Stránka 1 z 1

Nabíjení, vybíjení a online spotřeba v kWh

PříspěvekNapsal: úte dub 29, 2014 1:43 pm
od mypower.cz
Hoj,

pri zprovozneni mereni fotovoltaicke elektrarny uzivatele tohoto fora s prezdivkou JML..., jsem ponekud zaexperimentoval a zprovoznil cvicne ve wattstatistikach teto FVE mereni nabijeni, vybijeni a online spotreby.

Obrázek

Jako nadmiru zajimava vidim tyto data

Obrázek

Cely vypocet je realizovan nad pouhymi dvemi hodnotami a to p_pv a p_ac. Je to okamzity vykon z vyroby (p_pv), tedy vstup do systemu a okamzity vykon na strane spotreby (p_ac) do AC rozvodu, tedy vystup ze systemu.

Vse co nekoresponduje, je povazovano za baterie. Bud jejich dobijeni je-li vyroba minus spotreba vetsi nez nula, tak ta energie nekam musi tect a predpokladem je, ze do baterek. Naopak vybijeni nastava v momente kdy vyroba nepokryva spotrebu a tak je predpoklad, ze energie tece z baterii. Vse mezi tim je online spotreba, tedy primo ze slunce do spotrebice bez ucasti baterii na toku energie. To, co bylo zdetekovano ze neslo do baterek, ani neslo z nich a pokrylo primo vyrobu, je oznaceno za online spotrebu.

Z meho pohledu jsou toto velmi zajimava cisla, protoze tak ted diky prohnani techto dat jiz drive vytvorenym algoritmem pro hledani teoretickych maxim a minim, muze JML... zjistit, ze:

- Denne za sluneho dne a pri jeho obvyklem zpusobu uzivani systemu behem poslednich 10ti dnu, muze vyrobit teoreticky maximalne 14.3kWh pri plne zatezi systemu, obvykle vsak 8.83kWh a nejmene by se pravdepodobne dalo pocitat s 3.12kWh.

- Maximalni denni online spotreba, napriklad ohrev boileru, muze byt az 5.4kWh, obvykle vsak prumerne 2.52kWh s kterymi se obvykle da pocitat. Pod 702.1Wh jsme se v 10ti dnech nedostali, coz neznamena, ze se dostat nemuzeme i pod tuto minimalni detekovanou hranici.

- Baterky jsou denne schopny zkonzumovat az 11.92kWh, pravdepodobne v den kdy online spotreba bude mala a baterky byly z predchoziho dne hodne vybity. Obvykle dostavaji denne nakrmit 6.4kWh. Urcite by jim bylo dobre zajistit nejmene tech detekovanych 1.74kWh.

- Z nabitych baterek muzeme denne vytahnout az 5.68kWh, obvykle 3.6kWh a nejmene se urcite da pocitat s 1.72kWh

Obrázek

Wattstatistiky: http://mypower.cz/fveinoutlist-jml

Měření: http://mypower.cz/fve-jml

:))

Re: Nabíjení, vybíjení a online spotřeba v kWh

PříspěvekNapsal: pát kvě 02, 2014 2:42 pm
od JML...
Hezky vytvořené! Já to v grafu namastil do sebe, přišlo mi to logičtější, ale je to vlastně záporná hodnota, takže graf je vykreslován na mypoweru do záporu. :yes:
Ano je to přesně jak píšeš, i s tou přímou spotřebou ze slunce, přikládám foto LCD Vertexu, kdy se odpojí od aku po jeho dobalancování, a domácnost pak jede přímo jen ze slunce, a to klidně i půl dne. Protože nemáme bojler a ani ho neplánujem (nemáme ho kam dát), tak pokud nedáme myčku nebo pračku, zůstane docela dost výkonu na střeše nevyužita. :eek2:

vertex-odpojeni-aku.jpg

Re: Nabíjení, vybíjení a online spotřeba v kWh

PříspěvekNapsal: pát lis 14, 2014 9:12 am
od mypower.cz
Hoj.. mirne jsem si u sebe upgradnul mereni, pridal FVE3 a provadim u sebe take pokusy s detekci a pocitanim mnozstvi online spotreby, nabijeni a vybijeni. Zatim ale nejsem schopen rozlisit AC spotrebu (230V), protoze AC stale nemerim. Takze nabijeni a nemerena "online" spotreba je dohromady.

Wattstatistiky: http://mypower.cz/fveinoutlist-mypower

Obrázek

wcharge = mnozstvi energie dodane do baterii nebo do "online AC spotreby"
wdisch = mnozstvi energie odebrane z baterii do DC
wonline = mnozstvi energie na DC spotrebovane primo ze slunce
winfv3 = vyroba FVE3 (360Wp)
winfv2 = vyroba FVE2 (1080Wp)
winfv1 = vyroba FVE1 (800Wp)
win = pro srovnani soucet vsech FVE dohromady (2240Wp)

Re: Nabíjení, vybíjení a online spotřeba v kWh

PříspěvekNapsal: pát lis 14, 2014 9:41 am
od vlkazajac
To je super, prehľadné a dokonalé. Len je škoda, že chýba meranie AC, je to predsa jednoduché, pre Vás hračka.... Ja vlastne meriam len AC spotrebu - všetko ženiem cez menič. Akurát neviem, ako sa da Huttermann HT-1M vynulovat.... Dáva impulzy, ktoré spracujete v meraní hravo.

Re: Nabíjení, vybíjení a online spotřeba v kWh

PříspěvekNapsal: pát lis 14, 2014 10:00 am
od abrams
Zdravím ,

moc pěkné :D :handshake:
AC se dá měřit buť počítáním impulsů elektroměru , nebo ajťáčtěji pomocí Amplocu :yes: já jím měřím odběr celého baráku ... teda jen informativně ukazuje okamžitý odběr abych věděl co se zrovna děje ::rolleyes:: .

Elektronům zdar *cloud*

Re: Nabíjení, vybíjení a online spotřeba v kWh

PříspěvekNapsal: pát lis 14, 2014 3:03 pm
od mypower.cz
Bocnik by byl ale stale nemam zapojeny microlog a me soucasne mereni neumi RMS, coz microlog umi.