Fórum | MyPower.CZ | Obnovitelné zdroje energie - energetická soběstačnost | Poslední návštěva: pát led 27, 2023 5:27 am


Obří větrník dokáže vyrábět až 15 MWp

Novinky, zajímavosti, věda a technika v oblasti solární energie.

Obří větrník dokáže vyrábět až 15 MWp

Příspěvekod karelkilian » pát črc 03, 2020 1:30 pm

Dobrý den,

máme tu pátek, a to tradičně znamená, že Vám přináším článek ke čtení, zamyšlení a případné diskuzi. Tentokrát se podíváme na obrovskou větrnou turbínu.

Přeji hezký den.
Karel Kilián

Obří větrník dokáže vyrábět až 15 MWp

Španělsko-německá společnost Siemens Gamesa Renewable Energy SA představila novou větrnou turbínu SG 14-222 DD s impozantními rozměry a výkonem. Lopatky této elektrárny jsou dlouhé 108 metrů a měly by umožnit špičkový výkon až 15 MWp.

Siemens tak překonal svého rivala General Electrics, jehož turbína Haliade-X 12 MW, o které jsme na MyPower.CZ v lednu tohto roku informovali, je schopná generovat maximálně 12 MWp. Primárně počítá s instalacemi na mořské pobřeží, kde bude zařízení vyčnívat 262 metrů nad hladinu. Kromě vysokého výkonu hodlá výrobce garantovat také odpovídající kvalitu.

Obrovský větrník

Abychom byli zcela přesní, musíme uvést na pravou míru, že pobřežní větrná turbína SG 14-222 DD nabízí v základním režimu výkon až 14 megawattů. Uvedené hodnoty 15 megawattů může dosáhnout pomocí funkce Power Boost.

První prototyp turbíny SG 14-222 DD, která má i s rotorem a lopatkami průměr 222 metrů, bude nainstalován v Dánsku ve třetím čtvrtletí roku 2021. Výrobce počítá se sériovou výrobou a komerční dostupností až v roce 2024.

Nové lopatky Siemens Gamesa B108 jsou odlity z jednoho kusu pomocí speciální patentované technologie. Díky svému tvaru a provedení dokážou zajistit roční nárůst výroby energie o více než 25 % ve srovnání se starší pobřežní větrnou turbínou SG 11.0-200 DD.

Kromě toho má turbína sníženou hmotnost gondoly kolem 500 tun. To výrobci umožňuje bezpečně využívat jednodušší věžovou a základovou konstrukci celé elektrárny, čímž se minimalizují náklady zejména na dopravu a stavbu.

Nejen Evropa sází na vítr

Výkonná turbína je odpovědí na rostoucí poptávku po využívání větrné energie. Například Německo, které se hodlá do roku 2038 úplně vzdát uhlí, uvolnilo zákony týkající se umísťování „větrníků“. Do roku 2030 chce německá vláda zvýšit podíl zelené energie ze 40 % až na 65 procent.

Také v sousedním Polsku se již dlouho hovoří o plánech na liberalizaci zákonů týkajících se výstavby větrných elektráren. Počátkem letošního roku ministryně pro místní rozvoj Jadwiga Emilewicz oznámila, že do konce června dojde k velkému uvolnění pravidel pro vytváření větrných farem v zemi.

S nasazením turbín Siemens Gamesa SG 14-222 DD se počítá například v rámci pobřežní větrné farmy Coastal Virginia Offshore Wind, která by měla generovat 2640 megawattů elektrické energie. Dodávky a instalace veškerého zařízení by měly být dokončeny do roku 2026. Přesné množství turbín přitom závisí na konečných podmínkách projektu.

Ne všichni ekologové se však shodují v tom, že je stavba větrných elektráren v evropských mořích nejlepším způsobem získávání energie. Někteří upozorňují na skutečnost, že výstavba obřích větrných farem v mořích ohrožuje místní přírodu, zejména ptáky.

Obří zelená budoucnost

Generální ředitel společnosti Siemens Gamesa Renewable Energy Markus Tacke uvádí, že turbína SG 14-222 DD je nový globální produkt, který dovoluje podniknout další obrovské kroky k ochraně naší planety.

„Na konci roku 2019 jsme se sami stali uhlíkově neutrálními a jsme na cestě ke splnění našich dlouhodobých ambicí nulových emisí CO2 do roku 2050.“ řekl Tacke. „Naše flotila s více než 100 nainstalovanými gigawatty snižuje roční emise CO2 o více než 260 milionů tun.“

Kapacita 14 megawattů stačí na to, aby jedna turbína SG 14-222 DD poskytovala dostatek energie k napájení přibližně 18 000 průměrných evropských domácností. Dle výrobce by přibližně třicet pobřežních větrných turbín mohlo pokrýt roční spotřebu elektřiny ve španělském Bilbau.

Siemens Gamesa SG 14-222 DD demonstruje snahu stát se lídrem ve světě poháněném čistou energií. Při předpokládané životnosti 25 let dokáže jeden „větrník“ eliminovat zhruba 1,4 milionů tun emisí CO2.Jak vnímáte budoucnost obřích větrných turbín?

Zdroje: siemensgamesa.com, xiaomist.com, nawindpower.com, offshorewind.biz.
Uživatelský avatar
karelkilian
 
Příspěvky: 155
Registrován: úte pro 11, 2018 1:22 pm


Poznámka

Příspěvekod KUTIL » pát črc 03, 2020 9:09 pm

Veľkosť strojov je dnes obmedzená logistikou a preto sa stroje týchto parametrov môžu použiť len v prímorských lokalitách. U nás je maximum priemer cca 100 m a menovitý výkon 2-3 MW.
Poznámka:
Nárast výroby SG222 oproti predchodkyni o 25 % (?) je daný zväčšením zametanej plochy o necelých 23%, teda nie „ Díky svému tvaru a provedení dokážou zajistit roční nárůst výroby energie o více než 25 % ve srovnání se starší pobřežní větrnou turbínou SG 11.0-200 DD. “
?
KUTIL
 
Příspěvky: 286
Registrován: sob pro 01, 2012 11:19 pmZpět na Magazín MyPower.CZ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: CC [Bot] a 0 návštevníků

Reputation System ©'