Fórum | MyPower.CZ | Obnovitelné zdroje energie - energetická soběstačnost | Poslední návštěva: stř úno 01, 2023 7:48 am


Evropské solární rekordy v době pandemie

Novinky, zajímavosti, věda a technika v oblasti solární energie.
Další

Evropské solární rekordy v době pandemie

Příspěvekod karelkilian » pát kvě 08, 2020 9:31 am

Dobrý den,

máme tu pátek a s ním i další článek k zamyšlení a diskuze. Tentokrát se podíváme na jeden z mála pozitivních dopadů epidemie nového koronaviru - a jak asi správně tušíte, týká se solární energie.

Přeji hezký den.
Karel Kilián

Evropa v době pandemie trhá rekordy ve výrobě sluneční energie

Čistý vzduch, slunečné počasí a zavedená vládní opatření pomohla v době koronavirové pandemie v několika evropských zemích překonat rekordy ve výrobě elektrické energie ze slunečního záření.

Například ve Velké Británii bylo dle informací webu Sheffield Solar, provozovaného Sheffieldskou univerzitou, 20. dubna ve 12:30 místního času dosaženo historického rekordu, který má hodnotu 9,68 gigawattů. Dle Solar Trade Association stačila tato hodnota k uspokojení třetiny britské poptávky po elektřině v té době. Předchozí rekord měl hodnotu 9,55 gigawattů a byl zaznamenán loni v květnu.

„Jedná se o ohromující výkon, který ukazuje pouze začátek toho, čeho je (solární) průmysl schopen,“ řekla Nina Skorupska, generální ředitelka REA, britského oborového sdružení pro obnovitelné zdroje energie a čisté technologie. Rekord je nejnovějším milníkem na cestě Spojeného království k dekarbonizaci jeho sítě.

Čistý vzduch = více čisté energie

Podle agentury Bloomberg padl ve stejný den rekord také v Německu, kde solární elektrárny produkovaly ve špičce 32,23 gigawattů. 29. března pak zaznamenalo rekordní hodnotu 6,34 gigawattů Španělsko, které tak o 7,4 % překonalo předchozí únorové maximum.

Mluvčí německé meteorologické služby DWD Andreas Friedrich, přičítal rekordní výkony především příznivému počasí. Díky systému vysokého tlaku vzduchu nad Skandinávií panovalo nad zbytkem Evropy prakticky úplně čisté nebe.

Svou roli však sehrálo i nižší znečištění ovzduší, za kterým stojí především pandemie nového koronaviru SARS-CoV-2. Kvůli opatřením, jež zavedly vlády v mnoha zemích, byla zastavena výroba v mnoha evropských továrnách. Řada zaměstnanců také pracovala v té době z domova, čímž se snížily emise, produkované jejich dojížděním do zaměstnání.

Jaro je pro soláry ideální

Další pozitivní vliv mělo jaro, které nabízí téměř ideální teploty pro výrobu fotovoltaické energie. Na rozdíl od všeobecného přesvědčení totiž solární panely fungují lépe v chladnějších podmínkách. Důvodem je samotný princip jejich fungování - horké počasí totiž zvyšuje „klidovou“ teplotu elektronů, což snižuje napětí systému a výslednou účinnost.

„Ideální povětrnostní podmínky a nižší, než běžná úroveň znečištění přinášejí rekordní hodnoty levné a čisté energie,“ řekl generální ředitel Solar Trade Association Chris Hewett. Současně s tím, jak roste počet instalovaných panelů, je stále snazší překonat historické rekordy.

Každým rokem roste počet solárních systémů, takže k překonání rekordů dojde téměř každé jaro,“ konstatovala Jenny Chase, analytička pracující pro organizaci BloombergNEF, jejímž cílem je pomáhat odborníkům v oblasti energetiky.

Soláry v Evropě jedou

K rekordním dubnovým hodnotám přispělo také postupný růst počtu solárních elektráren v soukromém i komerčním sektoru. Podle zprávy společnosti SolarPower Europe se kapacita v rámci našeho kontinentě v loňském roce zdvojnásobila. Lídrem na trhu bylo Španělsko se 4,7 instalovanými gigawatty, následovalo Německo se 4 gigawatty a Nizozemsko s 2,5 gigawatty.

Jednou z mála zemí, kde zájem o využívání sluneční energie k výrobě elektřiny klesl, je Velká Británie. Zdejší vláda loni zrušila režim výkupních cen, který motivoval majitele domů, aby instalovali solární panely a prodávali část energie, kterou vyrobili, do národní sítě.

Podle statistik zveřejněných ministerstvem pro obchodní, energetickou a průmyslovou strategii vedlo toto rozhodnutí ke 43% poklesu objemu malých instalací. Část majitelů domů však nadále pořizuje solární panely jako způsob ochrany životního prostředí a energetické nezávislosti.

Zahalení do oblaku kouře

S ohledem na stávající situaci kolem pandemie v Evropě, která se v mnoha zemích vyvíjí příznivě, lze očekávat, že další rekordy patrně již letos nepadnou. Společně s rozvolňováním zavedených opatření totiž pomalu ale jistě opět roste objem emisí generovaných průmyslem a dopravou.

Podobný vývoj byl pozorován také v Číně, kde satelitní snímky Evropské kosmické agentury ukázaly pokles emisí oxidu dusičitého až o 40 %. Poté, co se situace začala vracet do normálních kolejí, což obnášelo i spuštění odstavených továren, se však úroveň znečištění vrátila k obvyklým hodnotám.

Co říkáte na nové solární rekordy?

Zdroj: engadget.com.
Uživatelský avatar
karelkilian
 
Příspěvky: 155
Registrován: úte pro 11, 2018 1:22 pm


Re: Evropské solární rekordy v době pandemie

Příspěvekod marko250 » pát kvě 08, 2020 1:38 pm

To zas bude v ČR cena za solární barony :-( .
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> a 3x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Uživatelský avatar
marko250
 
Příspěvky: 3243
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Bydliště: Hlučín


Re: Evropské solární rekordy v době pandemie

Příspěvekod PavelR » pát kvě 08, 2020 7:25 pm

marko250 píše:To zas bude v ČR cena za solární barony :-( .


a taky krasny vyroby nas vsech.
?
PavelR
 
Příspěvky: 2815
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm


Re: Evropské solární rekordy v době pandemie

Příspěvekod střídač_N » sob kvě 09, 2020 9:33 am

Jak už to tak na tomto světě bývá, jsou informace zajímavé a nezajímavé, tedy, že některé informace nesou informační hodnotu a jiné nesou jen prázdný obsah.

Mezi ty bezobsažné je možné zařadit:

„Jedná se o ohromující výkon, který ukazuje pouze začátek toho, čeho je (solární) průmysl schopen,“ řekla Nina Skorupska, generální ředitelka REA, britského oborového sdružení pro obnovitelné zdroje energie a čisté technologie.

„Každým rokem roste počet solárních systémů, takže k překonání rekordů dojde téměř každé jaro,“ konstatovala Jenny Chase, analytička pracující pro organizaci BloombergNEF, jejímž cílem je pomáhat odborníkům v oblasti energetiky.

Naopak mezi obsažné:

"Lídrem na trhu bylo Španělsko se 4,7 instalovanými gigawatty"

"Jednou z mála zemí, kde zájem o využívání sluneční energie k výrobě elektřiny klesl, je Velká Británie. Zdejší vláda loni zrušila režim výkupních cen"

Bezobsažné je asi zbytečné podrobovat kritice.
Naopak obsažné nám napovídají, že čím blíže k rovníku, tím bude fotovoltaika prospěšnější, čím dále od rovníku, ani intervence (dotace) nepomohou.
S naši pozici na zeměkouli jsme na tom tak, že fotovoltaika bude přínosná tak nejdříve za pět let.

Nejpodstatnější informace: nemáme ropu ani plyn, nemáme slunce ani vítr, tudíž budeme vždy v ekonomickém područí těch, co naopak tyto možnosti mají.
?
střídač_N
 
Příspěvky: 698
Registrován: sob říj 21, 2017 1:22 pm


Re: Evropské solární rekordy v době pandemie

Příspěvekod DanoP » sob kvě 09, 2020 10:13 am

střídač_N píše:Nejpodstatnější informace: nemáme ropu ani plyn, nemáme slunce ani vítr, tudíž budeme vždy v ekonomickém područí těch, co naopak tyto možnosti mají.

Celkom nesuhlasim, je rozdiel ci som zavisly na 100% alebo z 50% alebo menej. Navyse hrejivy (chladivy) pocit ked klima v lete bezi z FV, cize priamo ziadne znecistenie. Staci si len pozriet co spravilo s cenami ropy to ked sa zastavil dopyt.
Ukazuje sa ze sebestacnost (energie, potraviny, produkty) je v mnohych situaciach na nezaplatenie.
1,77kWp monokryštál + Fangpusun MPPT 150/45, 1,6kWp +Victron MPPT 250/60, 2xStuder XTM4048 + 25kWh LiFePO4, vlastny monitoring na https://www.mms-softec.sk/pip/
?
DanoP
 
Příspěvky: 935
Registrován: stř črc 06, 2016 11:27 am
Bydliště: Trnava, Slovensko


Re: Evropské solární rekordy v době pandemie

Příspěvekod mypower.cz » sob kvě 09, 2020 10:15 am

Otazkou take zustava, koho stridac mysli tim zobecnenym "my" (nemáme, budeme) ...
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
 
Příspěvky: 4932
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am


Re: Evropské solární rekordy v době pandemie

Příspěvekod střídač_N » sob kvě 09, 2020 10:54 am

mypower.cz píše:Otazkou take zustava, koho stridac mysli tim zobecnenym "my" (nemáme, budeme) ...


Jednak se nikde nevyskytuje ono "my", ale z kontextu vyplývá, že oním nenapsaným "my" je myšlena Česká republika.
?
střídač_N
 
Příspěvky: 698
Registrován: sob říj 21, 2017 1:22 pm


Re: Evropské solární rekordy v době pandemie

Příspěvekod střídač_N » sob kvě 09, 2020 11:03 am

DanoP píše:......je rozdiel ci som zavisly na 100% alebo z 50% alebo menej. ......


Není podstatné zdali jsem závislý z nějakého podstatného procenta. Podstata onoho problému je, že jsem závislý, což znamená, že nejsem schopen se svobodně rozhodnout. Vždy budu muset v nějaké míře brát ohled na toho, na kterém jsem závislý, což ve svém důsledku znamená, že budu mít větší režii proti tomu, kdo závislý není. Větší režie je konkurenční nevýhoda. Tolik chladný kalkul nad obsahem peněženky.
Následně může přijít onen politický kalkul, jež nám řekne, že závislost na drahém a hůř dostupném USA plynu je výhodnější než závislost na ruském lacinějším a dostupnějším plynu.
?
střídač_N
 
Příspěvky: 698
Registrován: sob říj 21, 2017 1:22 pm


Re: Evropské solární rekordy v době pandemie

Příspěvekod mypower.cz » sob kvě 09, 2020 12:01 pm

střídač_N píše:
mypower.cz píše:Otazkou take zustava, koho stridac mysli tim zobecnenym "my" (nemáme, budeme) ...


Jednak se nikde nevyskytuje ono "my", ale z kontextu vyplývá, že oním nenapsaným "my" je myšlena Česká republika.


To však ani zdaleka neznamená, že to co platí pro nějakou entitu jménem ČR, platí i individuálně pro jednotlivce. Kupříkladu oba jsme sice občané ČR, ale vám dle vašich slov dává FVE v zimě nulu, mě a dalším nikoliv. Tak to asi bude nějaká jiná ČR než ta vaše. Možná z tohoto plyne váš argument, že "nemáme slunce". Což je samozřejmě nesmysl, stačí se třeba právě teď podívat z okna, že ano.

A že nezáleží na procentu závislosti? No to teda sakra záleží a každé procento je k dobru, protože jsem schopen se s každým procentem o to svobodněji rozhodovat. Svět není černobílý, mezi černou a bílou je "mnoho různých odstínů a barev".

Závislí... i ti co mají ropu, plyn, slunce, vítr, jsou závislí na tom, jestli výsledný produkt od nich někdo odebere. Kdo je tedy vlastně ten ve stavu "nezávislý"?
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
 
Příspěvky: 4932
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am


Re: Evropské solární rekordy v době pandemie

Příspěvekod unicast » sob kvě 09, 2020 12:15 pm

střídač_N píše:Nejpodstatnější informace: nemáme ropu ani plyn, nemáme slunce ani vítr, tudíž budeme vždy v ekonomickém područí těch, co naopak tyto možnosti mají.


Každá země něco nemá. Někdo nemá vodu, někdo nemá ropu, někdo nemá průmyslovou produkci, někdo nemá nápady a schopné lidi s dostatkem sebekázně. Nelze na základě toho, že někdo nějakou partikulární věc má, říci, že ten, kdo jí nemá, je v něčím ekonomickém područí. Třeba Arabové ropu mají a v jejich ekonomickém područí určitě nejsme.
?
unicast
 
Příspěvky: 753
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am


Re: Evropské solární rekordy v době pandemie

Příspěvekod střídač_N » sob kvě 09, 2020 12:23 pm

mypower.cz píše:... to co platí pro nějakou entitu jménem ČR, platí i individuálně pro jednotlivce.....


V obecné rovině, slunce svítí i když je u nás tma. Pokud odejdeme od ideologie k realitě, tak jsme tu již mnohokrát reálně zažili, že v zimně je výroba z fotovoltaiky limitně se blížící nule. Zatím!!!!! máme možnost přepnout na DS a těšit se na údobí, kdy se zase odpřepneme od DS. Zatím!!!! toto naše chování nikdo nepenalizuje. V okamžiku, kdy bude FVE rozšířenější a pevně věřím, že ano, pak musí!!!! zákonitě přijít okamžik, kdy se provozovatel oněch "špičkových" zimních klasických elektráren bude zajímat, jak toto chování pomocí regulačního úřadu, penalizovat.
?
střídač_N
 
Příspěvky: 698
Registrován: sob říj 21, 2017 1:22 pm


Re: Evropské solární rekordy v době pandemie

Příspěvekod střídač_N » sob kvě 09, 2020 12:27 pm

unicast píše:..... Třeba Arabové ropu mají a v jejich ekonomickém područí určitě nejsme.


Nechci být poslem špatných zpráv, ale pokud by arabáši přestali dodávat ropu, mám docela vážné obavy, že by se ona "ekonomickém područí určitě nejsme" asi nelítostně projevila.
?
střídač_N
 
Příspěvky: 698
Registrován: sob říj 21, 2017 1:22 pm


Re: Evropské solární rekordy v době pandemie

Příspěvekod unicast » sob kvě 09, 2020 1:23 pm

Bylo by to asi nepříjemné, ale oni by na tom byli hůř, než my. My bychom jen kupovali ropu dráže odjinud, klidně za trojnásobek, bolelo by to, ale zvládli bychom to. Oni by zcela přišli o příjmy a zhroutilo by se jim to tam.
?
unicast
 
Příspěvky: 753
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am


Re: Evropské solární rekordy v době pandemie

Příspěvekod mypower.cz » sob kvě 09, 2020 2:03 pm

unicast píše:Bylo by to asi nepříjemné, ale oni by na tom byli hůř, než my. My bychom jen kupovali ropu dráže odjinud, klidně za trojnásobek, bolelo by to, ale zvládli bychom to. Oni by zcela přišli o příjmy a zhroutilo by se jim to tam.


Ropa za trojnásobek? Kolik by stál benzín pak? To už by se snad možná i vyplatilo (?) v mnoha případech ropu - naftu - benzín nahradit lokálně, všude kde to je možné, elektrikou. To by arab přišel o kšeft asi trvale, když by jakákoliv společnost byla nucena nahradit ropu (a zvyknout si na to) na základě toho, že by se dodavatel (proč by to vlastně dělal), rozhodl nedodávat republice o 10 mega lidech. To by byl asi sám proti sobě.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
 
Příspěvky: 4932
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am


Re: Evropské solární rekordy v době pandemie

Příspěvekod unicast » sob kvě 09, 2020 7:45 pm

mypower.cz píše:Ropa za trojnásobek? Kolik by stál benzín pak?


V Evropě by zase tolik nepodražil, řekněme 38 - 42 Kč, je třeba si uvědomit, že daň (spotřební + DPH) činí nejméně 17 Kč a s cenou dále roste, marže pump taky neporostou s cenou lineárně a marže rafinerií taky ne.

mypower.cz píše:To už by se snad možná i vyplatilo (?) v mnoha případech ropu - naftu - benzín nahradit lokálně, všude kde to je možné, elektrikou. To by arab přišel o kšeft asi trvale, když by jakákoliv společnost byla nucena nahradit ropu (a zvyknout si na to) na základě toho, že by se dodavatel (proč by to vlastně dělal), rozhodl nedodávat republice o 10 mega lidech. To by byl asi sám proti sobě.


No přesně, to by se Arab střelil do vlastní nohy, uvolnila by se spousta peněz na investice do alternativ, počínaje elektřinou a konče syntetickým benzínem. V šílených dobách vznikají šílené věci, třeba tahle lokomotiva: https://en.wikipedia.org/wiki/Electric-steam_locomotive
?
unicast
 
Příspěvky: 753
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am


Re: Evropské solární rekordy v době pandemie

Příspěvekod jahodovák » sob kvě 09, 2020 9:24 pm

Pokud dojde k uvolnění teslových patentů,které fungují,jen jsou tajené,dojde k naprosté změně současného stavu.Mnoho lidí nebude snad ani schopno pochopit až se dozví co vše se děje,doporučuji se zajímat o současnou situaci někde jinde než z normálních zdrojů,které ještě stále opakují naučené lži a budou až do doby,než budou donuceni přiznat pravdu.Sice to bude ještě nějakou dobu trvat ale už ne tak dlouho.....
6,4kWp-
aexpert MKS,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
?
jahodovák
 
Příspěvky: 1704
Registrován: ned dub 02, 2017 2:45 pm


Re: Evropské solární rekordy v době pandemie

Příspěvekod unicast » ned kvě 10, 2020 4:04 am

Ono je dneska 1. dubna?
?
unicast
 
Příspěvky: 753
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am


Re: Evropské solární rekordy v době pandemie

Příspěvekod jahodovák » ned kvě 10, 2020 10:36 am

Není,nemusíš se bát,skutečnost je ještě mnohem zajímavější,ale kdo je hluchý a slepý,toho moc nechápe,hezký den přeji.
6,4kWp-
aexpert MKS,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
?
jahodovák
 
Příspěvky: 1704
Registrován: ned dub 02, 2017 2:45 pm


Re: Evropské solární rekordy v době pandemie

Příspěvekod unicast » ned kvě 10, 2020 10:58 am

Tak díky za faktické argumenty :-)
?
unicast
 
Příspěvky: 753
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am


Re: Evropské solární rekordy v době pandemie

Příspěvekod josse » ned kvě 10, 2020 11:24 am

jahodovák píše:Pokud dojde k uvolnění teslových patentů,které fungují,jen jsou tajené,dojde k naprosté změně současného stavu.Mnoho lidí nebude snad ani schopno pochopit až se dozví co vše se děje,doporučuji se zajímat o současnou situaci někde jinde než z normálních zdrojů,které ještě stále opakují naučené lži a budou až do doby,než budou donuceni přiznat pravdu.Sice to bude ještě nějakou dobu trvat ale už ne tak dlouho.....
Fake news i tady na fóru? To jsou mi novinky...
15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3, https://solarforum.cz/
?
josse
 
Příspěvky: 1114
Registrován: úte úno 14, 2017 9:35 pm


Další

Zpět na Magazín MyPower.CZ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: CC [Bot] a 0 návštevníků

Reputation System ©'