Stránka 1 z 1

Rok 2019 bude v USA ve znamení obnovitelných zdrojů

PříspěvekNapsal: pát úno 15, 2019 2:06 pm
od karelkilian
Dobrý den,

je tu pátek, a to znamená, že vám přinášíme pravidelnou aktualitu k zamyšlení i diskuzi :-)

Rok 2019 bude v USA ve znamení obnovitelných zdrojů

Letošní rok se podle americké Správy energetických informací (Energy Information Administration - EIA) ponese v duchu obnovitelných zdrojů elektrické energie. Do sítě se totiž připojí více solárních a větrných elektráren než těch, jež pro výrobu potřebují fosilní palivo.

Bude tak pokračovat trend, započatý v letech 2013 až 2017, kdy nejvíce přibývaly elektrárny, pracující s obnovitelnými zdroji. V loňském roce tuto tendenci narušily nové elektrárny na zemní plyn. V důsledku toho vzrostly v USA emise uhlíku z energetického sektoru, ačkoli zde neustále klesá počet uhelných elektráren.

Loni vyhrál zemní plyn

Správa energetických informací očekává v tomto roce celkově menší počet nových elektráren, které budou připojeny k elektrické síti. Zatímco v roce 2018 měl činit očekávaný přírůstek instalované kapacity 34 gigawattů, letos to má být jen 20 gigawattů.

V roce 2018 EIA předpovídala, že instalovaná kapacita nově připojených elektráren na zemní plyn bude 21 GW, zatímco v případě těch, jež využívají obnovitelné zdroje, přibude zhruba 11 GW. Tím se loňský rok zapsal jako první od roku 2013, kdy obnovitelné zdroje netvořily většinu nově přidané kapacity.

Nedávná zpráva nezávislé analytické společnosti Rhodium Group ukázala, že skutečné instalace v roce 2018 odpovídají původnímu odhadu EIA. Od ledna do října loňského roku byly do americké sítě přidány elektrárny, získávající energii ze zemního plynu, s celkovou kapacitou ve výši 14,9 GW. V případě solárních a větrných elektráren se ve stejném období jednalo pouze o 7,9 GW.

Letos zase vyhrají obnovitelné zdroje

Podle Správy energetických informací bude letošní rok v těchto ohledech vypadat úplně jinak. Do konce roku je naplánováno spuštění větrných elektráren s celkovou instalovanou kapacitou 10,9 gigawattů.

Jedním z důvodů překotného rozvoje je pravděpodobně blížící se konec daňového zvýhodnění na velké projekty tohoto typu, které skončí právě v tomto roce. Dodejme, že malé větrné elektrárny s kapacitou menší než 100 kW mohou využívat daňových výhod ještě několik dalších let.

Zapomenout nesmíme ani na fotovoltaické elektrárny. Po celém území Spojených států by v průběhu roku 2019 měly přibýt solární panely s celkovou instalovanou kapacitou 4,3 gigawattů.

Nové elektrárny, využívající k výrobě elektřiny zemní plyn, mají letos tvořit pouze 34 procent, což je zhruba 8 GW. To je proti loňskému roku výrazný pokles - téměř na třetinu. Ani to ale není úplně dobrá zpráva, neboť jakékoliv přírůstky kapacity, generované fosilními palivy, bude mít za důsledek obtížnější dosažení globálních cílů v oblasti ochrany klimatu.

Bude se nejen stavět, ale i rušit a odstavovat

Celkový vliv na klimatické změny však mají i zrušené elektrárny. V roce 2019 budou zrušeny plynové elektrárny s kapacitou jen 2,2 GW. Spolu s nimi skončí také 1,5 GW získávaných z jaderné energie (tedy bez uhlíku) a uhelné elektrárny s celkovou kapacitou 4,5 GW.

Zejména v poslední měřítku by rok 2019 mohl být ve srovnání s loňským hodnocen jako neúspěšný, protože v roce 2018 byly zrušeny uhelné elektrárny s celkovou kapacitou 13,7 GW.

Elektrárny na zemní plyn, které mají odejít do důchodu v roce 2019, fungují dle EIA od padesátých a šedesátých let minulého století. Tento rok budou také odstaveny dva jaderné reaktory - jeden v jaderné elektrárně Pilgrim v Massachusetts a druhý v jaderné elektrárně Three Mile Island v Pensylvánii. Polovina z celkové kapacity letos vyřazovaných uhelných elektráren pochází z elektrárny Navajo v Arizoně.

Zdroj: arstechnica.com.