Stránka 1 z 1

Umělá inteligence bude dělat předpovědi pro větrné el.

PříspěvekNapsal: pát bře 01, 2019 1:36 pm
od karelkilian
Přeji všem hezký pátek,

a tradičně přicházím s tématem ke čtení i diskuzi.

Karel Kilián

Umělá inteligence Googlu bude dělat předpovědi pro větrné elektrárny

DeepMind, dceřiná společnost Alphabetu, do jehož portfolia patří mimo jiné Google, vyvíjí programy umělé inteligence pro řešení složitých problémů. Jeden z nejnovějších projektů se soustředí na předpovědi pro větrné elektrárny.

Takzvané „větrníky“ potřebují ke svému fungování pohyb vzduchu - tedy vítr. To je z hlediska jejich fungování v rámci energetické sítě největší problém, protože se dá jen obtížně plánovat, jakou energii budou turbíny schopny poskytnout.

Snaha předpovědět vítr

Technologie bez uhlíku sice pomáhají bojovat proti změně klimatu, ale právě větrné elektrárny v tomto směru ještě ani zdaleka nedosáhly svého plného potenciálu. Google k tomu uvádí, že „proměnlivá povaha větru z nich sama o sobě činí nepředvídatelný zdroj energie, který je méně užitečný než ten, jež spolehlivě dodá energii v určeném čase.“

To však neznamená, že by se majitelé větrných farem v minulosti nesnažili přijít s alespoň nějakými prognózami. V tomto segmentu se již nějakou dobu využívají schopnosti umělé inteligence, na jejichž základě se dělají předpovědi proudění větru. Ani s mocnou výpočetní technikou ale nebyly výsledky dostatečně uspokojivé. Předpovídat proudění vzdušných mas je pro lidstvo stále obtížně řešitelným úkolem.

Například nedávný polární vortex nad středozápadem Spojených států sliboval vhodnou rychlost větru, avšak kvůli teplotám, klesajícím pod -30 stupňů Celsia, se některé turbíny automaticky vypnuly, aby předešly svému poškození mrazem. Pro Midcontinent Independent System Operator to znamenalo neočekávaný výpadek energie z větrných elektráren, což je pěkně vidět na grafu níže.

image_asset_49419_enlarged.png


Umělá inteligence od Googlu

Odborníci z DeepMind však tvrdí, že jejich programy umělé inteligence, které vyvinuli v uplynulém roce, mohou díky zahrnutí více faktorů výrazně přesněji predikovat výkon „větrníků“.

Algoritmy neuronové sítě byly školeny na historických datech o počasí v kontextu s informacemi o dodávkách elektrické energie, zaznamenaných na větrných turbínách ve Spojených státech s výkonem 700 megawattů. Ty v rámci svých ekologických aktivit provozuje společnost Google.

DeepMind a Google chtějí předpovídat výkon větrných elektráren na 36 hodin dopředu. „To je důležité, protože zdroje energie, které lze naplánovat (tj. víme, že mohou dodávat ve stanoveném čase určité množství elektřiny) jsou pro energetickou síť mnohem cennější,“ uvedl Google v oficiálním tiskovém prohlášení.

První výsledky vypadají slibně

Google tvrdí, že schopnost objektivně informovat správce energetické sítě o tom, kolik energie budou „větrníky“ poskytovat na den dopředu, „zvýší hodnotu energie získané z větru zhruba o 20 procent ve srovnání s dosavadním stavem.“ Jak Google kvantifikuje „hodnotu“ však není známo.

Technologický gigant dále konstatuje: „Nemůžeme eliminovat variabilitu větru, ale naše počáteční výsledky naznačují, že strojové učení lze využít k tomu, aby větrná energie byla dostatečně předvídatelnější a cennější.“

„Doufáme, že tento přístup, založený na strojovém učení, může posílit situaci v oblasti větrných elektráren a povzbudit další přijetí bezuhlíkové energie v rámci elektrických sítí po celém světě,“ napsal Google.

Na webu také prezentoval animovaný GIF, odrážející, jak předpovědi vytvořené umělou inteligencí odpovídají skutečné situaci v rámci jednoho dne.

Zdroje: arstechnica.com, blog.google.

Re: Umělá inteligence bude dělat předpovědi pro větrné el.

PříspěvekNapsal: pát bře 01, 2019 4:32 pm
od střídač_N
Je to takové zvláštní. Neurčité, okolochodící, ale v konečném důsledku velmi přesné.

Již jen věty jež si odporují:
"Algoritmy neuronové sítě byly školeny na historických datech o počasí v kontextu s informacemi o dodávkách elektrické energie, zaznamenaných na větrných turbínách ve Spojených státech s výkonem 700 megawattů"

a

"Nemůžeme eliminovat variabilitu větru, ale naše počáteční výsledky naznačují, "

Prostě zkusme konečně pochopit, že umělá inteligence je jen a jen marketing.

Re: Umělá inteligence bude dělat předpovědi pro větrné el.

PříspěvekNapsal: pát bře 01, 2019 5:15 pm
od jahodovák
Trochu vedle je to nástroj pro nasměrování lidsva na jinou cestu,to jest vytvoření poslušných biorobotů....

Re: Umělá inteligence bude dělat předpovědi pro větrné el.

PříspěvekNapsal: úte bře 05, 2019 3:20 pm
od marsal64
Jsem sice solárník/větrník začátečník, ale "Data Science" se zabývám nějakých patnáct roků, tak snad mohu poznamenat: není třeba zde extrémních vyjádření. Tzv. deep learning (umělá neuronová síť novější generace) funguje pro určité věci docela dobře, ale "Artificial intelligence" je něco ještě jiného. Případným paranoikům navrhuji třeba:
https://archiv.ihned.cz/c1-66365010-elo ... as-mikolov

Re: Umělá inteligence bude dělat předpovědi pro větrné el.

PříspěvekNapsal: úte bře 05, 2019 3:44 pm
od dracekvo
Kdyby šlo podle nějakýho api vytáhnout hrubý odhad kolik W dopadne následující den na m2.
Aby se člověk přizpůsobil s elektrárnou :)
Například nahřát boiler v noci na NT, nebo počkat až vyjde sluníčko

Re: Umělá inteligence bude dělat předpovědi pro větrné el.

PříspěvekNapsal: úte bře 05, 2019 4:06 pm
od marsal64
dracekvo píše:Kdyby šlo podle nějakýho api vytáhnout hrubý odhad kolik W dopadne následující den na m2.
Aby se člověk přizpůsobil s elektrárnou :)
Například nahřát boiler v noci na NT, nebo počkat až vyjde sluníčko

Nezabývám se touto oblastí, obecný přístup deep learningu by pro toto byl: "Dejte mi (jánevím) čtyři roky dat hodinové historie osvitu a čtyři roky hodinové historie meteopředpovědi (pro dané jedno místo)". Na historických datech se natrénuje model, na posledních pár měsících se ověří (zpětně), jak to funguje, předpověď se dělá na základě aktuální meteopředpovědi a daného modelu.
A pokud by to bylo hypoteticky pro jedno místo, je to z pohledu deep learningu spíše relativně jednodušší úloha ;-). Ale přesnost neumím odhadnout...

Re: Umělá inteligence bude dělat předpovědi pro větrné el.

PříspěvekNapsal: úte bře 05, 2019 4:08 pm
od vlkazajac
Nie je nič jednoduchšie, len si zažiadať lokálnu predpoveď počasia pre 24 hodín na ČHMÚ v čitateľnom protokole. Programátorov je tu kopec a použiteľnú inštrukciu pre FVE by vedeli napísať.

Keby sa tým niekto vážne zapodieval v prospech všetkých, povýšil by Mypower o ďalší stupienok. Len treba napísať, na čo sa pýtame a potom jednať.
Tu to máme na podnose :

http://portal.chmi.cz/files/portal/docs ... html#nebul?