Stránka 1 z 1

PPDS a záložní zdroj elektřiny

PříspěvekNapsal: ned dub 28, 2019 7:24 am
od tomas
Dle nové přílohy č. 4 PPDS která platí od 26.4.2019 je možné k distribuční síti připojit záložní (nouzový zdroj elektřiny) jednou za měsíc po bodu kratší než 5 minut. Takže nově oficiálně jednou za měsíc si můžete po dobu 5 minut například nabít akumulátor svého solárního záložního zdroje. :lol:
Strana 9:
Kód: Vybrat vše
" V souladu  s čl. 3  RfG se tato pravidla nevztahují na VM, které byly  instalovány za  účelem poskytování záložní
elektřiny a jsou provozovány paralelně se soustavou po dobu kratší než pět minut v každém kalendářním měsíci,
když je soustava v normálním stavu; Paralelní provoz daného výrobního modulu během údržby nebo zkoušek před
uvedením do provozu se do pětiminutového limitu nezapočítává. Rovněž se nevztahují na VM, které nemají trvalé
místo  připojení  a  které  provozovatelé  soustav  používají  k  dočasným  dodávkám  elektřiny  v  situacích,  kdy  běžná
kapacita soustavy není vůbec nebo částečně k dispozici."

Další možnost je provádět častěji údržbu a zkoušky, to je potom bez limitu. A nebo mít záložní zdroj na kolečkách (bez trvalého připojení) 8-) .

Přemýšlím nad tím proč to tam dali. Že by to bylo kvůli jaderkám a jejich záložních zdrojů? https://oenergetice.cz/elektrina/temeli ... i-reaktoru
Pravidelně je testují a tuším že to je jednou za měsíc i když zkoušky jsou i častější, tak by z toho neměli takové ekonomické ztráty a využili vyrobenou energii a nemuseli ji mařit, tak si na míru upravili PPDS. :yes:

Re: PPDS a záložní zdroj elektřiny

PříspěvekNapsal: ned dub 28, 2019 7:39 am
od redcrown
To jsou takový kur*y, že jim není rovno. Mají kliku, že v našich končinách panují 3 měsíce temna.

Re: PPDS a záložní zdroj elektřiny

PříspěvekNapsal: ned dub 28, 2019 8:22 am
od rva
Já to chápu jako (nepatrné) uvolnění podmínek. Pokud má někdo záložní zdroj, který umožňuje přifázování k síti, tak mu teď umožňují ověřit jeho funkčnost tím, že ho k síti bez zbytečného papírování přifázuje. Tím je možné u záložního zdroje vyzkoušet třeba i to, jestli je schopen podávat vysoký výkon, což může být offgrid obtížné.
Jak se to dělalo doteď, to teda netuším - asi jen chodem na volnoběh, popřípadě chodem do takového výkonu, aby nedocházelo k přetokům?

Re: PPDS a záložní zdroj elektřiny

PříspěvekNapsal: ned dub 28, 2019 8:30 am
od xmasin
Otázka je, kdo používá záložní zdroj paralelně s DS. V práci máme pár záložních zdrojů (dieselgenerátory) a pokud vím, tak ty paralelně s DS nejedou.

Re: PPDS a záložní zdroj elektřiny

PříspěvekNapsal: ned dub 28, 2019 10:40 am
od tomas
V práci je asi nemusíte testovat, nebo jen naprázdno. U jaderek je musí testovat a zřejmě nově (po Fukušimě) i pod plnou zátěží. A když to má výkon v řádech MW tak to v off-gridu těžko otestujete, nejednoduší a nejekonomičtější je proto to pustit do sítě. A v těch zásobnících kde jsou tisíce litrů nafty ji musí také neustále obměňovat, takže tu naftu musí průběžně spotřebovávat, protože stárne.
Důvod je asi ten, aby na ten záložní generátor nemuseli mít licenci, plnit podmínky PPDS a nehrozila jim pokuta. Viz. komentář energetik 19. únor 2018, 20:22 a 19. únor 2018, 20:40 pod tímto článkem:
https://oenergetice.cz/elektrarny-cr/za ... -24-hodin/
No to bylo nedávno lživých řečí o tom, že solárníci vyrábějí energii ve fosilních generátorech a ve skutečnosti to dělají jaderné elektrárny a teď už si to i zlegalizovali.
Ano je to nepatrné uvolnění podmínek, ale na míru jen pečlivě vybraným aby toho nemohl využít i někdo jiný a aby se nedopouštěli nějakého protiprávního jednání a nehrozila jim pokuta a měli z toho i zisk.

Re: PPDS a záložní zdroj elektřiny

PříspěvekNapsal: ned dub 28, 2019 11:11 am
od xmasin
Zkouší se i přepnutí systémů na něj. Jednou se totiž stalo, že nezafungovalo to přepnutí a byl z toho docela velký výpadek části infrastruktury.

Re: PPDS a záložní zdroj elektřiny

PříspěvekNapsal: ned dub 28, 2019 11:31 am
od rva
tomas píše:Ano je to nepatrné uvolnění podmínek, ale na míru jen pečlivě vybraným aby toho nemohl využít i někdo jiný a aby se nedopouštěli nějakého protiprávního jednání a nehrozila jim pokuta a měli z toho i zisk.

Bohužel nevím, jestli se dá zařídit, aby se rozhodovalo podle všeobecné prospěšnosti. I když kladným rozhodnutím bylo už to, že jsou u některých maloelektráren povoleny (za mírných sankcí) přetoky.
Za ideální bych považoval "virtuální" baterii = net metering ve verzi, co přes den/léto dodám, to si přes noc/zimu odeberu, ale to asi nikdy nebude, protože by to zvedlo podstatně cenu elektřiny pro ostatní. Proto jdu postupnou cestou k ostrovu.

Re: PPDS a záložní zdroj elektřiny

PříspěvekNapsal: ned dub 28, 2019 11:40 am
od xmasin
Net-metering v trochu zvláštní verzi provozuje EON a říká jí Virtuální baterie. Problém je, že se při čerpání energie z téhle virtuální baterie platí distribuční poplatky a podpora OZE.

Re: PPDS a záložní zdroj elektřiny

PříspěvekNapsal: ned dub 28, 2019 11:41 am
od acmik
xmasin píše:Otázka je, kdo používá záložní zdroj paralelně s DS. V práci máme pár záložních zdrojů (dieselgenerátory) a pokud vím, tak ty paralelně s DS nejedou.


Tak já třeba mám cca 13MW záložních generátorů přifázovatelných a testujeme každý měsíc 30-60min, protože kratší test nedává technicky smysl. Tj PPDS jsou v tomto dle mne stále mimo realitu. Pro upřesnění - přifázované to nezůstává dlouho, síť se odpojuje... ale jde o princip.

Re: PPDS a záložní zdroj elektřiny

PříspěvekNapsal: ned kvě 05, 2019 7:25 pm
od zbek
V praci mame záložní zdroj (dieselgenerátory) pro zalohovani vypočetniho střediska a přepina se stykačema žadne nafazovani . Vypadne DS nastartuje generator a přepnou se stykače na přivodu