Stránka 1 z 1

V polském Krakově zakázali topit uhlím a dřevem

PříspěvekNapsal: pát pro 06, 2019 11:04 am
od karelkilian
Dobrý den,

máme tu pátek, což znamená, že přinášíme další článek k diskuzi i zamyšlení. Tentokrát se podíváme k našim severním sousedům na možná poněkud kontroverzní opatření.

Přeji hezký den.
Karel Kilián

V polském Krakově zakázali topit uhlím a dřevem

Na našem diskuzním fóru vyvolalo značný ohlas vlákno Neziskovky, dotace a poleno do krbu uz nehodis!, kde v prvním příspěvku odkazujeme na reportáž České televize V Krakově zakázali topit uhlím a dřevem. Lidem se lépe dýchá.

V kostce jde o to, že město zcela zakázalo vyhláškou z roku 2016 topení tuhými palivy - konkrétně uhlím a dřevem. Zákaz platí od září tohoto roku a podle úředníků vedl ke zlepšení smogové situace. Již v srpnu informovala o tomto opatření organizace Hnutí DUHA s tím, že „Česko by se mělo inspirovat“.

Krakovský zákaz

Zákaz používání tuhých paliv se vztahuje nejen na kamna a pece, ale také na kotle, krby a stacionární grily - tedy například na zahradní grily vyrobené z kamene či betonu trvale připevněné k zemi nebo grily pracující konzistentně na jednom místě.

K vytápění lze používat pouze zemní plyn s vysokým obsahem metanu nebo dusíku (včetně zkapalněného zemního plynu), propan-butan, zemědělský bioplyn nebo jiné druhy hořlavého plynu a lehký topný olej.

Obyvatelé budou moci nadále příležitostně používat sezónní skládací grily, protože ve smyslu předpisů se na ně ustanovení nevztahuje. Do problémů se ale mohou dostat restaurace, pizzerie a další podniky, používající k přípravě pokrmů pece a grily na dřevo či uhlí. Používání takových spotřebičů v gastronomických podnicích, které jsou v provozu na stejném místě po celý rok, bude možné pouze s povolením úřadů.

Vedení města se důkladně připravilo na topnou sezónu 2019/2020. Do ulic vyrážejí proškolení úředníci oddělení kvality ovzduší a pracovníci inspektorátu ochrany životního prostředí, kteří denně provádějí více než 4500 kontrol po celém městě. Analýzy znečištění jsou prováděny také pomocí sondy, termovizní kamery umístěné na dronu a monitoru prachu.

Restrikce nemohou chybět

V případě zjištění používání tuhých paliv může být na místě vyměřena pokuta ve výši od 20 do 500 polských zlotých, což je v přepočtu asi 120 až 3000 českých korun. Pokud hříšník odmítne zaplatit na místě, může u soudu dostat pokutu až 5000 zlotých (cca 30 000 Kč).

„Je třeba si uvědomit, že každý případ bude posuzován individuálně v závislosti na situaci. Při rozhodování o výši pokuty budou analyzovány a zohledněny všechny sociální, právní, technické a jiné aspekty,“ uvedla městská rada v Krakově.

Město se dlouhodobě snaží o snížení počtu topenišť na pevná paliva, nicméně ne vždy je to možné. Na jeho území tak zůstávají přinejmenším čtyři tisíce takových objektů. V mnoha případech brání přechodu na ekologičtější metodu vytápění finanční situace vlastníka nebo celkový technický stav budovy.

A pokuty se rozdávají!

Neuplynul ani týden a polská média informovala o prvních pokutách. Z mnoha případů zmiňují například provozovatele jednoho z výrobních závodů, který spaloval pásy dýhy. Městská stráž, která přestupek zachytila, ho poslala k soudu, kde majitele čeká pokuta až 5000 zlotých.

O nátuře některých obyvatel Krakova svědčí skutečnost, že první oznámení o výskytu podezřelého kouře z komína přišlo 1. září jen pár minut po půlnoci. Majitel krbu následně vysvětlil, že ho zapálil v sobotu večer, kdy zákaz ještě neplatil - přesto ale neunikl pokutě v blíže nespecifikované výši. Další osoba byla potrestána pokutou 300 zlotých za pálení odpadu v krbu.

Situace tak do jisté míry připomíná zavedení zákazu kouření v provozovnách stravovacích služeb v Česku. Ten začal platit 31. května 2017 a první telefonát na policejní tísňové lince zaznamenali taktéž několik minut po půlnoci. Čeští policisté však začali rozdávat pokuty až mnohem později.

Dočkáme se zákazu uhlí a dřeva v Česku?

Jak jsme zmínili v úvodu - myšlenka zakázat používání tuhých paliv se očividně zalíbila ekologickým aktivistům. Hnutí DUHA konstatuje, že Česká republika má hned po Polsku druhé nejhorší ovzduší v rámci Evropské unie. Jediným plánovaným opatřením v tomto směru je zatím zákaz kotlů 1. a 2. emisní třídy od září 2022.

Jiří Koželouh, vedoucí programu Klima, energetika a odpady, řekl: „Potřebujeme být podobně ambiciózní jako Poláci, pokud mají lidé dýchat čistý vzduch, na který mají právo.“ Nutno podotknout, že obyvatelům Krakova pomohl ke změně vytápění „Program na omezení emisí“, v jehož rámci bylo možné získat dotaci ve výši až 90 % ceny nového kotle.

Pokusili jsme se zjistit, jak vypadá situace u nás a počátkem týdne jsme oslovili tiskové mluvčí Ostravy, Havířova a Karviné s otázkou, zda vedení města zvažovalo nebo zvažuje omezení či úplný zákaz používání tuhých paliv na svém území. Ani v jednom případě jsme se však do uzávěrky nedočkali odpovědi.

Co si myslíte o zákazu topit uhlím a dřevem?

Zdroje: tvn24.pl, tvn24.pl, krakow.pl, pb.pl, ekolist.cz, ct24.ceskatelevize.cz, idnes.cz.

Re: V polském Krakově zakázali topit uhlím a dřevem

PříspěvekNapsal: pát pro 06, 2019 11:31 am
od dumi
Uhli dejme tomu, smrdi. ale proc drevo? To si jako nemuzu na zahrade ani ugrilovat maso? nebo vecer si vypit s zenou sklenku vina u horiciho krbu? Nasr.... :hell: :uh: :uh:

Vztahuje se to i na rozdelani ohne na zahrade?

Re: V polském Krakově zakázali topit uhlím a dřevem

PříspěvekNapsal: pát pro 06, 2019 11:56 am
od leinad
Ľudia preberte sa.
ako vás to napadlo porovnávať neporovnateľné Krakov a Čechy. Ešte tak Krakov a Praha, Ostrava, Brno, ale prečo, aj ten istý zákaz na samote Pod lesom. Veľké aglomeracie - veľke problémy- nech ich riešia. Ani ta strakuľa pasúca sa pri tej samote nieje problém, ale ten veľkochov pri okresnom meste už problém je. Buďte si istý , že ten problém nieje v tých kravách. Ani ekonomika nieje, ihneď vám vyjdu iné výsledky ak do toho započítate všetky vstupy /atómky a trvale uložištia ich odpadov započítal niekto reálne do cien energii, to ani nikto nevie/
Ale hlavné na tej správe je čo nás môže potešiť, pokuty sa VYBERAJU.

Re: V polském Krakově zakázali topit uhlím a dřevem

PříspěvekNapsal: pát pro 06, 2019 12:01 pm
od dumi
ja bych byl opatrnej, ono kdyz to proslo jednou projde to i vsude, samozrejmne v zajmu ekologie.

Re: V polském Krakově zakázali topit uhlím a dřevem

PříspěvekNapsal: pát pro 06, 2019 12:16 pm
od leinad
To je problém, ono v našom zriadení ak sa zhodne viac ako 50% blbcov na radnici, alebo v parlamente. pozor nie v meste ani v štáte a je problém. no a všetko zachránia no kto no PENIAZE, či už ako pokuty, alebo povolenia od úradov, alebo ako byznys s povolenkami na emisie CO2. To je ono my môžme my sme si to zaplatili, ale kto napr. tie peniaze dostane, kto to, zaplatené, povolené CO2 aj reálne zlikviduje?

Re: V polském Krakově zakázali topit uhlím a dřevem

PříspěvekNapsal: pát pro 06, 2019 7:44 pm
od diablo007
Pokud to nikdo nepostřehl tak tady se to již taky děje i když trošku omezeneji ale děje
https://www.lidovky.cz/domov/praha-od-r ... _domov_ele

Re: V polském Krakově zakázali topit uhlím a dřevem

PříspěvekNapsal: pon pro 09, 2019 9:55 pm
od gupa
No zajímala by mne vedle této informace reakce prodejců plynu, protože kde není konkurence, je monopol. Povídačky otom že existují v takovém prostředí konkurenční ceny si nechte jako pohádku na dobrou noc. V takovém městě pokud se sice dobře dýchá ale hodně platí za teplo, se moc dobře nebydlí. Celkově ceny energií jsou vysoké a toto je nahlavu a jde o šíření polopravd když není známa celá situace která nastala. Už vím kam pošlu každý aktivní zelený mozek, do Krakova.