Stránka 1 z 1

Mitsubishi napájí dům elektromobilem

PříspěvekNapsal: pát bře 15, 2019 1:29 pm
od karelkilian
Přeji pěkný pátek,

a jak se stalo již tradicí, přinášíme text k zamyšlení i diskuzi.

Karel Kilián

Ekosystém od Mitsubishi napájí dům elektromobilem

Energetický ekosystém od japonské firmy Mitsubishi umožňuje napájení domácnosti elektromobilem. Novinka, označovaná jako Dendo Drive House, automaticky sdílí energii mezi elektrickými vozy a domem.

Co je Dendo Drive House?

Mitsubishi Motors hodlá letos začít prodávat systém, který umožní sdílet elektrickou energii mezi domácností a elektrickým vozem. Dendo Drive House (DDH) byl představen 6. března na autosalonu v Ženevě a obsahuje solární panely, domácí baterii a obousměrnou nabíječku.

Právě obousměrná nabíječka na celém systému nejzajímavější. Má totiž umožnit směrování toku elektrické energie tam, kde je nejvíc potřeba. V praxi tedy můžete z domu nabíjet svůj elektromobil, ale také - v případě potřeby - napájet domácnost z baterií svého elektrického vozu.

DDH podporuje například nový hybridní vůz Mitsubishi Engelberg Tourer, který byl automobilkou taktéž prezentován minulý týden v rámci nejvýznamnějšího autosalonu Geneva International Motor Show 2019.

Dendo Drive House.jpg


Proč napájet dům z elektromobilu?

Existuje nespočet situací, kdy byste mohli využít možnost dodávky energie do domu z elektromobilu. Příkladem může být výpadek elektřiny ze strany dodavatele, způsobený například závadou na rozvodné síti či klimatickými podmínkami.

Dům se díky této schopnosti může stát - tedy alespoň dočasně a krátkodobě - energeticky zcela nezávislým na vnějších zdrojích. Elektrické auto v tomto scénáři plní roli záložní baterie, byť se značně limitovanou dobou fungování. Úkolem celého systému je generovat, ukládat a sdílet energii, jak ukazuje oficiální video.

Další možné využití je v místech, kde je v určitých časech vyšší sazba za elektřinu. Elektromobil by si tak mohl dobít baterie v době nižšího tarifu (zpravidla přes den, ze solárních panelů) a v době zvýšené sazby (obvykle v noci, kdy soláry nefungují) by z nich napájel domácnost. Samozřejmě tato varianta může fungovat jen tehdy, pokud s automobilem v inkriminované době nepotřebujete jezdit.

Nejen Mitsubishi

Systém Dendo Drive House podporuje jak čistě elektrická vozidla, tak takzvané „plug-in hybridy“, jako je nový Engelberg Tourer či stávající Outlander PHEV.  Mitsubishi plánuje nabízet profesionální instalaci, tak i údržbu a servis jako balíček prostřednictvím svých dealerů. Instalaci svépomocí však umožnit nehodlá.

Nutno podotknout, že Mitsubishi není jedinou firmou, která v kontextu s elektrickými auty připravuje použití obousměrných nabíječek. Ve Spojeném království oznámila energetická společnost OVO, že v uplynulém roce úspěšně otestovala dodávku elektřiny z elektromobilu do rozvodné sítě.

Podobnou schopností disponoval v minulosti také původní model Roadster americké automobilky Tesla. V pozdějších verzích však byla tato funkce odstraněna, nicméně loni se generální ředitel Elon Musk nezávazně zmínil o jejím možném návratu.

Do ostrého provozu ještě letos

Zatímco systém OVO byl nabízen pouze pro tisíc domácností v rámci testování a plány Tesly jsou v současné době pouze teoretické, Mitsubishi slibuje, že jeho Dendo Drive House bude možné koupit v Japonsku a v Evropě již v průběhu tohoto roku.

Rozhodně se však nebude jednat o levnou záležitost. Například samotná obousměrná nabíječka by mohla stát až 10 000 eur, což je v přepočtu více než čtvrt milionu korun. Mitsubishi však doufá, že ji bude moci prodávat levněji. K ceně je nutné připočíst také solární panely, domácí baterii a povinnou profesionální instalaci.

Součástí instalace je také ovládací a řídící systém, včetně hlasového ovládání a mobilní aplikace, ve které lze sledovat využívání jednotlivých zdrojů energie. Zákazník by měl v ideálním případě ušetřit nejen na elektrické energii, ale také na palivu do auta. I tak je zásadní otázkou návratnost celé počáteční investice.Co říkáte na energetický ekosystém DDH? Je to dobrý nápad, nebo slepá kolej?

Zdroje: theverge.com, mitsubishi-motors.com.

Re: Mitsubishi napájí dům elektromobilem

PříspěvekNapsal: pát bře 15, 2019 1:32 pm
od dumi
Ja nevim, od eauta bych si sliboval ze proste sednu a mam nejakej dojezd, ne ze k nemu prijdu, mezitim vypli proud a baterka je poloprazdna.....

Re: Mitsubishi napájí dům elektromobilem

PříspěvekNapsal: pát bře 15, 2019 1:41 pm
od dracekvo
Tak určitě to bude mít nějaké nastavení. Třeba že to auto nevybije na méně než XX procent.
Není to ale žádná velká novinka, má to více výrobců aut. Ale vše to naráží opět na nekompatibilitu.
Není to nic levného a nehodlám akceptovat to, že pořízením tohoto budu potom vázán autem jen na značku miši-v-buši.
Měl by se udělat standart vehicle to house v rámci DC nabíjecího konektoru CCS, což byl zvolen jako standard v EU. Tj. pořízením této krabice domů už pak budu jen vázán při výběru nového auta na nabíjecí konektor.

Re: Mitsubishi napájí dům elektromobilem

PříspěvekNapsal: pát bře 15, 2019 2:08 pm
od tomas
Pokud plug-in hybrid tak by to bylo zajímavé kdyby fungoval i na zemní plyn. V garáži bych k takovému autu připojil rychlospojkami zemní plyn, okruh topné vody a kabel a auto by mohlo vyrábět trvale nejen elektřinu ale i teplo. Potom by měli takové "auta" nějakou hodnotu i kdyby přestali být pojízdné (např. po nehodě) a byl by z nich jen stacionární zdroj tepla a elektřiny. Alespoň na ty 3-4 měsíce v roce :-)

Re: Mitsubishi napájí dům elektromobilem

PříspěvekNapsal: pát bře 15, 2019 2:14 pm
od tomas
dracekvo píše:Tak určitě to bude mít nějaké nastavení. Třeba že to auto nevybije na méně než XX procent.
Není to ale žádná velká novinka, má to více výrobců aut. Ale vše to naráží opět na nekompatibilitu.
Není to nic levného a nehodlám akceptovat to, že pořízením tohoto budu potom vázán autem jen na značku miši-v-buši.
Měl by se udělat standart vehicle to house v rámci DC nabíjecího konektoru CCS, což byl zvolen jako standard v EU. Tj. pořízením této krabice domů už pak budu jen vázán při výběru nového auta na nabíjecí konektor.


A nemají ty plug-in hybridy nabíječku integrovanou ve voze, už z důvodu že nabíjejí akumulátor při chodu spalovacího motoru? Potom by tomu měla stačit jen 1f. nebo 3f. zásuvka + nějaký ovládací konektor s ovládáním vazebního spínače který odpojí barák od sítě a přejde tak do ostrovu.

Re: Mitsubishi napájí dům elektromobilem

PříspěvekNapsal: pát bře 15, 2019 2:15 pm
od diablo007
tomas píše:Pokud plug-in hybrid tak by to bylo zajímavé kdyby fungoval i na zemní plyn. V garáži bych k takovému autu připojil rychlospojkami zemní plyn, okruh topné vody a kabel a auto by mohlo vyrábět trvale nejen elektřinu ale i teplo. Potom by měli takové "auta" nějakou hodnotu i kdyby přestali být pojízdné (např. po nehodě) a byl by z nich jen stacionární zdroj tepla a elektřiny. Alespoň na ty 3-4 měsíce v roce :-)

To asi narazis na Tedom. Každopádně na to už bude možná i zajímavější nějakej starej diesel co pojede na olej z fritézy motor koupíš za půl darma a všichni v okolí budou slintat že se u vás zase pečou řízky

Re: Mitsubishi napájí dům elektromobilem

PříspěvekNapsal: pát bře 15, 2019 7:35 pm
od brumlaj
No tak ať Micubiši maká. Trojčat je tu fůra a dostat vůz do stavu pouštění žilou se bude hodit na jeho vlastní zimní vytápění před odjezdem. Šupšup hoši jsem zvědav jak toho Chameleona donutíte ke zpátečce.