovat vsetkym), tak zakonite zopar postarsich docentov bude mat penu na papuli viackrat tyzdenne.

Plati pre kazdu diskusiu otvorenu sirokej verejnosti : ci je to o autach, stavani baraku, kolonizacii Marsu alebo cokolvek ine.

Take it easy, winter is coming.

Re: Youdova ostrovní laboratoř

PříspěvekNapsal: stř zář 02, 2020 9:33 am
od mypower.cz
Ja nevim. Pri vsi ucte, youda si stezuje ze se tu pise totez dokola, blbci se ptaji na to same, ale misto toho, aby napsal na wiki par rozumnych textu, a pak na ne odkazoval a pripadne jsme na nich vsichni (zatim se k tomu nemá nikdo!!!!) strukturovane pracovali, a updatovali je, tak je pro nej jednodussi psat totez dokola obsahle vsem co se zeptaji a ztracet tim mnoho energie dokola a dokola a dokola. Youdovy texty jsou velmi hodnotne, ale zasypane kupou hnoje a tezko najitelne. A to je moc spatne. Moc to nechapu, tuhle strategii plytvani silami a nevyuziti uz zpracovaneho, tohle skonci vyhorenim a nasranim, coz neni vubec dobre ale kdo chce kam a neda si rict s uz overenym resenim a dela tytez chyby stale dokola... chapes? Je potreba delat veci efektivne. Pak se svet nebude jevit jako plny blbcu.

Jinak reknu to asi tak... 100x proverene nesmyslne reseni se po 101 muze jevit jako velmi smysluplne. Me taky pri me prvni instalaci FVE vetsina lidi i pod mymi clanky ruzne na netu kritizovala co jsem to za blba, ze to nic neutahne, ze to pojede jen ve dne, ze me to zabije, otravi a nejen me ale me deti, rodinu, souseda, navstevy, ze to cele zhori, ze jsem si misto toho mohl koupit elektriku na 20 let dopredu. Dnes jak to vidim u sebe na chate co se elektriky tyce, mam ja za tezke idioty tyhlety lidi co mi rikali ze to je overena nefunkcni cesta a jsou uplne nepodstatni. Takze jako co si budem vykladat. Zobecnovat tohle rozhodne nejde.

Edit: olmouvam se za vyraz "nikdo" ve vete o tom, ze se nikdo nema k editaci wiki. Pristup na wiki maji krome me i camel1cz, jan-novak, matess, tomas a ted nove i luky. Pristup na wiki muze mit kdokoliv na pozadani, samozrejme musi projit mym vyberem coz neni zas tak tezke. Staci mi napsat SZ, nebo mail.

Re: Youdova ostrovní laboratoř

PříspěvekNapsal: stř zář 02, 2020 9:43 am
od rokytna
Jedna velice, velice důležitá věc, která tady nepadla, je to, že Youda to dělá bez nároku na plat, v podstatě altruisticky.

Ba dokonce je i sám ochotný sponzorovat určité aktivity (axpert fw...).

Myslím, že by bylo přinejmenším vhodné tento přehlídnutý fakt nepřehlédnout.

O to více zamrzí ta řada různých rychločlenů, co chtějí je brát (informace, rady), a ne dávat. A když je někdo (správně) odkáže kam patří, tak jsou akorat arogantní, místo toho se (alespoň) zamyslet.

Re: Youdova ostrovní laboratoř

PříspěvekNapsal: stř zář 02, 2020 9:54 am
od rottenkiwi
Keby tu bolo takých ako je Ondro 2000, tak sme s vedomosťami ale aj s praktickými
vecami / BMS, Battery Monitoring Sys., DC-DC, DC-AC, HTML/MQTT servery etc. /
na míle vpredu pred ostatnými.

NIe každý dokáže rozdávať veci, ktoré by mohol predať,
nie každý dokáže po zahraničných fórach čítať a potom
sem zadarmo napísať riešenie, nie každý dokáže poslať
len tak 100-ky € na podporu ľudí, ktorí to potrebujú a tiež
nie každý dokáže iným zapožičať kapitál na rozbehnutie
nejakej veci, bez nároku na úrok.

Re: Youdova ostrovní laboratoř

PříspěvekNapsal: stř zář 02, 2020 11:13 am
od Plazivec
Všechno tohle souvisí se základními hodnotami lidskosti. Za jednu z nich lze považovat také ochotu sdílet vědomosti ku prospěchu komunity. V prvotněpospolné společnosti bylo sdílení informací nezbytnou nutností pro přežití rodu. V dnešní společnosti je situace jiná.
V době internetu vzniká fenomén virtuální komunity, kde jedinci sdílejí své vědomosti za různým účelem. Nejrozšířenější formou jest veřejně přístupné fórum. Zde narážíme častokráte na spor mezi profesionální částí členství a amatérskou částí. Každá z těch částí má jiný vztah k fóru. Nemálokrát se stane také, že fórum napomůže neprofesionálovi stát se profesionálem a pak se jeho vztah k fóru automaticky změní.
Určení hranice mezi profesionální radou hodnou odměny a amatérskou radou, poskytnutou zdarma je takřka nemožné. Obvykle se s tím musí vypořádat vedení fóra, stanovovat limity a hranice.
Obor sociologie virtuálních komunit ještě prakticky ani neexistuje, ale z mého vlastního výzkumu psychohistorie vyplývá, že se stane jedním z nejdůležitejších oborů sociologie jako vědy.
Ješte drobná poznámka k opakující se chybě - každé dítě dostane nejdřív pohlavek a až pak přilepí pacičku k žehličce.

Re: Youdova ostrovní laboratoř

PříspěvekNapsal: stř zář 02, 2020 11:22 am
od rottenkiwi
Včera som tak rozmýšľal, že Ondro potrebuje € alebo banky, aby niekomu pomol.

Ale ak by sme tu všetci na fóre akceptovali cryptomeny, tak by sme si mohli
navzájom pomáhať bez bánk.

Niekto obchoduje s cryptom na burzách, ale sú už projekty, kde na zarábanie
nepotrebujete burzu / Uniswap napr. /

A keby sme tu všetci akceptovali crypto, dalo by sa ním napr. bez € a bez bánk
zaplatiť aj za tovar v bazáre, dokonca aj za dovoz tomu, komu sa chce a má potenciál.

Ešte keby sa tak ľahko dala poslať el. z bateriek.

Po optikých vláknach by sa dali poslať fotóny alebo čo ďalej s nimi,
keď majú nevhodnú vlnovú dlžku.

Re: Youdova ostrovní laboratoř

PříspěvekNapsal: stř zář 02, 2020 12:27 pm
od lubomirz
krypto nie je nutne, kazdy z nas moze slobodne a bezproblemovo poslat 200 eur hociakemu inemu clenovi. Nemyslim ze je nutne do tejto debaty tahat krypto v pozicii akehokolvek zachrancu...

Re: Youdova ostrovní laboratoř

PříspěvekNapsal: stř zář 02, 2020 12:29 pm
od rottenkiwi
AKo bez €, bez banky, bez WU a pod ?
Ako ti to pošlem, keď nemám € a nemám úč. v banke ?
Pošem ti uncu zlata ? Ako ? Koňmo ? Či doveryhodnou osobou ?

Re: Youdova ostrovní laboratoř

PříspěvekNapsal: stř zář 02, 2020 1:04 pm
od antoni_sk
mypower.cz píše:Ja nevim. Pri vsi ucte, youda si stezuje ze se tu pise totez dokola, blbci se ptaji na to same, ale misto toho, aby napsal na wiki par rozumnych textu, a pak na ne odkazoval a pripadne jsme na nich vsichni (zatim se k tomu nemá nikdo!!!!) strukturovane pracovali, a updatovali je, tak je pro nej jednodussi psat totez dokola obsahle vsem co se zeptaji a ztracet tim mnoho energie dokola a dokola a dokola. Youdovy texty jsou velmi hodnotne, ale zasypane kupou hnoje a tezko najitelne. A to je moc spatne. Moc to nechapu, tuhle strategii plytvani silami a nevyuziti uz zpracovaneho, tohle skonci vyhorenim a nasranim, coz neni vubec dobre ale kdo chce kam a neda si rict s uz overenym resenim a dela tytez chyby stale dokola... chapes? Je potreba delat veci efektivne. Pak se svet nebude jevit jako plny blbcu.
.


Mňa na zlepšenie fora napadli dve hlavné vylepšenia:

1. Aby si autor svojho vlákna (témy) mohol čistiť príspevky od "balastu" iných členov - buď úplne zmazať, ale označiť takýto príspevok ako "balast" a bol by viditeľný až po jeho rozbalení...

2. Keby Admin, alebo rozumní a poverení členovia mohli užitočné príspevky, prípadne aj celé témy označiť ako napr. WIKI a skopírovať ich automaticky týmto do príslušného vlakna na "WIKI" tohto fóra...

Snád som to napísal zrozumiteľne

Re: Youdova ostrovní laboratoř

PříspěvekNapsal: stř zář 02, 2020 1:28 pm
od dumi
rottenkiwi píše:AKo bez €, bez banky, bez WU a pod ?
Ako ti to pošlem, keď nemám € a nemám úč. v banke ?
Pošem ti uncu zlata ? Ako ? Koňmo ? Či doveryhodnou osobou ?
Nemas sice eura, ale mas krypto. Tak ho nekde za ty eura vymenis a posles eura.

Re: Youdova ostrovní laboratoř

PříspěvekNapsal: stř zář 02, 2020 1:39 pm
od rottenkiwi
Hej, ale tom musím potom platiť jak burze, tak banke 1 a 2,
potom banke 3, kde to cez banku 2 pošlem, trvá to večnosť,
25. a 26. 12. to nepošlem, etc.

Keď to pošlem priamo z wallet 1 na wallet 2 / LTC má malé poplatky voči ETH /
tak nepotrebujem, 3 banky, burzu, mám to za pár sec / min 24 / 7.

A to, čo ušetrím na poplatkoch / banky, burzy /, možem poslať adminovi na podporu fóra.