Stránka 1 z 1

Koronavirus může způsobit růst cen solárních panelů

PříspěvekNapsal: pát úno 28, 2020 1:53 pm
od karelkilian
Dobrý den,

je tu pátek, což znamená, že přináším článek k zamyšlení a diskuzi. No a protože jsme tady ještě nepsali nic o aktuálním tématu posledních dnů - koronaviru - vynahradíme vám to dnes. Podíváme se na vliv, který může mít na solární průmysl.

Napříč těmto nepříznivým zprávám přeji všem pěkný víkend.
Karel Kilián

Koronavirus může způsobit růst cen solárních panelů

Vypuknutí epidemie koronaviru má již po několika týdnech poměrně zásadní dopady. Například v Číně, kde je na mnoha místech vyhlášen zákaz vycházení a v postižených oblastech byla zastavena výroba, klesly emise oxidu uhličitého o 25 % a oxidů dusíku o 36 %. To je svým způsobem pozitivní dopad.

Bohužel ale musíme očekávat i dopady negativní. Zastavené továrny samozřejmě nevyrábějí, a protože poptávka neklesá, zásoby se tenčí. Kromě koronaviru hraje v tomto směru roli i fakt, že výrobní odstávce z důvodu vyhlášené karantény předcházely prodloužené novoroční svátky, během kterých se ve většině provozů také nevyrábělo.

Přijde krize! Nebo tu už je?

Celkem spolehlivě můžeme očekávat, že se nepříznivá situace projeví i v koncové ceně solárních panelů. Již nyní se někteří výrobci potýkají s nedostatkem komponent a rozhodně to nevypadá, že by se situace měla v dohledné době změnit. Nepříznivý vývoj předpokládají i ekonomičtí experti z investiční bankovní společnosti Roth Capital Partners.

Prodloužení svátků o karanténu se týká osmi provincií - mimo jiné například Ťiang-su, Če-ťiang, Kuang-tung a An-chuej. V těchto průmyslových regionech přitom sídlí desítky továren, na jejichž produkci závisí další podniky, včetně výrobců solárních panelů.

Robert Rapier pro magazín Forbes napsal: „Nevíme, kdy přijde další krize. Nevíme ani, zda už začala. Ale existuje kandidát. Téměř u 80 000 lidí bylo diagnostikováno onemocnění novým kmenem koronaviru COVID-19. Počet obětí nyní překročil 2 000, přičemž téměř všechny jsou v Číně.“

Situace v Číně není dobrá

Čínská vláda v panice přijímá poměrně agresivní opatření, která mají vážné dopady na čínský průmysl. Kvůli obavám ze zpomalení čínské ekonomiky již klesly ceny ropy na světových trzích o 20 %. Analytici ze společnosti Citigroup naznačují, že by virus mohl snížit poptávku po ropě až o milion barelů denně.

Zastavení výroby v osmi provinciích se dotklo také mnoha závodů, vyrábějících klíčové komponenty pro fotovoltaické elektrárny. V konečném důsledku se jedná o celosvětový problém, protože většina solárních panelů a lithium-iontových baterií se vyrábí v Číně.

Velcí čínští výrobci pod podmínkou zachování anonymity odpověděli na otázku PV Magazinu ohledně dopadu koronaviru. Uvedli, že jejich továrny fungují jen ve velmi omezeném provozu a v blízké budoucnosti neočekávají návrat k běžné produkci.

Dopady po celém světě

S dopady koronaviru se musejí potýkat například v Indii, kde čekají výrazné zpomalení v oblasti fotovoltaických projektů. Původně chtěla tato země do roku 2022 generovat 100 gigawattů solární energie, nicméně je závislá na dovozu solárních článků a modulů z Číny.

Jeden z nejrychleji rostoucích trhů se solární energií na světě tedy očekává zpoždění v řádu až několika měsíců. Spuštění celé řady projektů musí být odloženo na zatím blíže neupřesněný termín. Místní pozorovatelé navíc upozorňují, že zpomalení výroby je pouze jedním z řady potenciálních zpoždění v celém dodavatelském řetězci.

Lze také předpokládat, že dlouhodobé odstavení výrobních kapacit povede k růstu cen a tím zdražení všech projektů. To by v konečném důsledku mohlo přinést další prodloužení výstavby původně plánované kapacity.

Oživení až ve třetím čtvrtletí?

Čínská Národní energetická správa varovala před rizikem, které pro energetický průmysl představuje koronavirus. Asociace fotovoltaického průmyslu (CPIA) vyzvala vládu, aby odložila termíny připojení velkých solárních projektů, jež měly zahájit provoz 31. března a 30. června.

Místní orgány očekávají, že produkce fotovoltaického průmyslu bude omezena přinejmenším do konce pololetí. Pokud se povede dostat virus pod kontrolu do konce června, může se podle CPIA vše vrátit do starých kolejí ve třetím čtvrtletí.

Zásadní otázkou nyní je kdy, zda vůbec a jak efektivně se podaří proti koronaviru zasáhnout. Stávající situace rozhodně nedává velké naděje - počet nakažených tento týden překonal dle posledních čísel Světové zdravotnické organizace 80 000 a lze předpokládat, že do konce týdne atakuje počet obětí hranici tří tisíc.

Obáváte se dopadů koronaviru na solární průmysl?

Zdroje: pv-magazine.com, forbes.com, weforum.org, cleantechnica.com, gisanddata.maps.arcgis.com.

Re: Koronavirus může způsobit růst cen solárních panelů

PříspěvekNapsal: pát úno 28, 2020 3:25 pm
od chatař
Sáákra, mouku, rýži, těstoviny už mám... na panely jsem zapomněl. :lol: Těžko říct co bude, jak moc bude, jak dlouho bude. Na to by musel jeden mít funkční věšteckou kouli. :)

Re: Koronavirus může způsobit růst cen solárních panelů

PříspěvekNapsal: sob úno 29, 2020 11:40 pm
od ota
Žádná kaše neni tak horká jak se uvaří.

Začátkem měsíce jsem byl na solárním veletrhu Genera v Madridu.
Mluvil jsem asi s 10 zástupci výrobců u jejich stánků. Vyměnili jsme si vizitky a od te doby mi vytrvale chodí nabídky na panely atp. Za tento tyden asi 3x dotaz kdy už si neco koupím.
Cena 0,19-0,21 €/Wp póly a 0,22-0,23 monokrystaly. EXW pri odběru po kontejnerech.

Je možné ze se některé supply chainy rozpadnou ale věřím ze to rychle zase daji do pořádku.

Re: Koronavirus může způsobit růst cen solárních panelů

PříspěvekNapsal: pon bře 02, 2020 5:53 am
od radot

Re: Koronavirus může způsobit růst cen solárních panelů

PříspěvekNapsal: pon bře 02, 2020 7:46 am
od vla
Já bych řekl, že p killian zde zavádí další téma pro panikáře, asi má dojem, že jinde jej jich málo.

Re: Koronavirus může způsobit růst cen solárních panelů

PříspěvekNapsal: pon bře 02, 2020 10:24 am
od jahodovák
Ale kdeže,ono to bude jen jako že ten krach bude na co svézt,přece neřeknou,že je vše špatně...

Re: Koronavirus může způsobit růst cen solárních panelů

PříspěvekNapsal: úte bře 03, 2020 5:14 am
od brumlaj
To je pravda, zjevné věci není zapotřebí omílat. Narozdíl od brejn fošinku, ten je zapotřebí provádět nepřetržitě.

Re: Koronavirus může způsobit růst cen solárních panelů

PříspěvekNapsal: čtv bře 12, 2020 2:27 am
od rva
Kamarádi, už od víkendu jsme s rodinou přešli na jiný režim, ve kterém jsou na prvních místech úplně jiné věci, než to, co jindy. Kromě jiného to znamená napsat návody jak co v baráku funguje, aby vše neleželo na jediném člověku a aby ten, co to třeba bude muset obsluhovat po něm věděl jak. Rodině se snažím od včerejška omezovat zprávy. Na ceduli dát telefonní kontakty, vybrat přiměřenou hotovost. Autora webu prosím o zazálohování všeho pro ty kteří budou pokračovat v energetické i jiné samostatnosti až katastrofa, co právě začíná, pomine. Komu to pomůže, může se modlit.

Re: Koronavirus může způsobit růst cen solárních panelů

PříspěvekNapsal: čtv bře 12, 2020 8:32 am
od brin
Zase to nepřehánějte. I při plném zasažení populace a selhání všeho, co může, počítejte s úmrtností tak 3,5 %. Bude to nepříjemné a spousta babiček, dědečků a nemocných umře, ale nebude to konec světa a rozhodně to nebude konec ekonomiky, jak ji známe, protože mladí a pracující si toho ani nevšimnou.

Re: Koronavirus může způsobit růst cen solárních panelů

PříspěvekNapsal: čtv bře 12, 2020 10:26 am
od jahodovák
Něco mi říká,že si toho nejen každý všimne ale bude nucen i o dost hodně přehodnotit své jednání,nakonec velmi brzo to uvidíme....

Re: Koronavirus může způsobit růst cen solárních panelů

PříspěvekNapsal: čtv bře 12, 2020 1:25 pm
od antoni_sk
Súhlas...
Toto som dnes čítal a myslím že je to článok ktorý stojí za prečítanie a za zamyslenie:
https://najmama.aktuality.sk/clanok/289 ... aign=cross

Re: Koronavirus může způsobit růst cen solárních panelů

PříspěvekNapsal: pát bře 13, 2020 11:13 am
od ota
Čína normálně vyrábí.
Tohle mi přes noc přistálo v mailu. Je milý jak dávají i v mailu najevo že ví že ten virus je i v Evropě a máme na sebe dávat pozor. Stejnětak mi píšou varování před virem přes Whatsapp.

Dear Ota,
hope this email finds you well.
I want to share some price of cost effective solar panel to you:
Mono 400W: EUR0.203/W
Mono 385W: EUR0.202/W
Mono 375W: EUR0.200/W
Mono 315W: EUR0.199/W

Poly 285W: EUR0.188/W
Poly 290W: EUR0.189/W

Full Black 310W : EUR 0.212/W
Full Black 315W : EUR 0.213/W

CIF Europe,

If you interest our solar panel, please feel free to contact me.
The Coronavirus is in the outbreak period, please take care of your self.

Best regards,
Dolorece Hu

Re: Koronavirus může způsobit růst cen solárních panelů

PříspěvekNapsal: pát bře 13, 2020 11:24 am
od jahodovák
Až zkončí ten humbuk kolem toho viru,uvidíme co to mělo zamaskovat aby proti tomu lidé neremcali....pozorně sledujte situaci,je to docela mazec....

Re: Koronavirus může způsobit růst cen solárních panelů

PříspěvekNapsal: pát bře 13, 2020 11:26 am
od Vitek
jahodovák píše:Až zkončí ten humbuk kolem toho viru,uvidíme co to mělo zamaskovat aby proti tomu lidé neremcali....pozorně sledujte situaci,je to docela mazec....


dlě mě vyrobeno v USA, naordinováno číně neboť čína a evropa je ekonomicky dál než trump. ostatně trump zajistí akorát rozjebaný země typu války, tam kde jde o ropu atd.

Oto díky za info a i ty ceny jsou zajímavé !!!

Re: Koronavirus může způsobit růst cen solárních panelů

PříspěvekNapsal: pát bře 13, 2020 11:30 am
od diablo007
To budou ceny ale asi za kontejner někde v Číně dostat to sem a jsi na ceně už jiné co

Re: Koronavirus může způsobit růst cen solárních panelů

PříspěvekNapsal: pát bře 13, 2020 11:48 am
od Vitek
diablo007 píše:To budou ceny ale asi za kontejner někde v Číně dostat to sem a jsi na ceně už jiné co

ano jistě. zaplatíš dopravu clo a dph a jsi min na dvojnásobku.

Re: Koronavirus může způsobit růst cen solárních panelů

PříspěvekNapsal: pát bře 13, 2020 11:50 am
od ota
To tam holka píše: CIF Europe. CIF: responsibility transfers to the buyer when the goods reach the point of destination

Za kupujícím jde složení, naložení, doprava, clo, DPH, ekovýpalné, skladné, reklamace, pojištění ...

Re: Koronavirus může způsobit růst cen solárních panelů

PříspěvekNapsal: čtv bře 19, 2020 1:24 pm
od dumi
uz se to projevuje, iftech sem z cenama skokove nahoru...

Re: Koronavirus může způsobit růst cen solárních panelů

PříspěvekNapsal: čtv bře 19, 2020 2:15 pm
od Vitek
dumi píše:uz se to projevuje, iftech sem z cenama skokove nahoru...

naštěstí já včera nakoupil dost šroubů a věcí na montáž konstrukce na 20 panelů tedy v akrosu, tam jsou ceny ještě OK. už mám doma tedy uplně vše, a už jen se těčím až nás hoděj do karantény... to stihnu za těch 14 dní postavit konstrukci :-) a možná tam i něco nasekat.