Fórum | MyPower.CZ | Obnovitelné zdroje energie - energetická soběstačnost | Poslední návštěva: stř úno 01, 2023 8:05 am
tomas píše:"Solární panely naopak odrážejí méně slunečního světla než původní pouštní písek. To způsobuje povrchové oteplování vzduchu a jeho stoupání vzhůru"
Tím chtějí vědkyně a vědci z University of Maryland - Yan Li, Eugenia Kalnay a Safa Motesharrei říct že písek je účinnější "zrcadlo" než je účinnost přeměny světla na elektřinu ve fotovoltaických panelech? S jakou účinností počítali a při jaké účinnosti se to láme nebo snad zapomněli na zákon zachování energie? Nebo snad chtějí tvrdit že v hromadě písku uvidím lépe svůj odraz než na fotovoltaickém panelu?
rva píše:Odrazivost pouště (albedo) je dle obrázku na https://cs.wikipedia.org/wiki/Albedo asi 28%.
Odrazivost FV panelu je dle https://oze.tzb-info.cz/fotovoltaika/13878-zjednoduseny-bilancni-vypocet-rocnich-prinosu-fotovoltaickych-instalaci asi 5%. Tedy více dopadající energie se odrazí zpět od pouště, než od FV panelů.
Je to i pochopitelné - FV panely se navrhují tak, aby maximum dopadající energie zachytily a přeměnily na elektřinu. A co nepřemění na elektřinu, z toho udělají teplo. A víme to vlastně i z toho, jak horký FV panel na Slunci je. Je teplejší, než fasáda pískové barvy a mnohem teplejší, než bílá fasáda.
Stejně tak i fototermika vyžaduje co nejtmavší plochu, aby se maximum energie zachytilo.
unicast píše:Pokud vyřešíme ukládání na noc, že. Ale vlastně chceme pokrývat spotřebu celého světa, takže vlastně ty kabely stejně budeme potřebovat a s kabely už zase nepotřebujeme řešit ukládání energie.
Ricardo píše:unicast píše:Pokud vyřešíme ukládání na noc, že. Ale vlastně chceme pokrývat spotřebu celého světa, takže vlastně ty kabely stejně budeme potřebovat a s kabely už zase nepotřebujeme řešit ukládání energie.
1. většina energie se spotřebuje přes den kdy jsou lidi v práci a jedou fabriky
2. samotná Evropa je ve 3 hodinách časového pásma. Tedy v Moskvě kde už nesvítí a sledují TV, tak Portugalská FVE jim to spolehlivě pokryje. Čím větší síť tím lépe, navíc to řeší i problem se špičkami kvůli mrakům protože vždycky někde svítí slunce.
3. Kdyby se postavil elektrický kolektor až do východní číny, to je pak rozpětí 8,5 hodiny a to by pokrylo i celou noc. To by ovšem fungovalo jen kdyby všichni byli připojení do DS. Když nad tím tak přemýšlím, tak Netmetering je naprosto klíčová věc pro masivní rozšíření FVE a tedy brutálnímu zlevnění energie. S bateriemi dochází k totální destrukci návratnosti. Jako nejsem zastánce konspiračních teorií, ale vzhledem k tomu, že energetický, ropný a automobilový průmysl jsou 3 nejmocnější části průmyslu a shodou náhod FVE+Elektroauta tyto 3 nejvíc poškozuje, tak...
4. Sahara = plný výkon FVE i v ZIMĚ.
Řekl bych, že něco málo baterií na pokrytí večerní a noční spotřeby je dobrý nápad i jako UPS. Nicméně Sahara by vyřešila velký problém s FVE v zimě. Pokud někdo argumentuje že výroba čistého křemíku na FV panely stojí spoustu elektriky, tak já říkám proč nepostavit fabriky na FV na Sahaře kde je ta energie zadarmo. Navíc křemík by nemuseli ani odnikud vozit, jenom to nahrnou buldozerem dovnitř. Je to takové samosvorné řešení, např. malá fabrika by si vyráběla panely na svoje rozšiřování. Taková autoreplikace.
Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků