Fórum | MyPower.CZ | Obnovitelné zdroje energie - energetická soběstačnost | Poslední návštěva: stř úno 01, 2023 6:53 am


Kdo bude mít největší solární farmu na světě?

Novinky, zajímavosti, věda a technika v oblasti solární energie.

Kdo bude mít největší solární farmu na světě?

Příspěvekod karelkilian » pát bře 12, 2021 1:12 pm

Dobrý den,

máme tu pátek, a to znamená, že tu jsem se článkem ke čtení, zamyšlení a případné diskuzi. Dnes se doslova proletíme „letem světem“ a budeme hledat odpověď na otázku, kdo bude mít největší solární farmu na světě?

Přeji hezký den.
Karel Kilián

Kdo bude mít největší solární farmu na světě?

Mnoho zemí tvrdí, že mají nebo staví největší solární farmu na světě. Kde je ale pravda? Redaktor Christopher McFadden ze serveru Interesting Engineering se pokusil zjistit, která solární elektrárna je či bude ta opravdu největší ze všech. Pojďme se společně podívat, na co přišel.

McFadden hned v úvodu upozorňuje, že jde pouze o některé z největších solárních farem na světě. Část z nich ještě není zcela dokončená a seznam tak není ani zdaleka úplný. Jednotlivé projekty nejsou řazeny v žádném pořadí.

Austrálie ještě ani nezačala

Stavbu obrovské solární farmy nedávno ohlásila Austrálie. Po dokončení by se mělo jednat o největší fotovoltaickou elektrárnu svého druhu. Projekt s plánovanými náklady ve výši 20 miliard australských dolarů (cca 340 miliard korun) má být vybudován na severu země mezi Darwinem a Alice Springs.

Solární panely se zde budou rozkládat na ploše, odpovídající zhruba rozloze 20 tisíc fotbalových hřišť. Maximální kapacita má dosahovat 10 gigawattů. To je samo o sobě působivé, ale energie, kterou vyrobí, nebude určena pro domácí použití - bude totiž exportována. Solární farma bude připojena k nejdelšímu podmořskému kabelu se stejnosměrným proudem s vysokým napětím na světě.

Cílem projektu je dopravit solární energii do Singapuru pomocí 3700 km dlouhé rozvodné sítě. Součástí má být i největší baterie na světě, odkud bude poté elektrická energie přenášena pomocí 750 kilometrů dlouhého vedení do Darwinu a poté po mořském dně do Singapuru.

Celý solární park by měl být schopen produkovat až 20 % elektřiny potřebné v Singapuru. Zahájení výstavby se očekává v roce 2023, přičemž výroba energie by měla být spuštěna o čtyři roky později. Zda se tedy bude jednat o „největší solární farmu“ teprve uvidíme, protože firma ještě nezačala stavět.

Čína chce být také největší

Další zemí, která tvrdí, že má největší solární farmu na světě, je Čína. Obrovská fotovoltaická elektrárna s výkonem 2,2 GW, postavená státním podnikem Hunaghe Hydropower Development, byla nedávno připojena k energetické síti v čínské provincii Čching-chaj.

Nová solární farma čítá také systém pro skladování energie s obrovskou kapacitou 202,8MWh. Střídače pro tento systém dodala firma Sungrow. Celý projekt stál kolem 2,2 miliardy dolarů (cca 48 miliard korun) a využívá bifaciální monokrystalické solární moduly.

Stavba farmy byla zahájena v listopadu 2019 a dokončena v září loňského roku. Systém pro skladování energie byl implementován v období od května do září 2020. Celá farma je připojena k elektrické síti pomocí vysokého napětí postaveného čínskou společností State Grid Corp., které spojuje severozápadní provincie Číny s hustěji osídlenými oblastmi země.

Tato farma je, spolu s dalšími solárními elektrárnami, postavenými v Číně v uplynulých letech, součástí závazku vyrábět do roku 2030 35 % z celkové energetické potřeby z „čistých“ zdrojů.

Spojené arabské emiráty mají také velké plány

Dalším, kdo se chce pyšnit titulem největší solární farmy na světě, jsou Spojené arabské emiráty. Projekční práce na výstavbu v poušti v Perském zálivu byly zahájeny v červenci loňského roku. Státní energetická společnost Emirates Water and Electricity Company (EWEC) uzavřela kontrakt na projekt s nadnárodním konsorciem 26. července 2020.

Farma bude mít maximální kapacitu 2 gigawatty a bude ji stavět společnost Dhabi National Energy Company ve spolupráci s místní firmou Masdar, francouzskou energetickou společností EDF a čínskou JinkoPower.

Farma bude umístěna asi 35 kilometrů od Abú Dhabí a její celkové stavební náklady budou teprve oznámeny. Po dokončení se připojí k další obrovské solární farmě v tomto regionu Noor Abu Dhabi s výkonem 1,2 GW, jejíž stavba byla zahájena v dubnu loňského roku. I v tomto případě jsou však tvrzení o největší solární farmě poněkud předčasná, protože výstavba teprve začíná.

Indie nechce zůstat stranou

Další, kdo si nárokuje titul největší solární farmy, je Indie. Solární elektrárna v Kamuthi v Tamil Nadu v jižní Indii je jistě obrovská, ale je největší na světě? Celý projekt stál 679 milionů dolarů (cca 15 miliard korun) a má celkovou špičkovou kapacitu 648 MW.

Solární panely se rozkládají na ploše deseti kilometrů čtverečních a ročně mají vyrobit až 1,3 TWh čisté elektřiny. Farma se skládá z 576 střídačů, 154 transformátorů a téměř 7 500 kilometrů kabelů. Celkově projekt spotřeboval 30 000 tun pozinkované oceli a na jeho instalaci pracovalo přibližně 8 500 zaměstnanců.

Ve srovnání s farmou Pavagada Solar Park však působí solární elektrárna v Kamuthi jako trpaslík. 180 kilometrů od Bengaluru se na ploše 1214 hektarů rozprostírají napříč řadou vesnic solární panely s deklarovanou kapacitou 2 gigawatty.

Ani to však není konec příběhu. Indie má ještě jednu velkou solární farmu, která konkuruje novému čínskému projektu - Bhadla Solar Park. Nachází se u vesnice Bhadla v Rádžasthánu a má celkovou kapacitu 2,25 GW. Z tohoto hlediska ji tak můžeme označit za dosud největší na světě.

Čína už má velké solární farmy

Už jsme se dívali na plánované čínské projekty, ale v Číně již nyní existuje několik velkých solárních farem. Jednou z nich je pouštní solární park Tengger s úctyhodnou kapacitou 1,55 GW. Pokrývá 1200 kilometrů ze 36 700 km pouště Tengger a byl postaven za účelem dodávek elektřiny do více než 600 000 čínských domácností. Když byl v roce 2015 dokončen, snadno získal titul největší solární elektrárny svého druhu na světě.

Další velkou čínskou solární farmou je Yanchi Ningxia Solar Park, která se nachází v autonomní oblasti Ning-sia. Poprvé byla spuštěna v září 2016 a s výkonem 1 GW byla v té době považována za největší solární pole na světě. Nemůžeme minout ani projekt Datong Solar Power Top Runner Base v provincii Šan-si. V současné době má instalovaný výkon 1,07 GW a dalších 600 MW je ve výstavbě.

Zdroj: interestingengineering.com.
Uživatelský avatar
karelkilian
 
Příspěvky: 155
Registrován: úte pro 11, 2018 1:22 pm


Re: Kdo bude mít největší solární farmu na světě?

Příspěvekod jahodovák » pát bře 12, 2021 6:17 pm

Myslí,.že by bylo asi vhodnější než závodit kdo má největší stavět takovou,která bude nejprospěšnější.A to je podle mě i ta nejmenší na střeše.
6,4kWp-
aexpert MKS,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
?
jahodovák
 
Příspěvky: 1704
Registrován: ned dub 02, 2017 2:45 pm


Re: Kdo bude mít největší solární farmu na světě?

Příspěvekod Dagus » pát bře 12, 2021 7:35 pm

Ta ale nepřinese zisk ani systému, ani nadnárodní firmě, takže není chtěná.
7010Wp, SV 1710Wp Poly, J 1820Wp Mono, JZ 1680Wp Poly, JZ2 1800Wp Mono, 810Wp Hyundai čeká
MP2 5000VA, MPPT1 150/60tr, MPPT2 150/60tr, 16.8kWh 17S 310Ah AKU1, 15.2kWh 17S 280Ah AKU 2, 2xJK-BMS
?
Dagus
podporuje fórum
 
Příspěvky: 1572
Registrován: ned úno 17, 2019 9:07 pm


Re: Kdo bude mít největší solární farmu na světě?

Příspěvekod lubomirz » úte bře 16, 2021 1:45 pm

nemali sme tu nedavno artikel ze India chce stavat 30 GWp solar ??
?
lubomirz
 
Příspěvky: 444
Registrován: ned kvě 31, 2020 4:25 pmZpět na Magazín MyPower.CZ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: CC [Bot] a 0 návštevníků

Reputation System ©'