Fórum | MyPower.CZ | Obnovitelné zdroje energie - energetická soběstačnost | Poslední návštěva: pát led 27, 2023 6:07 am


Indie staví největší hybridní energetickou farmu

Novinky, zajímavosti, věda a technika v oblasti solární energie.

Indie staví největší hybridní energetickou farmu

Příspěvekod karelkilian » pát bře 05, 2021 2:55 pm

Dobrý den,

máme tu první březnový pátek a s ním i další článek ke čtení, zamyšlení a případné diskuzi. Dnes se podíváme do Indie na jeden opravdu velký projekt.

Přeji hezký den.
Karel Kilián

Indie staví největší hybridní energetickou farmu

V Indii začali stavět největší hybridní energetickou farmu na světě. Dle tiskové agentury AFP má takzvaný „megapark“ produkovat neuvěřitelných 30 gigawattů obnovitelné elektřiny. Základní kámen položil 15. prosince loňského roku Indický premiér Naréndra Módí.

Módí při této příležitosti uvedl, že energetická farma pomůže Indii snížit emise oxidu uhličitého každý rok až o 50 milionů tun. Indie se aktuálně řadí mezi tři největší producenty CO2 na světě - v žebříčku z roku 2016 se s více než 6% podílem nacházela na třetím místě za Čínou a Spojenými státy americkými.

Největší hybridní energetická farma

Je 30 gigawattů málo, nebo hodně? Pro srovnání: v celých Spojených státech je instalovaná kapacita solární energie 49,45 GW. V současnosti má pouze pět zemí na světě solární elektrárny s celkovou kapacitou přesahující 30 gigawattů.

Aktuálně největší solární farma v Indii produkuje 2,245 GW, takže nový park bude více než třináctkrát výkonnější. Předseda místní vlády Vijay Rupani uvedl, že stát Gudžarát nyní využívá instalovanou kapacitu obnovitelné energie 11 GW.

Energetická farma se bude rozkládat na 72 600 hektarech (to zhruba odpovídá velikosti Singapuru a Bahrajnu) v regionu Kutch ve státě Gudžarát v západní Indii. Její součástí budou solární panely, větrné elektrárny a pochopitelně také energetická úložiště.

Panely, větrníky, baterie a infrastrukturu pro výrobu energie bude instalovat pět společností. Dle Wikipedie mají solární panely zabírat plochu 49 600 hektarů, zbývajících 23 000 hektarů pak obsadí větrné elektrárny. Polovina infrastruktury by měla být zprovozněna do roku 2023, celý projekt pak bude dokončen o další dva roky později.

Odsolování mořské vody

Hybridní energetická farma je součástí většího projektu, který zahrnuje odsolovací zařízení v Madvi Taluka a plně automatizovanou linku na zpracování a balení mléka. Odsolovací zařízení má denně zpracovávat 100 milionů litrů vody, což pomůže přibližně 800 000 lidem žijícím ve vyprahlé oblasti hraničící s Pákistánem.

Vláda plánuje zřídit podobné závody v regionech Devbhumi Dwarka, Gir Somnath, Bhavnagar a Bharuch. Závod v Mandvi sníží závislost regionu Kutch na zásobování vodou z řeky Narmada a pokryje poptávku po pitné vodě.

Světlé zítřky

Hybridní park s obnovitelnými zdroji energie v Kutch zvýší bezpečnost hranic, vytvoří nová pracovní místa a sníží cenu elektrické energie. Z globálního hlediska je nejdůležitější nezanedbatelné snížení znečištění a ochrana životního prostředí.

„Energetická a vodohospodářská bezpečnost jsou ve 21. století životně důležité,“ uvedl indický předseda vlády. „Dva hlavní projekty parku pro obnovitelné zdroje energie a odsolovací zařízení, které byly dnes slavnostně zahájeny v Kutch, jsou kroky k jejich dosažení.“

Indie plánuje do roku 2022 vyrábět 175 GW obnovitelné energie a do roku 2030 chce tuto hodnotu zvýšit až na 450 GW. Hybridní megapark je jedním z kroků. směřujících k vytyčenému cíli. Druhá nejlidnatější země světa si navíc klade za cíl snížit každý rok emise oxidu uhličitého o 50 milionů tun.

Co říkáte na indický hybridní „megapark“?

Zdroje: interestingengineering.com, indianexpress.com, intelligentliving.co, wikipedia.org, sciencealert.com.
Uživatelský avatar
karelkilian
 
Příspěvky: 155
Registrován: úte pro 11, 2018 1:22 pm


Zpět na Magazín MyPower.CZ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: CC [Bot] a 0 návštevníků

Reputation System ©'