Stránka 1 z 1

HDO přepínání tarifů vs. blokování

PříspěvekNapsal: stř zář 28, 2022 1:20 pm
od petekmet
Zdravím,

snažím se porozumět problematice HDO a co je HDO signálem vlastně řízené:

Chápal jsem to doteď, že přijímač HDO ovládá blokování některých "žravých" a postrádatelných spotřebičů jako např. wallbox nebo bojler TUV. A že toto blokování se využívá spíš výjimečně, v krizových situacích, kdy je síť přetížena a je potřeba postradatelné náročné spotřebiče odpojit...

Nicméně zkoumáním některých zapojení HDO přijímačů mi přijde, že přes HDO přijímač se ovládá přepínaní tarifu elektroměru, ten sám o sobě není schopen se sám přepínat (na základě signálu HDO) mezi sazbami. Zároveň prostřednictvím HDO přijímače se spotřebič blokuje, t.j. spotřebič bude napájen výhradně z nízké sazby...

Z toho mi vychází, že třeba po přiznání sazby D27d budu moct wallbox použít jen v určitý čas, jinak bude vypnutý? Stejně tak při sazbě D57d bude bojler TUV (řízený z TČ) bude dohřívat vodu jen když nastane čas nízkého tarifu? Měl jsem zato, že tarif je daný časem a je na spotřebiteli jestli elektřinu spotřebuje v čase vysokého nebo nízkého tarifu.

Děkuji za ozřejmění.
Peter

Re: HDO přepínání tarifů vs. blokování

PříspěvekNapsal: stř zář 28, 2022 2:58 pm
od jahodovák
Aby jsi dostal nějaký tarif,musíš splnit podmínky toho tarifu,tím i blokaci spotřebičů,pokud to nesplníš ten tarif nedostaneš.Vdobě levného tarifu jde vše co je připojeno a není zakázáno v podmínkách připojení na ten levný tarif.Takže je na tobě aby jsi zajistil aby to odpovídalo podmínkám připojení.Aby jsi věděl o co jde,stačí si prostudovat připojovací podmínky,ty se liší případ od případu.

Re: HDO přepínání tarifů vs. blokování

PříspěvekNapsal: stř zář 28, 2022 3:03 pm
od camel1cz
Podmínky se liší podle sazeb. Nejlepší je si přečíst podmínky přiznání sazby, která tě zajímá. Např. zde pro ČEZ.

Re: HDO přepínání tarifů vs. blokování

PříspěvekNapsal: stř zář 28, 2022 4:01 pm
od petekmet
Ok, děkuji, spíš mě zajímala technická podstata věci ne za jakých okolností dostanu tarif (k tomu se ještě dostanu). Odpověd teda je: jestli je blokování pro danou sazbu povinné tak ano, daný spotřebič je v čase vysokého anebo nízkého tarifu ODPOJEN. Příklad: je-li sazba D27d v bytovém domě tak skutečně wallbox v společných prostorech bude během vysoké sazby nepoužitelný.

Re: HDO přepínání tarifů vs. blokování

PříspěvekNapsal: stř zář 28, 2022 4:44 pm
od jahodovák
Podívej se na stránky poskytovatele služby,tam máš vše popsáno....přece nechceš abychom to dělali za tebe,navíc každý operátor to má jiné...v jeho podmínkách je to vše popsáno,hezký den

Re: HDO přepínání tarifů vs. blokování

PříspěvekNapsal: stř zář 28, 2022 5:32 pm
od ACDC
Samozřejmě je odpojen. Od toho je HDO, řídit spotřebu. HDO nejprve přepne kontakt pro sepnutí NT na elměru a zároveň odblokuje vybrané spotřebiče. Ačkoliv to není v souladu s podmínkami dodavatele, každý si je může odblokovat, ovšem za VT. Rozdíl je někdy ale zanedbatelný.

Re: HDO přepínání tarifů vs. blokování

PříspěvekNapsal: stř zář 28, 2022 8:26 pm
od petekmet
ACDC píše:Samozřejmě je odpojen. Od toho je HDO, řídit spotřebu. HDO nejprve přepne kontakt pro sepnutí NT na elměru a zároveň odblokuje vybrané spotřebiče. Ačkoliv to není v souladu s podmínkami dodavatele, každý si je může odblokovat, ovšem za VT. Rozdíl je někdy ale zanedbatelný.

Děkuji.