Stránka 1 z 1

Tesla a Walmart urovnaly spor ohledně požárů FV panelů

PříspěvekNapsal: pát lis 15, 2019 3:12 pm
od karelkilian
Dobrý den,

máme tu pátek, což samozřejmě znamená, že jsme pro Vás připravili článek k zamyšlení a diskuzi. Tentokrát se vracíme ke sporu mezi Teslou a Walmartem, týkajícího se hořících solárních panelů na střechách obchodních domů.

Přeji hezký den.
Karel Kilián

Tesla a Walmart urovnaly spor ohledně požárů solárních panelů

Když se u soudu střetnou dvě velké společnosti, nikdy není jisté, kdo z klání vzejde jako vítěz. Celá bitva obvykle skončí po letech vzájemným urovnáním, kterému předchází série právních argumentů a hořkých veřejných prohlášení. Vždy však existují výjimky z pravidla - dokonalým příkladem je spor mezi Teslou a Walmartem.

Koncem srpna tohoto roku podal americký obchodní řetězec Walmart u newyorského státního soudu žalobu na společnost Tesla. Důvodem bylo sedm požárů solárních panelů, jež byly nainstalovány na střechách jeho obchodů. Provozovatel vinil Teslu z nekompetentnosti a lajdáctví a požadoval odstranění panelů ze všech svých více než 240 svých objektů.

Jak říká léty prověřené pravidlo: nic se nejí tak horké, jak se uvaří. Po úvodní mediální bouři se do akce zapojili právníci obou společností. Po několika měsících je výsledkem je společné prohlášení, ve kterém Tesla a Walmart s potěšením oznamují, že veškeré obavy byly vyřešeny.

Obrat o 180 stupňů

Místo soudních tahanic se nyní obě firmy těší na „bezpečnou energii z udržitelných energetických systémů“. Oficiální prohlášení jasně ukazuje, že právníci odvedli skvělou práci, jejíž výsledek nepoškodí renomé ani jedné ze zúčastněných stran.

„Walmart a Tesla jsou potěšeny, že vyřešily problémy vyzdvižené Walmartem ohledně solárních zařízení Tesla na jeho obchodech. Bezpečnost je pro obě společnosti nejvyšší prioritou a se zájmem, na který se tato otázka zaměřuje, se těšíme na bezpečnou opětovnou aktivaci našich udržitelných energetických systémů.“ uvádí se ve společné tiskové zprávě.

Žaloba ze strany Walmartu měla pro Teslu velmi nepříznivé následky. Prakticky hned po oznámení reagovaly akcie společnosti výrazným poklesem. Zpráva o urovnání sporu tak znamenala přesně opačný trend a akcie začaly posilovat.

Co je na pozadí?

Walmart odmítl jakkoli komentovat podrobnosti dohody, nicméně serveru Engadget potvrdil, že solární elektrárny na střechách jeho obchodních domů zůstanou. Redaktoři následně zjišťovali další podrobnosti i u Tesly, avšak až do uzávěrky neobdrželi žádnou odpověď.

Je nepravděpodobné, že by Walmart souhlasil se smírem, pokud by Tesla nepřišla s jasnou deklarací, jak hodlá vyřešit dosavadní potíže. Můžeme tedy předpokládat, že obchodní řetězec nebude v příštích letech trpět dalšími požáry solárních panelů.

Vzhledem k tomu, že v žalobě bylo původně požadováno odstranění všech instalací, dá se v případě Tesly mluvit o vítězství. Otázkou však je, za jakou cenu ho bylo dosaženo. Nesporným kladem tohoto výsledku je, že se podařilo vyhnout ztrátě velmi významného zákazníka.

V solárech se Tesle nedaří

Pro Teslu přichází zpráva o urovnání sporu v poměrně rozhodující chvíli. Výsledky v oblasti solární energie klesají, čemuž se firma snaží zabránit představením nových solárních střešních tašek třetí generace. Očekává, že díky příznivé ceně a jednoduché instalaci dojde k oživení prodejů.

Počátky podnikání Tesly v odvětví solární energetiky se datují do roku 2016, kdy firma získala za 2,6 miliardy dolarů společnost SolarCity. Mnohá média, akcionáři a ekonomové dodnes označují toto rozhodnutí jako velice kontroverzní.

Generální ředitel Elon Musk nedávno přiznal, že podnikání v tomto segmentu spadlo v obchodním modelu na méně významnou pozici. Hlavním cílem bylo navýšení výroby elektromobilů Model 3, k čemuž byly využity veškeré dostupné lidské i další zdroje.

Ve třetím čtvrtletí roku 2019 Tesla nainstalovala solární elektrárny s celkovým výkonem 43 megawattů, což je o 54 % méně než ve stejném období loňského roku. Ve druhém čtvrtletí však proti roku 2018 došlo ke zlepšení.

Věřili byste solární elektrárně od Tesly?

Zdroje: engadget.com, cnbc.com, techspot.com.