Stránka 1 z 1

Zvýšená spotřeba elektřiny

PříspěvekNapsal: úte led 05, 2021 8:04 pm
od jirka.hk
Dobrý den,

chtěl bych Vás požádat o dvě rady. Za poslední měsíc se nám neočekávaně zvýšila spotřeba energie ve starším rodinném domě (až 28 kwh za den). Zavolali jsme elektrikáře, který měřil spotřebu při postupném vypínání jednotlivých spotřebičů. Nic moc se nezjistilo, jen při vypnutí všech spotřebičů (zásuvky, světla, bojler). zůstal určitý odběr u jednotky HDO, který by prý mohl dlouhodobě celkovou spotřebu zvýšit. Rozvaděč máme v retro stylu – klasické pojistky. A teď k mým dotazům:

1. máte někdo zkušenost s nadměrným odběrem elektřiny jednotkou HDO (i při vypnutém bojleru)? Chtěl bych vědět, zda je možné, že se kvůli tomu spotřeba elektřiny zvýší na dvojnásobek.

2. při výměně HDO se bude muset přeplombovat elektroměr a je prý riziko, že ČEZ bude při zaplombování vyžadovat další úpravy rozvaděče – jiný jistič, jinou desku (šedou) atd., tedy značné zvýšení nákladů (odhad 10 tis.). Má cenu vyměňovat pouze jednotku HDO nebo mám nechat vyměnit vše – HDO, desku, jistič atd.?

Děkuji a zároveň se omlouvám za případné nesrovnalosti, nejsem odborník.

Děkuji.

Jirka

Re: Zvýšená spotřeba elektřiny

PříspěvekNapsal: úte led 05, 2021 8:26 pm
od xmasin
Vlastní jednotka HDO je napájena z neměřeného okruhu, takže ta je v tom nevině.
Chtělo by to změřit proud na jednotlivých fázích při vypnutých všech spotřebičích včetně světel. Kolegovi se jednou stalo, že měl unikající proud na kostru, ale že tam byl velký odpor, tak to nevyhodilo jistič (předpokládám, že máte elektriku bez proudového chrániče) a také mu to slušně zvedlo spotřebu.

Re: Zvýšená spotřeba elektřiny

PříspěvekNapsal: úte led 05, 2021 8:56 pm
od feliz navidad
Jaká spotřeba byla předtím?

Re: Zvýšená spotřeba elektřiny

PříspěvekNapsal: úte led 05, 2021 9:34 pm
od Prackov
Něco podobného ale né dvojnásobného jsme řešily u kamaráda ve staré chaloupce z nepálených cihel.
Elektroinstalace byla z roku 1948.
Dráty vypadaly jako mosazné, tvrdé, rády praskaly při ohýbání.
Na nich byla slabá gumová izolace a celé to bylo obaleno v látce...
Prostě hadrové dráty.
Tloušťku vodičů bych odhadl na 0.75mm.

A teď kde byla příčina....
Nejvíce ve sklepě.
Gumová izolace byla rozpadlá a ve sklepě značně vlhké pískovcové zdi, kde byl kabel zasekaný.
Když se ve sklepě svítilo 100w žárovkou, spotřeba ale byla 140w.
A zeď v místě vodiče vlahá.
Žádnou pojistku to nevyhodilo a prostě si to tam topilo.
Stejné to bylo i v zimě když se vařilo na kachlových kamnech v sednici.
Zeď navlhla a topila.
A topila tak že se i změnila barva výmalby v místě tažení vodičů....

Při rekonstrukci se táhla celá elektřina nová.

Re: Zvýšená spotřeba elektřiny

PříspěvekNapsal: úte led 05, 2021 9:52 pm
od sitra
Pokud budou měnit HDO tak vymění pouze HDO a žádné plomby odstraňovat nebudou. Tudíž žádné náklady navíc. Nicméně i mě nenapadá, jak by samotné HDO navyšovalo spotřebu. Předpokládám, že instalace je stará TN-C, hliník a podobné srandy s PEN vodičem.

Pár otázek mě napadá:
- distributor neprováděl v nějaké době přeložení vedení, HDS apod. Byl jsem svědkem ve staré instalaci tzv. "zlodějky" za permix deskou před elektroměrem....
- elektrikář odpojil od napájení úplně vše a po postupném připojování sledoval kleštákem přibližnou spotřebu
-denní spotřebu máš odsledovanou a zapisuješ si každý den

Jak popsal Prackov může být dost reálná možnost. Chce to jedině měřit a přemýšlet. Nelze to vyřešit za hodinu. Jednou jsem to také řešil, a dokonce bylo podezření na černý odběr. Nikdo neví jak si dříve "kamarádi" pomáhali. Ale pokud se jedná o dům... Každopádně jak do hliníku "šáhneš" tak je jistota, že si na něj šáhneš v brzké době znovu :-)

Re: Zvýšená spotřeba elektřiny

PříspěvekNapsal: stř led 06, 2021 8:26 am
od emc2
Já jsem měl problém přímo s HDO. Podívej se na to jak bliká. Pokud červeně je chybný. Mě nepřepínal na noční/levnější proud. Zavolal jsem na poruchovou linku a přijeli hned ten den a provedli výměnu. Plombovali jen HDO.

Re: Zvýšená spotřeba elektřiny

PříspěvekNapsal: stř led 06, 2021 8:44 am
od brin
Zaměřil bych se na velké spotřebiče typu lednice, mrazák, prostě cokoliv, co v sobě má motor. Podle mě bude chyba tam.

Re: Zvýšená spotřeba elektřiny

PříspěvekNapsal: stř led 06, 2021 8:59 am
od Martin P
Dobrý den.
U mne před lety dělal zvýšenou spotřebu starý elektrický sporák. Zřejmě vadným přepínačem unikal proud do topného tělesa trouby, které stále lehce hřálo. Podle elektrikáře činil onem únik cca 250-300W a přišel jsem na to po docela dlouhé době. Holt jsem byl v té době sám a troubu jsem používal jen minimálně.
A od té doby si po měsíci píší spotřebu.

Re: Zvýšená spotřeba elektřiny

PříspěvekNapsal: stř led 06, 2021 12:16 pm
od Nautilus
jirka.hk píše:... Za poslední měsíc se nám neočekávaně zvýšila spotřeba energie ve starším rodinném domě (až 28 kwh za den)..
A. máte někdo zkušenost s nadměrným odběrem elektřiny jednotkou HDO (i při vypnutém bojleru)? Chtěl bych vědět, zda je možné, že se kvůli tomu spotřeba elektřiny zvýší na dvojnásobek.

B.... a je prý riziko, že ČEZ bude při zaplombování vyžadovat další úpravy rozvaděče – jiný jistič, jinou desku (šedou) atd., tedy značné zvýšení nákladů (odhad 10 tis.)
Zkusme trochu počítat. Píšeš, že spotřeba se zvýšila dvojnásobně.

1. Doufám, že elektrikář co ti proměřoval spotřeby vyloučil, že se ti nezbláznil elektroměr.

2. Až bude mít žena dobrou náladu, zkus ji odchytit a nenásilnou formou ji přesvědčit, aby si přestala přitápět tím elektrickým přímotopem.

3. A teď ty čísla. Píšeš 28kWh/den a dvojnásobné zvýšení. Tedy někde ti lítá cca 14kWh. Pokud je to stálý odběr, tak to by bylo cca 600W a při měření se to musí ukázat. Pokud by to byl nahodílý odběr, tak to budou řádově kilowaty a ty se většinou projeví světelnými a tepelnými efekty. I těch 600W dokáže pěkně hřát.

4. Píšeš, že máš postarší rozvaděč, tudíž lze předpokládat i postarší instalaci. Pokud tedy vyloučíš 100% body 1. a 2. a také 5. pak prověř dráty, dřív než....(doplň si sám z černé kroniky)

5. Máš čerpadlo vody? Zjisti jestli ti někde neteče voda a tudíž čerpadlo neběží místo hodiny, denně 10 hodin. Podobně se může chovat při poruše tlakového spínače, vadné zpětné klapce, sacím koši a pod.

ad.A. HDO to nebude. viz předchozí příspěvky
ad. B. Nebývá to zvykem. Pokud ale budeš dělat větší zásahy do elektroinstalace, tak to může přijít.

Re: Zvýšená spotřeba elektřiny

PříspěvekNapsal: stř led 06, 2021 1:41 pm
od feliz navidad
feliz navidad píše:Jaká spotřeba byla předtím?


Příště musím pozorně číst.

Nemáte kombinovaný bojler? Porucha v okruhu teplovodního ohřevu bojleru by způsobila, že přes výměník se bojler stane elektrokotlem. Těch 14kWh by tomu akorát odpovídalo.

Martin P píše:Dobrý den.
U mne před lety dělal zvýšenou spotřebu starý elektrický sporák. Zřejmě vadným přepínačem unikal proud do topného tělesa trouby, které stále lehce hřálo. Podle elektrikáře činil onem únik cca 250-300W a přišel jsem na to po docela dlouhé době. Holt jsem byl v té době sám a troubu jsem používal jen minimálně.
A od té doby si po měsíci píší spotřebu.


To je taky slušná závada. :shock:

Re: Zvýšená spotřeba elektřiny

PříspěvekNapsal: stř led 06, 2021 2:00 pm
od marko250
Takový kávovar taky dokáže potrápit se svou automatickou údržbou a dohříváním vody.Ale 14kWh je hodně to je stálých 600W,to musí jít změřit na fázích klešťákem(2.6A) která to dělá a následně dohledat po vypnutí spotřebičů co na ní visí.