Stránka 1 z 1

Amazon chystá další tři solární farmy

PříspěvekNapsal: pát led 24, 2020 11:53 am
od karelkilian
Dobrý den,

máme tu pátek a vy už určitě víte, co to znamená! Ano, je tu další článek k zamyšlení a diskuzi. Tentokrát se podíváme na to, jak Amazon plní své závazky.

Přeji hezký den.
Karel Kilián

Amazon chystá další tři solární farmy

Americký Amazon má celou řadu projektů, jejichž společným jmenovatelem je obnovitelná energie. Zatímco v srpnu jsme psali, že Amazon postaví ve Virginii a Irsku větrné a solární farmy, dnes se podíváme na jeho plány ve Spojených státech a ve Španělsku.

Není sporu o tom, že technologické společnosti zanechávají poměrně velkou uhlíkovou stopu. Některé z nich se v rámci Pařížské dohody zavázaly ji snížit. Patří mezi ně i Amazon, který v prosinci oznámil své plány na tři chystané projekty v oblasti obnovitelných zdrojů energie.

Firma chce postupně zcela přejít na obnovitelnou energii, přičemž podle svých závazků a plánů ji hodlá do roku 2024 využívat z 80 %. Za pouhých deset let, tedy již v roce 2030, hodlá Amazon využívat výhradně obnovitelnou energii.

Tři projekty

Prvním projektem je solární farma, která bude vybudována jihovýchodně od města Sevilla na jihu Španělska. Solární panely poskytnou 149 megawattů „nové obnovitelné kapacity“ a Amazon se chlubí, že tento projekt bude první „rozsáhlou“ snahou společnosti o obnovitelné zdroje energie v zemi.

Další dvě solární farmy mají vzniknout na území Spojených států - konkrétně u měst Illinois a Severní Virginie. Jejich kapacita má být dohromady až 180 megawattů a Amazon tvrdí, že ročně vyprodukují asi 400 tisíc megawatthodin čisté energie.

Společně by všechny tyto projekty mohly produkovat 700 tisíc megawatthodin elektrické energie ročně, což stačí k napájení „více než 67 000 domácností“. Pochopitelně se jedná jen o zběžný odhad, neboť energetické potřeby jednotlivých domácností se mohou často i zásadně lišit.

Stoprocentně zelený Amazon

Po celém světě má Amazon více než sedmdesát projektů na využití obnovitelné energie. Všechny dohromady mohou vyrábět více než 1 900 megawattů a zvládnou dodávat přes 5,3 milionů megawatthodin ročně.

„Amazon se zavázal k významným investicím do obnovitelných zdrojů energie, což je důležitý krok ke snížení jeho uhlíkové stopy.“ uvádí v tiskové zprávě ředitelka pro udržitelnost Kara Hurst. Guvernér státu Illinois J. B. Pritzker dodal: „Řešení změny klimatu znamená, že všichni budeme spolupracovat. Spojení vládní a podnikatelské komunity ukáže, jak můžeme udržitelně pohánět moderní ekonomiku a vytvářet dobře placená pracovní místa.“

V podobném duchu se vyjádřil i virginský senátor Mark R. Warner: „Oceňuji Amazon za jeho investice do projektů obnovitelných zdrojů energie ve Virginii. Solární elektrárna vygeneruje 80 megawattů obnovitelné energie, což pomůže na cestě k čistšímu a zdravějšímu prostředí.“

Komu se nelení, tomu se zelení

Solární a větrné elektrárny Amazonu dodávají energii například datovým centrům Amazon Web Services, jejichž služby využívají zákazníci z celého světa. Dalších padesát projektů spočívá převážně v instalaci solárních panelů na střechy firemních objektů.

Aby zákazníci i široká veřejnost mohli sledovat aktivity společnosti, spustil Amazon nový web Sustainability: Thinking Big věnovaný tématu udržitelnosti. Na něm prezentuje své závazky a podává informace o plánovaných i probíhajících projektech.

Amazon vedle poskytování internetových služeb také provozuje jeden z největších elektronických obchodů na světě. V jeho rámci pochopitelně řeší i dopravu zásilek zákazníkům, přičemž do roku 2030 by hodlá omezit uhlíkovou stopu tohoto byznysu na polovinu.

Jak hodnotíte aktivity Amazonu v oblasti obnovitelných zdrojů energie?

Zdroje: press.aboutamazon.com, sustainability.aboutamazon.com, techspot.com.

Re: Amazon chystá další tři solární farmy

PříspěvekNapsal: sob led 25, 2020 12:41 am
od redcrown
Někdo začít musí. My jsme již začali a Amazon je jeden z našich následovatelů. Prostě se v nás inspirovali.... To je dobře

Re: Amazon chystá další tři solární farmy

PříspěvekNapsal: sob led 25, 2020 7:36 am
od rva
U Amazonu se jedná pravděpodobně o jinou uhlíkovou neutralitu, než u nás - solárníků. Amazon vybuduje vyšší kapacitu, než kterou potřebuje, přebytek dodá do sítě a v době nedostatku si ho zase ze sítě odebere. Jinak by musel mít jako my bateriové úložiště.
Přitom existují firmy, které jsou dle vzoru Amazonu už teď uhlíkově vysoce pozitivní. Například každá jaderná elektrárna vyrobí násobně více bezuhlíkové elektřiny, než jí sama spotřebuje.

Re: Amazon chystá další tři solární farmy

PříspěvekNapsal: sob led 25, 2020 8:12 am
od matobabetak
Podľa mňa je pozitívne hlavne to ze klesna závislosť na rope, možno nie úplne ale predsa. Každy dolár co nemusí skončiť u ropného sejka zostane doma, môže sa otočiť v ekonomike. Uvidíme co sa stane keď nastane boom veľkých firiem prechádzať na sebestačnosť. Teraz to nevadí ale keď OPEC nebude mať komu predávať tak to bude ešte zaujímavé. Hlavne tupela z vlady USA niečo vymyslia....

Re: Amazon chystá další tři solární farmy

PříspěvekNapsal: sob led 25, 2020 8:45 am
od rva
Dokud jsou ropa, uhlí a zemní plyn levné, tak je těžké snižovat závislost. Jen přehled, jak se celosvětově jednotlivé zdroje pohybují https://www.iea.org/data-and-statistics

Re: Amazon chystá další tři solární farmy

PříspěvekNapsal: sob led 25, 2020 5:14 pm
od kodl69
Je to marnost, němci páchají energetický harakiri a nutí k tomu zbytek evropy, ale tenhle graf je jasnej, evropa je hodně malý hřištátko...

Re: Amazon chystá další tři solární farmy

PříspěvekNapsal: sob led 25, 2020 11:15 pm
od redcrown
Každý člověk musí začít nejdřív u sebe. Navíc si myslím, že míra použití obnovitelné energie nebo její hledání představuje stupeň moudrosti a ohleduplnosti společnosti.

Re: Amazon chystá další tři solární farmy

PříspěvekNapsal: pon led 27, 2020 7:17 pm
od brumlaj
Jsme sice moc malý hřišťátko, ale nevidím důvod proč bychom zde měli mít bordel jakoby se tudy prohnala tlupa nepřizpůsobivých paviánů (ala Luník, Most atd ......). Jsem dost starý na to abych nemusel čekat a mohl makat aniž bych se bál přepracování sama sebe do důchodu. Ovšem chápu mladé kusy, že se jim nechce ;-) oni se v životě ještě namakaj .....