Stránka 1 z 1

FVE - dotazy začátečníka

PříspěvekNapsal: stř lis 17, 2021 10:44 am
od Jurka
Zdravím
Uvažuju o stavbě FVE pro svůj RD a už asi čtrnáct dní se intenzivně snažím v problematice zorientovat a čím víc studuju, tím víc vidím, co všechno ještě nevím… :)

Situace:
Střecha je lehce komplikovaná, ale ploch pro panely je tam celkem dost – viz obr., orientace od jihu je -6˚. Počítám s tím, že dva kolektory na levé jižní střeše odstraním – zatím se jimi ohřívá 200l zásobník TUV, ale výsledek není nijak oslnivý, od října do března spíše žádný. Na pravé jižní střeše je šest kolektorů, kterými se honí bazénová voda. Instalace je asi patnáct let stará, zatím funkční, ale dala by se případně taky demontovat – funguje to hezky, ale využije se to tak třicet dní v roce zkraje a ke konci sezóny.
Dům je starý 25 let a leccos při stavbě nebylo optimálně vyřešeno, což se projevuje hlavně diskomfortem u režimu TUV – pekelně dlouhé vzdálenosti od zásobníku k odběrným místům – 15-20 m trubek a zároveň špatně zaizolovaná trubka cirkulace. V současnosti je cirkulace vypnutá a na teplou vodu do sprchy se čeká cca minutu a půl. Navíc zásobník drsně vychládá i bez odběru – klidně i tři stupně za hodinu. Netuším proč. :?
Denní spotřeba domu je v průměru 14 kWh, úplný home office – brzy ráno a večer TV (300 W) celý den dva kompy (300W), 3f 2kW čerpadlo ve studni, vaří se na elektrice + myčka (1 kWh/cyklus), pračka (2 kWh/cyklus), lednice (1 kWh denně) prostě asi běžná klasika, v zimě nonstop kotelna (120W )
V létě filtrace a UV lampa u bazénu (1800W), takže spotřeba bude pak kolem 25 kWh/den Celkem za rok cca 7 MWh resp. při ohřevu bazénu přebytkama i více.
Vytápění plynovým kotlem s ohřevem TUV v zásobníku (dvě spirály)

Představa:
Hybridní FVE, co nejvíc panelů na střechu, zatím odhaduju něco mezi 6 a 9 kWp, 3f střídač Solax X3 G4 10 + baterky 12,4 kWh od Solaxu nebo i Pylontech. K tomu Wattrouter Mx pro ukládání přebytků do bojleru, resp. spouštění filtrace nebo i ohřevu bazénu (3f 9kW spirála tam je, ještě jsem ji nikdy nepoužil). Tím by samozřejmě spotřeba v letních měsících ještě výrazně narostla, ale nikoli mandatorně.

Dotazy:
1. Kolik místa je třeba nechávat při instalaci panelů od šikmých hran střech, od hřebene a od hrany nad okapem, aby si člověk nezadělal na průšvih s větrem, sněhem apod? Bohužel rozměry střech (na obr jsou opravdu vzdálenosti od krajů a hran) moc nevycházejí na většinu standardních velikostí panelů. Foukají nám tu občas drsné Z a SZ větry. Z toho mi pak vyjde použitelná plocha a vhodnou volbou panelů ji naplním.
2. Jak resp. kam optimálně osadit panely? Nabízí se levá jižní střecha a k tomu buď pravá jižní (a demontovat stávající bazénové kolektory) nebo západní střecha, popř. ještě východní – tím by se dosáhlo asi lepšího rozložení výkonu v čase, ale zase nevím, jak si s tím nerovnoměrným osvitem poradí střídač.
3. Je záhodno v dané situaci instalovat optimalizátory k panelům? Nabyl jsem dojmu, že jakýkoli stín byť i na část panelu hodně vadí a tady by mohla být možná při nízkém ranním slunci stíněná dolní část levé jižní střechy tím hřebenem, co směřuje k jihu. Má smysl dávat optimalizátor jen k těm panelům, které budou častěji stíněné?
4. Je nějaké doporučení na délku kabelů mezi panely a střídačem? Přeci jen nejvzdálenější panel na té levé jižní střeše bude vzdálen kabelově tak 25m od střídače.
5. Jak je to s režimem EPS u toho Solaxu? Vybral jsem si ho na základě různých doporučení, ale není mi jasné, proč jsou v manuálu zvlášť svorky pro zátěž normální a zátěž EPS. To bych chápal, kdybych s tím krmil třeba nouzové osvětlení, ale já chci zálohovat různé spotřebiče na všech fázích a taky to 3f čerpadlo ve studni. Myslel jsem si naivně, že se celé to přepnutí odehraje uvnitř toho střídače.
6. Jak přesně a hlavně rychle funguje ten střídač v kombinaci Wattrouterem? Co se stane, když např. v režimu nahřívání bazénu bude na každé fázi odběr 3 kW + další spotřeba do limitu 3,3 kW na fázi a najednou se odběr na některé fázi překročí, třebas i významně zapnutím dalšího spotřebiče? Zareaguje to celé okamžitě, tedy vypne nahřívání bazénu a počká na dobu, kdy bude na všech fázích míň jak 300W? Nebo to natvrdo dososne zbytek z DS? Tohle jsou věci, které se neumím nikde dočíst a přitom jsou naprosto zásadní pro výběr komponent. Neměl by se použít třebas 15 kW střídač, aby tam byla trochu rezerva?
7. Tu zatracenou TUV bych vyřešil takovým kočkopsem. Do koupelny a pod dřez v kuchyni bych dal 3f průtokový ohřívač 9-15 kW (ten koupelnový by blokoval kuchyňský) a oba napojil na trubku s „teplou“ vodou ze zásobníku, kde bych armaturou zajistil max výstupní teplotu třeba 50˚. TUV bych v dobách přebytku elektriky ze střechy ohříval přes Wattrouter, čímž by ty průtokáče de facto pokrývaly tu první minutu a půl po otočení kohoutkem. No a v zimě zásobník buď nenahřívat vůbec, nebo si dát sazbu „Akumulace“ a dohřívat nočním proudem. Otázka je co tenhle vysoký třífázový, ale relativně krátkodobý odběr udělá se střídačem. Netuším, jestli to může něčemu vadit, nebo si to prostě krátkodobě v klidu dososne z DS ty aktuální rozdíly do limitů 3,3 kW na fázi… Nebo ty průtokáče připojit přímo na DS, když v létě stejně pojedou krátce a v zimě elektřinu využiju jinak? Jde to?
8. Ještě mě napadlo, zda se dají v období nízkého tarifu případně v noci dobíjet baterky z DS resp. zda se to vyplatí?
9. Bude vadit baterkám, když budou v garáži, kde občas v lednu teplota klesne i ke třem stupňům nad nulou?
10. V horizontu pár let nám možná přibude elektrovozítko, tak by stálo za to mít asi nějakou přípravu resp. dimenzovat to už s tímto hlediskem.
11. Pro optimální dimenzování baterky by bylo vhodné znát nějakou statistiku resp. rozložení produkce energie v po sobě následujících dnech. Udělal jsem si výpočet roční produkce po měsících pro svoji lokalitu (PVGIS-5) a vypadá to zajímavě, nicméně by mě zajímaly zkušenosti hotových solárníků s rozložením vyrobené energie třeba po dnech.

Otázek mraky a to jsem jich polovinu už zase zapomněl… Každopádně budu vděčný za jakoukoli odpověď či radu od místních praktiků k mým dotazům.

Díky

Re: FVE - dotazy začátečníka

PříspěvekNapsal: stř lis 17, 2021 12:45 pm
od rva
Má-li to být dotovaná realizace, tak to je lepší se obrátit na jiné fórum, popřípadě na realizační firmu, která by měla být schopna poradit. Bez dotace zjistíš, že tři fáze jsou nesmysl. Potřebuješ jednu fázi a na ní mít co nejvíc spotřebičů. Odhadem by mohl být cílový stav tak 10 kW měnič, 20 kWh v bateriích a v panelech alespoň 10 kWp. Když se vhodně začne, tak se to dá třeba postupně rozšiřovat.

Re: FVE - dotazy začátečníka

PříspěvekNapsal: stř lis 17, 2021 12:55 pm
od marko250
Tento hybrid(Solax) si sám s DS nesmíte propojit a tím pádem se bude jednat o ofiko zapojenou FVE.Takže to vlastně ani řešit nemusíte.

2. všude V/J/Z + fasády,nebo raději zemní zahradní tracker dle stínů a možností,obsluha bude snažší,situaci znáte jen vy
3.to je problém HV stringů,obecně lze zapojením na PV1 a PV2 eliminovat aspoň půldenní zastínění,ale ty vikýře ne,tak buď nevolit HV stringy,nebo optimizéry,nebo zapojit do série maximum panelů na vyšší činné napětí MPPT a nechat to na bipas diodách každého zastíněného panelu,ale činné napětí pak neklesne pod minimum MPPT.
7.přidáním dalších výkonných spirál na TUV není řešení,bude to dělat limity měniče.Proč jednoduše nemáte bojler na plyn a v něm pár spirál na FVE dohřev přebytků,když už plynem topíte.
9. velmi to bude baterce vadit
10. panelů máte velmi málo i bez EV,začal bych min 15kWp
11. 30kWh minimum na to co máte již nyní,dva dny zásoba,lépe mít tři

Re: FVE - dotazy začátečníka

PříspěvekNapsal: čtv lis 18, 2021 8:24 am
od Jurka
marko250 píše:Tento hybrid(Solax) si sám s DS nesmíte propojit a tím pádem se bude jednat o ofiko zapojenou FVE.Takže to vlastně ani řešit nemusíte.

2. všude V/J/Z + fasády,nebo raději zemní zahradní tracker dle stínů a možností,obsluha bude snažší,situaci znáte jen vy
3.to je problém HV stringů,obecně lze zapojením na PV1 a PV2 eliminovat aspoň půldenní zastínění,ale ty vikýře ne,tak buď nevolit HV stringy,nebo optimizéry,nebo zapojit do série maximum panelů na vyšší činné napětí MPPT a nechat to na bipas diodách každého zastíněného panelu,ale činné napětí pak neklesne pod minimum MPPT.
7.přidáním dalších výkonných spirál na TUV není řešení,bude to dělat limity měniče.Proč jednoduše nemáte bojler na plyn a v něm pár spirál na FVE dohřev přebytků,když už plynem topíte.
9. velmi to bude baterce vadit
10. panelů máte velmi málo i bez EV,začal bych min 15kWp
11. 30kWh minimum na to co máte již nyní,dva dny zásoba,lépe mít tři


Ad 7 - Aktuálně mám bojler nepřímo ohřívaný plynovým kotlem a s druhým šnekem dole na solární kolektor. Problém je v té zmiňované délce potrubí od bojleru k odběrným místům a špatně zaizolované a nepoužitelné cirkulaci. Nechci čekat na teplou vodu minutu a půl a jiné řešení, než umístit ohřev (nebo teoreticky další menší zásobník) co nejblíž ke kuchyni resp. koupelně nevidím.
Ad 11 30kWh v baterkách LiFePo Pylontech bude za cca 320 tisíc + další bižuterie nebo lze jinak?

Re: FVE - dotazy začátečníka

PříspěvekNapsal: čtv lis 18, 2021 10:15 am
od Jurka
rva píše:Má-li to být dotovaná realizace, tak to je lepší se obrátit na jiné fórum, popřípadě na realizační firmu, která by měla být schopna poradit. Bez dotace zjistíš, že tři fáze jsou nesmysl. Potřebuješ jednu fázi a na ní mít co nejvíc spotřebičů. Odhadem by mohl být cílový stav tak 10 kW měnič, 20 kWh v bateriích a v panelech alespoň 10 kWp. Když se vhodně začne, tak se to dá třeba postupně rozšiřovat.


Asi jsem nechápavej, ale jak je to myšleno s jednou fází? Jako mít za hlavním jističem něco jak třífázový dvoupólový stykač, který v době, kdy baterky budou vybité, mi propojí domovní rozvod na tři přívodní fáze DS a v okamžiku přechodu do ostrovního provozu se ta jedna fáze ze střídače připojí na všechny tři fáze v domě a zároveň rozpojí ty tři fáze z DS?
To by pak znamenalo vyměnit čerpadlo ve vrtu za jednofázové, oželet 3f brusku a při ostrovním provozu nějak organizačně i technicky ??? hlídat spotřebu, když na té de facto jedné fázi bude viset potenciálně všechno s malým ale nenulovým rizikem souběhu.

Re: FVE - dotazy začátečníka

PříspěvekNapsal: čtv lis 18, 2021 11:29 am
od kodl69
samozřejmě. nebo to nechat trvale připojený na DS.

Re: FVE - dotazy začátečníka

PříspěvekNapsal: čtv lis 18, 2021 11:29 am
od rva
3f točivé spotřebiče (pokud jsou) se řeší zvlášť. Dost často zůstávají na DS, protože jejich použití je sporadické, přitom mají vysoký výkon, ale roční spotřebu mizivou - například cirkulárka.
Zbytek běží na 1f FV elektrárnu. Pokud je ze dvou paralelních měničů 2x5kW=10kW, tak je to podstatně lepší, než kdyby tyto měniče každý obsluhoval svou fázi - tam je nebezpečí překročení výkonu měničů podstatně vyšší. Přepínání mezi DS a FV se opět řeší různě - někdo zůstane i na jedné fázi z DS, někde se to rozloží na 3 fáze.
Topné spirály na nízký tarif se opět řeší zvlášť - v létě jdou na FV, v zimě na NT. Nebo jsou 2 spirály - jedna na NT druhá na FV a každá má třeba vlastní termostat aby když je nahřáno od FV, neprobíhal ohřev z NT.

Re: FVE - dotazy začátečníka

PříspěvekNapsal: čtv lis 18, 2021 6:51 pm
od pasta
Doporučil bych kouknout sem:
viewtopic.php?f=3&t=4326&p=154892&hilit=youda#p154892
To je náš bývalý člen z Kolína :)
Zvláště video
https://www.youtube.com/watch?v=YPcn-z_-AD0

a pochopitelně i ta ostatní videa :)

Pavel

Re: FVE - dotazy začátečníka

PříspěvekNapsal: pát lis 19, 2021 10:18 am
od dusanmsk
Z dovolenim sa pripichnem so zaciatocnickou otazkou na tu jednu fazu (pomoze mi to potom formulovat vlastny thread, nechcem to tu moc zaplevelit) - mam 3f barak, od antonicku mi idu 3f do rozvadzaca v baraku. Chapem to spravne, ze popisovany 1f scenar je ten, ze tie draty "odpojim" od antonicku, v baraku ich spojim do seba a pripojim na 2 paralelne spojene menice? Pokial ano a pokial by to boli povedzme axperty, moze jeden axpert pricucavat z jednej fazy a druhy z druhej?

Re: FVE - dotazy začátečníka

PříspěvekNapsal: pát lis 19, 2021 11:53 am
od rva
Klidně se to dá rozpojit u hlavního rozvaděče v baráku, pak přivést dráty k elektrárně a od elektrárny přivést dráty zpět do rozvaděče baráku. Buď u elektrárny, nebo v rozvaděči baráku je pak dobré mít hlavní (nouzový) přepínač sítí, kterém se přepojí barák na FV, nebo na distributora.
Paralelně jdou spojit Axperty vhodného (stejného) typu a podobného firmware. Musí být na stejné fázi, tedy nejde dobíjet z druhé fáze.

Re: FVE - dotazy začátečníka

PříspěvekNapsal: pát lis 19, 2021 12:16 pm
od dusanmsk
Diky, pomohlo.

Re: FVE - dotazy začátečníka

PříspěvekNapsal: pát lis 19, 2021 1:27 pm
od Jurka
pasta píše:Doporučil bych kouknout sem:
viewtopic.php?f=3&t=4326&p=154892&hilit=youda#p154892
To je náš bývalý člen z Kolína :)
Zvláště video
https://www.youtube.com/watch?v=YPcn-z_-AD0

a pochopitelně i ta ostatní videa :)

Pavel


Díky za tip! Sjel jsem první videjko a Ondra je fakt borec - má to v malíku...
Nějak jsem z toho akorát nepochytil jestli se ten důležitý limit 10kWp (občas v té souvislosti říká i kW) vztahuje na kWp instalované v panelech nebo na výkon střídače. Moc by mě zajímalo, jestli mi připojej třeba 9 kWp panelů a 3f Solax X3 15.0P. To by asi dost řešilo ten problém ála rychlovarná konvice + pračka apod. na jedný fázi.

Re: FVE - dotazy začátečníka

PříspěvekNapsal: pon lis 22, 2021 10:41 am
od marko250
http://shop.mypower.cz/lithiove-akumulatory-48-v-9

Takže buď chcete být připojen k DS oficiálně s FVE a pak si nic stavět a vymýšlet nemůžete ,protože sám to uvést bez oprávnění nemůžete, limity jsou dané a vrtat Vás v tom nikdo nenechá,rozšíření žádné a změny do budoucna taky ne.Momentálně je vyhláška upravená tak,že měnič nesmí poslat víc jak předepisují a to 3.6kW na 1f a FV pole již takto limitované není(bylo taky).Velikost FV pole jen ovlivňuje jestli je to výrobna s licencí,či klasická domovní instalace.

Vy máte problém se stíněním a HV stringy panelů.
Pak výkon 3f měniče a nakonec typ baterie,protože ta je taky buď HV nebo LV.

Takže pokud dodržíte pravidlo oddělení FVE od DS galvanicky a nedáte si na střechu 30kWp panelů ,tak jste pánem svého zařízení,které přinese profit.

Od 1. 1. 2013 je podle novely stavebního zákona č. 350/2012 Sb. § 103 odst. 1 písm. e) bod 9 stanoven limit pro volný režim staveb pro výrobu energie na instalovaný výkon do 20kW. Nad instalovaný výkon do 20kW není tedy vyžadováno stavební povolení.

Podle novely energetického zákona č. 131/2015 Sb. není pro provoz FVE s instalovaným výkonem do 10 kW (včetně) vyžadována licence na výrobu elektřiny. Podmínkou je, že výroba z nově připojené výrobny bude sloužit primárně pro vlastní spotřebu, v daném OPM již není připojena jiná výrobna, která je provozována s licencí a provozovatel si zajistí smlouvu o připojení nebo připojení ve zjednodušeném režimu a zajistí i splnění dalších zákonných požadavků vyplývajících zejm. ze stavebního zákona, zákona o památkové péči, předpisů požární ochrany apod. Výhodou provozování FVE bez licence je fakt, že se provozovatel nestává podnikatelem.

REVIZE A VÝMĚNY NA FVE

K čemu je důležitá revize a jak často je nutné zpracovávat revizní zprávu?

Revize osvědčuje, že provozované zařízení, např. technologie FVE je schopné bezpečného provozu. Periodické revize NN a VN je nutné zpracovávat v intervalech 1-4 roky v závislosti na četnosti prováděného servisu a s ohledem na vnější vlivy prostředí dle ČSN 33 1500. Pro revize hromosvodů platí interval 2-4 roky podle úrovně LPS (ČSN EN 62305-3). Pro údržbu hasicích přístrojů je povinnost provést tlakové zkoušky každé 3 roky (vodní a pěnové), resp. každých 5 let (ostatní)Je nutné nechat vypracovat novou revizní zprávu při každé opravě/výměně na FVE?

V případě, kdy se jedná o běžnou výměnu zařízení z důvodu opotřebení nebo závady za stejný díl a nedochází ke změně způsobu zapojení nebo ke změně technologie, která je uvedena v dokumentaci, která složila jako podklad pro vypracování předchozí revizní zprávy, není mimořádná revize nutná. V této souvislosti je nutné mít na zřeteli, že i přesto, že obměna daného zařízení nebude mít za následek technické zhodnocení nebo navýšení výkonu FVE je povinnost provozovatele podle energetického zákona veškeré změny, které mají dopad do technických předpokladů držitele licence, doložit na ERÚ na odbor licencí, kde budou příslušné doklady zařazeny do spisu.

Je možné provozovat novou FVE bez licence na výrobu elektřiny?

Podle novely energetického zákona č. 131/2015 Sb. není pro provoz FVE s instalovaným výkonem do 10 kW (včetně) vyžadována licence na výrobu elektřiny. Podmínkou je, že výroba z nově připojené výrobny bude sloužit primárně pro vlastní spotřebu, v daném OPM již není připojena jiná výrobna, která je provozována s licencí a provozovatel si zajistí smlouvu o připojení nebo připojení ve zjednodušeném režimu a zajistí i splnění dalších zákonných požadavků vyplývajících zejm. ze stavebního zákona, zákona o památkové péči, předpisů požární ochrany apod. Výhodou provozování FVE bez licence je fakt, že se provozovatel nestává podnikatelem.Je možné realizovat při provozu bez licence přetoky z výroby do sítě?

Podmínky pro připojování zdrojů do 10 kW jsou upraveny vyhláškou ERÚ o podmínkách připojení k elektrizační soustavě č. 16/2016 Sb. Zde je uveden postup pro zjednodušené připojení tzv. mikrozdrojů. Součástí podmínek připojení mikrozdroje je i zajištění takového technického řešení, které zamezí přetokům do sítě. V případě, kdy novému provozovateli technické řešení FVE neumožňuje zamezit přetokům do sítě, může si požádat o připojení v rámci nezjednodušeného řízení, tj. standardní žádostí o připojení (nebude se pak jednat o připojení mikrozdroje, ale pouze malého zdroje). Vzhledem k tomu, že přetoky již nejsou od 1. 5. 2016 považovány za příjmy z podnikatelské činnosti, ale tzv. ostatní příjmy, je možné se na jejich prodeji dohodnout s obchodníkem, takže nemohou být hodnoceny jako neoprávněná dodávka do sítě. Pokud navíc roční příjem z takto prodané elektřiny nepřesáhne 30tis Kč, je osvobozen od daně z příjmů.