Fórum | MyPower.CZ | Obnovitelné zdroje energie - energetická soběstačnost | Poslední návštěva: pát úno 03, 2023 6:37 pm


Lesní požáry v Kalifornii ochromily fotovoltaiku

Novinky, zajímavosti, věda a technika v oblasti solární energie.

Lesní požáry v Kalifornii ochromily fotovoltaiku

Příspěvekod karelkilian » pát lis 13, 2020 10:45 am

Dobrý den,

máme tu pátek, tentokrát třináctého, a to znamená, že je tu další článek ke čtení, zamyšlení a diskuzi. Dnes se vrátíme do horkého kalifornského léta.

Přeji hezký den.
Karel Kilián

Lesní požáry v Kalifornii ochromily fotovoltaiku

Počátkem září zuřily v americké Kalifornii lesní požáry, které zasáhly 890 tisíc hektarů lesního porostu. Ač jsou lesní požáry v této oblasti relativně časté, letos byly svým rozsahem rekordní. V konečném důsledku měly negativní vliv také na výrobu elektrické energie ze slunečního světla.

Horký závěr léta byl pro kalifornskou elektrickou síť těžkou zkouškou. Výrazně vzrostla spotřeba elektřiny, neboť domácnosti i firmy chladily rozpálené budovy pomocí klimatizací. Teploty totiž dosahovaly až 50 stupňů Celsia. Část rozvodů pak na některých místech ohrožoval oheň, který se dlouhou dobu nedařilo dostat pod kontrolu.

Lesní požáry a fotovoltaika

Lesní požáry měly také významný vliv na výrobu solární energie. Kouř z hořících lesů totiž zatemňoval oblohu a odstínil dopadající sluneční paprsky. Americká Správa energetických informací (U.S. Energy Information Administration; EIA) uvedla, že výroba solární energie kvůli tomu počátkem září klesla.

Jemné částice o průměru 2,5 mikrometrů nebo menším (označované jako PM2,5) obsažené v hustém kouři blokovaly světlo nejen při pohybu ve vzduchu, ale také po usazení na solární panely. Tím došlo ke snížení množství slunečního světla dopadajícího na panely a poklesu výrobu elektřiny.

Podle kalifornského provozovatele elektrické soustavy California Independent System Operator (CAISO), který pokrývá 90 % solární kapacity v Kalifornii, klesla v prvních dvou týdnech letošního září výroba elektřiny ze solárních elektráren ve srovnání s červencovým průměrem o 30 %.

Méně slunce = méně elektřiny

V porovnání se stejným obdobím loňského roku způsobily lesní požáry pokles výroby elektřiny ze slunce o 13,4 %. V tomto případě je však zdánlivě nepříliš markantní pokles nutné doplnit o informaci, že proti září 2019 vzrostla kapacita solárních elektráren v zemi přibližně o 5 %.

Konkrétně v červenci 2020 se celková denní výroba elektřiny ze sluneční energie, která zahrnuje solární fotovoltaické panely a tepelné elektrické generátory, pohybovala od 104 GWh do 119 GWh, v průměru za celý měsíc pak 113 GWh.

V polovině srpna vypukly velké požáry, kvůli kterým 22. srpna klesla výroba na 68 GWh a do konce měsíce se vrátila na přibližně 100 GWh. V září aktivita požárů vzrostla a výroba elektřiny ze slunce následkem toho 11. září klesla až na 50 GWh.

Horká Kalifornie

Kalifornie je z hlediska výroby elektřiny téměř ze 20 % závislá na solárních zařízeních, přičemž má větší celkovou solární kapacitu než dalších pět států USA. Do roku 2045 chce přitom vyrábět pouze stoprocentně čistou elektřinu.

Důraz Kalifornie, kladený na solární energii, je součástí dlouhodobého úsilí o zabránění ničivých dopadů klimatických změn. Krátkodobě se ale kalifornské obnovitelné zdroje musejí potýkat s rostoucími maximálními teplotami.

Letošní září přineslo dva ne právě příjemné rekordy. Tím prvním je spálení 890 tisíc hektarů lesů, čímž byl překonán dosavadní rekord zaznamenaný v roce 2018. kdy plamenům podlehlo 739 tisíc hektarů lesního porostu.

Zaprášené panely

Druhý rekord oznámila Kalifornská rada pro letecké zdroje (California Air Resources Board; CARB): 15. září 2020 dosáhlo znečištění malými částicemi 659 mikrogramů na metr krychlový, což je nejvyšší úroveň zaznamenaná od roku 2000. Vanoucí vítr pak nejen podněcoval plameny, ale také odnášel znečištění do jižní Kalifornie, kde je mnoho solárních farem.

Majitel solární elektrárny Mark Larsen 28. září hlásil na sociální síti Twitter: „Vylezl jsem dnes ráno na střechu, abych umyl solární panely. Byl jsem překvapen, když jsem viděl, kolik prachu a špíny na nich bylo z kouře z Kalifornie.“ Ke svému příspěvku pak vystavil snímky před a po čištění.

Ovlivněny byly i menší domácí a komerční solární systémy. „Mnoho z nich nevyrábělo žádnou energii,“ řekl Steve Pariani, zakladatel společnosti Solar Pro Energy Systems zabývající se instalací solárních elektráren, pro San Mateo Daily Journal.

Jak se planeta zahřívá, prodlužují se období kalifornských lesních požárů. Ty pak zasahují větší území než kdykoli předtím a produkují více kouře. Dým z ohně tak zatemňuje jinak jasnou budoucnost solární energie v této oblasti.

Co říkáte na vliv lesních požárů na sluneční elektrárny?

Zdroje: theverge.com, eia.gov.
Uživatelský avatar
karelkilian
 
Příspěvky: 155
Registrován: úte pro 11, 2018 1:22 pm


Zpět na Magazín MyPower.CZ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: CC [Bot], DataForSeo [Bot], Neticle [Bot] a 0 návštevníků

Reputation System ©'