Přeji pěkný den,
a protože je pátek, mám pro Vás další článek ke čtení, zamyšlení i diskuzi. Tentokrát se podíváme na největší větrnou farmu do Afriky.
Karel Kilián
V Keni zahájila provoz největší africká větrná farma19. července tohoto roku zahájila v Keni provoz
největší africká větrná elektrárna Lake Turkana. Nainstalované „větrníky“ jsou schopné dodávat energii, která má stačit k zásobování 330 tisíc místních domácností. Větrná farma se nachází v odlehlé části země, kde prakticky pořád vane silný vítr pocházející z Indického oceánu.
Keňa je v oblasti obnovitelných zdrojů energie v Africe jednoznačnou jedničkou a doufá, že v dohledné době úplně přestane spoléhat na fosilní paliva. Plány jsou skutečně velice ambiciózní: cílem je
100% využívání zelené energie do roku 2020.
365 turbínVětrná elektrárna Lake Turkana se skládá
ze 365 turbín s 52metrovými lopatkami o výkonu
850 kilowattů. Ty jsou umístěny na ploše 160 kilometrů čtverečních v severní Keni na břehu jezera Turkana, přibližně 545 km severně od keňského hlavního města Nairobi.
S ohledem na takřka ideální podmínky, které v této oblasti panují, odborníci odhadují, že ve špičkách vyprodukuje
až 310 megawattů elektřiny. To by mělo být dostatečné k pokrytí potřeb
asi 15 % poptávky po elektrické energii v zemi. Energie generovaná větrnými turbínami bude přenášena přes 33kV nadzemní elektrické dráty do rozvodny, odkud bude dále distribuována do keňské národní sítě.
Otevření takto velké elektrárny bylo samozřejmě velkou událostí, kterou využily ke svému zviditelnění i politické špičky. „Dnes jsme znovu zvedli laťku pro náš kontinent, když jsme představili největší africkou větrnou farmu,“ řekl keňský prezident Uhuru Kenyatta. „Keňa bezpochyby míří na pozici globálního lídra v oblasti obnovitelných zdrojů energie.“
Zdroj levné elektřinyZ větrné farmy bude mít prospěch i 52 milionů obyvatel Keni, neboť dle očekávání
by mělo dojít k poklesu cen elektrické energie. Předpoklad vychází z faktu, že větrná farma bude prodávat elektřinu největšímu dodavateli v zemi Kenya Power & Lighting Company Ltd po následujících dvacet let za pevnou cenu. Ta by zpočátku měla být v přepočtu asi
2 Kč za kilowatthodinu, později by měla klesnout až na polovinu této částky.
Stavba elektrárny stála asi 700 milionů dolarů (cca 16 miliard korun) a na jejím financování se podílelo mezinárodní konsorcium investorů LTWP, včetně Dánského klimatického investičního fondu, který byl založen za účelem investic do projektů obnovitelné energie v rozvojových zemích.
Carlo van Wageningen, spoluzakladatel a člen představenstva větrné elektrárny Lake Turkana, uvedl, že nová větrná farma je „dokonalým příkladem partnerství veřejného a soukromého sektoru“. Elektrárna je také
největší soukromou investicí v historii Keni.
Keňa na vlně zelené energieKeňa je v rámci afrického kontinentu v současnosti
na špičce ve využívání obnovitelných zdrojů. Aktuálně z nich vyrábí asi 70 % veškeré elektřiny - to je zhruba třikrát více, než je celosvětový průměr. Využívá především vodní a geotermální zdroje energie.
Státní energetická společnost KenGen vyrábí osmdesát procent keňské elektřiny, přičemž
65 % této energie pochází z vodních zdrojů. Podle zprávy Global Status Renewables 2018 je Keňa na 9. místě na světě zejména díky kapacitě pro výrobu geotermální energie až 700 megawattů.
Je nesporné, že Keňa učinila obrovské kroky směrem k využívání obnovitelné energie a je jednou z mála afrických zemí, která stále více a více postupuje tímto směrem. Větrná elektrárna Lake Turkana však není jedinou větrnou farmou na kontinentu - další velké farmy v současné době fungují v Maroku, Etiopii a Jižní Africe.
Ještě je na čem pracovatI přes optimisticky znějící čísla není energetická situace v zemi úplně růžová. Stále je nutné podnikat další kroky, protože
zhruba jeden ze čtyř Keňanů ve venkovských oblastech se musí obejít bez elektřiny a ti, kteří ji mají, trpí pravidelnými výpadky proudu.
I když tyto projekty významně zlepšují dodávky elektrické energie v rámci kontinentu, Mezinárodní energetická agentura uvádí, že subsaharská Afrika musí do roku 2030 investovat 300 miliard dolarů, aby dosáhla všeobecného přístupu k elektřině.
V globálním měřítku je ve využívání větrné energie jedničkou Čína. Jen v loňském roce zde byly nainstalovány větrné elektrárny s kapacitou 21 gigawattů. Díky tomu se podle zprávy Světové asociace pro větrnou energii (WWEA) stala vůbec první zemí s celkovou kapacitou více než 200 gigawattů. Za Čínou následují Spojené státy americké a Evropská unie.
Pokud vás zajímá aktuální dění kolem největší africké větrné elektrárny Lake Turkana, můžete navštívit její
oficiální web nebo sledovat její
stránku na sociální síti Twitter.
Co říkáte na plán, podle kterého má Keňa již v příštím roce fungovat jen na zelenou energii?Zdroje: bigthink.com, ltwp.co.ke, en.wikipedia.org, interestingengineering.com, edition.cnn.com.