Stránka 1 z 1

826tunová „bójka“ umí získávat energii z vln

PříspěvekNapsal: pát lis 08, 2019 12:25 pm
od karelkilian
Dobrý den,

máme tu pátek, což samozřejmě znamená, že jsme pro Vás připravili článek k zamyšlení a diskuzi. Tentokrát je o „bójce“, získávající elektrickou energii z vln oceánu.

Přeji hezký den.
Karel Kilián

826tunová „bójka“ umí získávat energii z vln

Pokud se podíváte na potenciálně využitelné zdroje obnovitelné energie, zjistíte, že patrně nejméně využívané jsou oceánské a mořské vlny. Podle americké vládní agentury US Energy Information Administration se přitom teoretický roční energetický potenciál vln u pobřeží Spojených států odhaduje na 2,64 bilionů kilowatthodin. To by byla škoda nevyužít!

Uvedená hodnota odpovídá zhruba 64 % celkové výroby elektřiny v zemi za rok 2018, přitom jde pouze o nepatrný zlomek vln, kterými oceán omývá svá pobřeží. Existuje však důvod, proč projekty v tomto segmentu nejsou tak četné jako elektrárny využívající sluneční nebo větrnou energii: oceán je náročným prostředím z hlediska životnosti zařízení.

Slaná mořská voda způsobuje korozi součástí a postupně rozloží vše, co je v ní ponořené. Je tedy poměrně obtížné vybudovat systémy pro výrobu elektrické energie, které by dokázaly v těchto podmínkách přežít alespoň několik let.

Přichází Ocean Energy

Společnost Ocean Energy se již několik let zabývá možností využití energie oceánských vln. V uplynulém desetiletí investovala nemalé finanční prostředky do zdokonalení generátoru, který je nejen dostatečně odolný, aby přežil oceánské podmínky, ale také dokázal vyrobit dostatečné množství elektřiny.

Výsledkem je 826 tun těžká „bójka“ OE Buoy, kterou server Digital Trends označuje jako „zázrak moderního inženýrství“. Díky svému průkopnickému designu může toto převážně ocelové zařízení generovat dostatek energie pro zásobování malého města. Moře je přitom prakticky neomezeným zdrojem, neboť pohyb vody ve světových oceánech vytváří obrovskou zásobu kinetické energie.

Pokud právě přemýšlíte nad tím, jak taková elektrárna vlastně funguje, pak vězte, že základem je „oscilující vodní sloupec“. „Bójka“ má tvar písmene L, přičemž pod hladinou je dlouhá otevřená komora a nad hladinou je nainstalována turbína. Když voda vstupuje do komory, vytlačuje nahoru vzduch, který otáčí turbínou, vyrábějící elektřinu.

Funguje v obou směrech

Výše uvedený princip je však jen polovinou celého příběhu. Zařízení je schopné generovat energii nejen v okamžiku, kdy do něj narazí vlny, ale také když se odrazí zpět. To je možné díky komponentě označované jako Wellsova turbína, jejíž hlavní předností je, že její funkce nezávisí na směru přicházejícího větru.

Když voda ustoupí, vytvoří vakuum a vzduch se vrací zpět, aby zaplnil uvolněný prostor. Tím dochází k roztáčení turbíny a opakování celého cyklu. Nesporným kladem je, že tato turbína je jedinou pohyblivou součástí celé soupravy, takže celé zařízení má jen minimum míst, kde může potenciálně dojít k poruše.

Firma Ocean Energy je na toto řešení právem hrdá a hodnotí ho slovy: „Krása designu OE je v jeho jednoduchosti. Pouze jedna pohyblivá část podstatně zvyšuje její spolehlivost v často nepřátelském oceánském prostředí.“ Vzhledem k tomu, že platforma může být dlouhodobě nedostupná, je nezbytným předpokladem robustní technologie a nenáročná údržba.

Začínají testy

„Bójka“ je v současné době tažena přes Tichý oceán na Havaj, kde bude v příštím roce probíhat její testování. „Zpočátku bude zařízení testováno na US Navy Wave Energy Test Site (WETS) v Kanehoe Bay na Havaji po dobu 12 měsíců.“ vysvětluje Ocean Energy. V současnosti již má za sebou více než tři roky strávené ve vodách Atlantiku.

Testovat se bude například kotevní systém, který je klíčem k přežití celého systému v silném větru a extrémních mořských proudech, s nimiž se pravděpodobně setká na místech instalace. Dlouhodobým plánem společnosti Ocean Energy je postavit pět jednotek určených k nasazení v Oregon Wave Energy Test Site u pobřeží Newport Oregon.

Jak vidíte budoucnost energie získávané z vln?

Zdroje: digitaltrends.com, oceanenergy.ie.

Re: 826tunová „bójka“ umí získávat energii z vln

PříspěvekNapsal: pát lis 08, 2019 12:35 pm
od dracekvo
Viděl jsem v TV generátor z vln na principu malých destiček položených na hladně. Jak šly vlny, tak destičkama hejbaly nahoru a dolu a destičky vyráběli elektřinu.

Nabízí se otázka, zda by také nešo využít přílivu a odlivu moře. Stačilo by na vhodném místě udělat přehradu a čekat až přes její vpusť začne proudit voda sem tam každých 12 hodin :)

Co na to řeknou mořstí živočichové je druhá otázka :)

Re: 826tunová „bójka“ umí získávat energii z vln

PříspěvekNapsal: pát lis 08, 2019 12:56 pm
od rva
Přílivové elektrárny jsou a budují se. Třeba jedna v Korei https://en.wikipedia.org/wiki/Sihwa_Lake_Tidal_Power_Station, kde se ukázalo, že ekologický zdroj není moc ekologický a ve vzniklém jezeře se stala voda nezpůsobilou pro zavlažování.
Kdo si chce prohlédnout okolí, tak na https://www.google.cz/maps/@37.3130907,126.6134091,812m/data=!3m1!1e3?hl=cs

Re: 826tunová „bójka“ umí získávat energii z vln

PříspěvekNapsal: pát lis 08, 2019 8:02 pm
od střídač_N
"Jak vidíte budoucnost energie získávané z vln?"

U nás velmi špatně, neb se nám jaksi nedostává těch vln.

Re: 826tunová „bójka“ umí získávat energii z vln

PříspěvekNapsal: pát lis 08, 2019 8:25 pm
od redcrown
Možná tak vlny špatných a dobrých zpráv

Re: 826tunová „bójka“ umí získávat energii z vln

PříspěvekNapsal: sob lis 09, 2019 1:52 pm
od brumlaj
Když karelkilian hovoří o bilionech kWh hovoří česky, nebo užívá americký výraz?
střídač_N píše:"Jak vidíte budoucnost energie získávané z vln?"

U nás velmi špatně, neb se nám jaksi nedostává těch vln.
Česky řečeno: "páteční příspěvek jako 40 let stará informace dobrý, ale víc nás v ČR trápí FV paneloprosté prázdné střechy přízemních případně maximálně jednopatrových megalomanských projektů zvoucích se logistická centra, sklady, budovy firem Hnůjdaj, Filips, Vítkovice,....., šokingparkové areály, panelová sídliště."
Neboli nadále zbytečně plýtváme energií ať již tou dolovanou odkudkoli, tak tou která kolem nás "prochází jen tak nazdařBůh".