Fórum | MyPower.CZ | Obnovitelné zdroje energie - energetická soběstačnost | Poslední návštěva: pát bře 24, 2023 11:20 pm


Dell bude vyrábět „zelenější“ počítače

Novinky, zajímavosti, věda a technika v oblasti solární energie.

Dell bude vyrábět „zelenější“ počítače

Příspěvekod karelkilian » pát pro 13, 2019 10:45 am

Dobrý den,

máme tu pátek, což znamená, že přinášíme další článek k diskuzi i zamyšlení. Tentokrát se podíváme na jednoho z největších výrobců výpočetní techniky a jeho závazky na dalších dvacet let.

Přeji hezký den.
Karel Kilián

Dell bude vyrábět „zelenější“ počítače

Americký výrobce výpočetní techniky Dell se zavázal, že v příštích desetiletích bude vyrábět „zelenější“ počítače. Společnost chce tímto krokem snížit svou uhlíkovou stopu, podíl na globálních klimatických změnách a množství elektronického odpadu.

Cíle programu za lepší udržitelnost byly odhaleny na summitu v texaském Austinu spolu s dalšími iniciativami v oblasti rozmanitosti, integrace a soukromí. Jedním z plánů je přechod na obnovitelné zdroje elektrické energie. Do roku 2030 by mělo být 75 % spotřebované energie z obnovitelných zdrojů a kompletní přechod by měl být uskutečněn do roku 2040.

Zelená iniciativa Dellu

Další cestou, kterou hodlá Dell snížit svůj vliv na klimatické změny, je snížení spotřeby elektřiny. V tomto směru bude hrát hlavní roli především zefektivnění výrobního procesu, a to nejen vlastního, ale i v celém dodavatelském řetězci. Cílem je do roku 2030 snížit emise skleníkových plynů na polovinu.

Dell dále přijal nové závazky, týkající se recyklace. Do roku 2030 chce firma recyklovat nebo opětovně použít stejné množství materiálu, jaké sama vyrobí a prodá. Za deset let by měla být nejméně polovina všech materiálů, použitých v produktech této značky, „recyklovatelná nebo obnovitelná“. Stejně tak budou recyklovatelné, respektive obnovitelné všechny použité obaly.

Společnost dále plánuje rozšířit svůj stávající recyklační program, v jehož rámci recykluje elektroniku (bez ohledu na značku) ze sběrných míst. Kromě toho má také program zpětného odběru svých výrobků, na kterém spolupracuje se společností FedEx. Dell však odhaduje, že tímto způsobem shromažďuje méně než 10 % produktů, které prodává.

Stále je co zlepšovat

Ačkoli jsou dosavadní aktivity firmy Dell nesporně pozitivním signálem, stále existuje mnoho prostoru pro zlepšení. Firma, která produkuje miliony počítačů, notebooků a dalšího hardwaru, v současnosti používá jen 5 % recyklovaných nebo obnovitelných materiálů.

Podle Světového ekonomického fóra (WEF) lidé každý rok vyhazují 50 milionů tun elektronického odpadu. Toto množství odpovídá ekvivalentu hmotnosti asi 4 500 Eiffelových věží. WEF přitom varuje, že toto číslo by mohlo do roku 2050 vzrůst až na 120 milionů tun.

Dell vystavil na svém oficiálním webu prohlášení, v němž deklaruje: „Máme odpovědnost za ochranu planety společně s našimi zákazníky, dodavateli a komunitami. Je to základní součást našeho podnikání, proto jsme do všeho zahrnuli udržitelnost a etické postupy, neboť vnímáme odpovědnost za své jednání...“

Delší životnost = méně odpadu

Z hlediska elektrického odpadu jsou nebezpečné především toxické těžké kovy, které se mohou v průběhu času uvolnit a kontaminovat půdu či podzemní vodu. Recyklace však ke zvrácení probíhajících klimatických změn zdaleka nestačí.

Jednou z cest, jak dosáhnout snížení množství dopadů i uhlíkové stopy, je prodloužení životnosti spotřební elektroniky. Výroba trvanlivějších produktů, které by uživatelé nemuseli měnit tak často, je však v tuto chvíli spíše vizí než něčím, co by se mohlo v nejbližších letech stát skutečností.

Pokud se podaří naplnit všechny výše uvedené sliby a cíle, mohl by se Dell stát do roku 2040 zcela uhlíkově neutrálním výrobcem počítačů. Stále však zaostává například za Applem, který 100% přešel na obnovitelnou energii již v loňském roce.

Jak hodnotíte zelené aktivity společnosti Dell?

Zdroje: theverge.com, digitaljournal.com, delltechnologies.com.
Uživatelský avatar
karelkilian
 
Příspěvky: 155
Registrován: úte pro 11, 2018 1:22 pm


Re: Dell bude vyrábět „zelenější“ počítače

Příspěvekod zbek » pát pro 13, 2019 11:10 am

Dell jsem měl rad , sice předraženy , ale super kvalita , ale posledních par roku šla kvalita tak dolu že dnes už nebrat .
FV 3,57 Kwp měnič GW3648D-ES bat 4x pylontech us2000. FV 275 Wp 12V gel baterie
?
zbek
 
Příspěvky: 427
Registrován: ned bře 31, 2019 12:49 pmZpět na Magazín MyPower.CZ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: CC [Bot] a 0 návštevníků

Reputation System ©'