Fórum | MyPower.CZ | Obnovitelné zdroje energie - energetická soběstačnost | Poslední návštěva: pát čer 25, 2021 11:06 am


Konzultační proces ERÚ

Alternativní zdroje energie a právní úprava, revize, nařízení ...

Konzultační proces ERÚ

Příspěvekod xmasin » čtv kvě 21, 2020 9:09 am

Dneska jsem zaregistroval, že aktuálně běží konzultační proces na ERÚ ohledně změn Příloh 4 PPDS. Asi by bylo vhodné se zkusit do procesu zapojit a zkusit změnit definici ostrovního provozu.
xmasin
 
Příspěvky: 1551
Registrován: čtv čer 28, 2012 8:45 pm

Re: Konzultační proces ERÚ

Příspěvekod tomas » čtv kvě 21, 2020 9:04 pm

Strana 9 "U fotovoltaických elektráren se pro posouzení vlivu na DS (včetně velikosti nesymetrie) uvažuje výkon střídačů".
No konečně. Teď už nebude distributor bránit použít 3kW na východ + 3kW na západ s 3kW střídačem v jedné fázi.

Strana 9 "Nesynchronní výrobní modul (VM-N) je blok nebo soubor bloků vyrábějící elektřinu, který je nesynchronně připojen k soustavě nebo je připojen prostřednictvím výkonové elektroniky, a který je k distribuční soustavě ........ nebo k vysokonapěťové stejnosměrné soustavě připojen v jediném místě připojení;"
Nerozumím tomu nesynchronní připojení ke stejnosměrné soustavě? U stejnosměrné soustavy existuje nějaký synchronizmus nebo nesynchronizmus? Ne že by to v ČR zatím existovalo, ale případná mi to jako technický nesmysl. A proč je tam v jediném místě připojení? Když jsou dvě místa připojení tak už je to synchronní? Jak má počet přípojných míst vliv na synchronizmus?

U výroben připojovaných do sítí nn je při jednofázovém připojení omezen jejich instalovaný výkon v jednom přípojném bodě na 3,7 kVA/fázi, (instalovaný výkon střídače).
To bude znamenat v ČR konec jednofázových hybridních střídačů většího výkonu jak 3,7kVA. Takže to abych si s tou mojí elektrárnou pohnul než to bude schválené, Aktuálně uvažuji o 6kW hybridním jednofázové střídači na cca 3kW v panelech a to dosud není problém.

Tabulka 2. na straně 13. Výrobní modul B2 musí umět schopnost stratu ze tmy, ale nemusí mít schopnost ostrovního provozu. To je podle mne technický nesmysl. Nedovedu si představit zdroj který startuje ze tmy a přitom se neudrží se v ostrovním provozu. A zajímalo by mne jestli to bude schopná splnit ta jejich chystaná jaderka. Nebo si pro ni před spuštěním zase vytvoří nějaké extra výjimky.

Strana 21 "V případě, že výrobna umožňuje ostrovní provoz OM, musí být zajištěno, že v případě ztráty napětí v distribuční soustavě dojde k odpojení celého OM nebo části OM s ostrovním provozem."
Opravdu tam přidali mou připomínku :yes: viewtopic.php?f=4&t=4565#p88349

A pozor, strana 62. "V případě, že je v odběrném místě s výrobnou elektřiny instalováno i zařízení pro spínání spotřeby (např. zařízení typu wattrouter), nesmí být pro zamezení nárůstu hodnoty flikru perioda spínání menší než 10 sekund."
Pokud vím tak iterační doba elektroměrů je 1s, nastavení regulace na 10s tuto regulaci zřejmě úplně znehodnotí. A fázová regulace nezpůsobuje flikr pro ni je 10s perioda spínání technický nesmysl.
Uživatelský avatar
tomas
 
Příspěvky: 2170
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Konzultační proces ERÚ

Příspěvekod xmasin » pát kvě 22, 2020 7:58 am

Tak dobré je, že se už nebudou počítat panely, ale výkon střídače. Co není dobré je, že se provozovatelé DS snaží omezit využití vyrobené energie požadavkem na nižší frekvenci spínání zátěže určené pro spotřebování přebytků, to v podstatě likviduje mikrozdroje bez přetoku do DS. Bohužel se asi nepovede upravit definici ostrovního provozu, protože připomínky jde podat pouze ke měněným částem PPDS:
společnost ČEZ Distribuce, a.s. žádá:
v textu Přílohy 4 Pravidel o schválení pouze těch změn, které jsou barevně vyznačeny (ostatní text tedy není předmětem schvalovacího řízení). Energetický regulační úřad proto akcentuje, že na připomínky směřující mimo text dotčený změnami nebude brán zřetel.
xmasin
 
Příspěvky: 1551
Registrován: čtv čer 28, 2012 8:45 pm


Zpět na Legislativa a právo

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: CC [Bot] a 0 návštevníků

Reputation System ©'