Stránka 1 z 2

Texasané si s výpadky elektřiny poradili po svém

PříspěvekNapsal: pát úno 26, 2021 4:06 pm
od karelkilian
Dobrý den,

máme tu poslední únorový pátek, a to znamená, že jsem tu se článkem k přečtení, zamyšlení a diskuzi. Dnes se podíváme do Texasu, kde se potýkali s výpadky proudu.

Přeji hezký den.
Karel Kilián

Texasané si s výpadky elektřiny poradili po svém

Výpadky proudu, způsobené nepříznivým počasím, nejsou výjimkou ani u nás. Své by o tom mohli vyprávět obyvatelé amerického Texasu, kteří kvůli nezvykle chladnému počasí čelili opakovaným výpadkům dodávek elektřiny a kolapsu elektrické sítě.

Některé výpadky trvaly až několik desítek hodin, což v kombinaci s mrazivým počasím působilo obyvatelům nemalé problémy. Řešili je nejrůznějšími způsoby - počínaje generátorem v autě, přes domácí baterii, až po využití elektromobilu.

Auto jako záložní zdroj

Na sociálních sítích je například zmiňován příběh 66letého důchodce Randyho Jonese, který během tři dny trvajícího výpadku použil k napájení své domácnosti nedávno zakoupený Ford F-150 Hybrid. Konkrétně využil palubní generátor PowerBoost, a i když motor auta běžel 10 až 12 hodin denně, „spotřeboval jen pár galonů paliva“.

Příspěvek na Twitteru neunikl pozornosti generálního ředitele společnosti Ford Jima Farleye. Ten ho komentoval slovy: „Situace na jihozápadě Spojených států je velmi nepříjemná. Kéž by všichni v Texasu měli nový F150 s integrovaným generátorem PowerBoost....“

Proti klasickému dieselovému agregátu se automobil osvědčil hned v několika směrech. Kromě výrazně menší hlučnosti se údajně může pochlubit nižší spotřebou paliva a tím i menšími náklady. Zdroj však bohužel neuvádí konkrétní čísla.

Ford s agregátorem

Spokojený majitel se o použité řešení podělil na stránkách F150gen14.com, kterým poskytl i podrobnou fotografickou dokumentaci. Nutno konstatovat, že elektrikáři by patrně nepochválili množství na sebe navazujících prodlužovacích kabelů, ani jejich volné uložení na podlahách a nábytku. Berme ale v úvahu, že se jednalo o nouzové řešení.

Agregátor zvládl napájet několik světel, rychlovarnou konvici, televizor s úhlopříčkou 75”, topinkovač, kávovar, topení a ledničku. Běžel asi 10 až 12 hodin denně, aby nerozmrzly potraviny v mrazáku. Jones chválí snadné použití, kdy kromě nastartování nebylo nutné dělat nic dalšího.

„Byli jsme bez proudu od neděle do středy večer,“ řekl Jones v rozhovoru pro média. „Truck nám v noci poskytoval světlo, přístup k televizi, abychom mohli sledovat zprávy a informace o počasí. Zajistil nám teplo a mohli jsme si dát dobrou kávu.“

Baterie od Tesly

Další, komu při dlouhotrvajících výpadcích elektrické energie pomohlo vlastnictví určitého auta, byť tentokrát jiným způsobem, byli majitelé Tesel. V tomto případě je řeč do domácích bateriích Tesla Powerwall, které si mnozí pořizují jako řešení k nočnímu nabíjení elektromobilů solární energií.

Výhodu baterie ocenil na Redditu uživatel s přezdívkou BritCrit. Opakované krátkodobé výpadky elektřiny mu bez problémů vykryla Tesla Powerwall. Dle publikovaného snímku došlo ke 32 výpadkům v celkové délce 29 hodin, které baterie bez problémů zvládla.

Dotyčný v další diskuzi uvedl, že původně záložní baterii pořizovat nechtěl. Byl přesvědčen, že se jednalo o zbytečnou investici, neboť by byla využívána kolem 30 minut ročně. Nakonec ho k zakoupení přesvědčila manželka, které je za to nyní vděčný.

Teplo domova v Modelu 3

O svou zkušenost se na diskuzním fóru Reddit podělil také majitel Tesly Model 3. „Tady v Texasu zažíváme historickou zimní bouři. Energetická síť není schopna to zvládnout a v mrazivých dnech tak zažíváme i několik hodin trvající výpadky proudu. Minulou noc nešla elektřina šest hodin.“ postěžoval si uživatel, vystupující pod přezdívkou Razzooz.

Protože k vytápění domu používá elektrickou energii a velmi rychle vyčerpal zásoby dřeva, musel řešit otázku, jak zajistit rodině teplo. Nakonec našel řešení: manželka, pes a novorozená dcera spali v garáži v Tesle Model 3. „Kdybych neměl toto auto, byla by to velmi drsná noc.“ konstatoval.

Zahřát se lze pochopitelně i v klasickém automobilu se spalovacím motorem. Nastartované auto však nelze kvůli výfukovým plynům používat v garáži a k jeho vyhřátí je tak potřeba mnohem větší množství energie. Nemluvě o zplodinách, které takový vůz produkuje.

Jak byste řešili třídenní výpadek elektřiny vy?

Zdroje: twitter.com, twitter.com, f150gen14.com, reddit.com, interestingengineering.com. motorbiscuit.com.

Re: Texasané si s výpadky elektřiny poradili po svém

PříspěvekNapsal: pát úno 26, 2021 5:17 pm
od dracekvo
Jestli by nebylo snažší si udělat redukci a prostě schodit hlavní jistič a přívod z auta zapojit do nejbližší zásuvky, než tahat po baráku prodlužky. V usa stejně většinou mají vše 1F.

Re: Texasané si s výpadky elektřiny poradili po svém

PříspěvekNapsal: pát úno 26, 2021 7:09 pm
od MareC3k
Vcera som na xichtoknizke nasiel nahodou ziadost jedneho amerikanca z postihnutej casti... jednalo sa o nejaku power-wall skupinu, kde zhanal info, ako by mohol napajat svoju domacnost zo solaru a baterii, aby sa vyhol vypadkom energie.
Co mna, ale aj viacerych v danej skupine zarazilo bola jeho uvedena denna spotreba 160-180kWh. Pricom pisal, ze nema ziadne extra elektricke spotrebice v domacnosti, len bezny standard :?
Uvedeny Powerboost vo Forde F150 ma vraj vykon 7,5kW... verim, ze u nas by to bez problemov stacilo aj na 2 domacnosti sucasne, Pre solarnika by postacilo aby bezal 2 hodiny a baterie ma nabite na dalsie 2 dni :D

Re: Texasané si s výpadky elektřiny poradili po svém

PříspěvekNapsal: pát úno 26, 2021 7:11 pm
od Matess
amici hodne topi elektrinou. Ono v texasu obvykle nejsou velke mrazy, tak tam neco jako plyn proste nemaji...

Re: Texasané si s výpadky elektřiny poradili po svém

PříspěvekNapsal: pát úno 26, 2021 8:16 pm
od Joskob
180kWh to mám tak na 3 týždne :)
Ale aj keby kúrili iba elektrinou tak 180 kWh/deň ??? To je 7,5kW nonstop 24h. V hoteli máme teraz aj keď je zavretý 200kWh/deň a to je kolos ,beží nonstop bazén ,vzduchotechniky ,kotolňa ,obehovky, chladničky atď.

Re: Texasané si s výpadky elektřiny poradili po svém

PříspěvekNapsal: pát úno 26, 2021 8:51 pm
od jahodovák
Ono to vypadá,že někde vypadla desetinná čárka...

Re: Texasané si s výpadky elektřiny poradili po svém

PříspěvekNapsal: pát úno 26, 2021 9:01 pm
od rasto1
jahodovák píše:Ono to vypadá,že někde vypadla desetinná čárka...

Keby to bolo v nemecku tak mozno ale amerika je krajina neobmedzenych moznosti :-)
Ja tomu i celkom verim i ked sa asi nejednalo o standardny ceskoslovensky domcek :-)

Re: Texasané si s výpadky elektřiny poradili po svém

PříspěvekNapsal: sob úno 27, 2021 10:32 am
od Matess
jj ty jejich papíraky a neznalost izolace...

Re: Texasané si s výpadky elektřiny poradili po svém

PříspěvekNapsal: sob úno 27, 2021 11:50 am
od fugas
Jsou to tři přímotopy po 2kW plus ostatní spotřebiče.Nedávno v největších mrazech (jak jinak) mi prasknul kotel.Takže mě to přijde celkem uvěřitelné.

Re: Texasané si s výpadky elektřiny poradili po svém

PříspěvekNapsal: sob úno 27, 2021 12:56 pm
od Joskob
fugas píše:Jsou to tři přímotopy po 2kW plus ostatní spotřebiče.Nedávno v největších mrazech (jak jinak) mi prasknul kotel.Takže mě to přijde celkem uvěřitelné.

Veď aj u nás sa kúri elektrinou. Ale ani 3 primotopy 2kW nejdú 24h non-stop !

Re: Texasané si s výpadky elektřiny poradili po svém

PříspěvekNapsal: sob úno 27, 2021 1:16 pm
od fugas
Věř mi že ano, jdou.I zděný nezateplený dům má obrovské ztáty.Okna mám nová.Málo používané místnosti, kde se topí jen účelově (v případě havárie ústředního vytápění), jako je koupelna, prochladnou až na 7C během tří dnů.Výkon 2kW stačí sotva na udržení snesitelné teploty v místnosti, nikoliv na vytopení k nějaké setrvačnosti, když je venku -12C.To nejsou doměnky, ale nepříjemná zkušenost cca tři týdny stará.

Re: Texasané si s výpadky elektřiny poradili po svém

PříspěvekNapsal: sob úno 27, 2021 3:38 pm
od marko250
Když byl ten týden s -20°C přez noc a ve dne kolem -12°C ,tak jsem ládoval za den 63kg dřeva do 92% účinného kotle.Samozřejmě jsou ztráty ještě na izolaci AN,ale celkem ty ztráty jdou opět do domu a trocha ven nasávacím okínkem u kotle ,když pyrolízový kotel ztlumí výkon,nebo někdo otevře garáž.63kg x 4kWh=252kWh za den i s TUV pro pět lidí pračky a myčky takže tepelná ztrátovost u mě doma při té kose je 10.5kW .No a pokud to budu vykrývat klasickým odporovým ohřevem,tak jsem na tom hůř než ti amíci :-) .Pamatuji stav domu ,kdy nestačil kotel s 32kW při takových mrazech a během toho jednoho týdne jsem neudržel na plný výkon kotle 50°C v AN(3000l) a teplotu v domě na 22°C.Přitápěl jsem ještě krbovou vložkou(6kW) s rozvodem do dvou pater a těžkou akumulací. Po mnoha úpravách domu jsem dnes na 10.5kW.Proto obdivuji nedávno zmiňovaný dům tady s 2.5kW.

Re: Texasané si s výpadky elektřiny poradili po svém

PříspěvekNapsal: čtv bře 04, 2021 1:52 am
od kodl69
tady teda -20 nebylo delší dobu, ale asi jsem na tom líp, i když s cca o 1/3 menším domem jsem se nedostali přes 35kg dřeva za den, a i zateplenej barák měl výrazně chladnější stěny, takže jsem topil spíš na 24°, aby se to pocitově vyrovnalo, a párkrát jsem zapnul elektrický podlahovky, spíš pro pocit tepla od noh, než kvůli topení. Můj dům ze začátku devadesátých let (ytong, vakuová dvojskla ve dřevěných rámech) měl původně výpočtovou ztrátu pro -15° a 20°C uvnitř 17kW, takže mi americký spotřeby nepřipadají divný, za sezónu jsem tehdy spotřeboval 22MWh elektriky. Dnes spálím 10m3 měkkýho dřeva, což jsou cca 4t, tj zase 16MWh v teple, 2MWh z DS a další 4MWh ze slunka, tj zateplení a výměna oken za trojskla vlasně nepřineslo žádnej efekt...
Možná by to chtělo jednu zimu topit jenom elektrikou v přímotopech a podlahovce jako kdysi, a zjistit jak je to doopravdy.

Re: Texasané si s výpadky elektřiny poradili po svém

PříspěvekNapsal: čtv bře 04, 2021 7:40 am
od Joskob
Nič v zlom chlapi, ale keď vidím tie údaje typu: spálil som 35kg dreva za deň, nedá mi neopýtať sa, to máte tie polienka ciachované alebo ich pred nakládku do pece vážite? Ešte by som to pochopil pri uhlí alebo briketach. No pri dreve mi to pripadá ako meranie bulharským metrom. Nedajbože ešte z toho uvádzať využite teplo v kWh v domácnosti. Robím snáď niekde chybu, lebo mi to hlava neberie?

Re: Texasané si s výpadky elektřiny poradili po svém

PříspěvekNapsal: čtv bře 04, 2021 7:57 am
od Lui
Joskob píše:Nič v zlom chlapi, ale keď vidím tie údaje typu: spálil som 35kg dreva za deň, nedá mi neopýtať sa, to máte tie polienka ciachované alebo ich pred nakládku do pece vážite? Ešte by som to pochopil pri uhlí alebo briketach. No pri dreve mi to pripadá ako meranie bulharským metrom. Nedajbože ešte z toho uvádzať využite teplo v kWh v domácnosti. Robím snáď niekde chybu, lebo mi to hlava neberie?


Skúsim tak mierne odpovedať troška ináč...ono je takmer jedno že či spáliš 15kg dubu(tvrdé) alebo smreku(makke) teplo z toho bude fakt takmer rovnaké množstvo akurát že jedno zhorí rýchlejšie druhé pomalšie...
Sa iba pousmejem,ked niekto predáva brikety a napíše tam že sú z tvrdého dreva s lepšou výhrevnosťou.... :lol:
V podstate je úplne jedno z čoho je briketa vyrobená,lebo stlačí drevo na relatívne rovnakú hustotu jak makké drevo tak tvrdé.
A ešte k tomu drevo: ked vie kolko má doma dreva,a aký druh a samozrejme nakolko je suchý(velmi podstatné číslo pri počítaní),dá sa naozaj vypočítať,že kolko je v nej energie...

Re: Texasané si s výpadky elektřiny poradili po svém

PříspěvekNapsal: čtv bře 04, 2021 8:15 am
od Joskob
Áno ja viem že sa dá vypočítať energia uložená v dreve. Ale také kubík smreku môžem mať od 400 do 800 kg, podľa vlhkosti ,či je čerstvé alebo suchár. Ďalej sú to faktory ako druh pece, spôsob horenia,tlak a vlhkosť vzduchu, veľkosť polienok, ťah komína a iné, z ktorých je potom výsledné číslo, a to môže byť plus mínus autobus.
Preto sa pýtam, či majú drevo nejak ciachované a sortírované.

Napísať že som za tri mesiace spálil 5 kubíkov dreva, má myslím väčšiu výpovednú hodnotu ako to udávať v kg , nedajbože v kWh , to už je tak trochu alchýmia v bežných domácich podmienkach

Re: Texasané si s výpadky elektřiny poradili po svém

PříspěvekNapsal: čtv bře 04, 2021 8:30 am
od jahodovák
U dřeva se udává výhřevnost v kg a to z důvodů,které píšeš výše..taková balza nebo dub pokud budeš porovnávat v kubíkách dojdeš k neporovnatelným výsledkům,samozřejmě se porovnává dřevo o stejné vlhkosti a za stejných podmínek.Toto je ale většině co topí dřevem známo,navíc u dřeva je i několik způsobů určování obsahu dřeva a tím i skutečné měrné váhy toho samého dřeva,zkus se podívat jak se prodává palivové dříví a jak kulatina...hezký den

Re: Texasané si s výpadky elektřiny poradili po svém

PříspěvekNapsal: čtv bře 04, 2021 8:31 am
od Joskob
Takýmto pošahaným trendom budeme za chvíľu merať v kWh aj vodu, podľa množstva vyrobiteľného vodíka a jeho následnej preneny na energiu.
To bude pre korporácie zase dobrá páka na ľudí.

Re: Texasané si s výpadky elektřiny poradili po svém

PříspěvekNapsal: čtv bře 04, 2021 8:31 am
od Quickyprd
Ono celkově když se počítá spotřeba dřeva, je top dost ošemetné, jelikož tam je moc proměnných. Ono sice je pěkné číst že kubík smrku je za 690,- v akci...a vedle mají tunu lisovaných briket za 4500,-...tak si každý druhý řekne, šmarjá taková drahota, za to mám 8kubíků smrku...ale ten kubík je mokré dřevo, sypané do krychle, nerovnané...vlhkost klidně 80%. Kdežto brikety jsou lisované, vlhkost do 20% a po přepočtu na váhu ty brikety nejsou zase taková hrůza, to samé platí i pro různé dřevo...kubík rovnaný suchý...kubík mokrý sypaný....je spálím 1,5m3 rovnaného suchého smrku za zimu...takže většinou kupuji briketky suché voňavé z místní pily...minimum popela, krásně hoří, voní...a ještě to je bez práce...

Re: Texasané si s výpadky elektřiny poradili po svém

PříspěvekNapsal: čtv bře 04, 2021 8:44 am
od Joskob
Jahodovak: stačilo by uviesť päť kubíkov dubu, alebo päť kubíkov smreku.
Minulý rok som mal na dvore 10 kubíkov kde bolo smrek, borovica, dub, niečo ročné niečo dvojročné, suché, čerstvé,všetko v kope. Ukáž mi experta ktorý by z toho išiel vyratávať kWh. Takže stále platí otázka má niekto drevo ciachované a sortirované? A to je stále len drevo, ktoré relatívne dokážeš vyrátať, pochybujem že niekto tu z tunajších Meria a vyrátava aj ostatné faktory pri horení, o ktorých som písal vyššie.