Stránka 1 z 1

Tesla uvádí na trh vlastní solární invertor

PříspěvekNapsal: pát led 29, 2021 11:54 am
od karelkilian
Dobrý den,

máme tu poslední lednový pátek, a to již tradičně znamená, že přinášíme článek k přečtení, případnému zamyšlení a diskuzi. Tentokrát se podíváme na novinku v solárním portfoliu Tesly.

Přeji hezký den.
Karel Kilián

Tesla uvádí na trh vlastní solární invertor

Společnost Tesla, známá především jako výrobce elektromobilů s velkými solárními ambicemi, využila své odborné znalosti v oblasti a uvedla na trh vlastní solární invertor. Posunula se tak o další krůček blíže ke komplexnějšímu ekosystému. Tesla nabízí solární řešení od akvizice společnosti SolarCity v roce 2016.

Zajímavostí je, že zatímco většina firem, zabývajících se technologií nabíjení elektrických vozidel, opakovaně zdůrazňovala důležitost invertorů v rámci systému, Tesla šla jinou cestou. Jako první nabídla solární panely, respektive solární tašky, a baterie, zatímco s invertorem přišla až dlouho poté.

Invertor od Tesly

Produkt, pojmenovaný prostě Tesla Solar Inverter, je k dispozici ve dvou verzích: s výkonem 3,8, nebo 7,6 kilowattů. Výrobce tvrdí, že jeho solární invertor má účinnost 97,5 % - bohužel však z nějakého důvodu nespecifikuje, zda se jedná o hodnotu dle CEC (California Energy Commission) nebo skutečnou maximální účinnost.

Jak je ve Spojených státech požadováno legislativou, střídač je dodáván s integrovanou funkcí rychlého vypnutí a poskytuje ochranu před elektrickým obloukem a „ground fault protection“. Produkt byl navržen pro úhlednou integraci s baterií Tesla Powerwall a také s aplikací Tesla, která umožňuje sledovat výrobu a spotřebu energie.

Tesla zatím zveřejnila na oficiálních webových stránkách jen vybraná data, nikoli úplnou specifikaci. Rovněž nejsou zcela jasné schopnosti a možnosti v oblasti integrace a optimalizace systému. Lze ale předpokládat, že produkty od jednoho dodavatele bude jednodušší sladit tak, aby fungovaly ve vzájemné harmonii.

Proč právě Tesla?

„Po dokončení návrhu solárního systému vyberou inženýři společnosti Tesla nejlepší solární invertor na základě střešní konstrukce vašeho domu a jejímu vystavení slunci.“ uvádí výrobce na webu o svém řešení pro výrobu energie ze slunečních paprsků.

Tesla zjistila, že majitelé solárních elektráren ztrácejí nejvíce energie a peněz kvůli nákladné údržbě a nespolehlivým střídačům. Volba Tesla Solar Inverteru má poskytnout spolehlivé řešení s minimální spotřebou elektřiny.

Tesla v nedávné době zaznamenala úspěch se sadou baterií Powerwall, které jsou velmi dobře použitelné pro nasazení v domácnostech. Zatímco v oblasti fotovoltaických panelů se jí příliš nedařilo, pomalu ale jistě se začíná s konceptem solárních střešních tašek.

Tesla Solar Inverter

Úkolem invertoru je transformace stejnosměrného proudu ze solárních panelů na střídavý proud, používaný k pohonu domácích spotřebičů. Jde o důležitou součást solární instalace. Produkt od Tesly má vynikat jednoduchým procesem instalace a kompatibilitou nejen se střešními taškami Solar Roof, ale i s konvenčními fotovoltaickými panely.

Výrobce jako hlavní benefity uvádí využívání technologie Powerwall 2, vynikající svou efektivitou a spolehlivostí. Nechybí ani konektivita, kterou lze realizovat buď přes ethernetový kabel, nebo bezdrátovou síť. Nové softwarové funkce a vylepšení budou, podobně jako u elektromobilů Tesla, průběžně přidávány prostřednictvím OTA aktualizací.

Zařízení s rozměry 660 × 411 × 158 milimetrů váží 23,6 kilogramů a může pracovat při teplotách od -5 do +45 stupňů Celsia. Tesla si je zjevně jistá jeho spolehlivostí a kvalitou, neboť dává záruku v délce 12,5 let.

Dává to smysl

Uvedení vlastního invertoru není velkým překvapením - překvapivá je spíše skutečnost, že tento produkt Tesla nenabídla už dávno. Novinka poskytne lepší kontrolu nad celkovým návrhem a monitorováním systému pro výrobu energie.

Ve stávajících řešeních používala Tesla invertory Delta a SolarEdge. Srovnání s nimi je však poněkud rozpačité - zatímco invertor Delta má deklarovanou o trochu nižší účinnost 97 %, SolarEdge uvádí ještě vyšší hodnotu - konkrétně až 99 %.

Jednou z největších (i když zatím stále nejistou) výhod mohou být nízké náklady. Výrobce by totiž teoreticky mohl dosáhnout nižší výrobní ceny než konkurence využitím své již tak velké kapacity pro výrobu elektrických vozidel a nabíjecích stanic.

Co říkáte na Tesla Solar Inverter?

Zdroje: pv-magazine.com, tesla.com, tesla.com, electrek.co.

Re: Tesla uvádí na trh vlastní solární invertor

PříspěvekNapsal: pát led 29, 2021 2:44 pm
od jahodovák
Zatím na to nelze říct nic,v prodeji to není a je to skoro jako ty baterky od Pruse...

Re: Tesla uvádí na trh vlastní solární invertor

PříspěvekNapsal: pát led 29, 2021 3:11 pm
od mobilik
Je to asi také isté ako perfektne solárne tašky od tesly, všade sa o tom píše, je to perfektne, len to nikto u nás nikde nevidel.
Inštalácie v CZ a v SK spočítaš asi na jednej ruke....

Táto otázka bude aktuálna najskôr o 5 rokov, ak vôbec...

Takže taka senzácia.
Zbytočný článok, niekedy mi to pripadá ako bulvár. :mrgreen:
Hlavne keď si to prečítam v Slovenských novýnach a potom tu na fóre.

Re: Tesla uvádí na trh vlastní solární invertor

PříspěvekNapsal: sob led 30, 2021 4:13 pm
od tomas
Až ten invertor bude ostrovní, tak se tu o tom budeme moct bavit ;)
Zřejmě to stejně bude jen na 120V.

Re: Tesla uvádí na trh vlastní solární invertor

PříspěvekNapsal: ned bře 28, 2021 3:21 pm
od PavelR
ten pracovní rozsah od -5C je beztak pro nás málo