Stránka 1 z 1

Skládací solární střecha hledá sponzory

PříspěvekNapsal: pát zář 18, 2020 10:52 am
od karelkilian
Dobrý den,

je tu pátek a s ním i článek k přečtení, zamyšlení a případné diskuzi. Dnes se podíváme na, myslím že docela zajímavý, nápad do Švýcarska.

Přeji hezký den.
Karel Kilián

Skládací solární střecha hledá sponzory

Švýcarská firma Kronberg ve spolupráci s St. Gallisch-Appenzellische Kraftwerke (SAK) zkonstruovala a postavila novou fotovoltaickou skládací střechu. Jednoduše řečeno jde o chytrou střechu, která se vysune, když svítí slunce, a automaticky se složí v okamžiku, kdy se obloha zatáhne či po západu slunce.

Společnosti začaly systém budovat na jaře roku 2020. Střecha o rozloze 4 000 m2 pokrývá parkoviště v Jakobsbadu u zastávky lanovek na horu Kronberg. Do prostoru se kromě parkovacích míst pro 152 automobilů vešly také dvě nabíječky pro elektromobily.

Švýcarský nápad

Solární elektrárna se skládá ze 1320 fotovoltaických panelů, jež mohou ročně generovat téměř 350 000 kWh čisté elektřiny. Ta bude dodávána lokálním odběratelům. Čtvrtinu, tedy 330 panelů, již používají SAK a Kronbergbahn k provozu dvou lanovek.

Logicky vyvstává otázka, jaké má projekt skládací solární střechy vlastně výhody. Patrně největším benefitem má být odolnost proti nepříznivým povětrnostním podmínkám. Složené panely lépe odolávají silnému větru, krupobití či sněhu a vyžadují tak menší náklady na opravy, údržbu a čištění.

V tomto konkrétním případě fungují panely také jako zastínění parkoviště - díky tomu, že jsou vysunuté pouze pokud svítí slunce, chrání vozidla pod sebou před slunečními paprsky. „Užijte si slunce na Kronbergu, zatímco na vás auto počká ve stínu!“ láká firma Kronberg turisty.

Hledá se sponzor

Obě společnosti nyní hledají investory, kteří by měli zájem o sponzorování poloviny (tedy 660) panelů. Koncept je poměrně neobvyklý: zájemci mohou sponzorovat buď celý panel za 800 švýcarských franků (cca 19 900 Kč), nebo jednu čtvrtinu panelu za 200 švýcarských franků (asi 4970 Kč) na 15 let.

Investoři na oplátku dostanou pět poukázek na nejrůznější zážitky, které se budou lišit v závislosti na výši investice a s tím související plochou panelů. V objednávkovém formuláři lze uvést až čtyři (v případě sponzorování celého panelu) jména či texty, jež budou na umístěny na štítku. Volitelně je možné požádat o dárkový certifikát s osobním věnováním.

Jeden text na panelu může mít maximálně dva řádky, v každém s nejvýše devatenácti znaky. Možnost „darovat panel“ SAK prezentuje jako „vhodný dárek s krásnou symbolikou pro členy rodiny, přátele, známé nebo ve firemního prostředí pro zaměstnance a zákazníky. “

Proč investovat?

„Konečně dostanete příležitost investovat do jedné z nejudržitelnějších energií, i když sami nevlastníte solární systém.“ uvádí SAK jako hlavní důvod k investici. Jako další benefity sponzorování panelů pak jmenuje:
  • Vy osobně podpoříte výrobu energie zaměřenou na budoucnost.
  • Pouze za 4,45 švýcarských franků měsíčně přispějete k přechodu z fosilních paliv na obnovitelné zdroje.
  • V rámci své licence na 15 let obdržíte pět různých poukazů. Ty budou odpovídat hodnotě elektřiny vyrobené vaším panelem.

O sponzorování je poměrně velký zájem - v době vzniku tohoto článku (tj, čtvrtek 19. září) našlo své investory 124 panelů, zatímco 536 jich ještě bylo k dispozici. Platba probíhá přes fakturu, kterou zájemce obdrží po odeslání objednávky.

Další informace můžete načerpat z videa, které na svém YouTube kanále vystavila společnost Kronberg.

Co říkáte na skládací solární střechu?

Zdroje: interestingengineering.com, cleantechnica.com, wonderfulengineering.com, kronberg.ch, sak.ch.

Re: Skládací solární střecha hledá sponzory

PříspěvekNapsal: pát zář 18, 2020 12:39 pm
od marko250
Je to sice v alpách,ale jak se budou čistit,dronem :-) ? To pracovní umístění na plocho je dost plýtvání,umím si představit jednodušší a levnější variantu pevných parkovacích míst s celoročním ziskem a hlavně se sklonem k slunci na jih a lepším přístupem k údržbě.