Fórum | MyPower.CZ | Obnovitelné zdroje energie - energetická soběstačnost | Poslední návštěva: stř úno 01, 2023 8:09 am


Německo uzavře všechny své uhelné elektrárny

Novinky, zajímavosti, věda a technika v oblasti solární energie.
Další

Německo uzavře všechny své uhelné elektrárny

Příspěvekod karelkilian » pát čer 14, 2019 10:46 am

Dobrý den,

máme tu pátek, a to znamená článek ke čtení, zamyšlení a diskuzi. Tentokrát se podíváme k našim západním sousedům.

Přeji hezký den.
Karel Kilián

Německo uzavře všechny své uhelné elektrárny

Sousední Německo chystá během následujících 19 let uzavření všech svých 84 uhelných elektráren a v budoucnosti hodlá spoléhat především na obnovitelné zdroje energie. Země, která je jedním z největších světových spotřebitelů uhlí, tak hodlá splnit své mezinárodní závazky, kterými chce přispět ke zmírnění klimatických změn.

Největší evropská země byla dlouhodobě lídrem ve snižování emisí oxidu uhličitého, nicméně v posledních letech začala v tomto směru poněkud zaostávat. Oznámení tedy znamená snahu o významný posun v tomto ohledu.

V současnosti představují uhelné elektrárny 40% podíl na německé výrobě elektřiny. I zde ale došlo k zásadnímu posunu, neboť ještě před několika lety spalování uhlí tomuto segmentu jednoznačně dominovalo.

Německo chce zpátky na špičku

„Je to historický úspěch,“ uvedl Ronald Pofalla, předseda bezmála třicetičlenné vládní komise, na tiskové konferenci v Berlíně po více než 21 hodin trvajícím jednání. Tomu předcházely více než sedm měsíců dlouhé neshody, nicméně nakonec všechny strany dospěly k jednoznačnému rozhodnutí: „V Německu nebudou do roku 2038 žádné elektrárny spalující uhlí.“

Doporučení komise následně přijala vláda pod taktovkou kancléřky Spolkové republiky Německo Angely Merkel. Návrh počítá s výdaji ve výši kolem 40 miliard eur (asi 1 bilión korun), které budou nutné na zmírnění dopadů tohoto rozhodnutí v uhelných regionech.

„Je to velký okamžik pro německou politiku v oblasti klimatu, která by mohla naší zemi znovu učinit lídrem v boji proti klimatickým změnám,“ řekla Claudia Kemfert, profesorka pro energetickou ekonomii v německém Institutu pro ekonomický výzkum. „Je to také důležitý signál pro svět, že to Německo opět s bojem proti klimatickým změnám myslí vážně.“

Ani uhlí, ani atom

Rozhodnutí přestat používat uhlí navazuje na dřívější odvážný krok energetické politiky německé vlády, která se v důsledku havárie japonské Fukušimy v roce 2011 rozhodla ukončit provoz všech svých jaderných elektráren do roku 2022. Dosud bylo zavřeno 12 z 19 elektráren tohoto typu.

Rozhodnutí zastavit atomové elektrárny bylo v té době tvrdě kritizováno jako bezohledné. Oponenti se obávali zvýšení cen elektřiny a snížení konkurenceschopnosti německého průmyslu vůči zahraničním soupeřům. Tento krok byl také často označován jako zbytečný, neboť žádná jiná evropská země v tomto směru Německo nenásledovala.

Plán na ukončení provozu uhelných a jaderných elektráren znamená, že Německo bude muset více využívat zdroje obnovitelné energie. Do roku 2040 musí tímto způsobem získávat 65 až 80 % vyrobené elektřiny.

Německo nese následky své minulosti

Německé emise kysličníku uhličitého výrazně stouply na počátku devadesátých let. Mohlo za to především spojení s původním východním Německem s velmi silně znečišťujícím průmyslem. Obě země se v té době spoléhaly na uhelné elektrárny jako na významný zdroj elektřiny. Důvodem byla zejména nízká cena uhlí.

Předchozí vlády původně plánovaly rozšířit počet uhelných elektráren, aby kompenzovaly snížení výroby jaderné energie. Stávající proekologické kroky se mohou dotknout 20 000 pracovních míst přímo závislých na uhelném průmyslu a dalších 40 000 pracovních pozic, jež s ním nějakým způsobem souvisí.

Panel, který doporučil uzavřít všechny uhelné elektrárny, zahrnoval šéfy vlád spolkových zemí, ale i zástupce průmyslu a odborů, vědce a ekology. Německo bylo dlouho považováno za světového lídra v boji proti klimatickým změnám, ale v posledních letech bylo nuceno uznat, že nesplní svůj cíl do roku 2020 snížit emise CO2 o 40 % proti roku 1990. Reálný očekávaný výsledek se pohybuje kolem 32 %.

Závazek celého světa

Německo a téměř dalších 200 zemí z celého světa se v roce 2015 v Paříži dohodly na klimatickém programu, jehož cílem je udržet globální oteplování „hluboko pod“ 2 stupni Celsia a usilovat o omezení růstu na 1,5 stupně.

Planeta se od předindustriálních časů oteplila přibližně o 1 stupeň Celsia v důsledku nárůstu skleníkových plynů. jejichž koncentrace roste údajně následkem lidské činnosti. Vědci tvrdí, že svět již zažívá následky v podobě stoupajících hladin moře, intenzivnějších hurikánů a požárů.

Kemfert uvedla, že rozhodnutí o zastavení provozu uhelných elektráren pravděpodobně povede k tomu, že Německo bude schopno splnit cíl snížení emisí oxidu uhličitého do roku 2030 o 55 % a do roku 2050 dokonce o 80 % proti stavu z roku 1990.

Úplně jednoduché to nebude

„Je dobré, že Německo má nyní jasný plán pro postupné vyřazování uhlí a jsme na cestě k tomu, abychom se stali bezuhlíkovými,“ řekl člen komise Martin Kaiser, výkonný ředitel společnosti Greenpeace Germany.

Doporučení komise obsahuje podmínku, že cíl postupného vyřazování bude každé tři roky přezkoumán. Konečnou lhůtu lze rovněž posunout až o tři roky - do roku 2035. Dopady opatření budou značné a vyžadují, aby do roku 2022 byla odstavena čtvrtina uhelných elektráren v zemi s kapacitou 12,5 gigawattů.

Do roku 2030 by mělo v Německu zbýt asi osm uhelných elektráren, které vyrábějí 17 gigawattů elektřiny, uvedla komise. Problémy se čekají především v původních východoněmeckých regionech, kde existují obavy, že by krajně pravicové strany mohly těžit z očekávané ztráty průmyslu v blížících se volbách.

Zdroj: latimes.com
Uživatelský avatar
karelkilian
 
Příspěvky: 155
Registrován: úte pro 11, 2018 1:22 pm


Re: Německo uzavře všechny své uhelné elektrárny

Příspěvekod rottenkiwi » pát čer 14, 2019 1:43 pm

MPPT 35 A MPPT 100 A ESP32 BMS SunSynk The Picnik RTB2004
Chudy dela, bohaty ho vyuziva, vojak brani oba. Platce dani plati vsem trem. Tulak odpociva za vsechny ctyri a ochmelka pije za vsech pet.
Banker okrada vsech sest a pravnik se pre se vsemi sedmi. Lekar zabiji vsech osm. Hrobnik pohrbiva vsech devet. Politik zije ze vsech deseti.
Uživatelský avatar
rottenkiwi
 
Příspěvky: 4782
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Bydliště: SO, SK


Re: Německo uzavře všechny své uhelné elektrárny

Příspěvekod střídač_N » pát čer 14, 2019 7:02 pm

Jak již v dávnověku říkal genaralisimus Stalin, jsou záměry a okolnosti, přitom okolnosti jsou silnější. Něco jiného je, že si Němci stanoví nějaké cíle a potom ta žitá realita může být od záměru dost rozdílná. Tudíž co bude v realitě za deset roků v žádném případě nevíme, dokonce ani netušíme. Tudíž ano, německá politická reprezentace se v současnosti nějak rozhodla. To je jediný závěr pro dnešek.

Z druhé strany, němčouři jsou dost zatvrzelí a když si něco dají za úkol, tak cítí povinnost se s tím bezezbytku i vyrovnat. Vzpomenu na okamžik, kdy Mercedes vstoupil do F1 a jako samozřejmost stanovil, že se do tří roků stanou mistři světa a tak se i stalo. Tudíž bych je s jejich energetickými plány nepodceňoval.
?
střídač_N
 
Příspěvky: 698
Registrován: sob říj 21, 2017 1:22 pm


Re: Německo uzavře všechny své uhelné elektrárny

Příspěvekod JonasPP » pon čer 17, 2019 10:41 am

Každa krajina by sa mala snažiť čo najmenej zatažiť životne prostredie,ale osobne som svedkom,že v odvetviach de je okamžita odozva sa na to uplne kašle a tam de to prinaša niekomu zisk,no ma to viacej problemov a učinnok je skôr len na papiery,tak tam sa to najviac dotuje. Napriklad jadro. Keď už elektrareň stoji a všecko je radioaktivne,tak z akeho dôvodu ju stopnem a nevyhorene palivo ostane len tak ležať. Necham ju doisť,kym ide a po tom ju stopnem. Uholky necham isť len toľko,aby sustava bola kryta a viacej sa zameram na regulaciu siete.

No nič,bude ešte veselo,lebo istotne sa to dovali aj sem.
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh
Uživatelský avatar
JonasPP
 
Příspěvky: 1203
Registrován: pon srp 31, 2015 10:36 am
Bydliště: Okolie Popradu SR


Re: Německo uzavře všechny své uhelné elektrárny

Příspěvekod rva » úte čer 18, 2019 6:46 am

Na stránkách https://www.agora-energiewende.de/en/service/recent-electricity-data/chart/power_generation/08.06.2019/15.06.2019/ můžeme sledovat, jak se to smělým Němcům daří. Graf je interaktivní, takže si můžeme "vypnout" klasické zdroje a porovnat současnou výrobu se spotřebou. Popřípadě se podívat na jiný časový rozsah. A popřemýšlet, jak se zelená (větrná) energie dostane ze severu do Bavorska.
_______________________________________________________________________
33 kWp, LiFePO4 32 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A)
?
rva
 
Příspěvky: 2729
Registrován: úte dub 23, 2013 9:21 am


Re: Německo uzavře všechny své uhelné elektrárny

Příspěvekod unicast » úte čer 18, 2019 7:20 am

střídač_N píše:Z druhé strany, němčouři jsou dost zatvrzelí a když si něco dají za úkol, tak cítí povinnost se s tím bezezbytku i vyrovnat. Vzpomenu na okamžik, kdy Mercedes vstoupil do F1 a jako samozřejmost stanovil, že se do tří roků stanou mistři světa a tak se i stalo. Tudíž bych je s jejich energetickými plány nepodceňoval.


Onehdá si také stanovili do čtyř měsíců dobýt Moskvu, že.
?
unicast
 
Příspěvky: 753
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am


Re: Německo uzavře všechny své uhelné elektrárny

Příspěvekod diablo007 » úte čer 18, 2019 7:23 am

unicast píše:
střídač_N píše:Z druhé strany, němčouři jsou dost zatvrzelí a když si něco dají za úkol, tak cítí povinnost se s tím bezezbytku i vyrovnat. Vzpomenu na okamžik, kdy Mercedes vstoupil do F1 a jako samozřejmost stanovil, že se do tří roků stanou mistři světa a tak se i stalo. Tudíž bych je s jejich energetickými plány nepodceňoval.


Onehdá si také stanovili do čtyř měsíců dobýt Moskvu, že.

Myslím že o tom psali ve čtvrtek :D
Uživatelský avatar
diablo007
 
Příspěvky: 3205
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov


Re: Německo uzavře všechny své uhelné elektrárny

Příspěvekod brumlaj » ned čer 30, 2019 2:44 pm

je krásné vysmívat se DE že do příštího roku nestihnou 40% snížení emisí CO2 ale jen 32%. A kolikpak snížili oni smíškové? Ale co se divím v CZ kotlině. A to jsme ještě na webu kde se solaritýda a tedy snižování své uhlíkové stopy na této Zemi ať již pod jakoukoli záminkou bere jako samozřejmost ;-)
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
?
brumlaj
 
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 1:24 pm


Re: Německo uzavře všechny své uhelné elektrárny

Příspěvekod diablo007 » ned čer 30, 2019 9:44 pm

Ono tu ani tak nejde o vysmívají že se seknou o nějaké procento ale někdy vymysli cíle od stolu s ne vždy uskutecnitelnou realizací. Zruší jádro uhelné elektrárny a sem zvědavý jak se pak poperou až přijde nějaký Blackout nevím jak na pořádný výron ze slunce bude reagovat fotovoltaika a větrné elektrárny plně elektroniky z minimálním stíněním
Uživatelský avatar
diablo007
 
Příspěvky: 3205
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov


Re: Německo uzavře všechny své uhelné elektrárny

Příspěvekod ikovlabs » pon črc 01, 2019 6:45 am

JJ uhelky a jaderky jsou plne jen ozubenych kolecek - tem to neublizi!
?
ikovlabs
 
Příspěvky: 568
Registrován: úte črc 22, 2014 5:14 pm


Re: Německo uzavře všechny své uhelné elektrárny

Příspěvekod diablo007 » pon črc 01, 2019 9:52 pm

Tak zrovna jadérka bude asi podstatně lépe odstíněna oproti venkovnímu narušení než střídač co je na konzoli u panelu
Uživatelský avatar
diablo007
 
Příspěvky: 3205
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov


Re: Německo uzavře všechny své uhelné elektrárny

Příspěvekod brumlaj » pon črc 01, 2019 10:26 pm

diablo007 píše:Ono tu ani tak nejde o vysmívají že se seknou o nějaké procento ale někdy vymysli cíle od stolu s ne vždy uskutecnitelnou realizací.
Někdo z nás byl u toho stolu? Existuje nějaká oponentní studie která dokládá, že něco tam upečeného co se bude dít v dalekém budoucnu není uskutečnitelné?
diablo007 píše:Zruší jádro uhelné elektrárny a sem zvědavý jak se pak poperou až přijde nějaký Blackout
mně to je tedy celkem jedno. Předpokádám, že se svými zdroji a akumulací nejhorší přežiju. Stavím si ty zdroje za své a těší mne to. Fakt mne netankuje zda Světlík, Mital a podobná levoruká tunelářská verbež bude mít energii nebo ne. Je to jejich podnikatelský plán. Důležité je ať si energii pro sebe financují za své a netahají do tohoto soukolí nás běžného daňového poplatníka který se placení daní jaksi nemůže vyhnout tak jako oni.
diablo007 píše:nevím jak na pořádný výron ze slunce bude reagovat fotovoltaika a větrné elektrárny plně elektroniky z minimálním stíněním
A o tom to je. Nevíme, ale řešíme problémy jiných. Mimochodem problémy začnou na dlouhých vedeních. Kdysi to byla telegrafní vedení, posléze meziregionální přenosová soustava. To že by někomu tehdy sršela lopata v ruce jsem nikde nečetl. Takže naše desetimetrové vedení od panelů k přepěťovkám bych jako argument nevytahoval. Zase trochu soudnosti pánové, zas tak citlivé přístroje doma nemáme. A pokud začneme mít problémy my, tak věř tomu, že půjde do tuhého a žádná uhelka ani JE řešením nebude. Maximálně tak ruská kompaudní elektrocentrála s reostatem ale tu už mám ;-)
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
?
brumlaj
 
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 1:24 pm


Re: Německo uzavře všechny své uhelné elektrárny

Příspěvekod mypower.cz » pon črc 01, 2019 10:35 pm

diablo007 píše:Tak zrovna jadérka bude asi podstatně lépe odstíněna oproti venkovnímu narušení než střídač co je na konzoli u panelu


me napada myslenka, jak moc problematicke je vnejsi naruseni stridace u konzole kdejakeho panelu a vnejsi naruseni jaderky. Prave u tech stridacu u konzoli je videt obrovska decentralizace a jeji urcite vyhody. Stridacu je mnoho. Jaderek mene :)) Je to urcite k zamysleni. :))
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
 
Příspěvky: 4932
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am


Re: Německo uzavře všechny své uhelné elektrárny

Příspěvekod dano » úte črc 02, 2019 6:27 am

Ono je to podstatne zlozitejsie, co sa tyka stability siete. Pri obrovskej decentralizacii by nebolo prakticky mozne po blackoute znovu sprevadzkovat siet. Stabilitu siete prave zabezpecuju jadro a uhlie, popripade plyn. Staci sa pozriet co sposobila jedna z poruch na balkane

https://hnonline.sk/svet/1707758-ak-vam-doma-meskali-hodiny-mohli-za-tym-byt-problemy-na-balkane-uz-ich-odstranili

V juzne Australii sa podarilo uplne odstavit uholne elektrarne, problemom boli nasledne blackouty a vysledkom bolo, ze o cca 2000% stupol predaj benzinovych a naftovych generatorov.

https://oenergetice.cz/nazory/jizni-australie-kraj-bez-baseloadu-serii-blackoutu

Australsky premier to povedal velmi jasne a priamo

https://oenergetice.cz/obnovitelne-zdroje/blackout-v-australii-vedl-k-debate-o-oze-a-energeticke-bezpecnosti/

Dnes rozhoduju skoro o vsetkom politici a nie odbornici a zakladnym pracovnym nastrojom politikov je populizmus, podla toho tu mame podobne rozhodnutia.
?
dano
 
Příspěvky: 388
Registrován: pát zář 01, 2017 7:54 am


Re: Německo uzavře všechny své uhelné elektrárny

Příspěvekod diablo007 » úte črc 02, 2019 6:38 am

mypower.cz píše:
diablo007 píše:Tak zrovna jadérka bude asi podstatně lépe odstíněna oproti venkovnímu narušení než střídač co je na konzoli u panelu


me napada myslenka, jak moc problematicke je vnejsi naruseni stridace u konzole kdejakeho panelu a vnejsi naruseni jaderky. Prave u tech stridacu u konzoli je videt obrovska decentralizace a jeji urcite vyhody. Stridacu je mnoho. Jaderek mene :)) Je to urcite k zamysleni. :))

Na jednu stranu tu decentralizace zdrojů je a na druhou stranu větrné elektrárny jsou soustredeny v místě kde prostě fouká. Jinak při větším výronu ze slunce je i Německo relativně malá plocha aby jí to nedokázalo zasáhnout. A popravdě nevím jestli velké větrníky bez dodávky venkovní energie vůbec zpustis nebo zůstanou vyple přeci jen se tam asi počítá s přiřazováním na síť nevím jestli umí jet jako ostrov. To stejné budou asi velké FV bez baterií .
A nezbývá než souhlasit dnes se rozhodnutí ne vždy dělají na základě odborníků ale na základě hlasů. Viz naše současné zvyšování výdajů na důchody na platy státním zaměstnancům a slibování peněz na vše co přinese hlas ale ono se teď ukazuje že Senna to taky musí prvně vydělat což se pomalu ukazuje jako malá trhlina na jinak velkém pruseru
Uživatelský avatar
diablo007
 
Příspěvky: 3205
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov


Re: Německo uzavře všechny své uhelné elektrárny

Příspěvekod brumlaj » sob črc 06, 2019 9:59 am

diablo007 píše:.... ono se teď ukazuje že Senna to taky musí prvně vydělat což se pomalu ukazuje jako malá trhlina na jinak velkém pruseru
Druhý pohled na stejný problém je mnohými uváděný nedostatek zaměstnanců. Takže pokud ti co si nedokáží vydělat na to aby zaplatili zaměstnance nad rámec almužny zkrachují, nikdo za nimi slzet nebude a alespoň se uvolní zbylá pracovní síla neschopná si říci o férovou mzdu a setrvale lpící na své nekorektně nízké mzdě ve falešné vidině stability zaměstnání pro ty kteří si umí práce lidské vážit a nemají lidi za ty pozemské tvory co žerou seno.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
?
brumlaj
 
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 1:24 pm


Re: Německo uzavře všechny své uhelné elektrárny

Příspěvekod diablo007 » sob črc 06, 2019 11:38 am

brumlaj píše:
diablo007 píše:.... ono se teď ukazuje že Senna to taky musí prvně vydělat což se pomalu ukazuje jako malá trhlina na jinak velkém pruseru
Druhý pohled na stejný problém je mnohými uváděný nedostatek zaměstnanců. Takže pokud ti co si nedokáží vydělat na to aby zaplatili zaměstnance nad rámec almužny zkrachují, nikdo za nimi slzet nebude a alespoň se uvolní zbylá pracovní síla neschopná si říci o férovou mzdu a setrvale lpící na své nekorektně nízké mzdě ve falešné vidině stability zaměstnání pro ty kteří si umí práce lidské vážit a nemají lidi za ty pozemské tvory co žerou seno.

Ona se pomale blíží korekce trhu alias krize takže se opravdu uvolní to napětí pokud jde o hledání zaměstnanců ale na druhou stranu si myslím že k vyšším platům to směřovat nebude to opět až se začne trh zvedat a bude větší blahobyt tyto cykle se opakují
Uživatelský avatar
diablo007
 
Příspěvky: 3205
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov


Re: Německo uzavře všechny své uhelné elektrárny

Příspěvekod brumlaj » sob úno 15, 2020 9:46 pm

Německá ekonomika výroby elektrické energie začíná nabírat obrátky. Jak toto dopadne?
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
?
brumlaj
 
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 1:24 pm


Re: Německo uzavře všechny své uhelné elektrárny

Příspěvekod jahodovák » sob úno 15, 2020 9:59 pm

Někde jsem zaslechl a nebude to asi daleko od pravdy,že připravenému štěstí přeje,myslím,že na přípravu je skoro pozdě...doufám,že se pletu
6,4kWp-
aexpert MKS,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
?
jahodovák
 
Příspěvky: 1704
Registrován: ned dub 02, 2017 2:45 pm


Re: Německo uzavře všechny své uhelné elektrárny

Příspěvekod Pawel » sob úno 15, 2020 10:02 pm

?
Pawel
 
Příspěvky: 636
Registrován: stř říj 02, 2013 7:57 am


Další

Zpět na Magazín MyPower.CZ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků

Reputation System ©'