Fórum | MyPower.CZ | Obnovitelné zdroje energie - energetická soběstačnost | Poslední návštěva: čtv led 26, 2023 10:18 pm


Vláda hodlá ušetřit na dotacích na solární elektrárny

Novinky, zajímavosti, věda a technika v oblasti solární energie.

Vláda hodlá ušetřit na dotacích na solární elektrárny

Příspěvekod karelkilian » pát kvě 01, 2020 6:18 am

Dobrý den,

je sice Svátek práce, ale je také pátek, a to znamená další článek k diskuzi a zamyšlení. Tentokrát zůstaneme u nás a podíváme se na to, co aktuálně trápí „solární barony“.

Přeji hezký den.
Karel Kilián

Vláda hodlá ušetřit na dotacích na solární elektrárny

Vláda v pondělí 27. dubna rozhodla o snížení podpory pro obnovitelné zdroje elektrické energie. Dotace na solární elektrárny by nově měly být poskytovány pouze do minimální výše stanovené Evropskou komisí. U ostatních zdrojů se podpora bude pohybovat v rámci doporučených hodnot.

Vedle toho schválila dostavbu pátého bloku jaderné elektrárny Dukovany, jehož stavba by měla být zahájena v roce 2029 a dokončena o sedm let později. Dle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka je s útlumem uhlí nutné posilovat jadernou energii.

Dotace jako tunel

Havlíček k rozhodnutí uvedl, že „fotovoltaický boom z roku 2009 a 2010 byl jeden z největších tunelů v České republice“ a vedl k až desetinásobnému navýšení výkupních cen. Uvedené období označil za „Klondike způsobený obrovskými omyly, chybami nebo korupcí.“ Dle předběžných odhadů by tímto krokem měl stát ročně ušetřit sedm až deset miliard.

V loňském roce vyplatil stát v rámci podpory obnovitelných zdrojů 46,1 miliard korun. Letos se počítá s částkou kolem čtyřiceti miliard. Havlíček přitom kritizuje fakt, že ročně stát přispívá na solární elektrárny částkou více než 27 miliard korun, nicméně ty se na celkové produkci elektřiny podílejí pouze dvěma procenty.

Pro srovnání: na podporu elektráren, využívajících k výrobě elektřiny biomasu, stát přispívá ročně zhruba desetinovou částkou, nicméně tyto se na celkové domácí produkci podílejí 4,6 %. Zákon má nyní stanovit nové maximální míry výnosnosti pro jednotlivé zdroje.

Solárníci budou mít problém

Obecně lze konstatovat, že vláda snížením míry ziskovosti znevýhodnila fotovoltaiku proti ostatním obnovitelným zdrojům. Majitelé solárních elektráren se tímto krokem mohou ocitnout v nepříjemné situaci, neboť většina solárních parků, postavených v letech 2009 až 2010, byla financována bankovními úvěry, které nyní musejí splácet.

Hranice nadměrné ziskovosti byly stanoveny v roce 2016 v rámci dohody s Evropskou komisí o kontrolách překompenzace. Ty měly prověřit oprávněnost poskytovaných podpor. Pro solární, větrné a vodní elektrárny byla stanovena výše vnitřního výnosového procenta (IRR) na 8,4 % a pro biomasu a bioplyn na 10,6 %.

Pokud některý provozovatel elektrárny vykáže výnosové procento nad tuto úroveň, zkrátí mu stát výši nebo délku podpory. Ta je vyplácena v podobě zvýhodněné nákupní ceny elektřiny či zelených bonusů. Podle dřívějších odhadů postihne snížení IRR na hodnotu 6,3 % zhruba polovinu majitelů velkých fotovoltaických elektráren.

Smíšené reakce

Změna v dotacích solárních elektráren vyvolala negativní reakce v řadách jejich provozovatelů. Předseda představenstva Solární asociace Jan Krčmář je přesvědčen, že za „cíleným likvidačním krokem“ vlády stojí politická objednávka. Ve skutečnosti, že některé zdroje mohou vydělávat více než ostatní, spatřuje naprosto jasnou diskriminaci.

„Vláda navíc tuto diskriminaci ještě více vyhrotila tím, že solárním elektrárnám jako jedinému zdroji svévolně přiřadila nejnižší možnou hodnotu IRR 6,3 procenta, zatímco ostatním zdrojům vždy nejvyšší možnou,“ uvedl Krčmář ve svém vyjádření.

Ten dále kritizuje skutečnost, že zpřísnění pro fotovoltaické elektrárny neprošlo ani standardním meziresortním připomínkovým řízením, ani posouzením Legislativní rady vlády. Havlíček ale kontruje tím, že u solárů byla hodnota nadsazená.

Nové hodnoty IRR

Nově nastavená vnitřní výnosová procenta (IRR) pro jednotlivé zdroje obnovitelné energie vypadají takto:
  • Fotovoltaika: 6,3 %
  • Voda, vítr, geotermální: 7 %
  • Biomasa: 9,5 %
  • Bioplyn: 10,6 %

„Rozdílné hodnoty jsou dány historicky. Už před lety naši předchůdci vyjednali s Evropskou unií pro každý typ elektrárny rozmezí ziskovosti, ve kterém se může pohybovat, pokud má mít nárok na dotaci,“ uvedl ministr Havlíček. Nutno podotknout, že solární elektrárny jsou jediným zdrojem, u něhož vláda nastavila jako maximum minimální hranici dohodnutého limitu.

S příliš vysokými zisky takzvaných „solárních baronů“ bojuje stát dlouhodobě - v roce 2011 zavedl mimořádnou solární daň z příjmů ve výši 26 %, kterou o tři roky později snížil na 10 %. Tímto způsobem státní pokladna získávala zpět alespoň část poskytnutých dotací.

Co si myslíte o omezení dotací solárních elektráren?

Zdroje: idnes.cz, euro.cz, seznamzpravy.cz.
Uživatelský avatar
karelkilian
 
Příspěvky: 155
Registrován: úte pro 11, 2018 1:22 pm


Re: Vláda hodlá ušetřit na dotacích na solární elektrárny

Příspěvekod Dagus » pát kvě 01, 2020 6:44 am

Omezení těch dotací asi proč ne, druhá věc je za kolik si ti baroni tu srandu na poli nechali postavit na klíč. Na tom se někdo asi taky solidně napakoval a investorovi(potažmo baronovi) po změně pravidel hry, možná zůstanou oči pro pláč.

Pokud budu odpůrce Babiše, tak se budu ptát jestli je náhoda že bioplyn a biomasa má nejvyšší podporu? Nejsem odpůrce ani ho nemiluju a ani nemám povědomí a chuť hledat jakou podporu měli tyto zařízení předtím. Je to ale do očí bijící a předpokládám, že se do toho někdo patřičně opře. Biomasa a bioplyn asi super, pokud zemědělec nepěstuje, aby to tam rovnou celé házel. Jak bych očekával, když to tak pěkně podpoří někdo dotací. Ale kdo ví.
7010Wp, SV 1710Wp Poly, J 1820Wp Mono, JZ 1680Wp Poly, JZ2 1800Wp Mono, 810Wp Hyundai čeká
MP2 5000VA, MPPT1 150/60tr, MPPT2 150/60tr, 16.8kWh 17S 310Ah AKU1, 15.2kWh 17S 280Ah AKU 2, 2xJK-BMS
?
Dagus
podporuje fórum
 
Příspěvky: 1569
Registrován: ned úno 17, 2019 9:07 pm


Re: Vláda hodlá ušetřit na dotacích na solární elektrárny

Příspěvekod střídač_N » pát kvě 01, 2020 7:41 am

Některé informace jsou příznivé a některé, jak už to tak bývá, i nepříznivé.

Mezi nepříznivé je možné zařadit:
Vláda ... schválila dostavbu pátého bloku jaderné elektrárny Dukovany. Tedy rozhodla, tady a teď, bez pohledu možného vývoje.

Mezi příznivé je možné zařadit:
by měla být zahájena v roce 2029 Jednak onen kondicionál dává tušit, že termín je nereálný, což je dobře a taky v roce 2029 se již projeví síla větru a slunce, tudíž se nezačne stavět. Jen utratíme hodně miliard za "přípravu". Takový pěkný tunel do našich peněženek.

Mezi velmi nepříznivé je možné zařadit:
Havlíček přitom kritizuje fakt, že ročně stát přispívá na solární elektrárny částkou více než 27 miliard korun, nicméně ty se na celkové produkci elektřiny podílejí pouze dvěma procenty.

Informace přináší hrozitámskou neznalost pana ministra, neb nepochopil, že vláda žádné peníze nemá, ale jen spravuje vybrané peníze na daních svých občanů. Také to ledabylé " celkové produkci elektřiny podílejí pouze dvěma procenty" je na přesdržku.

I těch "podpory obnovitelných zdrojů 46,1 miliard korun" je transfer našich peněz do vybraných kapes s posvěcením zločinců poslanců.

Stále platí, že politici napravují své chyby, další, ještě větší svou chybou.
?
střídač_N
 
Příspěvky: 698
Registrován: sob říj 21, 2017 1:22 pm


Re: Vláda hodlá ušetřit na dotacích na solární elektrárny

Příspěvekod ikovlabs » pát kvě 01, 2020 9:53 am

Rekneme si fakta - vlada se zavazala EU k nejakemu procentu OZE a na zaklade toho dala verejnou poptavku.Na tu nekdo reagoval a investoval do ni .Vlada se rozhodla ze nabidka kterou sama navrhla je prilis vysoka tak v ramci "svych " moznosti s investory "vybehla". A to takovym spusobem ze poplatky na OZE v cene elektriny plati soukrome subjekty statu a ten si je "presmeruje " do vlastniho rozpoctu a jeste to vydava za "narovnani" .
Ja nevim ale mne to cele pripada jako podvodne jednani...vydava se nasledek za pricinu - solarni "baroni" nic neukradly - stat jim to sam smluvne nabidl.
Proto taky CEZ nechce platit atomku ze sveho - taky by byl treba jednou "prekompenzovan"...
Navic za tu "prekompenzaci " nebyl nikdo ani jen vysetrovan natoz potrestan.
Nekteri tleskate - ALE -- nez si prijdou pro Vas!
Priste stat dostane pocit ze mate moc panelu na strese a prirazi na cene pripojky DS - to uz tu 1 jednou bylo.
?
ikovlabs
 
Příspěvky: 568
Registrován: úte črc 22, 2014 5:14 pm


Re: Vláda hodlá ušetřit na dotacích na solární elektrárny

Příspěvekod PavelR » pát kvě 01, 2020 11:29 am

Podle me to je slozitejsi tema. Cely fotovoltaicky boom zacal nejakym politickym rozhodnutim jestli bylo spatne nebo dobre je jine tema.
Investor si nechal postavit, nebo postavil vlastnimi silami za nejakych predem danych podminek. Na to si taky udelal financovani a nejaky plan jak to vlastne zaplatit. A ejhle. Podminky se meni. Tuhle solarni dan, tuhle nejaka prekompenzace, tady recyklace.... S nicim takovym nebylo pri financnim planovani pocitano. Ono to neni sranda vzdyt za takovou 2MWp to byly devitimistny castky.
Podpora neni na veky. Meli to nechat dojet do konce a priste delat jina rozhodnuti. I diky tomuto boomu mame dnes HW za hubicku.
V mych ocich je to stejne, jako kdyz se domluvim s remeslnikem na praci a kdyz prijde na placeni tak mu dam min nez bylo smluveno. Proste podraz a podvod.
?
PavelR
 
Příspěvky: 2810
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm


Re: Vláda hodlá ušetřit na dotacích na solární elektrárny

Příspěvekod jahodovák » pát kvě 01, 2020 2:25 pm

Ona je otázka zda tato vláda stihne ještě něco změnit....
6,4kWp-
aexpert MKS,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
?
jahodovák
 
Příspěvky: 1690
Registrován: ned dub 02, 2017 2:45 pm


Re: Vláda hodlá ušetřit na dotacích na solární elektrárny

Příspěvekod brin » pát kvě 01, 2020 2:55 pm

Faktem je, že dotace jsou prostě zlo a právě dotace způsobují podobné jevy, jako byl fotovoltaický tunel. Já si osobně myslím, že dostavba Dukovan je potřeba. Pokud vážně chceme zavřít všechno uhlí a nechceme být závislí na plynu z Ruska, tak nám ani nic jiného nezbývá. Fotovoltaika s baterkama je za mě super a návratnost pro domácnosti je už teď snesitelná, ale pro průmysl je to utopie, pokud nedojde k průlomu na poli s bateriemi. Pokud by si nevymýšleli s těmi parametry LiS baterií z Austrálie, tak pak bych o dostavbě Dukovan asi začal přemýšlet jinak, protože ty mají už teď u vzorku energetickou hustotu 1400 Wh/kg a podle všeho by mělo být snadno možné dosáhnout 2000 Wh/kg. V takovém případě už nebude dávat smysl ropa, plyn ani nic jiného, protože baterie nebudou stát jako dnes cca 150 USD za kWh, ale zhruba 8x méně.
?
brin
 
Příspěvky: 929
Registrován: sob úno 18, 2012 3:59 pm


Re: Vláda hodlá ušetřit na dotacích na solární elektrárny

Příspěvekod marko250 » pát kvě 01, 2020 3:17 pm

Cena 2MWp elektrárny byla v roce 2002-05 do 200Kč/Wp=400 000 000Kč a výkupka 7Kč/kWh.Proto se to vůbec nerozjelo a přišla novelizace 2005 ,kde pitomci schválili 15Kč/kWh a garanci cen oproti předešlému roku min. 95% ,stanovenou výkupku garantovali na 20let.A vznikl boom,jelikoš 2007-2010 byly náklady na výstavbu mnohem nižší a přínos násobně vyšší tak taková 2MWp elektrárna vydělá ročně 30 000 000Kč a po 8-10 letech je plusová a dalších 22let bude sypat jak snový kšeft na úkor všech.Děkujeme tedy tehdejší Soc. Dem., autorem byla poslankyně ČSSD Iva Šedivá.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> a 3x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Uživatelský avatar
marko250
 
Příspěvky: 3242
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Bydliště: Hlučín


Re: Vláda hodlá ušetřit na dotacích na solární elektrárny

Příspěvekod brumlaj » pát kvě 01, 2020 4:49 pm

střídač_N píše:.......... Stále platí, že politici napravují své chyby, další, ještě větší svou chybou.
Toto tesat do kamene. Nehodnotím zda provozní podpora ano či ne, jde mi v dalším o princip práva. Místo aby postih mířil proti prdlamentním a vládním poblitikům, kteří seděli v prdlamentě v letech 2008-2010 kdy ke konci roku 2008 mělo dojít k tomu k čemu došlo až koncem roku 2010 - tedy reakci na snížení cen vstupů pro budování FVE, tak se postihují ti, kteří počítali, že stát je férový smluvní partner. Není a to je třeba také tesat. Aby každý měl šanci se dozvědět že se státem se do sprchy neleze, protože pokud Ti spadne mýdlo a ty se pro něj ohneš, tak Tě stát bez milosti zezadu o.u.á. Ti co doufali, že v letech 2011-2013 už je vše napraveno, ceny odpovídají, EU notifikovala rozhodnutí ČR, ač nemají fotra hokejistou, tak čumí jak puci. Fakt tady v ČR už neplatí vůbec nic! Ne že neplatí slovo, už neplatí ani psaný zákon! (o vymahatelnosti zase jindy)
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
?
brumlaj
 
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 1:24 pm


Re: Vláda hodlá ušetřit na dotacích na solární elektrárny

Příspěvekod PavelR » pát kvě 01, 2020 6:15 pm

me by zajimalo jak to chteji provest a hlavne jesli se to bude tykat vsech instalaci - tedy i posledniko kwp v horni dolni lhote. Jestli se ukaze ze stat nerdzi slovo ale jesli aji meri dvojim metrem.
?
PavelR
 
Příspěvky: 2810
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm


Re: Vláda hodlá ušetřit na dotacích na solární elektrárny

Příspěvekod brumlaj » pát kvě 01, 2020 6:27 pm

Nic nenasvědčuje na dvojí metr. Normálně to zkrouhnou plošně všem v následujícím cenovém rozhodnutí. Každý rok bylo směrné číslo nákladů na budování FVE. Když jsi si FVE postavil dráž byla to Tvoje volba. No a teď se holt cena stanoví tak aby si majitel ročně přišel na 6,3% z tehdejší pořizovací ceny. Tedy prostá návratnost za více jak 15,87let. Což odporuje původnímu zákonu (max 15let). Takže baroni z let mimo 2009 a 2010 kdy ta směrná čísla jakž-takž seděla se fakt napakují. Inu ale pročpak pro dva ulítlé roky nekrouhnout roků 8? To mi připadá "fér". Bude spíš poučné jestli do budoucích výnosů započítají ty dřívější. To potom bude pecka. Ale taky bude více levných panelů na trhu z likvidace přeúvěrovných zbankrotovaných FVE.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
?
brumlaj
 
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 1:24 pm


Re: Vláda hodlá ušetřit na dotacích na solární elektrárny

Příspěvekod zbek » pát kvě 01, 2020 6:52 pm

Proč likvidace, stale to bude ziskove . Otazka je zda se do toho nevloží pravnici a stat proděla ještě vic .
FV 3,57 Kwp měnič GW3648D-ES bat 4x pylontech us2000. FV 275 Wp 12V gel baterie
?
zbek
 
Příspěvky: 420
Registrován: ned bře 31, 2019 12:49 pm


Re: Vláda hodlá ušetřit na dotacích na solární elektrárny

Příspěvekod PavelR » pát kvě 01, 2020 6:58 pm

Hm. To nezni vesele. Sice to tehdejsi rozhodnuti o FVE asi nebylo nejlepsi, ale i tak nesouhlasim s temito kroky. To je taky jediny co muzu.
No ale aspon toto bude precedens pro investory ze na nejake dlouhodobe statni pobidky patri nasrat.

zbek: no soudy a arbitraze tipuju ze budou urcite.
?
PavelR
 
Příspěvky: 2810
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm


Re: Vláda hodlá ušetřit na dotacích na solární elektrárny

Příspěvekod zbek » sob kvě 02, 2020 5:42 pm

Nově nastavená vnitřní výnosová procenta (IRR) pro jednotlivé zdroje obnovitelné energie vypadají takto:
Fotovoltaika: 6,3 %
Voda, vítr, geotermální: 7 %
Biomasa: 9,5 %
Bioplyn: 10,6 %


ty koeficienty jsou zajimave kdopak to počital

https://www.obnovitelne.cz/cz/clanek/11 ... 95YbnS_1Ss
FV 3,57 Kwp měnič GW3648D-ES bat 4x pylontech us2000. FV 275 Wp 12V gel baterie
?
zbek
 
Příspěvky: 420
Registrován: ned bře 31, 2019 12:49 pm


Re: Vláda hodlá ušetřit na dotacích na solární elektrárny

Příspěvekod tomas » ned kvě 03, 2020 1:01 pm

"V loňském roce vyplatil stát v rámci podpory obnovitelných zdrojů 46,1 miliard korun. Letos se počítá s částkou kolem čtyřiceti miliard. Havlíček přitom kritizuje fakt, že ročně stát přispívá na solární elektrárny částkou více než 27 miliard korun"
Ty částky jsou s DPH nebo bez? My platíme jakože podporu pro OZE s DPH 21%. Takže minimálně 21% z toho co stát jakože vybere na podporu OZE nedostanou výrobci OZE ale dostane to stát. Dále se samozřejmě daní každá kWh i ta vyrobená z OZE, takže jestli se zde spotřebuje 14% elektřiny z OZE z celkové spotřeby 73,9TWh, potom je to 10,35TWh z OZE a jestliže je průměrná cena 4Kč potom stát dostane dalších 7,3 milardy Kč z OZE jen za zobchodovanou elektřinu která se v OZE vyrobila.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
tomas
 
Příspěvky: 2467
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: TřinecZpět na Magazín MyPower.CZ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: CC [Bot], Google [Bot] a 0 návštevníků

Reputation System ©'