Fórum | MyPower.CZ | Obnovitelné zdroje energie - energetická soběstačnost | Poslední návštěva: pát úno 03, 2023 4:51 pm


Walmart kvůli požárům solárních elektráren žaluje Teslu

Novinky, zajímavosti, věda a technika v oblasti solární energie.

Walmart kvůli požárům solárních elektráren žaluje Teslu

Příspěvekod karelkilian » pát srp 23, 2019 12:42 pm

Přeji pěkný den,

a protože je pátek, mám pro Vás další článek ke čtení, zamyšlení i diskuzi. Tentokrát se podíváme žalobu Walmartu vůči Tesle kvůli hořícím solárním elektrárnám.

Karel Kilián

Walmart kvůli požárům solárních elektráren žaluje Teslu

Americký provozovatel obchodního řetězce Walmart podal žalobu na společnost Tesla. Obviňuje ji z porušení smlouvy a hrubé nedbalosti při instalaci střešních solárních panelů. Důvodem jsou požáry těchto zařízení, ke kterým došlo na sedmi obchodních domech.

Požáry sice nezpůsobily zranění ani újmy na životech, ale poškodily budovy, majetek a bylo kvůli nim nutné obchody evakuovat. Celková vzniklá škoda má dosahovat řádů milionů dolarů a Walmart chce pochopitelně v soudním sporu vymoci její náhradu.

Walmart podal žalobu k newyorskému státnímu soudu v úterý 20. srpna 2019 a kromě jiného v ní Teslu viní z nedodržení průmyslových standardů. Smlouva byla uzavřena na projekt, instalaci a údržbu slunečních elektráren na několika desítkách obchodů Walmart.

Co Tesla zanedbala?

Walmart požaduje odstranění solárních panelů ze všech 244 míst, kde byly nainstalovány, a také o úhradu škod souvisejících s požáry, které dle něj souvisely s jejich instalací. Právě tuto skutečnost v žalobě označuje jako „jednu z nezaměnitelných ukázek nedbalosti ze strany Tesly.“

V další části pak vytýká, že Tesla neposkytla Walmartu analýzu příčin zmiňovaných požárů. Uvádí, že „Počet závad je ohromující a jasně svědčí o rozsáhlých systémových selháních společnosti Tesla při plnění standardu péče stanovených v uzavřených smlouvách.“

Walmart tvrdí, že Tesla sice posílala na inspekci solárních panelů techniky, těm ale údajně chybělo alespoň základní školení a znalosti. Už po instalaci panelů byly prý i pouhým okem vidět defekty, které nebyly odstraněny. Kritika se snáší zejména na způsob uzemnění, který dle žalující strany neodpovídal normám.

Nepomohlo ani odpojení

Žaloba uvádí, že již v květnu roku 2018 nespokojený Walmart požádal o odpojení všech systémů solárních panelů. Tesla tehdy požadavku vyhověla, avšak Walmart tvrdí, že další požár vypukl i poté, co byly veškeré sluneční elektrárny odpojeny.

Žalující strana vyjádřila své přesvědčení, že mnoho problémů s návrhem a instalací bylo způsobeno obchodním modelem společnosti SolarCity, který se spoléhal na „co nejrychlejší instalaci co největšího počtu solárních panelů“.

Jako první o žalobě informovala zpravodajská agentura Bloomberg s tím, že žalovanou stranou je Tesla Energy Operations. Jedná se o divizi známé automobilky, orientující se na výrobu čisté energie, která v roce 2016 za 2,6 miliardy dolarů pohltila zmiňovanou firmu SolarCity.

Žaloba tvrdí, že „Tesla prokázala, že není schopna spravovat solární systémy, které zdědila od SolarCity, napravit problémy, jež způsobil obchodní model této firmy, a opravit vadné solární systémy, které Tesla měla dle smluvního závazku udržovat.“

Tesla bojuje o místo na slunci

Podíl Tesly v tomto segmentu od sloučení se společností SolarCity v roce 2016 setrvale klesá. Ve druhém čtvrtletí nasadila pouze 29 megawattů nových solárních zařízení, zatímco vedoucí firmy SunRun a Vivint Solar instalovaly ve stejném období elektrárny s výkonem 103 megawattů, respektive 56 megawattů. V dobách největšího rozkvětu přitom Tesla běžně instalovala více než 200 megawattů za čtvrtletí.

Soudní proces přichází jen několik dní poté, co generální ředitel Tesly Elon Musk oznámil novou nabídku pronájmu solárních panelů za 50 dolarů měsíčně ve snaze restartovat obchod s obnovitelnou energií. Tesla zatím neodpovídá na dotazy novinářů a stejně tak tiskový mluvčí Walmartu uvedl, že k podané žalobě nemá co dodat. Akcie Tesly v reakci na tyto zprávy poklesly o více než 1 %.

Navzdory problémům se Walmart solární energie nevzdává. Viceprezident pro energetiku Mark Venderhelm řekl agentuře Bloomberg, že společnost plánuje „nadále pokračovat v projektech obnovitelné energie, které jsou správné pro naše zákazníky, podnikání i životní prostředí.“

Jak podle vás dopadne žaloba Walmartu na Teslu?

Zdroje: techcrunch.com, cnbc.com, mashable.com.
Uživatelský avatar
karelkilian
 
Příspěvky: 155
Registrován: úte pro 11, 2018 1:22 pm


Re: Walmart kvůli požárům solárních elektráren žaluje Teslu

Příspěvekod rva » pát srp 23, 2019 1:08 pm

Žaloba dopadne tak, nebo naopak. Právníci si zajistili, že zákonů je hodně a jsou nejednoznačné. Takže výsledek závisí na tom, jak drahého právníka si kdo zaplatí.
_______________________________________________________________________
33 kWp, LiFePO4 32 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A)
?
rva
 
Příspěvky: 2733
Registrován: úte dub 23, 2013 9:21 amZpět na Magazín MyPower.CZ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

Reputation System ©'