Fórum | MyPower.CZ | Obnovitelné zdroje energie - energetická soběstačnost | Poslední návštěva: úte bře 28, 2023 6:47 pm


Strojové učení pomáhá šetřit výdaje za elektřinu

Novinky, zajímavosti, věda a technika v oblasti solární energie.
Další

Strojové učení pomáhá šetřit výdaje za elektřinu

Příspěvekod karelkilian » úte lis 26, 2019 1:36 pm

Dobrý den,

dnes mimořádně v úterý přinášíme další článek k zamyšlení i diskuzi. Tentokrát se týká amerického projektu Evolve Energy, který zapojil umělou inteligenci a strojové učení, aby zákazníkům ušetřil výdaje za elektrickou energii.

Přeji hezký den.
Karel Kilián

Strojové učení pomáhá šetřit výdaje za elektřinu

Společnost Evolve Energy se rozhodla využívat strojové učení k úspoře výdajů zákazníků za elektřinu z obnovitelných zdrojů. Konkrétně spotřebitelům, využívajícím větrnou a solární energii, dává možnost zachytit nejlepší velkoobchodní ceny, které se mění v průběhu dne.

Společnost na začátku listopadu spustila svou službu a aplikaci pro zařízení s operačními systémy iOS a Android. Pro obě platformy je tato aplikace zdarma a mimo jiné slibuje úsporu výdajů za elektřinu a snížení uhlíkové stopy.

Jen pro deregulovaný trh

Tento přístup má smysl na deregulovaném trhu s energií. Co to znamená? To vysvětluje v rozhovoru generální ředitel Evolve Energy Michael Lee: „Deregulovaný trh je prostor, kde se stát rozhodl umožnit poskytovatelům třetích stran strukturovat a prodávat elektřinu za to, co považují za konkurenceschopnou cenu.“

Na těchto trzích si mohou spotřebitelé vybrat, od koho a za kolik budou nakupovat energii. Funguje to tak například v americkém Texasu, kde sídlí Evolve Energy, jež má licenci jako jeden poskytovatelů. Texas je přitom jedním z osmnácti amerických států s deregulovaným energetickým trhem.

Lee uvedl, že zapojení větrné a solární energie do energetického mixu přispělo ke kolísání cen. Právě v tomto faktu vidí velkou příležitost pro Evolve Energy. Na velkoobchodním trhu s energií by zákazníci obvykle platili paušální sazbu.

Ve skutečnosti se však cena mění, a to i v průběhu jednotlivých dnů v závislosti na různých faktorech. Nabízené ceny standardních poskytovatelů však tuto skutečnost nijak neodrážely.

Nedostatky obnovitelných zdrojů

Problém s větrnou a sluneční energií spočívá v tom, že množství elektřiny, kterou elektrárny vyrobí, závisí na počasí. Když je méně větru a slunečního svitu, musí vyrovnat požadavky jiné zdroje energie, což znamená zvýšení ceny. Pro poskytovatele je tak obtížné předvídat a upravovat ceny.

Evolve Energy má úplně jiný obchodní model než všichni ostatní dodavatelé elektřiny. Nevydělává peníze na prodeji samotné elektrické energie, ale jeho zákazníci platí předplatné ve výši 10 dolarů měsíčně (cca 230 Kč).

Firma pak prodává zákazníkům elektřinu za velkoobchodní ceny bez jakékoli další přirážky. Tyto ceny navíc v reálném čase aktualizuje s ohledem na současnou situaci na energetickém trhu.

V hlavní roli umělá inteligence

Firemní aplikace, využívající umělou inteligenci a strojové učení, může ovládat chytré termostaty v domácnostech. V budoucnosti se plánuje její napojení na další spotřebiče, včetně klimatizačních jednotek či domácích nabíječek elektromobilů.

Když je pravděpodobné, že ceny energie prudce vzrostou, dokáže to umělá inteligence Evolve Energy předpovědět 30 až 45 minut předem. Na základě parametrů nastavených zákazníkem pak může upravit odběr spotřebičů v domácnosti - například omezit vytápění.

Systém se také učí z chování samotného zákazníka, takže například zbytečně netopí v časech, kdy je obvykle celá rodina v zaměstnání nebo ve škole. Systém určuje, kolik energie bude zákazník pravděpodobně potřebovat k dosažení požadované teploty v domácnosti a inteligentně používá optimální interval i s ohledem na cenu.

Zatím jen pro některá zařízení

Aplikace Evolve Energy je v současné době kompatibilní se zařízeními Honeywell a Ecobee, přičemž v budoucnosti se počítá s možností připojení termostatů a spotřebičů jiných značek - například ve Spojených státech oblíbené firmy Nest.

Ve spolupráci s AI budou chytré spotřebiče schopné brát v úvahu celou řadu parametrů. Kromě aktuální a předpokládané ceny mohou zohlednit jak a kdy zákazníci využívají elektřinu, jaká je venkovní teplota, čas, vzorce v preferencích a chování a mnohé další. „To vše lze použít ke skutečnému zlepšení života našich zákazníků.“ uvedl Lee.

Na základě těchto údajů poskytne aplikace doporučení, které zákazníci mohou akceptovat, nebo změnit. Pokud se rozhodnou pro jiné nastavení, aplikace jim okamžitě oznámí, jaké budou výsledné náklady. Funguje tak rovnováha zahrnující transparentnost, kontrolu a zpětnou vazbu.

Pro firmu Evolve Energy, která svůj produkt doposud v podstatě provozuje v beta verzi, je to teprve začátek, kdy trénuje své modely na interních historických datech. V příštích několika měsících plánuje pokračovat ve výcviku stávajících modelů strojového učení na základě skutečného používání zákazníky.

Jak vnímáte roli umělé inteligence v energetice?

Zdroje: venturebeat.com, evolvemyenergy.com.
Uživatelský avatar
karelkilian
 
Příspěvky: 155
Registrován: úte pro 11, 2018 1:22 pm


Re: Strojové učení pomáhá šetřit výdaje za elektřinu

Příspěvekod jahodovák » úte lis 26, 2019 4:44 pm

Takhle to pomaličku začíná a plíživě se to dopracuje,že v podstatě člověk zblbne tak,že UI dospěje k názoru že by bez něj to šlo lépe....
6,4kWp-
aexpert MKS,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
?
jahodovák
 
Příspěvky: 1733
Registrován: ned dub 02, 2017 2:45 pm


Re: Strojové učení pomáhá šetřit výdaje za elektřinu

Příspěvekod marko250 » úte lis 26, 2019 6:24 pm

Decentralizace je potřeba a né globální zařízení a jeho řízení.FVE s akumulací na každou střechu a ty pak propojit třeba s DS,nacpat do toho spalovny odpadu,bioplynu,metanu,skládkového plynu a zaštiťovat to budou nynější jaderky.Období listopad>únor je potřeba vykrýt tepelně a zbytek roku jde slunečně.A hlavně změna v chování lidstva směrem k úspoře ,nikoli konzumu,čili jeho budoucí výchova.Ta expanze nemůže trvat věčně,plocha na Zemi je jasně daná a spíše se zmenšuje.
Co se týká vzdáleného řízení UI tak z vlastní zkušenosti mohu říct,že není nic horšího,než někomu zasahovat do zaběhlých zvyklostí a momentálních rozhodnutí.Asi tři roky trvalo,než jsem ženu převychoval k výkonovým činnostem v domě za slunečního svitu.Prostě jen taková banalita jako sledovat ,jak to svítí na panely v reálném a blízko minulém čase je obrovský problém.A sesynchronizovat chtíč lidský s reálnou možností energie bude nemožné na základě povahy člověka.Změny je člověk schopen příjmout za své ,až se jej přímo dotýkají a jiná možnost neexistuje.
Co ale vznikne řízením DS na základě možností,tak to je boom soukromých FVE,právě na tom základu,že mě někdo řídí z "hora" a tím omezuje. Takže centrální UI nechť jde do té části, kde se produkují zbytky stravy,neboť se tím dosáhne jen nižší inteligence lidstva jako takového.Což pro další udržitelný vývoj nebude zrovna vhodné. :-)
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> a 3x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Uživatelský avatar
marko250
 
Příspěvky: 3251
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Bydliště: Hlučín


Re: Strojové učení pomáhá šetřit výdaje za elektřinu

Příspěvekod rva » úte lis 26, 2019 7:16 pm

Do budoucna Česko potřebuje spoustu dalších zdrojů. Roční primární spotřeba energií je 488 TWh, z toho elektřiny 66 TWh (rok 2013) https://cs.wikipedia.org/wiki/Energetika_v_%C4%8Cesku. Zajistit to jde jedině dalšími jadernými elektárnami. Jejich celkem stabilní dodávka nebude vyžadovat nějaké sofistikované nástroje na regulaci spotřeby a ani žádnou AI, který by optimalizovala spotřebiče. A pak může být na elektřinu vše, včetně tepla a dopravy. A fotovoltaika zůstane jako koníček pro nadšence.
_______________________________________________________________________
33 kWp, LiFePO4 32 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A)
?
rva
 
Příspěvky: 2829
Registrován: úte dub 23, 2013 9:21 am


Re: Strojové učení pomáhá šetřit výdaje za elektřinu

Příspěvekod střídač_N » stř lis 27, 2019 7:32 am

V článku se vyskytl termín "může ovládat chytré termostaty v domácnostech", což je první důvod se domnívat, že jde o podvod na spotřebitelích.

"V příštích několika měsících plánuje pokračovat ve výcviku stávajících modelů strojového učení na základě skutečného používání zákazníky." Vcelku nechápu proč to dělá, když je přítomna umělá inteligence. Nebo, že by ta umělá inteligence byla to samé co "chytrý-smart", tedy podvod. Ano jde o podvod, žádná umělá inteligence neexistuje a existovat nebude, proto, že nemůže. Je to takový termín jak socialismus. Krásně zní, ale není uskutečnitelný. Zůstane to vždy jen a jen ve strojovém učení s různou mírou schopnosti až neschopnosti najít nějaké optimum. Takové MPPT v podojení zákazníka.

Za sebe, chci jen a jen hloupé zařízení v podobě elektroměru jež dovede zasílat informace o momentální ceně dodávané elektrické energie. Na tom se ale nedá vydělat, tudíž ono nejpříznivější řešení pro zákazníky - spotřebitele se neuskuteční a budou se vymýšlet ony popisované šílenosti.
?
střídač_N
 
Příspěvky: 698
Registrován: sob říj 21, 2017 1:22 pm


Re: Strojové učení pomáhá šetřit výdaje za elektřinu

Příspěvekod brumlaj » stř lis 27, 2019 7:36 am

Přesně jak píše rva. Občané si zateplí a pořídí FVE. Průmysl spolu s podnikavci ať si za své a bez státních garancí postaví třeba slona na chobot. (myšleno i jaderné elektrárny) Hlavně ale za tržní ceny, žádné dotace od daňového poplatníka kterým nejsou..
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
?
brumlaj
 
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 1:24 pm


Re: Strojové učení pomáhá šetřit výdaje za elektřinu

Příspěvekod jahodovák » stř lis 27, 2019 8:08 am

Pokud si prostudujete dostupnou literaturu a projdete konspirační veby tak se dočtete že za cíl nestaví na blahu většiny lidí ale jen elity a pokud je mi známo soběstačný člověk nejde ovládat,tak je třeba vychovat neschopné jedince,kteří se nechají manipulovat správným směrem,to platí ve všem,co je nám vnucováno,pokud to ale nepochopíte,je to jen a jen váš problém.Ona i ta vychvalovaná demokracie je jen pro zbohatlíky....
6,4kWp-
aexpert MKS,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
?
jahodovák
 
Příspěvky: 1733
Registrován: ned dub 02, 2017 2:45 pm


Re: Strojové učení pomáhá šetřit výdaje za elektřinu

Příspěvekod mypower.cz » stř lis 27, 2019 9:35 am

střídač_N píše:V článku se vyskytl termín "může ovládat chytré termostaty v domácnostech", což je první důvod se domnívat, že jde o podvod na spotřebitelích.

"V příštích několika měsících plánuje pokračovat ve výcviku stávajících modelů strojového učení na základě skutečného používání zákazníky." Vcelku nechápu proč to dělá, když je přítomna umělá inteligence. Nebo, že by ta umělá inteligence byla to samé co "chytrý-smart", tedy podvod. Ano jde o podvod, žádná umělá inteligence neexistuje a existovat nebude, proto, že nemůže. Je to takový termín jak socialismus. Krásně zní, ale není uskutečnitelný. Zůstane to vždy jen a jen ve strojovém učení s různou mírou schopnosti až neschopnosti najít nějaké optimum. Takové MPPT v podojení zákazníka.

Za sebe, chci jen a jen hloupé zařízení v podobě elektroměru jež dovede zasílat informace o momentální ceně dodávané elektrické energie. Na tom se ale nedá vydělat, tudíž ono nejpříznivější řešení pro zákazníky - spotřebitele se neuskuteční a budou se vymýšlet ony popisované šílenosti.


Zdravim stridaci, nejak jsem prehledl konkretni duvody proc je dany projekt podvod. Prosim budte konkretni. Vy jste se nekdy venoval nejakym konkretnim aplikacim ktere se zabyvaly strojovym ucenim a hledanim optima? Mate tedy zkusenosti?

jahodovák píše:Pokud si prostudujete dostupnou literaturu a projdete konspirační veby tak se dočtete že za cíl nestaví na blahu většiny lidí ale jen elity a pokud je mi známo soběstačný člověk nejde ovládat,tak je třeba vychovat neschopné jedince,kteří se nechají manipulovat správným směrem,to platí ve všem,co je nám vnucováno,pokud to ale nepochopíte,je to jen a jen váš problém.Ona i ta vychvalovaná demokracie je jen pro zbohatlíky....


I tady zdravim. "Prectete si dostupnou literaturu" je neuveritelne siroke spektrum ruzne literatury. Je to jako vyraz "neco si o tom nastuduj". Prosim o konkretni tituly dane literatury, o ktere zde jde a o konkretni, byt treba i konspiracni www, tedy konkretni odkazy.

Diky.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
 
Příspěvky: 4932
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am


Re: Strojové učení pomáhá šetřit výdaje za elektřinu

Příspěvekod střídač_N » stř lis 27, 2019 11:06 am

mypower.cz píše:......nejak jsem prehledl konkretni duvody proc je dany projekt podvod. Prosim budte konkretni.


Naopak, očekával bych, že mi bude předložen nějaký opravdu chytrý termostat a budu tím usvědčen ze lži. Zatím jsem nikde chytrý termostat neobjevil, tudíž jej ani nebude možné ovládat. Z mého pohledu je to podvod. Je to dokonce podvod dvojnásobný. Navozuje povědomí, že to "něco" existuje.

mypower.cz píše:....Vy jste se nekdy venoval nejakym konkretnim aplikacim ktere se zabyvaly strojovym ucenim a hledanim optima? Mate tedy zkusenosti?.......


Nebudu zastírat, že jsem špičkový programátor v oblasti strojového učení. Ne, nejsem a zkušenosti tedy nemám. Jsem jen podprůměrný amatérský programátor jež dokonce neovládá nějakou přehršli programovacích jazyků.
Mám však zkušenost jednu, co jsem do programu nenapsal, to jsem z něj taky ani nedostal. Zatím jsem, a připouštím ke své škodě, nenašel a ani o programovacím jazyku neslyšel, jenž by vydal víc než do něj bylo programátorem vloženo-napsáno. Je možné napsat algoritmus jenž bude svůj výsledek upřesňovat, ale jen do míry jež mu svěřil programátor. Počítací stroj tam nepřidá ani jeden byt, jež mu programátor do programu nevložil. I nadále bude umět jen a jen porovnávat naměřené s databází, jíž připouštím bude umět naplňovat a v ní hledat shodu, případně nalézat optimum shody.
S umělou inteligenci je to to samé jak s tou chytrostí-smartem. Marketingově krásně znějící slovíčka bez reálného obsahu. Tudíž i to strojové učení je podvod. Stroj se nic a nikdy učit nedokáže.

Pokud jste jiného mínění a zkušeností, prosím rád si takové novinky přečtu. Rád bych aby to nebyly odkazy na nějaké fantasmagorie, ale jen a jen vlastní zkušenost.
?
střídač_N
 
Příspěvky: 698
Registrován: sob říj 21, 2017 1:22 pm


Re: Strojové učení pomáhá šetřit výdaje za elektřinu

Příspěvekod rottenkiwi » stř lis 27, 2019 11:19 am

Keď človek nachápe pojem, tak si treba o ňom najprv prečítať.
https://en.wikipedia.org/wiki/Artificial_intelligence
https://en.wikipedia.org/wiki/Emergent_algorithm
https://en.wikipedia.org/wiki/Evolutionary_computation
https://en.wikipedia.org/wiki/Life

Ono ako nexistuje čierne a biele spektrum svetla,
tak neexistuje ani živý a neživý systém,
to sú len pojmy, čo si nadefinoval človek,
podobne ako neexistuje ani častica ani vlna,
sú to len mat. pojmy vymyslené na to,
aby sme sa nejako dohovorili, že vo co kráčí.

Ako vidno, intuícia a fantázia fungujú všade a možeme
nájsť na nejakú entitu viacero mat. modelov a všetky
budú dostatočne presné na popis danej entity na takej
úrovni, aby sme jej porozumeli, ergo prežili.

Ja mám termostat, ktorý merá 83 veličín v mojich troch FVE,
získava informácie z niekoľkých meteoAPI,
analyzuje termokamery, analyzuje pohyb von a dnu v izbe,
analyzuje teplotu a kvalitu a kvantitu plynov v dome,
analyzuje množstvo pevných častíc v dome.

Tak aký je ten termostat ? Zivý či neživý ?
Má inteligenciu či nemá ?
Drone CAMs DEHN Jeff Dahn K. DusekMAN Laser lightning rod
Prajem si, aby vsetci moji susedia, na celej ulici mali konecne BEVs. Toyota bZ brand.
Uživatelský avatar
rottenkiwi
 
Příspěvky: 5010
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Bydliště: SO, SK


Re: Strojové učení pomáhá šetřit výdaje za elektřinu

Příspěvekod střídač_N » stř lis 27, 2019 11:58 am

rottenkiwi píše:..........Má inteligenciu či nemá ?No, samozřejmě, že NEMÁ. Umí jen přijímat data a ta snad možná nějak vyhodnotit.
?
střídač_N
 
Příspěvky: 698
Registrován: sob říj 21, 2017 1:22 pm


Re: Strojové učení pomáhá šetřit výdaje za elektřinu

Příspěvekod rottenkiwi » stř lis 27, 2019 12:01 pm

To isté človek či vajíčko, len prijíma informácie, napr. vajíčko merá teplotu
aby vedelo kde sa uhniezdi, spermia merá teplotu, aby vedela, ktorým
smerom má ísť či vonia ktorým smerom má ísť.

Decko cíti, ktorým smerom je materinské mlieko.

Takže aj človek len prijíma informácie, tie informácie exprimujú konečnú
množinu génov a formujú tak odpoveď na danú informáciu.
Človek to nemože ovplyniť svojou mysľou, ináč by sme boli za mikrosekundu
všetci zdraví.
Drone CAMs DEHN Jeff Dahn K. DusekMAN Laser lightning rod
Prajem si, aby vsetci moji susedia, na celej ulici mali konecne BEVs. Toyota bZ brand.
Uživatelský avatar
rottenkiwi
 
Příspěvky: 5010
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Bydliště: SO, SK


Re: Strojové učení pomáhá šetřit výdaje za elektřinu

Příspěvekod jahodovák » stř lis 27, 2019 12:36 pm

jelikož o tom moc nevím,tak mohu jen napsat svůj názor na věc.Podle mě to bude jako se vším,jednoduchá věc je podle názorů odborníků moc jednoduchá a proto funguje špatně,proto je třeba vše idělat pokud možno složitě aby tomu nikdo moc nerozuměl a nemohl to sám opravit a potřeboval na to vždy odborníka.No a ta integence bude samozřejně sloužit tomu kdo to navrhne,je mnoho možností aby to dobře sloužilo všem a nebo jen tomu kdo to navrhne.Pokud sledujete přírodu tak tam vše fungovalo dbře do doby,než nějaký chytrák do toho začal štourat a podle toho to vypadá...
6,4kWp-
aexpert MKS,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
?
jahodovák
 
Příspěvky: 1733
Registrován: ned dub 02, 2017 2:45 pm


Re: Strojové učení pomáhá šetřit výdaje za elektřinu

Příspěvekod youda » stř lis 27, 2019 1:25 pm

Vážení kolegové akademici,
občas jsem u nějakého projektu, kde je AI/ML jednou z částí. (Já tam působím jako svačinář.)

Ačkoliv jsem tomu dlouho odmítal věřit, musím potvrdit, že jsme došli do stavu, kdy počítač skutečně dokáže dělat věci, které do něj programátor nevložil. Současně také platí, že programy dnes mohou vytvářet strojový kód, který se sám dynamicky mění, sám se ladí a verzuje.

Velmi zjednodušeně lze říci, že ML je proces, do kterého nasypete vzorová data a vzorové výstupy, pak jej necháte neustále dokola se na těchto datech trénovat a po nějaké době z toho procesu vypadne "model", tedy v podstatě algoritmus:

machine learning.png

Zatímco proces učení potřebuje spousty iterací, terabajty RAM a běží na výkonných GPU NVIDIA Volta, tak výsledný algoritmus je malý a k jeho chodu už stačí obyčejný PC/Server se šunkovou grafikou. V tom je právě ta obrovská síla, že jde o extrémně rychlý a přesný algoritmus a nikoliv o tupé selecty do databáze nebo hopsání v binárním stromu.

Naštěstí, výsledkem ještě pořád není "univerzální umělá inteligence". V rámci specializace však není problém vytvořit systém, který se umí učit na základě vlastních chyb a úspěchů. Jeho výstup pak působí dojmem, jako by jej vytvořil živý člověk.

Snadný způsob, jak si můžete jedno malé AI vyzkoušet v praxi:
  • Na Android smartphone otevřete aplikaci Fotky.
  • Do vyhledávacího řádku zadejte některý z těchto výrazů: water, food, car, glass, girl, shadow, house, smile ...
  • Aplikace okamžitě vybere z vašich fotek ty, které vyhovují hledanému výrazu.
Například, na dotaz "water" vám vyjedou nejen fotky od moře, ale také láhve s balenou vodou nebo louže na podlaze. Toto nejsou tagy, databáze, ani kód vytvořený programátorem. Algoritmus hledání ve fotkách je produktem ML.

No a teď si představte, že policie, rozvědky a vlády po celém světě se moc těší, až jim do jednoho systému začnou plynout data z:
  • kamer rozesetých po městech i soukromých domech
  • GPS a řídících jednotek v autě
  • bankovních účtů
  • půjček a hypoték
  • mobilních telefonů, internetu a síťových operátorů
  • čipu a anténky, kterou každému nastřelí do hlavy rovnou v porodnici
Je mi líto, ale doba osobní svobody a soukromí už dávno skončila. Nějaký chytrý termostat, je úplná hračka.

Pro AI/ML platí přesně ten citát, který nedávno na fóru připomněl kolega Stridac_N:
Mysleli jsme to dobře, ale dopadlo to jako vždycky.

svačinář Youda
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
youda
 
Příspěvky: 3074
Registrován: úte dub 26, 2016 11:12 pm


Re: Strojové učení pomáhá šetřit výdaje za elektřinu

Příspěvekod mypower.cz » stř lis 27, 2019 1:48 pm

Doplnim, ze nekdy pro hledani optimalnich vysledku lze metodou pokus omyl pouzit i nahodu, tedy generatory nahodnych cisel, coz jsou data, ktera programator take nevklada, neb je jich nekonecne mnozstvi.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
 
Příspěvky: 4932
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am


Re: Strojové učení pomáhá šetřit výdaje za elektřinu

Příspěvekod rottenkiwi » stř lis 27, 2019 4:27 pm

Takže, stále som sa nedozvedel, či keď termostat, bude v mojej
izbe, aj 30 r. po mojej smrti udržiavať takú klímu, ako sa naučí,
či je inteligentný, alebo nie.

A keď naprodukuje svojich potomkov, ktorí budú robiť niečo podobné,
či je živý alebo nie.

Niekedy netreba nič vymýšľať, ani nič programovať, ani si myslieť
že prísne deterministický Vesmír robí niečo náhodne.

Treba sa len pozrieť do vnútra, ako spracovávajú informácie
baktérie, huby, kvasinky, muchy, živočíchy, rastliny
a tým sa inšpirovať a urobiť Ctrl-C Ctrl-V.
Drone CAMs DEHN Jeff Dahn K. DusekMAN Laser lightning rod
Prajem si, aby vsetci moji susedia, na celej ulici mali konecne BEVs. Toyota bZ brand.
Uživatelský avatar
rottenkiwi
 
Příspěvky: 5010
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Bydliště: SO, SK


Re: Strojové učení pomáhá šetřit výdaje za elektřinu

Příspěvekod brumlaj » stř lis 27, 2019 6:06 pm

Zaznělo to zde několikrát. Ta hromada šrotu se učí na nějakých datech. A to je problém. Existuje fůra dat jak se věci dělat nemají. Snad nejvíce to je patrné na vytápění (například centrálním). A jak už to stabilně dopadá, tyto data se stávají etalonem podle kterého se i lidé učí a neustále se stavějí nefunkční otopové soustavy. Takže od počítače očekávám, že nás zbaví otrocké a monotónní práce, nic více. I na Internetu boti dopadli jako hulvátové.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
?
brumlaj
 
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 1:24 pm


Re: Strojové učení pomáhá šetřit výdaje za elektřinu

Příspěvekod PavelR » stř lis 27, 2019 10:49 pm

Zkoušel jsem to co psal youda. Na google fotkach. Zadal jsem "cat" pac mam kocky rad. Naslo me to fotku kde jsem na prvni pohled ani ja nepoznal zamaskovanou kocku.

vypada to ze AI uz existuje
Pak uz staci " IF ma nekdo moc kocek je tak ..."
?
PavelR
 
Příspěvky: 2817
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm


Re: Strojové učení pomáhá šetřit výdaje za elektřinu

Příspěvekod střídač_N » čtv lis 28, 2019 10:43 am

youda píše:...... extrémně rychlý a přesný algoritmus a nikoliv o tupé selecty do databáze nebo hopsání v binárním stromu. ...............


Nechci se dál babrat v uvedené problematice, kdo je přesvědčen, je přesvědčen. Jen by mně zajímalo odkud ten "přesný algoritmus" bere ta data (v tomto případě fotky).
?
střídač_N
 
Příspěvky: 698
Registrován: sob říj 21, 2017 1:22 pm


Re: Strojové učení pomáhá šetřit výdaje za elektřinu

Příspěvekod mypower.cz » čtv lis 28, 2019 11:09 am

střídač_N píše:
youda píše:odkud ten "přesný algoritmus" bere ta data (v tomto případě fotky).

Stridaci, predstavte si ze mate appku, u ktere chcete, aby se naucila, ze jablko je jablko, ksicht je ksicht a ovce je ovce. Zkuste zapojit hlavu a popremyslejte, kam by jste pro ne v dnesni dobe sel. Kde by jste je hledal. Potrebujete rekneme 10000 fotek na kterych nasledne algoritmu sdelite ze se netrefil a nebo ze se trefil a algoritmus, ktery je naprogramovany tak, aby hledal optimalni metody, ktere davaji pozitivni vysledky, si najde metody, jak to udelat, aby se co nejvickrat trefil.

Domaci ukol:
1) Kde ziskat v dnesni dobe volne dostupne fotky v mnozstvi asi 10000 kusu.
2) Kdo je nasledne oznaci, aby mela budouci UI s cim srovnat jak moc se trefila a jak moc ne.

Premyslejte, zitra bude vas domaci ukol oznamkovan.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
 
Příspěvky: 4932
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am


Další

Zpět na Magazín MyPower.CZ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: CC [Bot] a 0 návštevníků

Reputation System ©'