matej píše:Takže pokud máme teplotu okolí 30°C, teplotu panelu můžeme odhadnout na 1,5 x 30°C = 45°C. Výkon panelu při této teplotě oproti STC výkonu klesne o 20 x 0,43% = 8,6%.
Dále je nutno počítat z úbytkem napětí na kabelech k panelům.
Jinak při instalaci jsem udělal jednu věc a sice - natáhl jsem si tenký vodič od jednoho pólu panelů, paralelně se silovým až dolů k regulátoru. Mám tak možnost změřit skutečné napětí na panelech a také orientačně proud jako úbytek na silovém vodiči. Doporučuji

S jakým koeficientem(teplota panelu ku okolí) počítat při záporných teplotách?
Zkoušel jsem měřit, zkratový proud jednoho panelu při teplotách -3st, po pár minutách byl panel na dotyk celkem teplejší (řekl bych 10-15st) at už vlivem protékajícího proudu nebo ohřev slunkem.
Taky by mě zajímalo zda jsou parametry panelu udané výrobcem udány na výstupu panelu nebo až za cca 1m dlouhými kabely panelu. Nebo jinými slovy, zda musím při počítání komplet ztrát na vedení započítat i ztráty na kabelech panelu?
Zjistil jsem ze statistik Sollarisu zajímavé zjištění - vliv lokality na celkový roční zisk. Nejsevernější lokality mají oproti nejjižnějším cca o 20proc nižší roční zisk.
Ale jinak s těma statistikama na Sollarisu doporučuju opatrně, byl jsem upozorněn na navyšování panelů u jednotlivých instalací, ale beze změny udaného celkového výkonu.
S tím měřícím káblikem to není špatný nápad
