Fórum | MyPower.CZ | Obnovitelné zdroje energie - energetická soběstačnost | Poslední návštěva: úte srp 16, 2022 4:40 pm

Prepínanie 3-fázovej domovej inštalácie na 1f pre FVE

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Předchozí

Re: Prepínanie 3-fázovej domovej inštalácie na 1f pre FVE

Příspěvekod Plazivec » stř čer 15, 2022 8:21 am

sm@sh píše:
Jan Novak píše:Takze kto ma DS od VSD nemoze mat legalnu off-grid FVE?

Podla mna je to napisane velmi podobne aj v SSE, ZSE, kto ma ostrov nech poreferuje...

Ja iba zacinam, tak neviem ci je rozumne s distribuckou zacat o ostrove oficialne komunikovat, idem docitat tie ich pripojovacie podmienky.

Bydlím na SVK a nedávno jsem to v SVK legislativě studoval, opravdu to je tak, že ani přes zásuvku nesmím připojit FVE k DS. Otázkou zůstavá, jaké páky mají na to, štourat se v domovní instalaci. Můj problém je ještě horší v tom, že máme přípojku společnou pro dvě odběrná místa, vedenou ve zdi, která se bůhvíkde rozděluje a navíc mám elektroměr v rozvodní skříni. Mít tak elměr na hranici pozemku, tak se s nikým na toto téma nevybavuju ani minutu.
2P3S 285Wp Amerisolar= 1,71 kWp, Epsolar Xtra 4210N, MPP Solar PIP 3kW/24V, 150ah lion CATL
2P3S-V +2P4S-J +2P3S-Z 375Wp Longi Half-cut=7,5kWp, 2xKing1, 2x150ah lion CATL krmena 3xEpevrem místo Kingů
?
Plazivec

Příspěvekod Atman » stř čer 15, 2022 3:48 pm

Páky nemajú žiadne, pokiaľ im nič sám nepovieš a nemáš ani 0,001kWh pretok. Prídu, odpoja prívod a ak nič nenamerajú pri odpojenej DS, budú sa tak max. vyhrážať a odídu s dlhým nosom. Základ je nič nepriznať, povedať že tie panely sú na ohrev bazéna nijako nesúvisiaceho s DS a dovi, dopo. Najhoršie je, keď im všetko poukazuješ a necháš to na ich rozhodnutí, ak trafíš korektných, odsúhlasia a idú preč, ak debila, budeš mať nekonečné problémy, ktorí si nemusel mať. Nakoľko som riešil priestupkové konania desať rokov( síce u hasičov a nie u energetikov ) tak musím potvrdiť, že najúčinnejšia obrana voči orgánu je absolútna nespolupráca.
Dodatočne som dočítal, že elmer je v pozemku. To je problém, všetko oddeliť tak, aby v rozvádzači to bolo OK a do podružných rozvádzačov ich nepustiť.
2kWp JV, 5kWp JZ, Victron Easysolar 5000/48V + Epever Ipower plus 5000/48V iba na vyťažovanie, Victron Bluesolar MPPT 150/35, Lifepo4 48V/560Ah cca 28kWh -16x 320Ah LiitoKala ( reálna kapacita 283 - 294Ah) + 16x 280Ah Eve na Victron Smartshunte.
?
Atman

Příspěvekod sm@sh » čtv čer 16, 2022 6:03 am

Atman píše:Páky nemajú žiadne, pokiaľ im nič sám nepovieš a nemáš ani 0,001kWh pretok. Prídu, odpoja prívod a ak nič nenamerajú pri odpojenej DS, budú sa tak max. vyhrážať a odídu s dlhým nosom. Základ je nič nepriznať, povedať že tie panely sú na ohrev bazéna nijako nesúvisiaceho s DS a dovi, dopo. Najhoršie je, keď im všetko poukazuješ a necháš to na ich rozhodnutí, ak trafíš korektných, odsúhlasia a idú preč, ak debila, budeš mať nekonečné problémy, ktorí si nemusel mať. Nakoľko som riešil priestupkové konania desať rokov( síce u hasičov a nie u energetikov ) tak musím potvrdiť, že najúčinnejšia obrana voči orgánu je absolútna nespolupráca.
Dodatočne som dočítal, že elmer je v pozemku. To je problém, všetko oddeliť tak, aby v rozvádzači to bolo OK a do podružných rozvádzačov ich nepustiť.

Presne toho som sa obaval, ze odkryjem karty a bude zle. Dakujem za povzbudenie, bazen sice nemam, ale elmer je na hranici pozemku.
?
sm@sh

Příspěvekod Soban » čtv čer 16, 2022 6:33 am

No tak jim řekneš že to máš na pergolu a garáž....

Pokud nejsou přetoky tak to asi nikdo nebude řešit, jedině že by tě někdo udal že máš FVE na černo a kvůli tomu sousedovy vypádává elektřina.
3,6kWp ::pv:: ((600Wp = 4x 150Wp 2S2P) + 500Wp + 500Wp + (2kWp = 4x 500Wp 4S)) | REVO VM3200-24, 3,2kW/24V | 7872Wh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
?
Soban

Příspěvekod sasy » čtv čer 16, 2022 6:45 am

U nás nedávno měnil technik elektroměr za digitální a hrozně se divil,že když vypnul hlavní jistič,že se v okně nad rozvaděčem pořád svítí.Tak jsem mu na to řekl,že to jede z ostrovní FVE a ukázal jak to vypadá a po namotování elektroměru jsem mu uvařil ještě sluníčkové kafe a jenom stačil říct,že je to hezky udělaný a odešel.
?
sasy

Příspěvekod sm@sh » čtv čer 16, 2022 7:40 am

Soban píše:No tak jim řekneš že to máš na pergolu a garáž....

Pokud nejsou přetoky tak to asi nikdo nebude řešit, jedině že by tě někdo udal že máš FVE na černo a kvůli tomu sousedovy vypádává elektřina.

Prietok neplanujem, v mojom domovskom vlakne to popisem az to zapojim, dnes nieco zohnat je celkom sranda, nie to este samodomo pozapajat :D :D :D.

Kazdopadne diky chlapi za diskusiu, ale asi sme sa trosku odklonili od temy zadavatela ... cize by bolo fajn, keby sa vyjadril ci ma jasno s tym ako to prevadzkovat.
?
sm@sh

Příspěvekod Jan Novak » čtv čer 16, 2022 1:36 pm

Všetko čo sa v tomto vlákne riešilo suvisí s témou - hoci aj nepriamo - ďakujem za diskusiu - pre mňa to boli všetko hodnotné informácie.

Prinicpiálne jasno v tom, ako to realizovať mám - a hlavne, že to nie je len nerealizovateľná predstava, treba to ešte prejsť s revíznym technikom, ktorý bude robiť revíziu a doladiť detaily pred nákupom a realizáciou.

Keďže som zatiaľ v štádiu návrhu a všetky riešenia majú svoje + a - tak zvažujem všetky možnosti, ktoré sa javia ako zmysluplné v rámci off-grid FVE.

Z dôvodu väčšieho výkonu (vtedy nebude potrebné až tak často riešiť či môžu súčasne bežať viaceré spotrebiče) uvažujem ešte aj o inom riešení a to využiť 3F menič Solax X3 Hybrid G4 D 15kW, ktorý by mal byť výkonom a kvalitou o triedu vyššie (teda aj cenou :roll: ).

Keďže je to iná téma, tak som pre ňu založil ďalšie vlákno viewtopic.php?f=23&t=8881
?
Jan Novak

Předchozí

Zpět na Plánované elektrárny