Stránka 1 z 1

Jak na škálovatelný FV systém

Napsal: stř dub 06, 2016 4:39 pm
od pete
Zdravím vespolek,

rád bych prodiskutoval ideu, která se mi honí už nějakou dobu hlavou. Jde o fotovoltaický systém, jehož hlavní vlastností není optimální poměr cena/výkon, ale škálovatelnost a robustnost/spolehlivost. Měl by být tedy postavený z modulů menšího výkonu, které jdou řadit paralelně vedle sebe a tím umožňovat navyšování výkonu elektrárny. Neměl by mít v ideálním případě žádný centrální prvek, jehož výpadek by znamenal výpadek celé elektrárny. Výpadek jednoho z modulů by znamenal pouze snížení celkového výkonu systému. Modularita by zároveň umožnila elektrárnu v případě potřeby rozdělit na několik menších nezávislých systémů.

Konkrétně si představuji systém s výstupem 230V jednofáz a výkonem jednoho modulu odpovídajícím jednomu panelu (100-300W) s možností navyšování výkonu přidáváním těchto modulů až do řádově jednotek kW.

Jak byste koncipovali takovýto systém? jaké byste použili komponenty?

Re: Jak na škálovatelný FV systém

Napsal: stř dub 06, 2016 4:55 pm
od marko250
Pokud máš na mysli mikroměniče na panel,tak ty dávají rovnou 230VAC a co pak s tím?Jak chceš řešit skladování energie a její zpětné využití?Nevyspytatelný osvit hold změnit nelze a pak už to máš zase klasiku-baterky,měnič,regl,balast atd.

Re: Jak na škálovatelný FV systém

Napsal: čtv dub 07, 2016 10:44 am
od pete
Má to být ostrovní systém, takže součástí musí být i akumulátory. Možná má někdo zkušenosti s provozováním mikroinvertoru v kombinaci s akumulátorem, nebo s klasickým bateriovým invertorem malého výkonu s možností paralelního spojení více těchto invertorů. Jeden modul systému by obsahoval panel, nabíjecí regulátor, akumulátor a invertor s tím, že jeho výstup musí být sfázovatelný s dalšími stejnými moduly.

Zkrátka hledám krabičku, do které se z jedné strany připojí FV panel, z druhé strany se připojí akumulátor odpovídající kapacity, na třetí straně to má vstup/výstup 230V se schopností sfázování s dalšími moduly. Krabička bere energii z panelu a/nebo z baterie a posílá ji na 230V výstup nebo pokud není zátěž tak ji skladuje z panelu do akumulátoru, a případně je schopná i dobíjet akumulátor z 230V. Zkrátka takový hybridní nabíječ/invertor o výkonu v řádu stovek watů.

Je to vůbec technicky realizovatelné nebo je v tom nějaký zádrhel?
Existují na trhu komponenty, z kterých by to šlo složit?

Re: Jak na škálovatelný FV systém

Napsal: čtv dub 07, 2016 10:58 am
od abrams
Zdravím ,

krabička s výše popsanými schopnostmi je pokud vím modrá a je hovadsky mastná :evil: a těžká .
Levný malý regl nabíjející aku se dá sehnat , ale levný měnič se synchronizovatelným AC výstupem s X dalšími měniči je utopie . GTI či Grid free invertory jsou pro takový použití naprd - bo potřebují ke své funkci tvrdý AC "signál" v podobě DS . Připojovat je k ostrovnímu měniči co by generátoru AC "signálu" je hazard se zdravím onoho ostrovního měniče :uh: .

U ostrovních systémů není problém provozovat X panelů třeba s X regly na jednu *batt* a jeden DC/AC měnič potřebné kapacity dle potřeb místa spotřeby AC .

Pokud se projekt týká , co já vím , třeba solárních slunečníků na pláži napájejících AC nabíječky chytráků či jiného haraburdí , tak to bylo vhodnější řešit DC cestou .

Elektronům zdar *cloud*

Re: Jak na škálovatelný FV systém

Napsal: čtv dub 07, 2016 11:33 am
od rottenkiwi
Príklad škálovatelného systému:
2 až 6 ks panelov 260 Wp
http://www.ostrovni-elektrarny.cz/index ... 60a-12-48v
8 ks 90 Ah LiFePO
http://www.ostrovni-elektrarny.cz/index ... -3-2v-90ah
Menič/nabíjač
http://www.ostrovni-elektrarny.cz/index ... 00va-sinus
potom možem pripojiť ďalších 6 panelov, regulátor a menič, ak mi stači kapacita,
príp. pridať ďalšiu sériu 8 článkov paralelne, atď.
Ak mám viac peňazí, tak možem ísť do kvalitnejších vecí, MidNite, Studer ....

Ak mi jeden regulátor z troch, jedna séria bateriek z troch, jeden menič z troch vypadne,
tak to vyreklamujem a zatiaľ bežím na zbytku.

Re: Jak na škálovatelný FV systém

Napsal: čtv dub 07, 2016 11:56 am
od mobilik
Veľmi dobrý skalovatelny regulator je PCM. Dá sa spojit cez sieťové káble a potom sa správa x regulatorov ako jeden. ;-) Axpert 48V sa dá tiež pekne spájať a zvyšovať výkon. :wink:

Odoslané z Lenovo Vibe Z2 Pro.

Re: Jak na škálovatelný FV systém

Napsal: čtv dub 07, 2016 12:21 pm
od rottenkiwi
A kto má rád modrých, dá sa to aj takto, keď už chcem mať silou-mocou grid-tie.
https://www.victronenergy.com/live/assi ... lar_system