Ronn píše:Na kolik topíš vodu a kolik hodin denně ji tam honíš, jaký je minutový průtok?
Akumulátor se ohřívá na 60°C, protože obsahuje i průtokový výměník pro TUV.
Voda do topení se může odebírat buď ze střední výšky (standard) nebo z vršku AN (při nedostatku energie). Před vstupem do rozvaděče topení je směšovací ventil, kterým se nastaví teplota dle potřeby (většinou kolem 35°C), tak, aby se zbytečně nenarušovala stratifikace AN. OČ tlačí cca 1,8 m3/hod, tak stačí když běží 20 minut až půl hodiny. Tím se v podstatě napustí cca 600l (což je objem trubek PT) a pak se tam nechá bez oběhu vychladit. Vzhledem k tomu, že má stavba časovou konstantu v desítkách hodin, provádí se napuštění každý den, obden nebo jednou za týden, podle toho jak se obyvatelé pocitově cítí. Prostorový termostat je sice připraven, ale zůstalo to u pocitového řízení. Ani tak se teploty uvnitř nehoupou víc než o stupeň. Další mód topení s rychlou reakcí je teplovzdušný. Z horní poloviny akumulační nádrže se samotížkou napájí výměník voda-vzduch, který zařazený na výstupu rekuperátoru. Čistý vzduch tedy přichází v zimě ohřátý na 26-28°C, což doplňuje teplo do místností a umožňuje řízení prostorové teploty s rychlou reakční dobou.
Oběhové čerpadlo je staršího typu z výprodeje za 500 Kč - jeho spotřebu (110W) nemusím řešit, protože je lhostejné, zda dodá teplo spirála v boileru nebo ztráty v čerpadle.
Ronn píše:Add. přebytky - máš recht. Každá technologie má své. Takže AN i bojler je třeba zateplit 50cm a více. A přívodní potrubí také

Studená ochlazuje a teplá chladne.
Rozvod studené vody je vedený pod EPS na úrovni podkladního betonu.
Ronn píše:... Tech místnost "aktivně" nevytápět.
Technická místnost je sice vybavená také podlahovým topením, zatím však zůstalo natrvalo odstavené. Ztráty technologie ji v zimě stihnou nadstandardně vytopit a v přechodném období a v létě se přebytky odvětrají. V zimě část přebytečného tepla přemístí rekuperační větrání do obytné zóny.
Ronn píše: Máš data o teplotě ZD při styku s EPS?
Data o teplotě ZD nemám, neřeším to, není to pro mne problém, který by stál za povšimnutí.
Ronn píše:... tmelím silikonem i popraskaný trám. Po třech letech si to sedne/vyschne a to doslova a pak už je to v pohodě.
Trámy jsem vyřešil tak, že jsou mimo vzduchotěsnou obálku obytného prostoru.
Ronn píše: Bungalov ve tvaru L 18x15 m. Máš vnější celkovou plochu stěn, střechy, ZD včetně izolací?
Tato otázka je poněkud složitější a je věcí názoru, jak se budou uvedené plochy počítat, jelikož jsem použil některé nestandardní provedení technických detailů pro omezení lineárních tepelných mostů. 18*15 m je vnější rozměr betonu, který je v podstatě na interiérové teplotě. Kolem něj 40 cm EPS. Vnější obvod betonu je tedy 66 m, světlá výška místností je cca 2,7 m a k tomu cca 40cm EPS dole a cca 60cm vaty nahoře.
Ronn píše:Nemáš typ jak snížit spotřebu ČOV?
Tohle jsem řešit nemusel, v místě byla povinná přípojka k místní kanalizaci.
Ronn píše:Tady je důležitý limitovat spotřebu vařiče. indukce s funkcí power limit. ....Třeba pomocí proudového relé běžící trouba blokuje var.konvici a myčku.
Tuto otázku jsem zatím do detailu neřešil, i když cítím, že by to bylo potřeba. LF střídač má jmenovitý trvalý výkon 8 kW a krátkodobé přetížení je povolené o 50%, přesto se občas stává, že vypne na přetížení. Zatím (zejména proto, že tam nežiju) se mi nepodařilo odhalit, který spotřebič, nebo která jejich kombinace způsobila přetížení. Zatím to je řešeno tak, že v hlavní obytné místnosti je umístěn elektroměr, jehož display bliká při zatížení přes 6 kW a v tu dobu mají obyvatelé zakázáno připojovat další výkonné spotřebiče (2 kW je rezerva na vodárnu, která může sepnout kdykoliv).
Ronn píše:Z toho grafu není úplně zřejmé zda odběr z DS jaro/léto/podzim je důsledek souběhu více spotřebičů nebo malé kapacity baterií ve vztahu ke spotřebě, ale asi obojí.
Vzhledem ke skutečnosti, že jsou použity ojeté gelové olova, jsou baterie chápány spíš jako záloha pro případ nouze než jako prostředek pro přemísťování energie ze dne do noci. Upřednostňuje se jejich životnost a automat je vypíná velmi brzo (přepne na DS). Cena energie v NT je tak nízká, že nemá smysl amortizovat baterie v době NT. VT se z baterií pokryje jen od května do září, v ostatních měsících by se pak už muselo sahat hluboko do zásob a tak automat raději přepne na DS.
Ronn píše:... nasadit něco, co uvaří/ohřeje dům a ještě udělá TUV...
Dům je bez komínu a na tom nehodlám nic měnit...
Ronn píše: Omezit přebytky a ponechat je v letních měsících na střeše.
To už probíhá a je to na grafu výroby od května do září dobře vidět.
Ronn píše: Na večer vypínat Wi-Fi, STD-BY spotřebu TV/AUDIO, apd...
Drobky (TV, nabíječky ... do 1W) se neřeší. Ale střídač se v zimě v noci vypíná - přechází se na DS. V době bez slunečního svitu i na několik dnů.
Ronn píše: Přiteplit fundament okolo,...
Ten mne netrápí, dle snímků z termokamery je to asi jeden z nejpovedenějších detailů.
Ronn píše:Jak jsi řešil okna? Rovnou k věci síla izolace v tomto detailu a detail?
Okna jsou s předsazenou montáží instalována uprostřed izolace. Technické detaily izolace uložení oken jsou sice na jedničku (ty jsem si pohlídal) ale co se týče výrobce rámů, tak jsme vsadili na špatného koně. Při testech termokamerou po osazení v reálném provozu vyšlo najevo, že okna nemají ani náhodou parametry dle předložených certifikátů dokonce se jim ani zdaleka neblíží. Po roztočení právní mašinérie dodavatel zjistil, že má příliš silného protihráče, po poradě s výrobcem zatroubil na ústup a raději vyhlásil úpadek a položil firmu, než aby se k problému postavil čelem a dodané komponenty vyměnil. V tomhle státě si za pár korun koupí jiné s.r.o., které přihlásí na jiného bílého koně a bude škodit beztrestně dál. Mám k dispozici poměrně podrobnou dokumentaci instalace, ve které by těžko hledali skuliny a standardní výmluvy oknařů by neobstály. Jako technický dozor jsem fotil většinou detaily, které se nepovedly, abych zdokumentoval, co se musí před dalším postupem prací napravit. Například okna byla dodána s přehozenou fixní a otevíratelnou částí (středové konzoly se proto musely po montáži přehazovat).
Středová konzola na špatném místě- obráceně stranově P2040011.JPG
Blowerdoor test mezi první a druhou vrstvou izolace P6280070.JPG
Detail rámu fixního okna .jpg
Detail rámu fixního okna thermo.jpg